Lepidla na dřevo

Potřebujete slepit dřevo a nevíte, jak takový typ lepidla vybrat? Je třeba zvážit několik faktorů, o kterých si nyní povíme něco víc. Správným výběrem zajistíte pevnost a dlouhou životnost vašeho dřevěného projektu, ať už se jedná o cokoliv. Využití lepidla na dřevo je multifunkční, stačí pouze zvolit typ dle vašich požadavků.

Porovnat ceny lepidel

Nejlepší lepidla na dřevo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. BISON Bisonite Power Adhesive 65g 98 % 229 Kč Zobrazit Obi.cz
2. TITEBOND III Ultimate D4 Lepidlo na dřevo 946g 96 % 545 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. SOUDAL 66A Lepidlo na dřevo 750g 96 % 285 Kč Zobrazit Allegro.cz
4. TIDEBOND II Premium D3 Lepidlo na dřevo – 473g 95 % 240 Kč Zobrazit Mall.cz
5. TITEBOND Original D2 Lepidlo na dřevo 237g 93 % 133 Kč Zobrazit Naradi-simon.cz
6. LOCTITE 401 vteřinové lepidlo 3g 93 % 90 Kč Zobrazit Prumex.cz
7. AIT vteřinové lepidlo 2g 85 % 5 Kč Zobrazit izelezarstvi.cz

Typy

Podle vlastností, struktury a použití můžeme lepidla rozdělit na několik druhů, a to sice na disperzní, polyuretanová, epoxidová a klihová. Některá se hodí do exteriérů, jiná do interiérů. Vše si tedy dopředu zjistěte, abyste pracovali se správným typem lepidla a spoj byl opravdu pevný a vydržel dlouho.

Disperzní lepidla

Protože k vytvrzení lepidla dochází po odpaření vody, je třeba, aby lepené části měly možnost absorbovat vlhkost, proto se tento typ používá pouze na savé materiály (měkké dřeviny) a v interiérech. Vodou ředitelné jsou jen málo. Jsou nejlevnější a využívají se k lepení velkých ploch.

Polyuretanová lepidla

Za obecně nejlepší se považují právě polyuretanová lepidla, která mají tekutou konzistenci. Oproti předchozímu typu se hodí pro lepení tvrdých dřev. Mají vysoký lepicí účinek a krátkou dobu schnutí, proto jsou ideální na použití v exteriéru. Liší se mezi sebou označením a voděodolností. Vzhledem ke své kvalitě je jejich cenová hladina vyšší.

Epoxidová lepidla

Pro lepení různých druhů materiálů využijte epoxidová lepidla, která jsou dvousložková a k vytvrzení u nich dochází po smíchání pryskyřice a tvrdidla. Mají odolnost vůči vlhkosti a podle voděodolnosti se mohou použít na interiéry i exteriéry. Dělí se na polyuretanová a polyvinylacetátová.

Klihová lepidla

Speciálním druhem disperzního lepidla je klihové, jež se vyrábí z kůže kostí, a může tak zapáchat. Jeho podoba je tekutá i granulovaná, využívá se na lepení dýh na povrch desek nebo ke zpevnění dřevěných spojů.

Typy podle druhu dřeva

Kromě vlastností je třeba také zvážit druh dřeva, který máte v plánu lepit. Každý má totiž odlišné vlastnosti, a tak pracuje s lepidlem rozdílným způsobem. Než tedy budete lepidlo vybírat, rozhodněte se, jestli chcete pracovat s měkkým, tvrdým, nebo ovocným dřevem.

Měkké dřeviny

Mezi měkká dřeva patří smrk, borovice, olše či lípa. Obecně se lepí dobře a manipulace s nimi je jednoduchá. Nejlépe se na ně hodí použít disperzní (polyvinylacetátová) bílá lepidla, která jsou skvělá i na větší plochy a po zaschnutí se zbarví do žluta. Nejsou nijak drahá. Plochy otřete a očistíte, nanesete dostatečnou vrstvu lepidla a jednotlivé díly spojíte, což byste měli udělat do několika minut, než lepidlo začne schnout.

Poté stačí jen obě části přitisknout a máte hotovo. Použít můžete svorky, svěrák nebo zatížení – záleží na tom, o jaký spoj se jedná. Stlačený by měl zůstat alespoň 20 minut, aby se lepidlo dobře vsáklo. Lepidlo ztvrdne cca po 24 hodinách.

Tvrdé dřeviny

Buk či dub vyžadují kvalitnější lepidlo, které bude lépe lepit. Ideální volbou je kategorie D3 nebo D4. Tvrdá dřeva mají hustší strukturu vláken, a tak je pro lepidlo těžší proniknout do hloubky materiálu. Abyste dřevinu úspěšně slepili, musíte ho sevřít po delší dobu a použít také větší tlak či zatížení. Až ho slepíte, nechte ho „slisovaný“ klidně alespoň hodinu nebo dvě a podpořte dostatečný tlak například použitím vhodných pomůcek.

Lepidla by měla mít vysokou lepicí sílu, o čemž se dočtete na etiketě. Na tvrdé exotické dřeviny se vyplatí použít dokonce nejvyšší třídu D4, kterou ale natřete pouze na jednu stranu lepeného spoje. Pokud lepidlo pronikne ven ze spoje, lze ho jednoduše odstranit ostrým nožem či žiletkou během několika hodin. Vždy čtěte návod, abyste přesně věděli, jak s lepidlem zacházet.

Ovocné dřeviny

Zvýšenou pozornost byste měli věnovat ovocným dřevinám, které slouží k výrobě dýhy, což je křehký materiál, u něhož lepidlo rádo vytéká prasklinami na povrch a vytváří fleky při moření. Zde využijete lepidla D2 a D3, jen se informujte o míře kyselosti (pH), jelikož ovocné dřevo na kyselé prostředí reaguje změnou barvy, a tak je volba správného lepidla velice důležitá.

Typy podle složení

Lepidla na dřeva mohou mít buďto jednu nebo dvě složky, a tím pádem tvrdnou jiným způsobem.

Jednosložková lepidla

Taková lepidla mají jednoduché složení, ke svému použití nevyžadují žádný aktivátor, jelikož reagují s vlhkostí materiálu. Jsou navíc pružná, takže dobře odolávají namáhání.

Dvousložková lepidla

K tvrzení dochází reakcí dvou smíchaných látek, proto mají dvousložková lepidla vyšší pevnost a jsou vhodné také k lepení nepružných materiálů.

Typy podle způsobu použití

Opět platí, že každé lepidlo funguje jinak, a proto je třeba zvážit i způsob, jakým se používá, a který je pro vaše účely nejvhodnější.

Mokrá lepidla

Nanášejí se pouze na jednu stranu a jednotlivé části se musí upevnit po delší dobu, jelikož tvrdnou pomaleji.

Kontaktní lepidla

Naopak, kontaktní lepidlo budete nanášet z obou stran a nemusíte tak dlouho čekat, jelikož účinek se dostavuje, jakmile lepidlo zaschne. Rozpouštědla se však vypařují rychleji než z mokrých lepidel a lepené části lze brzy zatížit.

Reakční lepidla

Zde se žádná rozpouštědla nevyskytují. Podíl pevných částic je 100 %, konzistence tekutá až plastová. Jde o jednosložková a dvousložková lepidla pro různé využití, o kterém už jsme si řekli více.

Taveninová lepidla

Prodávají se ve formě patron, prášku, granulí, fólií či tužek nebo sítí. Neobsahují rozpouštědla a nemusí se míchat ani dávkovat. K tání dochází při teplotě 110 °C a využívá se třeba v lemovacím materiálu, který se nažehluje na nábytek.

Tlaková lepidla

Pokud byste někdy chtěli slepené části oddělit, použijete tlakové lepidlo, jež se vyskytuje u lepicích filmů a pásek, oboustranných lepenek, nalepovacích polštářků nebo u nalepovacích štítků na poznámky.

Odolnost

Pokud budete slepované dřevěné části vystavovat ve vlhkém prostředí, bude vás odolnost zajímat. Podle stupně odolnosti vůči vlhkosti se dělí do několika kategorií.

D1 a D2

Jedná se o základní druhy lepidel, která nebývají příliš odolná. Využijete je na slepení dřeva, které bude v suchém prostředí bez vlhkosti. Typickým příkladem je interiérový nábytek.

D3

Pro vystavení ve sklepě, koupelně, kuchyni a podobných místnostech s vyšší mírou vlhkosti vybírejte lepidla třídy D3. Ta už je vůči vlhkosti více odolná, nicméně stále nevhodná pro vysloveně exteriérové použití.

D4

Tento typ je odolný nejen vůči vlhkosti, ale také vodě. Ideální pro venkovní spoje či jiné prostředí, kde se objevuje značná míra vlhkosti.

Interiér vs. exteriér

Narazili jsme také na téma použití v interiéru a exteriéru. Zatímco v interiéru není vlhko a nehrozí styk s vodou, lepidlo použité v exteriéru musí odolávat vlivům počasí, mezi něž patří vysoké i mrazivé teploty. D1 a D2 lepidla využijete v interiéru, D3 a D4 zase v exteriéru. Čím vyšší číslo D má, tím vyšší odolností disponuje.

Nevýhody

I přesto, že lepidla jsou pro své vlastnosti spíše výhodná, mají i nějaké nevýhody, a to:

  • Těžší výběr – při nákupu je třeba zvážit několik kritérií, což může být matoucí zejména pro ty, kteří vybírají lepidlo na dřevo poprvé. Bohužel neexistuje univerzální lepidlo, a tak na jednotlivé práce budete muset zakoupit odlišné druhy lepidel.
  • Zručnost – s použitím lepidel na dřevo se pojí i určitá míra zručnosti a trpělivosti.
  • Snížená odolnost vůči vodě – různé druhy lepidel mají odlišnou odolnost vůči vodě a vlhkosti. Nejvyšší mírou voděodolnosti disponují lepidla D4.
  • Časová náročnost – záleží na tom, jaký druh lepidla použijete, ale obvykle trvá zatvrdnutí několik hodin až celý den.

Postup lepení dřeva

Jak správně postupovat při lepení dřeva? Orientujte se hlavně tím, co píše výrobce produktu, nicméně zde jsou obecné tipy, které platí téměř u všech druhů lepidel:

  1. Jako první byste měli dřevo obrousit, aby na něm nebyly žádné hrbolky a lepení proběhlo úspěšně. Odstraňte vrstvu barvy, laku či starého lepidla, až se dostanete na surové dřevo.
  2. Lepený spoj drží lépe na hladce opracovaném dřevu než na drsném povrchu. Má-li dřevo prohlubně a trhliny, nahromadí se v nich množství lepidla, které po vytvrdnutí zmenší svůj objem. Spoj tak ztrácí pevnost a lepidlo se může drolit.
  3. Před lepením dřevo zbavte nečistot a prachu.
  4. Lepidlo rozetřete na celý spoj, nedávejte ho ani moc, ani málo. Nadbytek lepidla vyteče při fixaci svěrkami, a tak jím zbytečně plýtváte. Nedostatek lepidla zase nevytvoří dostatečnou přilnavost a spoj po nějaké době povolí.
  5. Dřevěné díly přiložte k sobě a zafixujte je pomocí truhlářských svěrek. Nestlačujte spoj až moc, jinak se lepidlo vytlačí a hrozí také zdeformování dřeva. Stačí takový tlak, aby se po sobě díly neposouvaly.
  6. Disperzní lepidlo na dřevo otřete navlhčeným hadříkem ihned, jakmile vyteče. Polyuretanové lepidlo, které vyteče ze spáry, částečně vypění. Počkejte, až ztuhne a poté ho odřízněte nožem. Po úplném vytvrdnutí je odstranění lepidla velmi obtížné, proto si nedávejte načas.
  7. Pro perfektní výsledek ponechte svěrky na dřevě po celou dobu zasychání. U některých disperzních lepidel trvá úplné vytvrzení 24 hodin, u polyuretanového lepidla na dřevo obvykle 4 hodiny.

Funkce

Způsobů použití lepidla na dřevo je několik – spojování dřevěných kusů, oprava nábytku, vytváření dřevěných dýh, výroba dřevěných hraček, aplikace dřevěných hran, instalace dřevěné podlahy i stavba dřevěných polic. Jednoduše, kdekoliv, kde potřebujete dřevo spojit dohromady, se vám bude lepidlo hodit.

Značka

Mezi nejznámější značky lepidel na dřevo patří Titebond, Bison, Soudal nebo Den Braven. Všechny nabízí dobrý poměr ceny a kvality, a tak s nimi neuděláte krok vedle.

Cena

Ceny se liší hlavně tím, jakými vlastnostmi lepidlo disponuje, jak je odolné a kvalitní. Pokud dokáže rychleji a účinněji tvrdnout, je logické, že jeho cena poroste.

Nejlevněji seženete ne tolik kvalitní lepidla, a to do 200 Kč. Sehnat ale můžete i menší balení lepidel D3 a D4.

Do 500 Kč lze zakoupit už kvalitnější modely ve větším balení 1-5 kg (D2), do cca 1 kg (D4).
Nejdráž vás přijdou největší balení různých druhů lepidel, a to nad 500 Kč. Můžete si ale být jistí, že se jedná o kvalitu a vyberete, ať už jsou vaše záměry jakékoliv.

Porovnat ceny lepidel

Údržba

Údržba lepidla na dřevo je důležitá pro zajištění jeho účinnosti v průběhu času. Zde je několik tipů pro údržbu lepidla na dřevo:

  1. Lepidlo na dřevo skladujte na chladném a suchém místě, mimo přímé sluneční světlo. Nevystavujte jej extrémním teplotám, které mohou ovlivnit jeho konzistenci a výkon.
  2. Při nanášení lepidla na dřevo vždy používejte čisté nástroje. Zbytky nebo nečistoty na nástrojích se mohou smíchat s lepidlem a ovlivnit pevnost jeho spoje.
  3. Po každém použití otřete okraj a víčko nádoby čistým vlhkým hadříkem, aby lepidlo nezaschlo kolem otvoru a neucpalo jej.
  4. Před použitím lepidlo důkladně promíchejte. V průběhu času může dojít k usazení, což způsobí změnu viskozity lepidla. Míchání zajišťuje konzistentní, jednotné lepidlo.
  5. Před použitím lepidla na dřevo zkontrolujte datum spotřeby. Prošlé lepidlo časem ztrácí účinnost.
  6. Naneste správné množství lepidla, abyste vytvořili pevný spoj. Příliš málo lepidla může způsobit slabé spojení, zatímco příliš mnoho lepidla může způsobit, že přebytečné lepidlo odkape a nebude moct účinně zaschnout.

Otázky a odpovědi

K čemu se hodí lepidlo na dřevo?

Lepidlo na dřevo má multifunkční využití – hodí se na spojování dřevěných kusů, opravu nábytku, vytváření dřevěných dýh, výrobu dřevěných hraček, aplikaci dřevěných hran, instalaci dřevěné podlahy i stavbu dřevěných polic.

Podle čeho lepidlo na dřevo vybrat?

Váš výběr bude ovlivněn typem dřeva, které se chystáte spojovat, složením, způsobem použití, požadovanou odolností i místem, kde bude dřevo vystaveno (interiér či exteriér). Je třeba zvážit všechny vnější vlivy, které budou spoj ovlivňovat, abyste tak vybrali ten nejlepší druh lepidla.

Jak lepidla na dřevo nanášet?

Spoj by měl být pokrytý celý – při použití malého množství hrozí po nějakém čase odlepení, u nadměrného množství zase vytečení a posunutí lepených spojů. Nehledě na to, že tak lepidlem zbytečně plýtváte.

Závěr

Zvážením těchto faktorů si můžete vybrat správné lepidlo na dřevo pro svůj projekt a zajistit pevné a odolné spojení mezi jednotlivými dřevěnými kusy, které vám vydrží už napořád. Díky lepidlu nemusíte danou věc vyhazovat ani přemýšlet nad tím, kde ji nechat opravit, ale jednoduše a efektivně to zvládnete sami doma. Dobře ovšem zvažte všechny okolnosti, které budou mít na lepidlo vliv – různé druhy dřeva vyžadují různé druhy lepidla. Buďte při výběru důkladní a využijte veškeré znalosti, které jste si z dnešního článku odnesli.

Lepidla na dřevo můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.naradi-praha.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Za sebe můžu říct, že mám vyzkoušené lepidlo na dřevo Tidebond a je bezkonkurenční, přitom poměrně velké balení není nijak předražené. Naopak se dá pořídit zhruba půl kilové balení za něco málo přes tři stovky, což je hodně slušné oproti cenám jiných lepidel, které ani nefungují, jak mají.

Přidat komentář

Recenzer
Logo