Jak odbarvit zabarvené prádlo?

Nikdo není dokonalý, a to platí i u praní. Někdy nastavíte příliš vysokou teplotu, jindy perete kupu bílého prádla a poté, co zapnete pračku, zjistíte, že se vám tam zatoulala jedna barevná ponožka. Dokonce i ten nejmenší kousek barevného prádla může způsobit neplechu a zabarvit vám celý obsah pračky. Co s tím a jak tomu předejít?

Jak předejít zabarvení?

Jako úplně prvotní krok byste se měli pořádně seznámit se svým oblečením. Kvalita textilní barvy se od každého kousku liší a výrobci ji často nekladou přílišný důraz. Vůbec nemusí platit pravidlo, že co je tmavší či výraznější, zaručeně barvu pustí a zabarví tím ostatní prádlo. Pokud je tričko kvalitní, tak může být klidně křiklavě červené, ale barvu nepustí. Naopak někdy může pustit barvu i oblečení, od kterého byste to nečekali.

Jestliže nějaké oblečení perete poprvé, dávejte si na něj proto velký pozor. Pro prevenci můžete přidat do pračky 1-2 ubrousky do praní pohlcující barvu a nečistotu. Tyto ubrousky veškerá uvolněná barviva vsáknou, takže se nemusíte obávat, že by se oblečení zabarvilo.

Základním pravidlem praní je prát bílé a barevné zvlášť, ale pokud třeba nestíháte oblečení roztřídit, i v tomto případě by vám ubrousky do praní měly pomoct.

Obarvené prádlo

Všimli jste si, že voda během praní je již lehce zabarvená? Pravděpodobně bude mít prádlo po vyprání trochu jiný odstín. Zajděte si do nejbližší drogerie, kde byste měli najít odbarvovač prádla. Tento speciální prostředek si poradí se skvrnami i s těžko odstranitelným zabarvením, dokonce ani nezáleží na materiálu látky.

Dávejte si ale pozor, aby látka byla stálobarevná, taková látka totiž při odbarvování nepustí i svou původní barvu. Pokud si nejste jisti, můžete provést zkoušku tak, že do roztoku odbarvovače namočíte malý kousek oblečení a pozorujte, jestli do patnácti minut barva výrazně zbledne.

Domácí přípravky

V případě, že nemůžete odbarvovač sehnat, nebo preferujete domácí přípravky před chemickými, máme pro vás pár tipů. Tyto prostředky většinou najdete doma v kuchyni.

Jedlá soda

Jedlá soda neboli soda bikarbona má bělící účinky. Stačí přidat jednu lžičku sody do naplněné pračky a vyprat. Alternativním způsobem je jedlou sodu přimíchat k pracímu prášku a poté vyprat. Efekt by měl být stejný.

Kypřící prášek

Stejně jako soda bikarbona se chová i prášek na pečení, jelikož se skládá převážně z ní. Použít ho můžete stejně jako u minulého postupu. Jednu lžičku nasypte rovnou do bubnu pračky a vyperte, nebo přimíchejte k pracímu prášku.

Jádrové mýdlo, žlučové mýdlo

Jádrové mýdlo (to s jelenem), je osvědčená klasika našich rodičů a prarodičů. Je poměrně dost levné, a i přesto velmi účinné, ne-li nejúčinnější. To stejné platí i o žlučovém mýdlu. Vámi zvolené mýdlo nastrouhejte, přidejte manganistan draselný, a rozmíchejte v horké vodě.

Látky začnou na sebe chemicky reagovat a vznikne vám roztok, ve kterém nechejte prádlo namáčet aspoň 2 hodiny. Poté můžete vyprat tak, jak jste zvyklí. Prádlo by mělo být jako nové.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.myaustria.cz, www.dudlu.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (64 hodnocení)
​​

Eliška Vachková – autor článku

Eliška Vachková – autor článku

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo