Keto diety

Keto dieta je jedním ze způsobů, jak zredukovat tuk v těle, a to velice rychle a účinně bez jojo efektu. Je vhodná pro ty, kdo mají problémy s nadváhou a chtějí se do změny opravdu opřít. Nutno podotknout, že keto dieta je náročná na psychiku, hlavně, pokud jste byli zvyklí mít nestálý či nezdravý jídelníček.

Skládá se ze tří fází, kterými musíte projít, a zejména ta první bývá nejtěžší. Připravte se ale na úžasné změny, které přijdou již v rámci prvních týdnů. Chtěli byste keto dietu vyzkoušet? Zde jsou odpovědi na všechny otázky, které vás napadají.

Porovnat ceny keto diet

Co je keto dieta?

Keto dieta je způsob, jak shodit přebytečné tuky za pomocí minimálního příjmu sacharidů. Oproti tomu se stravujete velkým množstvím bílkovin a tuků, které vám pomáhají zachovat svalovou hmotu. Doprovází ji několik fází, které si později rozebereme. Je vhodná pro muže i ženy s jakýmkoliv stupněm obezity. Keto dieta, jinak také dieta ketonová, proteinová, bílkovinová, cyklická ketogenní, se považuje za jeden z nejúčinnějších způsobů hubnutí.

Jak dlouho držet keto dietu?

Doporučovaná doba se týká hlavně jednotlivých fází, celkově se stav ketózy, tedy té nejpřísnější fáze, ve které konzumujete hlavně protein a povolené druhy zeleniny, doporučuje jen na pár týdnů. Poslední fázi, udržovací, byste už měli dodržovat pořád, je totiž klíčem ke zdravému stravování a vyváženému jídelníčku.

Typy

Keto dietu lze dodržovat různými způsoby podle toho, jak komu co vyhovuje. Pokud nestíháte připravovat jídlo a je pro vás jednodušší pít jen nápoje, můžete ve své dietě pít jen drinky. Jestli chcete jíst předem připravené jídlo, nebo si ho vařit doma sami, to vše je na vás, stačí si pouze jídelníček přizpůsobit.

Instantní nápojová varianta

V případě, že je pro vás pohodlnější dietu držet v rámci nápojů, které stačí připravit v shakeru za pár minut, vyzkoušejte nápojovou variantu, která zahrnuje pět porcí denně. Vyjde vás navíc levněji.

Instantní kombinovaná varianta

Obsahuje jak proteinové nápoje, tak klasické jídlo s vyšším obsahem bílkovin. Více se podobá běžnému jídelníčku, proto pro vás také bude jednodušší ji konzumovat. Najdete zde například instantní polévky, kaše, omelety a palačinky, těstoviny, tyčinky a další doplňky. Sice vás příprava bude stát trochu více času, jídelníček ale bude mnohem pestřejší.

Vlastní dieta

Nejnáročnějším způsobem, jak dodržovat keto dietu, je vytvářet si vlastní pokrmy. Mezi potraviny, které budete používat, patří zelenina s nízkým obsahem sacharidů, libové maso, zejména drůbež, mořské ryby, vejce, sýry s vyšším obsahem tuku, ořechy a dostatek tekutin.

Je nutné se zamýšlet nad recepty a počtem makroživin, abyste měli dostatek živin, ale zároveň došlo ke stavu ketózy, což je stav organismu charakterizovaný zvýšenými hladinami ketolátek v krvi. Při ketogenezi se ketolátky tvoří v játrech v situaci, kdy poklesnou zásoby glykogenu, a tak tělo začne spalovat tuky, ale zachová svalovou hmotu.

Fáze keto diety

Keto dieta má různé fáze, kterými si při jejím dodržování musíte projít. Počítejte s tím, že zejména ze začátku to bude náročnější, ale nevzdávejte se, časem bude jídelníček volnější a vy si zase budete moct dopřát to, co máte rádi.

1. fáze

Nejnáročnější bývá u keto diety začátek, tedy redukční či hubnoucí fáze, kdy si tělo bude muset zvyknout na vyloučení sacharidů, které nahradíte bílkovinami. V tomto období se konzumují pouze proteinové potraviny doplněné o některé druhy zeleniny, například okurku, salát, ředkev, brokolici, kedlubnu nebo květák, ale také mléko a oříšky jako zdroj zdravých tuků. Tato fáze by neměla trvat déle než 8 týdnů. Výsledky při ní pocítíte nejvíce a velmi rychle.

2. fáze

Druhá fáze se nazývá stabilizační, protože váhu pouze udržuje. Pomalu se připravujete na návrat k normální stravě, a tak pozvolna přidáváte potraviny jako další druhy zeleniny, ovoce, vejce, maso nebo třeba sýry.

3. fáze

Poslední, fixační fáze, má za úkol vás naučit zdravým návykům i nadále, a proto pomalu začínáte přidávat sacharidy a stravujete se normálně, avšak stále zdravě, což by vám mělo i zůstat do budoucna. V tuto dobu byste měli získat své vysněné tělo, ovšem pokud tomu tak není, projděte si třetí fází, díky které vaše tělo získá bohatší stravu, a po nějakém čase se opět vraťte do první, nebo rovnou druhé fáze.

Jestliže po skončení diety chcete přejít na nízkosacharidové stravování, můžete, jen myslete na to, že minimum sacharidů sloužilo k podpoře hubnutí, nikoliv jako zbavení se něčeho nezdravého. Sacharidy jsou jednou ze základních makroživin a tělu je potřeba je dodávat minimálně v takovém množství, aby jejich příjem pokryl váš bazální metabolismus.

Výhody a nevýhody

Stejně jako každá dieta, i ta keto s sebou nese jisté výhody a nevýhody. Než s ní začnete, rozhodně byste tyto aspekty měli zvážit.

Výhody

  • Rychlá a efektivní redukce tuků – první změny můžete vidět již v prvních týdnech.
  • Naučí vás zdravým návykům – po úspěšném absolvování keto diety byste si měli osvojit zdravý jídelníček a vnímání toho, kde se nacházejí bílkoviny, tuky a sacharidy, což vám pomůže žít udržitelně i nadále.
  • Je variabilní (možné si zvolit způsob, jakým dietu dodržovat) – lze konzumovat pouze nápoje, kombinaci nápojů a jídel nebo si pokrmy připravovat sám/sama.
  • Zmizení chutí na sladké – vaše tělo si zvykne na nižší porci sacharidů, a tak v budoucnu nebude vyžadovat tolik sladkého.
  • Hubnete i bez fyzické aktivity – v průběhu diety můžete, ale nemusíte cvičit. Myslete na to, že vaše tělo je zatíženo, proto ho šetřete.
  • Menší riziko jojo efektu – protože úplně nehladovíte a přidáváte další potraviny postupně, není riziko jojo efektu tak vysoké.

Nevýhody

  • Nejde o trvalý způsob stravování – keto dietu byste měli držet po dobu maximálně dvou měsíců, po kterých pozvolna přejdete na běžné pokrmy.
  • Omezený jídelníček, zejména v první fázi – protože budete konzumovat hlavně potraviny s nízkým obsahem sacharidů, nemáte na výběr z tolika jídel, a hlavně ze začátku vám vaše oblíbené pokrmy budou dost chybět.
  • Náročná dieta na psychiku – vzhledem k změně, kterou vaše tělo prodělá, to nebude lehké, jídelníček se dost změní a budete se muset ovládat.
  • Nevhodná dieta pro těhotné a kojící ženy – dítě potřebuje veškeré živiny, proto by na keto dietě strádalo. Nemluvě o tom, že vy byste neměli dostatek síly.

Funkce

Účelem keto diety je efektivně zhubnout ve velmi krátkém čase, a to bez nutnosti fyzické aktivity, což je výhoda, ale zároveň nevýhoda. Pohyb je totiž velmi důležitý a v momentě, kdy dieta skončí a vy se vrátíte ke konzumaci klasických zdravých potravin, bude právě cvičení to, co vám pomůže vaši postavu ještě vylepšit. Nemluvě o tom, že je to dobré i pro vaši psychiku. Keto dieta je vhodná pro každého, kdo nemá zdravotní obtíže, není v teenage věku nebo se nejedná o těhotnou či kojící ženu.

Značka

Vzhledem k tomu, že se o keto dietě dnes hodně mluví, existuje na trhu několik značek, ze kterých můžete vybírat. Patří mezi ně například KetoMix, KetoDiet, KetoFit, MyKeto nebo Prodietix. Liší se mezi sebou obsahem sacharidů v porcích a také cenou.

Cena

Co se týče ceny, keto dieta vás moc draho nepřijde vzhledem k tomu, že nahrazuje celý jídelníček – nemusíte chodit nakupovat ani vařit, vymýšlet recepty a máte porci vždy ihned k dispozici. Nejnižší cena se pohybuje do 2 500 Kč, ve které se nacházejí ochutnávkové balíčky a samostatná hotová jídla. Kompletní balíček se skládá z proteinových nápojů pro 1. fázi.

Zlatou střední cestou jsou balíčky od 2 500 Kč do 5 000 Kč, které nabízejí kompletní balíčky s nápoji a instantními jídly.

Nad 5 000 Kč jsou vám k dispozici velké kompletní balíčky až na 4 týdny, které vám pomohou zredukovat velké množství hmotnosti. Může se jednat až o 140 porcí.

Porovnat ceny keto diet

Otázky a odpovědi

Pro koho je keto dieta vhodná?

Pro každého, kdo netrpí žádnými zdravotními obtížemi (onemocnění štítné žlázy, srdce, jater, ledvin, slinivky či trávicí soustavy – v případě zvažování diety se poraďte se svým lékařem), nevhodná je ale pro mládež, těhotné a kojící ženy. Tedy pro ty, kteří jsou ještě nějakým způsobem ve vývinu nebo vyžadují plnohodnotnou stravu.

Jaké potraviny jsou v keto dietě povoleny?

Můžete jíst zeleninu, maso, ryby, vejce a sýry, čaje, kávu a jiné neslazené nápoje. Jednoduše se zaměřte na bílkoviny, které podpoříte zdravými tuky.

Jaké potraviny jsou v keto dietě zakázány?

Sladkosti jsou snad jasné, těm byste se měli vyhnout, ať už máte jakoukoliv dietu, dále produkty s nízkým obsahem tuku (vaše tělo má nízký příjem sacharidů, musí odněkud čerpat energii), ovoce s vysokým obsahem cukru (cílem je vyhnout se sacharidům), slazené nápoje a limonády a alkohol, který obsahuje velké množství cukru i kalorií.

Závěr

Chcete-li rychle a efektivně shodit kila, keto dieta je určitě skvělý způsob, u kterého se nemusíte obávat jojo efektu. Tento typ diety je zcela bezpečný, pokud nemáte žádné zdravotní potíže, protože při něm nehladovíte a postupně se navracíte ke klasickému jídelníčku. Naučíte se tak jíst zdravě a zamýšlet se nad potravinami, které konzumujete. Vyzkoušíte si, jaké je to žít bez cukru a možná zjistíte, že se k němu ani vracet nechcete. Dodržujte stanovená pravidla a těšte se z nového těla.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.ketofit.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo