Jak vyčistit vosk?

Jste milovníkem večerů při svíčkách? Pak se jistě potýkáte se situacemi, kdy se svíčka převrhne a horký vosk se rozlije na váš oblíbený nábytek, ubrus či koberec. Stejně tak jste se určitě potkali s tím, že při manipulaci se svíčkou skončil rozehřátý vosk na vašem oblečení. Že už vás rozlitý vosk a mastné skvrny, které po něm zůstávají nebaví? Nezoufejte! V některých případech sice budete potřebovat na boj s voskem notnou dávku trpělivosti, ale uvidíte, že s našimi radami nad ním nakonec zvítězíte.

Jak vyčistit vosk z nábytku?

Odpověď závisí v první řadě na materiálu, ze kterého je daný kus nábytku vyrobený. Každý materiál totiž vyžaduje jiné zacházení a to, co u jednoho materiálu pomůže, může u druhého může nadělat ještě větší škodu. Obzvláště pak lakovaný nábytek je náchylný k různým zásahům a měli byste proto být při jeho čištění opatrní. Obecně lze říci, že než se pustíte do složitého odstraňování, je lepší nechat vosk zatuhnout a to, co jde mechanicky odstranit. Ideálně tupým předměte, abyste povrh nepoškrábali.

K odstranění zbytků vosku z nábytku vám postačí savý papír a žehlička. Jednoduše na vosk přiložte savý papír na a opatrně přejíždějte žehličkou nastavenou na nižší teplotu. Stejnou službu jako žehlička vám prokáže i fén. Horký vzduch z fénu je navíc šetrnější. Stačí jím vosk rozehřát a opět pomocí savého papíru vysát, případně setřít.

A jak se zbavit mastné skvrny, která po vosku zůstala? Zkuste nejprve místo omýt obyčejnou mýdlovou vodou nebo octem. Pokud je mastnota pouze na povrchu, a není takzvaně zažraná, bude mýdlová voda nebo případný ocet stačit. Jak mýdlovou vodu, tak ocet nenanášejte přímo na nábytek, ale vždy na hadr, kterým následně dané místo jemně vyčistíte.

Nepodaří-li se vám skvrnu vyčistit mýdlovou vodou, přizvěte si na pomoc líh, případně technický benzín. Aplikujte jej opět na hadr, nikoliv přímo na povrch, a skvrnu jemně vyčistěte. Tato metoda však není vhodná na lakovaný nebo barevný nábytek. Lak i barvu byste benzínem, lihem či jiných čistidlem na bázi alkoholu poškodili.

Pokud potřebujete vosk odstranit ze skleněné desky stolu nebo jiné skleněné plochy, máte vyhráno. Vosk stačí jednoduše seškrábat. K seškrabání použijte nejlépe tupý předmět a dávejte pozor, abyste sklo nepoškrábali. Pokud budete obzvláště opatrní, můžete místo tupého předmětu použít i klasickou žiletku. Případné zbytky snadno dočistíte za pomoci obyčejného čističe na okna.

Jak odstranit vosk z textilu?

V první řadě vosk za žádnou cenu nezkoušejte vyčistit, dokud je horký. Nadělali byste tím více škody, než užitku. Stejně, jako v případě nábytku, jej nechte nejprve zaschnout. Díky tomu se budete moci jeho větší části zbavit pouhým seškrábáním, čímž si ve výsledku ušetříte velký kus práce.

Navíc byste při pokusu vyčistit horký vosk vzniklou skvrnu akorát rozšířili. Při seškrabávání se vyhněte ostrým předmětům a buďte opatrní, ať textilii nepoškodíte. K tomuto účelu skvěle poslouží příborový nůž či plastová karta. Vosk půjde seškrábat snadněji, dáte-li látku nejprve na pár minut do mrazáku.

A co s tím zbytkem? I zde vám pomůže žehlička nebo fén. Stačí na skvrnu přiložit savý papír, v případě fénu klidně obyčejné kapesníčky, papírové utěrky či toaletní papír, a místo jemně přejíždět žehličkou, případně ho zahřát horkým vzduchem z fénu. Při použití žehličky buďte opatrní a nastavte teplotu tak, abyste látku nepoškodili. Ošetřované místo doporučujeme také podložit například kusem novin, aby se vosk nevsákl do materiálu pod ním.

Mastný flek stále ne a ne zmizet? Pak přichází na řadu stará dobrá pomocnice jedlá soda. Přidejte jedlou sodu do vody, přiveďte k varu a znečištěnou látku nechte v této lázni několik minut odmočit. Na závěr ji můžete hodit do pračky a použít některý z přípravků na odstranění mastných skvrn.

Pokud žádný takový přípravek nemáte po ruce, postačí i obyčejný ocet. Teplotu nastavte na nejvyšší možnou teplotu, jakou daná látka dovoluje. A ještě jeden tip. Dejte přednost přirozenému sušení před sušičkou. Ta by totiž mohla případné zbytky skvrn zakonzervovat a vy byste se jich už nemuseli zbavit.

Potřebujete-li se zbavit skvrny na koberci či čalouněném nábytku, máčet v hrnci jej asi nebudete. V takovém případě místo opět za pomoci fénu nahřejte, aby se vosk rozehřál, a jedlou sodou skvrnu posypte. Jedlá soda má totiž dobré adsorbční vlastnosti a mastnotu do sebe vtáhne. Nechte ji pár minut působit a následně jednoduše vysajte. Stejnou službu prokáží i kupované prostředky na suché čištění koberců a čalouněného nábytku. Tímto způsobem můžete vyčistit vosk také z neopracovaného dřeva.

Jak odstranit vosk ze zdi?

Pokud se vám zadařilo a vosk nechtěně skončil i na zdi, můžete využít stejnou metodu, jako u textilu. Tedy nechte vosk zaschnout, co půjde seškrabte a zbytek nahřejte horkým vzduchem z fénu a vysajte savým papírem nebo jiným savým materiálem.

Jak rychle vyčisti voskem zašpiněné svícny?

A co se voskem zašpiněnými svícny? Úplně postačí ponořit svícen na pár minut do horké lázně a následně vyleštit jemným hadrem nebo utěrkou. Při leštění si můžete pomoci octem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.dobrytextil.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo