Jak odstranit lepidlo?

Způsob, jak nejlépe odstraníte lepidlo závisí nejen na druhu lepidla, ale také na materiálu, ze kterého jej chcete odstranit. Zatímco obyčejné školní lepidlo v tubě rozpustíte jednoduše vodou, na jiná si budete muset přizvat na pomoc jiné prostředky. Ať už se však jedná o jakékoliv lepidlo, nepanikařte. Poradíme Vám, jak se ho bezpečně zbavit.

Jak odstranit vteřinové lepidlo?

Vteřinové, nebo také sekundové lepidlo je pomocníkem v mnoha situacích. Často však nakonec skončí nejen tam, kde má, ale také všude okolo. Co s ním, když vám nechtěně ukápne na nábytek či oblečení?

Jak odstranit vteřinové lepidlo z textilu?

V první řadě jej nechte zaschnout. Pokud se budete snažit odstranit lepidlo okamžitě, akorát nechtěnou skvrnu zvětšíte.

Pokud to charakter látky dovoluje, to znamená pokud se nejedná o extrémně jemnou látku, jakou je například hedvábí, zkuste co největší možnou část lepidla z textilu seškrabat tupím předmětem. Buďte však opatrní, ať do něj neuděláte díru nebo jej jinak nepoškodíte. Povede-li se vám takto odstranit alespoň část lepidla, následné čištění bude o to jednodušší.

Poté, co mechanicky odstraníte to, co půjde, vezměte si na pomoc aceton. Postačí i obyčejný odlakovač na nehty, který aceton obsahuje. Nejprve jím vyzkoušejte potřít malý kousek na místě, které není viditelné. Pokud je vše v pořádku a s látkou se nic neděje, začněte acetonem jemně potírat skvrnu až do té doby, dokud nezměkne. Následně na ni naneste odstraňovač skvrn nebo jiný prací prostředek a vyperte na nejvyšší možnou teplotu, kterou vám daná látka dovolí. Vyvarujte se následnému procesu sušení v sušičce na prádlo. Tím byste mohli zbytky lepidla v látce zafixovat a už byste se jich tak nemuseli zbavit. Pokud zrovna nemáte možnost prát, můžete zbytky lepidla po aplikaci acetonu vydrhnout kartáčem.

Upozorňujeme, že metoda s acetonem je vhodná pouze pro přírodní látky a pro ty, které neobsahují acetáty. V opačném případě by totiž aceton mohl textilii narušit. V případě, že je daný kus oděvu acetáty obsahuje, přenechte čištění raději odborníkům a zaneste jej do čistírny. Složení látky byste se vždy měli dočíst na štítku.

Sáhnout můžete také po některém z odstraňovačů lepidla na textil, které jsou určeny přímo k tomuto účelu. Poslouží dobře také pokud potřebujete sekundové lepidlo vyčistit třeba z nábytku nebo i z pokožky.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z nábytku?

Zde opět záleží na materiálu, z kterého je daný kus nábytku vyroben. Pokud se jedná o sklo či kov, máte vyhráno. Lepidlo se vám většinou podaří jednoduše seškrábat. Na jeho případné zbytky můžete použít opět aceton, alkohol nebo ředidlo.

V případě dřeva je nejbezpečnějším způsobem nechat lepidlo zaschnout a pokusit se jej seškrábat, případně dřevo zbrousit a přelakovat. Vteřinové lepidlo neproniká nijak hluboko, a tak by ani tento zásah neměl být nikterak velký a určitě jej zvládnete i vy.

Jedná-li se o plast, vyvarujte se použití ředidel. Materiál byste jimi narušili. Místo toho si vezměte na pomoc líh. Naneste jej na hadřík a lepidlo jím vyčistěte. Na závěr můžete místo dočistit prostředkem na mytí nádobí nebo jiným saponátem. Pokud nemáte po ruce líh, měl by stačit i samotný prostředek na nádobí a teplá voda. V takovém případě však buďte trpělivý. Na postižené místo přiložte hadřík namočený ve vodě a saponátu a nechte působit klidně i několik hodin. Lepidlo by se tak mělo rozpustit.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z kůže?

Kdo z nás nezná ten nepříjemný a protivný pocit, když si vteřinovým lepidlem zašpiníme prsty. Lepidlo se sice z kůže dřív nebo později odrolí samo, ale proč čekat, když se ho můžeme zbavit okamžitě.

Pokud budeme opravdu rychlí a stihneme jednat dřív, než lepidlo zaschne, pomůže nám obyčejné mýdlo či saponát a teplá voda. Do takto připravené lázně stačí na pár minut ponořit ruce a lepidlo by mělo povolit. Zbytek snadno odrolíme. Ve většině případů však stihne, dříve, než takovou lázeň připravíme, lepidlo zaschnout. Potom se může hodit buď aceton, který lepidlo rozpustí, nebo olej, máslo či vazelína. Mastnota lepidlo uvolní a to pak půjde z pokožky jednoduše sloupnout.

Jak odstranit lepidlo na dřevo?

Patříte k domácím kutilům a práce se dřevem je vaše radost? Pak se jistě čas od času nevyhnete použití lepidla na dřevo. Jak se ale zbavit přebytečného lepidla, které teče všude okolo?

V první řadě to s lepidlem nepřehánějte a naneste pouze potřebné množství. Vyhnete se tak tomu, aby lepidlo zbytečně vytékalo ven. Zde, na rozdíl od situací s vteřinovým lepidlem, doporučujeme mít po ruce vlhký hadřík, kterým přebytečné lepidlo okamžitě otřete. Snažte se lepidlo opravdu setřít, ne jej rozmazat všude na okolo.

Pokud si však problému nevšimnete hned, lepidlo lze nechat také lehce zaschnout a následně seškrábnout špachtlí. V tomto případě však buďte opatrní, zejména u dřeva bez povrchové úpravy, abyste lepidlo nenechali na dřevě příliš dlouho a to se tak do materiálu nevsáklo. Mohlo by na dřevě zanechat nevzhledné skvrny.

A co se zbytkem lepidla, které se vám nepodařilo setřít ani seškrábnout? První možností je dřevo obrousit. Toho využijete zejména ve chvílích, jedná-li se o větší plochy. Pokud se jedná spíše o menší plochy, vyzkoušejte ředidlo, aceton nebo technický benzín. Rozpouštědlo naneste na hadřík a místo vyčistěte.

Pokud žádné takové rozpouštědlo nemáte, prokáže vám podobnou službu také ocet, případně citronová šťáva. Ocet smíchejte 1:1 s vodou, naneste na postižené místo a nechte působit. Následně jednoduše setřete hadříkem. Poslední možností je zvolit některý z profesionálních přípravků.

Ať už si na pomoc vezmete ředidlo, ocet nebo profesionální přípravek, vždy doporučujeme nejprve jej aplikovat na méně viditelné místo a přesvědčit se, zda vybraný prostředek materiál nepoškodí.

Jak odstranit zbytky lepidla po etiketách a samolepkách?

Určitě to také znáte. Koupíte si krásnou novou sadu sklenic a místo radosti vám přinese nervy, jak se snažíte odstranit zbytky lepidla po samolepkách, které ze sklenice ne a ne pustit. Jak na zbytky lepidla z etiket nebo samolepek? Inu na každé lepidlo platí trochu něco jiného. Možná tak budete muset vyzkoušet více triků, než se vám podaří se lepidla zbavit. Nakonec se to ale zajisté povede.

Pokud budete mít štěstí a lepidlo není příliš silný držák, bude vám stačit saponát a horká voda. Daný předmět v ní nechte odmočit a následně odstraňte zbytky lepidla houbičkou na nádobí, případně drátěnkou, pokud nehrozí, že daný materiál poškrábete. Nevzdá-li se lepidlo tak snadno, vyrazte proti němu s jemnou pastou z jedlé sody a oleje. Jednoduše ji naneste na lepidlo, nechte chvíli působit a následně setřete hadříkem. Lepidlo stále drží? Pak jej definitivně zničíte acetonem či technickým lihem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.pilanamarket.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Petra Lovecká

Petra Lovecká

Když jsem objevila kouzlo copywritingu a pochopila, že se můžu psaním živit, byla to pro mě jasná volba. Má slova nejsou jen prázdná místa na papíře, ale odraz mé duše, mých zkušeností a mé vášně. Ráda cestuju a sbírám inspiraci, ale psaní je to, co mě opravdu naplňuje. A když zrovna nepíšu? Najdete mě s knihou v ruce, v kavárně s přáteli nebo na cestách, na které vyrážím nejraději se svým psem.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. jak odsranit z fabky dveří z pistole tavící

  2. Lepidlo na dřevo je také chuťovka, když se vám vylije tam, kam vůbec nepatří a nemůžete pak ty díly dostat od sebe. To se mi povedlo nedávno, ale naštěstí mi hodně pomohl váš článek, díky za rady.

  3. Pro mě největší peklo v souvislosti s lepidlem představují etikety na lahvích, to je za trest, něco takového sundávat. Díky za zajímavý článek, dost mi pomohl.

Přidat komentář

Recenzer
Logo