Krabičkové diety

Krabičkové diety jsou moderním způsobem, jak začít žít zdravě. Namísto toho, abyste hodiny stáli u plotny a vypočítávali ideální množství kalorií, stačí si objednat několik krabiček na den, ve kterých naleznete lahodné jídlo přesně podle vašich požadavků. Ať už jste vegan, vegetarián nebo jen chcete zredukovat váhu, krabičková dieta pro vás může být ideálním řešením. Podle čeho vybírat a jak to celé funguje?

Přejít na web

Co jsou krabičkové diety?

Krabičkové diety většinou využívají lidé, kteří se chtějí zbavit váhy navíc a nevědí, jak na to, nebo se jim jednoduše nechce. Chodí cvičit, ale čas na přípravu výživově hodnotného jídla nemají. Krabičky jim tak kurýr dováží každé ráno nebo den předem a na nich je pouze konzumace připravené porce. Mohou si tak být jisti, že jí kvalitní jídlo přiměřeného množství a s takovými hodnotami, které vyhovují jejich stravovacímu plánu. Existuje několik druhů, které vám pomohou dosáhnout vytyčených cílů.

Typy stravovacích programů

Stravovacích program je několik, protože i lidé se stravují velmi odlišně. Jídelníček také přizpůsobujete svým cílům – pokud chcete zhubnout, jste v kalorickém deficitu, pokud chcete nabrat svalovou hmotu, tak přesně naopak. Dívejte se po takových programech, které sestavuje nutriční poradce, abyste si byli jistí, že vám strava bude skutečně pomáhat uskutečnit váš cíl.

Zdravá redukce váhy

Nejčastější volbou bývá právě tato verze krabiček, které obsahují vyvážený poměr všech živin, vitamínů a minerálních látek. Pomáhá vám udržovat zdravou váhu, popřípadě redukovat tuk. Je možné si jídelníček upravit nebo navýšit množství ovoce a zeleniny. Chcete-li začít žít zdravě, ale nechcete se omezovat, je to ideální volba.

Nabírání svalové hmoty

Tento stravovací program je určen především sportovcům a mužům, kteří chtějí nabrat svaly. Strava obsahuje velké množství proteinu (bílkovin) a zvýšení energetické hodnoty. Optimální rozložení živin, přítomnost komplexních sacharidů a nenasycených tuků.

Lowcarb

Lowcarb, jinak zvaná nízkosacharidová dieta, se zaměřuje na přijímání minima sacharidů, což vede k redukci hmotnosti. Hodí se jak krátkodobě, tak dlouhodobě. Objevuje se hlavně u osob s vysokým krevním tlakem nebo s cukrovkou. Kvalitní živočišné zdroje bílkovin, zelenina, zdravé tuky, sladidla s nízkým obsahem cukru.

Sugar free

Vhodnou stravou pro diabetiky je sugar free program, který neobsahuje žádné jednoduché cukry. Potraviny s vlákninou (luštěniny a ovesné vločky), omezené množství tuků, dostatek ovoce a zeleniny. Velmi oblíbené také u seniorů.

Whole30

Používá se jako restart pro organismus, vyhovovat bude také osobám trpícím na záněty a ekzémy, žaludeční problémy či alergikům. Stravovací program vychází z paleo stravy, při které se jí pouze maso, vejce, zelenina, ovoce, ořechy a zdravé tuky. Ingredience neprochází silným průmyslovým zpracováním.

Sacharidové vlny

Velice na psychiku náročná strava, která dávkuje sacharidy ve vlnách, se nazývá ,,sacharidové vlny”. Využívají ji především sportovci, když chtějí vyrýsovat svaly. V jeden den přijímáte minimální množství sacharidů, druhý den zase nejíte skoro nic jiného. Pro vaše tělo je to záhul, proto se můžete cítit unavení, bez nálady či podráždění.

Bezlepková strava

Pro alergiky na lepek je krabičková dieta bez lepku skvělým řešením, které jim ušetří dost času. Jídla neobsahují oves, ječmen, žito ani pšenici.

Bezlaktózová strava

Máte-li intoleranci na laktózu, v jídelníčku jsou mléčné produkty vyměněny za sójové či rýžové výrobky. Nestane se vám tak, že by se dostavily žaludeční obtíže.

Vegetariánská strava

Pokud se v jídelníčku vyhýbáte masu, někdy je složité pořád vymýšlet nové recepty, které by vaší dietě vyhovovaly, obsahovaly dostatek potřebných živin a nasytily vás. Krabičky se o to za vás postarají a připraví vám chutné pokrmy, které se budou skládat ze sójy, quinoy, lilku a podobných alternativ.

Veganská strava

Kromě masa se vegani nestravují žádnými živočišnými produkty, mezi které patří mléko, vejce nebo med. Tento typ diety může být pro některé náročný, protože vyžaduje kontrolu nad potravinami. Pokud navíc bydlíte v menším městě či vesnici, na náhražky moc nenarazíte. Při pořízení krabičkové diety si už s ničím nemusíte dělat starosti a jen vychutnávat předem připravenou stravu.

Pro maminky

Jste maminka, která ještě kojí? Pak je pro vás připravena taková dieta, která neobsahuje potraviny nevhodné při kojení miminek do 4 měsíců. Není třeba si je vyhledávat a přemýšlet nad tím, co do jídelníčku místo nich zahrnout. Pokud vaše miminko často pláče, možná vám toto řešení bude ku prospěchu.

Rodinný program

Nemáte-li žádné preference, ať už jste rodina či jedinec, rodinný program je to, co budete hledat. Energetické hodnoty se budou odvíjet od vašich požadavků, jídelníček si lze upravit. Jedná se o klasickou domácí stravu, která se ale zaměřuje na zdravé a kvalitní suroviny.

Typy krabičkové diety podle pohlaví

Krabičkové diety pro muže a ženy se mohou lišit, protože i tělesné proporce a fungování organismu je rozdílné. Vše je ovšem individuální, proto se můžete poradit s nutričním terapeutem, který vám doporučí vhodnou dietu.

Krabičková dieta pro muže

Měla by mít vyšší energetickou hodnotu, vše se ale odvíjí od toho, jaké jsou vaše plány (chcete hubnout, udržovat nebo nabírat) a také od toho, jestli děláte fyzicky náročnou či sedavou práci.

Krabičková dieta pro ženy

Naopak, ženám bude stačit nižší energetická hodnota, opět ale záleží na vašem životním stylu.

Energetická hodnota programu

Kritérium pro výběr energetické hodnoty programu je váš cíl, věk i životní styl. Měl by vám ji ideálně určit nutriční terapeut.

Obecná doporučení zní takto:

  • Pro děti 1 500 až 2 000 kcal (6 300 až 8 400 kJ)
  • Ženy se sedavým zaměstnáním cca 1 500 kcal (6 300 kJ)
  • Muži se sedavým zaměstnáním cca 1 800 až 2 200 kcal (7 560 až 9 240 kJ)
  • Ženy s aktivním životním stylem (sportovci či fyzicky namáhavá práce) cca 1 800 až 2 200 kcal (7 560 až 9 240 kJ)
  • Muži s aktivním životním stylem (sportovci či fyzicky namáhavá práce) cca 2 200 až 2 700 kcal (9 240 až 11 340 kJ)

Vše je ale velice individuální a je nutné, abyste se na to dívali komplexně, právě proto je vhodné jídelníček konzultovat s odborným poradcem.

Počet jídel v balíčku na den

Chcete obdržet porce na celý den nebo jen některá jídla? Vše si můžete navolit dle vašich preferencí, což se také odrazí na ceně.

Celodenní varianta

Svůj balíček obdržíte ráno a naleznete v něm pět porcí – snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. Celkově dávají dohromady zvolenou energetickou hodnotu, a proto byste neměli jíst nic mimo, pokud se chcete striktně držet jídelníčku.

Individuální výběr jídel

Neradi snídáte? Přizpůsobte si jídelníček podle vašich preferencí a vynechte jídla, která nemáte potřebu jíst.

Kvalita

Když už si za jídlo platíte a nemáte možnost být u plotny, měli byste vědět, odkud jednotlivé suroviny pochází a jak je s nimi zacházeno. V ideálním případě firma zprostředkovávají krabičkovou dietu bere potraviny od místního prověřeného dodavatele. Mělo by se jednat o čerstvé zboží, které je dochucováno pouze solí a čerstvými bylinkami. Ve složení byste rozhodně neměli objevit glutamáty, konzervanty a umělá dochucovadla. Veškeré informace najdete na webu nebo na obalu.

Nutriční poradenství

Nevíte si rady s výběrem vhodné krabičkové diety? Pak vám pomůže nutriční poradce, který v některých případech bývá i zahrnut v ceně. Pokud ne, můžete si za jeho služby připlatit a získat tak jídelníček přesně na míru – odborník vám provede diagnostiku a změří složení vašeho těla.

Rozvoz a odběrná místa

Krabičky se dají buďto vyzvedávat na výdejních místech nebo si je můžete nechat přivézt až k vám domů nebo do práce. Pokud často nejste doma nebo nevíte, v kolik domů dorazíte, využijete spíše odběrná místa, která jsou naopak nevhodná pro někoho, kdo je 12 hodin v práci. Záleží také na lokalitě.

Výdejní místa

Bydlíte-li ve větším městě, najdete v něm výdejní místa (různá fitness centra či jídelny), do kterých se krabičky sváží, a ve kterých si je můžete kdykoliv počas dne vyzvednout. Veškeré informace o provozní době a odběru naleznete na webu dané firmy.

Rozvoz domů či do práce

Nikam se vám nechce chodit nebo nemáte tu možnost? Zadejte adresu, někde dokonce i čas a den, a čekejte na svou porci. Nevýhodou může být výdaj navíc, který se pohybuje od 49 Kč až po 149 Kč za jeden závoz jídla. U větších firem bývá tato služba zdarma.

Funkce

Krabičkové diety jsou náhražkou klasického vaření, které vás stojí čas a tehdy, kdy máte hodně práce nebo školy, to nemusíte stíhat. Místo toho, abyste hladověli nebo jedli zpracované potraviny, objednejte si krabičky, které si vyzvednete nebo vám je kurýr zaveze a dopřejte si porce na celý den podle vašeho jídelníčku.

Značka

Značek je na českém trhu již spousta, mezi ty nejoblíbenější patří Zdravé stravování, Nutrition Pro, Nutric bistro, Dieta v krabičce, abc dieta, Vital box, MyChef Kitchen, Fit Kitchen, Chutná dieta, Fit strava, Ježkovy krabičky, Popapat, Dietfreshmenu nebo MyChef Kitchen. Ne všechny fungují ve vašem městě, je třeba si dostupnost zjistit. U některých lze využít poradenství od nutričního odborníka, u jiných nikoliv.

Cena

Ceny se dost liší, a to jak v rámci jednotlivých dodavatelů, tak také podle druhu jídelníčku. Nejlevnější krabičky mívají nízkou energetickou hodnotou nebo neobsahují všech pět porcí na den. Ty vás vyjdou na 300 do 400 Kč na den.

Máte-li vyšší nároky, například jste vegetarián či vegan, krabičkovou dietu pořídíte za 400 Kč až 600 Kč na den.

Krabičkové diety s vysokou energetickou hodnotou, varianty pro nabírání svalové hmoty nebo pro osoby se speciálními požadavky patří mezi ty nejdražší a jejich cena se pohybuje nad 600 Kč na den.

Co se týče dopravy, kterou také nemůžeme opomenout, obvykle nebývá zahrnuta v ceně. Běžně se pohybuje mezi 29 Kč a 149 Kč za rozvoz jednoho jídla, u některých firem bývá i zdarma. Pokud tedy chcete ušetřit, raději si krabičky vyzvedávejte na odběrných místech.

Přejít na web

Otázky a odpovědi

Pro koho jsou krabičkové diety určeny?

Krabičkové diety jsou určeny všem, dokonce i dětem. Jde jen o správný výběr diety, který je přizpůsoben každému – vegetariánům, veganům i lidem s bezlepkovou či bezlaktózovou stravou. Je ale důležité, aby daná firma rozvážela/měla výdejní místo ve vašem městě, abyste se ke krabičce mohli dostat.

Podle čeho zvolit stravovací program?

Jaký máte cíl? Chcete zhubnout, udržovat formu nebo nabírat svaly? Máte nějaké omezení? Chcete se zaměřit na určitou dietu nebo si jen zpestřit jídelníček? To vše má podíl na vašem rozhodnutí ohledně stravovacího programu. Pokud si nejste s výběrem jisti, vyzkoušejte pomoc odborníka v rámci nutričního poradenství.

Jakým způsobem si vyzvednout krabičky?

Krabičky můžete buďto vyzvednout na odběrném místě nebo si je nechat přivézt domů či do práce. Takto nemusíte nikam chodit, pouze napíšete adresu, popřípadě datum a čas, a kurýr vám jídlo doveze na celý den, někdy den dopředu.

Závěr

Krabičkové diety jsou vhodným řešením pro všechny, kdo se chtějí stravovat zdravě a kvalitně. Pokud nestíháte jídlo připravovat, namísto zvolení nevydatné stravy si zaplaťte tolik porcí na den, kolik chcete, a pouze je snězte, nic jiného se po vás nechce. Vzhledem k tomu, kolik druhů možností firmy nabízejí a jak velké množství jich na českém trhu existuje, jsou krabičkové diety dostupné pro každého. Stačí si jen vybrat podle vašich preferencí a užívat si servis, který díky nim získáte.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.nutricbistro.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo