Myši

Nejoblíbenější typy myší

To, zda potřebujete ke svému počítači nějakou speciální myš, záleží na tom, jak často počítač využíváte. Při občasném používání si vystačíte s tou nejlevnější myší, ti, kdo tráví pobytem před počítačem pravidelně delší dobu, mohou vybírat z mnoha různých modelů. Ty jim práci zpříjemní a také zjednoduší.

Ačkoliv se to může zdát při výběru nepodstatné, je nejdůležitějším parametrem při výběru myši ergonomie, tvar a velikost myši. Pokud vyberete myš na základě těchto parametrů, bude její používání nejen pohodlné, ale vyhnete se i možným zdravotním potížím, ke kterým patří zejména potíže s karpálním tunelem.

Těm, kdo již řeší tyto potíže nebo trpí tenisovým loktem, by měli vždy volit vertikální myš, kterou je možné držet stejným způsobem jako pero nebo tužku. Vybírat budete dále mezi kancelářskou a herní myší a k dalším parametrům, ke kterým můžete při výběru přihlédnout, patří rychlost odezvy, citlivost nebo způsob připojení.

Porovnat ceny myší

Nejlepší myši k PC

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse 22879 93 % 468 Kč Zobrazit Mall.cz
2. A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2 91 % 561 Kč Zobrazit Smarty.cz
3. Connect IT Biohazard CI-191 88 % 299 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Při výběru vhodné myši je nutné zvážit, jakým způsobem u počítače trávíte svůj čas. Hráčům počítačových her jsou určeny herní myši. Pro běžnou kancelářskou práci budete potřebovat myš kancelářskou.

Herní

Tyto myši vybočují z řady díky atraktivnímu vzhledu. Disponují řadou funkcí, větším množstvím tlačítek a typické je pro ni podsvícení. Kromě nich můžete myš ovládat pomocí programovatelných tlačítek, nastavit můžete citlivost a typická je nízká odezva.

Některé dražší herní myši umožňují podle potřeby měnit velikost, využít nebo naopak odstranit můžete opěrku na palec. Měnit můžete také pozice jednotlivých tlačítek v případě oboustranných myší, tak, aby bylo možné ovládání pravou i levou rukou.

Kancelářská

V případě kancelářské myši většina uživatelů nemyslí na komfort a volí zpravidla mezi těmi nejlevnějšími výrobky.

Několikahodinové posunování těchto myší však může vést k pozdějším potížím s karpálním tunelem. Z tohoto důvodu je hlavním parametrem při výběru kancelářské myši její velikost. Ta by měla vaší ruce umožnit na myši pohodlně ležet.

Senzor

Počítačové myši je možné rozdělit i podle toho, zda se jedná o laserovou nebo optickou myš.

  • Laserová – tuto myš poznáte podle červeného světla, které svítí na spodní straně myši. Laserové myši patří k méně přesným, mají však nižší citlivost a lze je používat na jakémkoliv povrchu. Laserová myš se vyznačuje vyšší pořizovací cenou.
  • Optická – tato myš je přesnější. Tuto myš není možné používat na skleněném povrchu. V kontaktu se sklem nemusí reagovat vůbec nebo velmi špatně.

Citlivost

Tento parametr najdete pod zkratkou dpi. Citlivost udává, o kolik obrazových bodů se kurzor pohne při posunutí myši o jeden palec. Za základ se v případě kancelářských myší považuje dpi v rozmezí 2 000 – 4 000.

U herní myši může být citlivost vyšší než 6 000 dpi. V mnoha případech však velkou citlivost nevyužijete, není tedy nezbytně nutné vybírat pouze mezi výrobky s nejvyšší citlivostí.

  • 800 dpi – tato citlivost je dostačující pro běžně používané počítače.
  • 3 000 dpi – je citlivost dostačující pro počítače s FULL HD rozlišením.
  • 6 000 dpi –  je citlivost doporučovaná při 4K rozlišení.

Odezva

Je parametr udávaný v milisekundách ms. Odezva označuje, jak dlouho myši trvá odeslat informaci o stisku tlačítka k procesoru.

U kancelářských myší není tento parametr nijak zásadní, v případě herní myši by se měla odezva ideálně pohybovat v rozmezí 1 – 2 ms. Tato odezva patří u dnešních herních i kancelářských myší ke standardu.

Způsob připojení

Kancelářské i herní myši umožňují drátové nebo bezdrátové připojení. Funkce myši se v závislosti na připojení nemění, podstatný rozdíl je však v pořizovací ceně. Některé modely myší je možné používat drátově i bezdrátově.

Drátová

Drátová myš je k počítači připojena pomocí kabelu, výhodou tohoto řešení je nižší pořizovací cena

Bezdrátová

Bezdrátová se připojuje pomocí speciální koncovky, kterou najdete na spodní straně myši. Přirovnat ji můžeme k malému flash disku. Tuto součástku umístíte do počítače, poté zapnete myš a tímto způsobem je myš připojená.

Bezdrátové myši mohou mít dosah až 10 metrů, při práci vám nepřekáží kabel, jejich kvalita je srovnatelná s drátovou myší. Najdete je i v herní podobě, což už samo o sobě vypovídá o jejich kvalitě a všeobecně patří k doporučovanějším. Nespornou výhodou těchto myší je i to, že je můžete využívat v kombinaci s více různými zařízeními.

Software

Herní myši si můžete softwarově libovolně upravit. Nastavit můžete několik parametrů, které je možné později měnit. Toto nastavení umožňují spíš právě herní myši, v jejich případě můžete nastavit potřebné funkce u jednotlivých tlačítek. Kancelářské myši tuto možnost zpravidla nemají, protože ji nepotřebují. I zde však můžete narazit na výjimky.

Značka

Kancelářskou, herní, vertikální i trackball myš koupíte od značky Logitech, Razer, Genius, A4tech, Connect IT, Trust, Nedis a mnoha jiných značek.

Cena

Jednotlivé typy se zásadním způsobem liší pořizovací cenou. Kancelářské myši jsou výrazně levnější, jejich cena začíná na 300 Kč a končí u 1 000 Kč. Samozřejmě můžete zakoupit i dražší myš, pro kancelářskou práci je však tato investice spíše zbytečná.

Cena herních myší bývá v rozmezí 1 – 3 000 Kč. Herní myši se vyznačují ergonomií, skvěle sednou do ruky a používat ji samozřejmě můžete i na běžnou kancelářskou práci.

Porovnat ceny myší

Otázky a odpovědi

Co jsou cestovní myši?

Jedná se o myši malých rozměrů, které jsou ideální na cesty. Cestovní myši lze koupit v drátové i bezdrátové podobě, záleží na tom, jaké variantě dáváte přednost.

Bezdrátové myši jsou však při častější přepravě považovány za vhodnější. Tyto myši jsou napájeny pomocí tužkových baterií, nebo můžete volit myš s nabíjecím akumulátorem.

Jak zjistit ideální velikost kancelářské myši?

Při výběru vhodné kancelářské myši je nutné nejprve změřit velikost vaší ruky. Měření začíná u špičky prostředníčku a končí na kraji zápěstí. Ti, kdo naměří méně než 17 cm, budou vybírat myš velikosti S.

Jestliže naměříte 17 – 19 cm, je pro vás vhodnější velikost M. Naměřená hodnota 19 – 21 cm znamená, že budete vybírat myš velikost L, a pokud naměříte více než 21 cm, budete potřebovat velikost XL.

Kdy použít vertikální myš?

Tyto myši vznikly jako prevence před vznikem karpálního tunelu. Ruka na myši spočívá v přirozené vertikální poloze, díky tomu není tolik namáhán střední nerv a tím předejdete případným pozdějším obtížím.

Koupě vertikální myši se doporučuje těm, kdo prací na počítači tráví více než 6 hodin denně. Těm, kterým nebude vertikální myš s nějakého důvodu vyhovovat, mohou vyzkoušet tzv. trackball, což je myš s kuličkou. Při jejím ovládání není nutné posunovat celou myš, ale pouze pomocí palce otáčet kuličku. Tyto myši jsou vhodné pro kancelářskou práci, hráči her její přednosti nijak neocení.

Závěr

Při výběru myši hraje jednu z nejdůležitějších rolí velikost, různé velikosti nabízí kancelářské i herní myši. Používání myši by mělo být pohodlné, dalším důležitým kritériem je tedy ergonomie.

Jak vám myš do ruky padne, zjistíte pouze tak, že vyzkoušíte několik různých variant. Z tohoto důvodu je lepší nakupovat myš přímo ve specializované prodejně, v tomto ohledu není možné spoléhat se na uživatelské recenze. Kromě toho můžete koupit myš pro leváky, praváky nebo oboustrannou.

Myši můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Smarty.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.datart.cz, www.okay.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (13 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Za mě jedině myš s drátem, protože mám smůlu, že mi bezdrátová vždycky přestane fungovat už po pár dnech a nemám vůbec ponětí, čím to je. Držím se proto osvědčené klasiky, na kterou nedám dopustit. No a co se týká značky, tu nějak už neřeším, hlavně když dobře funguje a padne do ruky, aniž by ruka bolela.

  2. Pro syna jsem koupila Razer Basilisk a byl moc spokojený. Vzala jsem mu ještě dvě do zálohy, pro jistotu.

  3. Vybíral jsem vhodnou myš hodně dlouho, protože sem potřeboval opravdu kvalitní. Nakonec jsem sáhl po Logitech G102.

  4. Tedy nikdy mě nenapadlo, že by byl takový horor vybrat jednu myš k počítači. No docela jsem se zapotila, ale nakonec jsem vzala od Logitechu a padne do ruky parádně.

  5. Kvalitně zpracovaný článek. Moc se mi líbí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo