Klece pro králíky

Přemýšlíte o pořízení králíka jako nového domácího mazlíčka? Abyste mu zajistili bezpečí a soukromí, je třeba mu koupit klec, ve které bude žít. Před její koupí je ovšem třeba zvážit určité parametry, se kterými vám dnes pomůžeme. Co všechno je potřeba zvážit a na co se připravit?

Porovnat ceny klecí

Nejlepší klece pro králíky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ferplast Casita 120 Klec pro hlodavce 119 x 58 x 60 cm 96 % 2 492 Kč Zobrazit Zoohit.cz
2. Ferplast Cavie 80 77 x 48 x 42 cm 93 % 956 Kč Zobrazit Superzoo.cz
3. Tommi Bunny Bungallow chrom skládaná 100 cm 86 % 861 Kč Zobrazit azkrmiva.cz
4. Ferplast Rabbit 100 95 x 57 x 46 cm 85 % 1 099 Kč Zobrazit Allegro.cz
5. Inter Zoo Králík 60 59 x 36 x 31 cm 76 % 753 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy podle materiálu

Materiál odráží to, jak se vám bude klec udržovat, jak dlouho vydrží a jak se v ní králíček bude cítit. Na trhu momentálně najdete dva druhy materiálu, a to kov s plastem a dřevo.

Kov/plast

Tento materiál bývá nejčastější – kovové mříže a plastové dno. Mezi jeho výhody patří dobré odvětrávání, snadné čištění a možnost výhledu pro králíka. Jsou pevné a mají dlouhou životnost. Za nevýhodu se dá používat design, který není příliš estetický a nedá se s pokojem sladit.

Dřevo

Naopak hezký design má dřevěná klec, která se ale na druhou stranu hůře čistí. V případě vynechání údržby se v kleci začnou množit rostliny či houby, které budou mít negativní vliv na zdraví zvířete. Skvěle se ovšem hodí do interiéru.

Velikost

Tento parametr je při výběru velmi důležitý, minimální rozměry by měly být minimálně 80 x 40 x 40 cm. Platí, že čím větší, tím lepší, ovšem záleží také na velikosti vašeho zvířete. Zkontrolujte proto, zda se v kleci bez problémů postaví, jestli je nejkratší strana alespoň tak dlouhá, jako je samo zvíře a delší strana alespoň dvakrát delší než králík.

Dno

Většina klecí je vyrobena z kovu a dno je plastové, je tedy třeba ohlídat, aby bylo dostatečně vysoké. Čím vyšší bude, tím větší jistotu máte, že nebudete muset uklízet vyhozené seno a podobné věci. Dřevěné klece jsou výhodné v tom, že mívají zpravidla pevné dno, opět ale hledejte vhodnou výšku.

Vchod

Kam umístit vchod do klece? Máte na výběr buďto zepředu nebo na horní straně na odklápěcí střeše. Tento parametr rozhodnete podle toho, kde bude domeček pro králíčka stát.

Chcete-li, aby se mohlo zvíře volně pohybovat, zvolte přední dvířka, které jednoduše zůstanou otevřené. Ne všichni ale chtějí, aby jim doma králík pobíhal, proto ocení spíše horní dvířka. Velikost vchodu by se měla rovnat takovým rozměrům, abyste mohli dovnitř strčit obě ruce i s králíkem – to proto, abyste ho mohli jednoduše vyndat a také, aby se vám pohodlně uklízela klec.

Umístění klece

Klec byste měli umístit někam, kde není přílišný chlad, stejně jako průvan, protože by tak králík mohl lehce nastydnout. Ideální je ho dát do optimální teploty na místo, kde to u vás doma žije. Vyhněte se koutům, do kterých často nechodíte a zvolte raději obývací pokoj, dětský pokoj nebo halu. Kuchyň není dobrým nápadem, protože řinčení nádobí by pro králíka mohlo být stresující a výpary zdraví škodlivé.

Klec pro králíka

Ukázka klece pro králíka

Bezpečnost

Před zakoupením klece si ověřte její bezpečnost – mříže by měly být od sebe tak daleko, aby jimi zvíře nemohlo proskočit či mezi nimi uvíznout. Konce mříží by také neměly být ostré, aby nijak králíka či vás neohrožovaly. Tato pravidla by měly splňovat všechny klece, raději se ale ujistěte, že tomu tak skutečně je.

Funkce

Klec slouží králíkovi jako domov, ve kterém by se měl cítit útulně a bezpečně. Je proto důležité vybrat takovou klec, která bude poskytovat příjemné prostředí a bude dostatečně kvalitní, aby se králíkovi ani vám nemohlo nic stát. I když může zvíře trávit čas mimo klec, bude v ní spát a chodit na záchod.

Značka

Mezi oblíbené značky klecí pro králíky patří YARDIN, Interzoo, Ferplast nebo Zolux. Vyrábí jak velké klece, tak klece s menšími rozměry, které se hodí například do bytu.

Cena

Menší klece seženete za necelé 2 000 Kč, využijete je především v bytě. Neznamená to ovšem, že by králíkovi nestačily, obsahují vše potřebné. Některé modely mají prostor členěný na obytnou část a výběh. Pokud byste chtěli zakoupit větší klece či velké dřevěné králíkárny vhodné pro instalaci v exteriéru, budete potřebovat alespoň 3 500 Kč. Takové domečky pro králíky vás však mohou vyjít až na cenu kolem 10 000 Kč.

Porovnat ceny klecí

Údržba

Kromě krmení je třeba králíkovi také čistit pravidelně klec, abyste se vyvarovali výskytu bakterií, a tím pádem i onemocnění zvířete. Na čištění byste neměli používat agresivní čisticí prostředky, které by pak zbytečně dráždily dýchací cesty a oči králíčků. Ideální na čištění je teplá voda a ocet. V případě, že se v kleci objeví parazité, bude třeba použít například prostředek Biokill, po kterém necháte klec vyvětrat alespoň 2 hodiny.

Denně zameťte roztahané seno, umyjte pítko a misku na jídlo. Částečně vyčistěte také toaletu. Každý týden poté vymyjte vanu, toaletu a misku na granule teplou octovou vodou.

Podle toho, jak to bude potřeba, vyperte či vyměňte koberečky, vyperte plyšáky, obměňte hračky a vyčistěte boudičky.

Příslušenství

Máte zakoupenou klec? Tím to ještě nekončí. Aby byl domeček pro králíka kompletní, je třeba ještě dokoupit nějaké příslušenství. Jaké?

Podestýlka

Výběr vhodné podestýlky pro králíky je klíčový, protože se stává jeho místem pro odpočinek, zábavu i krmení. Má tak vliv na jeho kondici a zdraví. Můžete volit hobliny, pelety, kukuřici nebo papír. Nezapomínejte ani na podestýlku na záchod.

Misky na vodu a potravu

Aby měl králík z čeho pít a jíst, pořiďte mu pítko či misky na vodu a jídlo, které budete denně čistit.

Toaleta

Králíci si přirozeně k močení vybírají rohy klecí, proto je vhodné pořídit rohovou toaletu. Vše se odvíjí od velikosti králíka – pokud vlastníte většího, můžete mu pořídit záchod určený pro kočky.

Domeček, krabice nebo jiný způsob ubytování

Aby měl králík soukromí, nezapomeňte mu do klece dát také nějaký domeček nebo cokoliv jiného, kam si bude moct zalézt.

Hračky

Existují i hračky pro králíky, mezi které patří například tunel, prolézačka, kolotoč, žebřík, houpačka a mnoho dalšího. Jejich používáním se zvířata správně vyvíjejí, čistí si zuby, rozvíjí mozek a zabaví se.

Přepravka

Abyste mohli se zvířetem na veterinu nebo na cesty, je přepravka nutností.

Kleštičky na drápky

Sem tam je potřeba králíkovi ostříhat drápky, k čemuž vám poslouží kleštičky. Stříhejte asi půl centimetru od cévy šikmo směrem dolů.

Kartáč k odstranění odumřelé srsti

Stejně, jako se lidé zbavují odumřelé kůže peelingem, mají pro tyto účely králíci kartáč k odstranění odumřelé srsti. Oceníte ho zejména v době línání.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat vhodnou klec pro králíka?

Při výběru klece pro králíka se soustřeďte na materiál, ze kterého je vyrobena, na její velikost, která je odvozena od toho, jak velký je váš králík, na výšku dna, řešení vchodu a bezpečnost.

Kam je ideální klec pro králíka umístit?

Králíček by se neměl ve svém domečku cítit sám. Klec tudíž umístěte někam, kam často chodíte, jako je například obývací místnost, dětský pokoj nebo hala, určitě ale nevolte kuchyň. Vyhněte se také nižším teplotám a průvanu, kterými byste riskovali nachlazení vašeho mazlíčka.

Jak na údržbu klece pro králíka?

Na čištění byste neměli používat agresivní čisticí prostředky, ideální je teplá voda a ocet. V případě, že se v kleci objeví parazité, bude třeba použít například prostředek Biokill, po kterém je nutné klec vyvětrat alespoň na 2 hodiny. Denně zameťte roztahané seno, umyjte pítko a misku na jídlo. Částečně vyčistěte také toaletu. Každý týden poté vymyjte vanu, toaletu a misku na granule teplou octovou vodou. Podle toho, jak to bude potřeba, vyperte či vyměňte koberečky, vyperte plyšáky, obměňte hračky a vyčistěte boudičky.

Závěr

Pokud pořizujete králíčka, bez kleci se neobejdete – tráví zde čas, spí, jí a hraje si. Jestliže navíc nechcete, aby vám běhal po bytě, musí se v kleci cítit příjemně. Je proto důležité, abyste vybrali správně a vašemu mazlíčkovi se v jeho domečku líbilo. Jeho spokojenost bude mít vliv na zdraví a celkovou kvalitu života.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.superzoo.cz, www.zooo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (110 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Držím se klecí Tommi a Ferplast. Mám je odzkoušené v různých velikostech, ať už jako trvalé bydlení či zdravotní prostory, když je třeba s některým našim miláčkem nějaký nečekaný problém.

  2. U nás frčí klece od Ferplast, protože mají fakt super kousky. Nedávno jsem zrovna kupovala 120 cm Casitu a je super, protože poskytuje dostatek prostoru, a ještě se dá nahoře celá otevřít. Myslím si, že je to jedna z nejlepších značek vůbec.

Přidat komentář

Recenzer
Logo