Herní klávesnice

Herní klávesnice se od klasické kancelářské klávesnice liší v několika ohledech. První, co vás zaujme je stylový design. Aby klávesnice ustála nápor hráče, musí být vyrobena z odolnějších materiálů. Kromě toho nechybí ani multimediální hrací prvky ani makro klávesnice. K dispozici máte velmi snadno ovladatelná tlačítka nebo podsvícení. Nabízí i větší počet USB portů, ke kterým můžete připojit další herní příslušenství.

Při výběru herní klávesnice budete postupovat prakticky stejně, jako při výběru jakékoliv jiné klávesnice. Výběr ovlivní mnoho aspektů, přihlédnout musíte k účelu, za kterým klávesnici pořizujete. Někteří budou klávesnici používat opravdu pouze při hraní her, jiní ji budou využívat i jako klávesnici kancelářskou. Od toho se odvíjí i počet a rozložení kláves. Kvalitu určuje vždy typ konstrukce a výrobní materiál. Hlavní slovo má však pořizovací cena, která ovlivní způsob připojení, typ klávesnic nebo další funkce a možnosti.

Porovnat ceny klávesnic

Nejlepší herní klávesnice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Niceboy ORYX K300X 91 % 689 Kč Zobrazit Expert.cz
2. C-Tech Nereus GKB-13 90 % 273 Kč Zobrazit Mall.cz
3. A4Tech G100 85 % 597 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Genius GX Gaming Scorpion K215 31310474106 84 % 306 Kč Zobrazit Smarty.cz
5. Yenkee Ambush YKB 3100 82 % 299 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Herní klávesnice je možné rozdělit do dvou skupin podle typu připojení. Standardem jsou drátové klávesnice, novější podobu mají klávesnice bezdrátové. To, jaké připojení si zvolíte je čistě otázkou vkusu každého, protože obě verze lze považovat za stejně spolehlivé.

 • Drátová klávesnice – předností drátové klávesnice je především nižší pořizovací cena. Nevýhodou pak nevzhledně vypadající kabel.
 • Bezdrátová klávesnice – výhodou bezdrátového provedení je především estetičtější vzhled. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou. Bezdrátovou klávesnici můžete používat i dále od monitoru, ale její nevýhodou je nutnost opakovaného nabíjení. Z tohoto důvodu zůstává velké množství počítačových hráčů u klasického drátového provedení.

Druh klávesnice

Klávesnice mohou být mechanické nebo membránové.

 • Membránová klávesnice – používá základní typ spínačů. Výhodou je i tichý chod a nižší pořizovací cena. Jednoznačnou nevýhodu je tužší stisk, kdy je třeba každou klávesu stisknout opravdu důrazně. I tohoto typu musíte rovněž počítat s kratší životností. Díky všem negativům jsou mechanické klávesnice méně oblíbené.
 • Mechanická klávesnice – funguje na principu mechanického spínače. Ten se postará o rychlejší odezvu, což při hraní her, ve kterých se počítá každá vteřina, zajisté oceníte. Mechanická klávesnice splní lépe požadavky náročných uživatelů, jejich nevýhodou je tak pouze vyšší pořizovací cena a větší hlučnost. Výhodou je naopak delší životnost.

Velikost

Jednotlivé herní klávesnice jsou k dostání v několika velikostech. Výběr velikosti je spíše individuální záležitostí, protože každému vyhovuje něco jiného. Při výběru hraje roli i to, jakým způsobem budete klávesnici používat.

 • FULL SIZE – největší jsou 100% klávesnice běžné velikosti, která disponuje 104 ovládacími tlačítky.
 • TKL – zkrácená 80% klávesnice. U této verze chybí numerický blok a k dispozici máte 87 kláves. Tyto klávesnice jsou lepší volbou pro pravidelné náruživé hráče. Zkrácená klávesnice má jednotlivé klapky blíž u sebe. Díky tomu je klávesnice ergonomičtější a při hře se nemusíte hrbit.
 • 60% – nejmenším klávesnicím chybí numerický blok, funkční klávesy i šipky. Klávesnici tvoří 5 řad, přičemž v každé řadě je k dispozici 15 klávesových tlačítek.

Zpracování

Celkové zpracování a materiály ovlivňují nejen vzhled, ale i životnost nebo hmotnost herní klávesnice. Materiál zásadně ovlivňuje pořizovací cenu, v každém případě by se kvalitní klávesnice neměla nijak prohýbat. Některé klávesnice mohou být navíc voděodolné.

 • Kov – herní klávesnice může být celokovová. Díky odolnému materiálu ustojí klávesnice i méně šetrné zacházení, které je při hraní her poměrně běžné. Nevýhodou celokovových klávesnic je vyšší hmotnost i cena.
 • Kov/plast – častá je i kombinace materiálů. O pevnost se postará kovový rám, zbytek klávesnice je vyroben z odolného plastu.
 • Plast – velmi oblíbené jsou i levné celoplastové klávesnice. Jejich výhodou je nejen nízká pořizovací cena, ale také nižší hmotnost. Také plastové klávesnice však musí být stabilní a nesmí se nijak deformovat. Součástí nejlevnějších modelů bývá velmi často podsvícení.

Velikost kláves

Herní klávesnici můžete vybírat i podle velikosti kláves. Na výběr máte hned 3 možnosti.

 • Klasická velikost – nejběžnější a stále nejoblíbenější jsou klávesnice standardní velikosti.
 • Nízko profilové – klávesy s označením LOW PROFILE. Klávesnice třetinové nebo poloviční velikosti. Nízkoprofilové klávesnice se velmi často používají u notebooků a tuto velikost již nabízí i některé herní klávesnice.
 • Extrémně nízká klávesnice – zde se setkáte s označením CHICLETS. Tyto klávesnice najdete spíše u notebooků. Herní klávesnice s extrémně nízkými tlačítky jsou spíše výjimečnou záležitostí.

Podsvícení

Základní funkcí herních klávesnic je možnost podsvícení.

 • Základní klávesnice – nabízí pouze několik základních barev. Tyto klávesnice nevyžadují využívat žádný software, jednoduše je připojíte k počítači a můžete začít hrát. Nevýhodou je, že klávesnice neumožňuje barvy ani cokoliv jiného nastavit.
 • Profi klávesnice – zde lze již klávesnici napojit na software a využívat můžete několik milionů barev. Nastavit můžete barvu každé klávesnice.

Funkce

Herní klávesnice se od běžných kancelářských klávesnic liší počtem a typem funkcí. Díky nim jsou však tyto klávesnice dražší. Počet funkcí pak cenu jednotlivých klávesnic ještě zvyšuje. U hernách klávesnic můžete využívat například:

 • Anti-ghosting – je jednou ze základních funkcí. Systém dokáže rozpoznat všechny zmáčknuté klávesnice. Zmáčknout můžete 2 a více klávesnic zároveň a díky funkci budou na zmáčknutí reagovat všechny.
 • N–key rollover – doplňuje funkci anti-ghosting. Určuje počet zmáčknutých kláves. Označení N určuje počet kláves, 8-key rollover tak dokáže najednou přečíst až 8 kláves.
 • Gogitech Unifying – USB přijímač, který umožní najednou připojit větší počet dalších zařízení. Ušetříte tak ostatní USB porty.
 • Podsvícení – pro herní klávesnice je typické podsvícení. V souvislosti s pořizovací cenou se mění možnosti jednotlivých modelů.
 • Bluetooth – pomocí moderní technologie budete ke klávesnici moci bezdrátově připojit další zařízení.
 • Lokalizace – rozložení kláves. Většina klávesnic využívá americkou nebo evropskou lokalizaci. Pouze některé klávesnice nabízí české rozložení. Pozor si tak musíte dát na rozložení klávesnic ENTER a SHIT.
 • Ergonomie – mnoho herních klávesnic je doplněno o speciální podložku na ruce. Ta dovoluje ruce umístit do přirozené polohy. Vyhnete se tak nežádoucí bolesti nebo jiným potížím.

Značka

Herní klávesnice jsou na trhu zastoupeny velkým počtem modelů a řadou předních výrobců. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří klávesnice Logitech. Výrobce dodává klávesnice pro méně i více náročné hráče. Velmi kvalitní jsou klávesnice značky Razer, i zde lze vybírat ve všech cenových relacích. Další modely jsou k mání pod značkou Asus, Genius, Niceboy, Connect IT, Kingston, Yenkee, A4Tech, Marvo nebo MSI.

Cena

Cena herních klávesnic je ve srovnání s klávesnicemi kancelářskými vyšší. Je to dáno kvalitnějším výrobním materiálem a propracovanějším designem. Nejlevnější klávesnice lze pořídit za cenu od 1 000 Kč. Za relativně levné lze považovat klávesnice s cenou do 3 000 Kč. Jedná se o základní drátové klávesnice s klasickým podsvícením. Za kvalitní bezdrátovou klávesnici zaplatíte i více než 6 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co jsou makro tlačítka?

Pro mnohé hráče jsou makrotlačítka vítaným bonusem. Díky nim budete moci nastavovat různé hráčské akce nebo funkce. Každé tlačítko může mít pevně danou funkci podle toho, co lze v jaké hře využívat. Makro tlačítka se nachází na levé straně klávesnice a jsou velmi snadno dosažitelné.

V čem jsou výjimečné mecha-membránové spínače?

V základu mohou mít klávesnice mechanické nebo membránové spínače. Jednotlivý výrobci však pomalu přichází s dalším typem spínačů. Poměrnou novinkou jsou tak i mecha-membránové spínače. Jedná se o klasickou membránovou klávesnici, která však využívá vzhled a zvuk klávesnice mechanické. Kromě těchto lze koupit i opticky – mechanickou klávesnici. Tyto klávesnice využívají laserový paprsek, který se stiskem klávesnice spojuje a zase rozpojuje. Výhodou těchto spínačů je vysoká rychlost, rozdíl však běžný hráč prakticky nepozná.

Jak lze připojit a napájet bezdrátovou klávesnici?

Bezdrátovou klávesnici připojíte pomocí USB přijímače. V tomto případě není nutné klávesnici s počítačem párovat. Druhou možností je využití technologie Bluetooth. Zde je již nutné klávesnici spárovat s počítačem. O napájení se mohou postarat klasické tužkové baterie AA, nebo integrovaná dobíjecí baterie.

Závěr

Herní klávesnice se od kancelářských liší propracovaným designem, který doplňuje podsvícení. Dalším typickým prvkem jsou programovatelná nebo multimediální tlačítka. Současně s klávesnicí dostanete zpravidla i podložku na ruce, která se liší v souvislosti s výrobcem. Využívat můžete více i méně praktické podložky. Herní klávesnice jsou ve srovnání s kancelářskými dražší, avšak využívat v jejich případě můžete rychlejší odezvu i větší odolnost.

Herní klávesnice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (80 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Výběr herní klávesnice je hodně důležitý proces, protože to není jen tak obyčejná klávesnice, jakou kupujete do kanceláře. Já si tedy dávám vždy hodně záležet, abych měl jen tu nejlepší a nejspolehlivější. To je také důvod, proč se držím značky Logitech, která má vždy co nabídnout a vyberu pokaždé tu správnou klávesnici, na kterou je spolehnutí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo