Jak vyčistit pračku?

Každé vlhké prostředí je rájem pro různé plísně a bakterie, které nejsou nijak vhodné pro naše zdraví a dokážou napáchat pořádnou neplechu. To platí i v případě pračky. Její pravidelné používání vyžaduje také vhodnou údržbu. S každým pracím cyklem se v pračce usazují zbytky pracích prášků, vodní kámen, ale i různé nečistoty.

Po čase se vám tak může stát, že vyndáte prádlo po vyprání z pračky a bude jednoduše páchnout. Věřte, že to není příjemné aroma, a to nejen v případě prádla. Není nic horšího než zapáchající pračky. V nejhorším případě se při zanedbání údržby může stát i to, že přestane jednoho dne fungovat, což znamená, že vás to zase bude něco stát. Tomu lze předejít pravidelnou údržbou, která není nijak složitá.

Porovnat ceny čisticích prostředků

Jak odstranit zápach z pračky?

Zápach z pračky je katastrofa, ale při troše trpělivosti, k němu nemusí vůbec dojít. Pro začátek je dobré, aby měla pračka po každém praní šanci vyschnout. To znamená, že je nutné nechávat otevřená dvířka a pokud možno v koupelně i vyvětrat. Na škodu není ani otření těsnění bubnu, pokud možno do sucha.

Mnozí z nás zapomínají také na čištění příslušenství. Kamenem úrazu bývá nevyčištěný filtr, ale i špinavý, olepený až plesnivý dávkovač pracího prášku. Obojí je potřeba pravidelně vyjmout a důkladně vyčistit. Na těžko dostupná místa použijte třeba starý kartáček na zuby či úzkou houbičku.

V případě filtru je nutné nejdříve odstranit kusy nečistot, ať už jsou to vlasy, kamínky atd. a to i z otvoru, kam filtr později zasunete zpět. Nakonec je ideální filtr důkladně opláchnout pod tekoucí teplou vodou. To samé je potřeba udělat i s těsnící gumou umístěnou podél dvířek. Jednoduše vyčistíte gumu vlhkým hadrem či jemnou houbičkou.

Když už budete v tom otírání, přetáhněte pomocí hadříku i samotný buben a rozhodně nezapomeňte na samotná dvířka. Na těch se zachycují nejen nečistoty, ale i vlasy, prací prostředky atd. Vše je potřeba co nejdůkladněji omýt, aby neměla žádná bakterie či plíseň šanci se množit.

Samozřejmě, že samotné otírání nestačí, je nutné vycídit i vnitřek pračky. Nejlepší je, aspoň jednou měsíčně, případně po čtvrt či půl roce, nechat proběhnout nejdelší prací cyklus. Pomůže s tím i speciální čistič, díky němuž bude vnitřek pračky zase jako nový.

Plíseň v pračce

Faktem je, že to není nic neobvyklého. Naopak se může tvořit na těch místech, která jsou hůře dostupná. Nejčastějším místem pro tvorbu plísní je, pod již zmiňovaným dávkovačem pracího prášku. Tam se pravidelně usazují zbytky pracích prostředků i aviváže.

Jakmile je napaden plísní, začne se zápach linout z pračky ven. Vyndejte ho a pečlivě vyčistěte pod tekoucí vodou. Pokud nechce usazenina povolit, dejte do kbelíku vodu s čisticím přípravkem a dávkovač do něj ponořte až do druhého dne. Poté postup opakujte a pro jistotu ještě jednou pořádně vyčistěte.

Čištění pračky

Položte si jednoduchou otázku: Čím mám vlastně tu pračku vyčistit? Na trhu můžete narazit na mnoho chemických prostředků, jejichž úkolem je čištění pračky. Musíte jen vyzkoušet, co vám bude nejlépe vyhovovat. Známé jsou tzv. oxidační tablety, které jsou schopné vyčistit celý vnitřní prostor pračky.

S vodním kamenem zase zatočí kapsle či prášek. Aplikace těchto prostředků závisí na četnosti praní a také tvrdosti vody. Velmi šikovné jsou tekuté přípravky. Ty se totiž natírají na těsnění, poté na dávkovač pracího prášku a pak už jen stačí nastavit prací cyklus bez prádla samozřejmě.

Chemie není nenahraditelná

Kdo není fanouškem chemie, ten může zkusit jiné způsoby čištění pračky. V takovém případě přichází ke slovu oblíbené rady našich babiček/babské rady a s nimi i léty prověřené účinnost takových metod.

Spousta výrobců praček se sice snaží své zákazníky nasměrovat na jiné metody čištění, včetně použití chemie, ale mnozí uživatelé nedají na ty nejobyčejnější způsoby čištění dopustit. Co můžete vyzkoušet?

Jak vyčistit pračku octem a sodou?

Je to jednoduché, i když to moc nevoní. Klasický ocet má v domácnosti snad každý. Je to nejen vynikající ochucovadlo, ale funguje i jako účinný čistič. Navíc ve spolupráci s kuchyňskou jedlou sodou jsou to doslova zabijáci špíny. Jak vlastně takové čištění pračky octem probíhá?

Otevřete si dávkovač na prací prášek a do levé přihrádky (je to ta na prášek) dejte půl šálku jedlé sody. Do oddílu pro aviváž nalijte ocet, a ještě přidejte dva šálky přímo do bubnu. Pračku nastavte na ten nejdelší prací cyklus, co najdete a s nejvyšší teplotou.

Poté pračku naprázdno spusťte. Ve chvíli, kdy se přiblíží fáze máchání, stopněte prací cyklus a dejte pračku do pohotovostního režimu. Nechte ji tak jak je, tzn. bez vypuštění vody až do druhého dne. Poté znovu cyklus spusťte a nechte ho vše dokončit.

Jestli se pračka ještě nikdy nečistila nebo už je to dlouho, je dobré čisticí proces zopakovat. Rozdíl bude jen v tom, že už nebudete dávat jedlou sodu a do bubnu dáte jen jeden šálek octa, případně jen půl hrnku. Opětovně spusťte prací proces a nechte proběhnout až do konce bez jakéhokoliv zastavování.

Jak vyčistit pračku kyselinou citrónovou?

Kyselina citronová funguje podobně jako ocet. Je to likvidátor nečistot a špíny. Použití je trochu jiné, ale účinné. Přímo do bubnu pračky vsypeme jeden šálek kyseliny citronové a nastavíme nejdelší prací cyklus s tou nejvyšší teplotou, co jde.

Jakmile cyklus skončí a zbaví pračku všech nečistot a zbytků pracích prostředků, je potřeba zapnout pračku znovu a nechat proces proběhnout ještě jednou. Rozdíl je v tom, že podruhé už nedáváme kyselinu citronovou a necháme pračku propláchnout jen vodou, aby v ní nezůstala žádná kyselina.

Čističe pračky

Pokud vám ocet a soda s kyselinou nestačí, jsou tu i jiné prostředky. Populární je třeba SAVO, které pořídíte v různých variantách, a pomáhá na vše možné. U praček je to skvělý ničitel zejména černé plísně, která se tvoří zejména kolem těsnění.

Oblíbený je Lanza tekutý čistič pračky, který jí zbaví nečistot, zbytků pracích přípravků, usazenin, ale i nepříjemného zápachu. Pračce poskytne ochranu a zajistí, že budou vnitřní části fungovat, jak mají. Bude nejen hygienicky čistá, ale také příjemně provoní koupelnu.

Co se týká dezinfekce pračky, tam se osvědčilo nejen Savo, ale také Sanytol či jiné dezinfekční hygienické čističe. Moderní vychytávkou jsou čistící ubrousky do pračky. Ty fungují jako účinná prevence a můžete je používat snadno a rychle, navíc kdykoliv je potřeba, ideálně vždy jednou za 14 dní.

Změkčovač vody do pračky

V případě změkčovačů, je nutné pravidelné používání, tedy při každém praní. Jednoduše se přidává k pracímu prostředku do dávkovače na prášek během hlavního praní. Jsou určeny pro všechny typy tkanin a jejich úkolem je změkčení vody.

Dávkování změkčovače se odvíjí od tvrdosti vody. Ta může být středně tvrdá, tvrdá a velmi tvrdá. Správnou dávku uvádí výrobce na obalu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (54 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

14 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Poprvé jsem čistila pračku octem a senzace, takhle krásně čistá byla snad jen když se koupila. Používám totiž různé chemické prostředky, ale ta pračka se prostě nikdy tak nevyčistila jako po použití octu.

  2. Neváhala jsem a hned jak jsem na váš článek narazila, vyzkoušela jsem kombinaci octu a jedlé sody. Ocet mi tedy nevoní, ale ta pračka je jako znovuzrozená. Rozhodně to doporučuji vyzkoušet, protože veškerý zápach byl pryč.

  3. Já používám pouze předepsané čisticí prostředky, které mi poradili v obchodě, kde jsem pořizovala naši myčku nádobí. Zatím se ještě nestalo, že by myčka nebyla pěkně čistá a voňavá. Je to sice zase investice navíc, protože tyto čističe nejsou za hubičku, ale svůj účel splní.

  4. No já jsem se naučila čistit pračku tabletami do myčky nádobí. Normálně hodím dvě tablety do bubnu pračky, zapnu nejdelší program s nejvyšší teplotou a nechám proběhnout celý cyklus. Pračka je čistá a úžasně voní, vřele doporučuji.

  5. Ocet se sodou jsou super kombinace, pračka byla krásně čistá a na to, že se použil ocet i krásně voněla. Dokonce mě to zbavilo i takového toho ošklivého pod gumou u dvířek, fakt zázrak.

  6. Čistil jsem pračku kyselinou citronovou a opravdu to zabralo. Měl jsem sice obavy, aby nedošlo k nějakému nežádoucímu poškození, ale nakonec vše dopadlo dobře a pračka je opět čistá.

  7. Vyzkoušela jsem ocet s jedlou sodou, opravdu to zabralo. Už jsem ani nedoufala, že se ta potvůrka vyčistí.

  8. Koupila jsem čistič pračky Savo, a nemůžu si ho vynachválit. Funguje opravdu bezvadně a pračka je úžasně čistá. Ovšem před časem mi došel a já zkusila ocet se sodou, což také fungovalo moc dobře.

  9. Já používám na střídačku jedlou sodu s octem a Sanytol dezinfekce čistič pračky. Obojí funguje perfektně.

  10. U nás doma zůstává čištění pračky zásadně na mě, protože manželka se takových věcí štítí. No a já na to kupuji speciální čistič pračky od značky Savo, který funguje dobře.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo