Ohrádky pro králíky

Zakrslí králíci patří mezi velmi oblíbené mazlíčky. Králíka můžete chovat v bytě i na zahradě. Aby byl život malého zvířátka spokojený, měli byste mu zajistit co možná nejlepší podmínky. Každý králík jistě ocení možnost proběhnout se ve větším výběhu.

Mnozí mohou namítnout, že králíka jednoduše postačí pustit v bytě na volno. Ne vždy však bude takováto akce bezpečná pro králíka nebo pro samotné vybavení bytu. Králík je hlodavec a může začít ničit vybavení v domácnosti nebo může překousat elektrické kabely. V bytě může králík ochutnávat jedovaté rostliny a jistě vás nebude bavit uklízet všudypřítomné bobky či dokonce králičí moč. Venkovní ohrádky zabrání králičímu útěku a králíčka ochrání i před různým nebezpečím.

Ohrádky pro králíky se vyrábí z různých materiálů, záleží pouze na tom, zda budete chtít ohrádku využívat venku nebo v bytě. V obou případech bude králík díky ohrádce v bezpečí. Kromě vhodného materiálu vás bude zajímat velikost a tvar ohrádky.

Porovnat ceny ohrádek

Materiál

Ohrádky pro králíky a jiné drobné hlodavce lze rozdělit do několika skupin podle výrobního materiálu. Ve venkovním prostředí se nejčastěji používají kovové nebo dřevěné ohrádky. V bytě pravděpodobně upřednostníte ohrádky vyrobené z odolných textilií.

  • Venkovní ohrádky – na zahradu, terasu nebo kamkoliv jinam můžete postavit ohrádku vyrobenou z kovu nebo dřeva. K nejodolnějším patří kovové ohrádky, které ustojí jakékoliv počasí a nevyžadují žádnou velkou péči. Odolné budou i ohrádky ze dřeva, avšak dřevo je materiál náchylný na vlhkost. Dřevěná ohrádka by měla stát ideálně pod střechou a nutné je ji čas od času natřít ochranným nátěrem.
  • Ohrádka do bytu – ohrádka do bytu není tvořena pouze bočními stěnami, ale její součástí bývá velmi často podlaha. Ta zajistí, že králík neznečistí podlahu či koberec v bytě. Díky vnitřnímu výběhu bude mít králík dostatek prostoru k pohybu i pro hru. Na výrobu těchto ohrádek se používá polyester.

Velikost

Ohrádky pro králíky a jiné malé hlodavce lze koupit v několika velikostech. Volba velikosti je individuální záleží, která souvisí nejen s počtem chovaných zvířat, ale i s prostorem, který můžete ohrádce obětovat. Od velikosti se odvíjí i pořizovací cena ohrádky.

Pokud si nebudete velikostí ohrádky úplně jistí, může se vám hodit ohrádka, která umožňuje dokoupení náhradních dílů. Za ideální je považující velikost 2 x 2 metry a to v případě vnitřních ohrádek. Venkovní ohrádka však může být ještě větší. Důležitá je i výška ohrádky. Králík může mít tendenci nízkou ohrádku přeskakovat. Bezpečné budou ohrádky s výškou okolo metru.

Tvar

Výběhy pro králíky můžete vybírat i podle tvaru. Žádané jsou výběhy s tvarem osmistěnu. Tyto výběhy jsou k dostání v interiérové i exteriérové podobě. Koupit můžete výběh s tvarem obdélníku, čtverce. Výběh může být doplněn rovnou i zkosenou střechou. Kromě jednopatrových jsou k dostání výběhy dvoupatrové.

Přímou součástí výběhu může být i domeček. V takovémto výběhu může králík strávit celou sezonu. Díky nízké hmotnosti budete mít možnost výběh dle potřeby přemísťovat a králík tak bude mít stále přístup k čerstvé trávě.

Umístění

Stejně jako je důležité vybrat ten nejvhodnější výběh, je důležité ohrádku umístit na co nejvhodnější místo.

  • Minimum hluku – králíci jsou zvířata náchylná na hluk. Vnitřní i venkovní ohrádka by měla stát na co možná nejtišším místě.
  • Bezpečí – u venkovního výběhu je třeba umístění na bezpečné místo, co se druhu zeleně týká. Myslet musíte i na to, že králík bude volně přístupnou zeleň ochutnávat, ne každá tráva či rostlina však bude pro králíka bezpečná.
  • Stinné místo – důležité je zajistit králíkovi dostatek stínu. Naprosto nevhodné je, aby byla ohrada umístěna na přímém slunci. Pokud nelze stín zajistit, měla by být ohrádka alespoň částečně chráněna stínící plachtou.

Značka

Ohrádku pro králíka nabízí snad každý velký výrobce chovatelských potřeb. K oblíbeným patří ohrádky a výběhy značky Trixie, Kerbl, Tectake, Flamingo, Shumme, Ferplast, Nobby či Zolux. Jednotlivý výrobci zpravidla nabízí vnitřní i venkovní ohrádky různých velikostí.

Cena

Ohrádku pro králíka koupíte za méně než 500 Kč, ale zaplatit můžete i více než 3 000 Kč. Vše se odvíjí od výrobního materiálu, velikosti a dalších prvcích, které mohou výběhy nabídnout.

Porovnat ceny ohrádek

Otázky a odpovědí

Mají ohrádky pro králíky nějaké funkce?

K oblíbeným patří flexibilní skládací ohrádky, které můžete jednoduše přemísťovat. Složená ohrádky nezabere v bytě ani na zahradě mnoho místa. Skládací bývají vnitřní i venkovní ohrádky. Zejména u venkovních ohrádek oceníte střechu, vnitřní ohrádky naopak mívají velmi často podlahu.

Je možné k ohrádce pořídit nějaké další příslušenství?

K ohrádkám budete moci přikoupit horní ochrannou síť, ta králíka nejen ochrání, ale může mu zabránit v případném útěku. V mnoha případech může být součástí této sítě i plachta, která bude králíka chránit před sluncem i deštěm. Do ohrádky byste měli umístit misku nebo napáječku s vodou.

Některé ohrádky umožňují umístit jesličky se senem. A žádaným příslušenstvím bude i domeček, ve kterém se bude moci králík schovat. Králíkům můžete pořídit i různé hračky či pamlsky, které je na nějakou dobu zabaví.

Jakým způsobem venkovní ohrádku umístit?

Pokud bude králík trávit čas v ohrádce o samotě, měli byste ji zabezpečit proti případnému podhrabávání. Králík je zvíře, které rádo hryže i hrabe a může mít tendenci se z ohrádky tímto způsobem dostat. Proto chovatelé králíků doporučují ohrádku alespoň částečně zapustit do země. Případně ji můžete zespodu nějakým jiným způsobem proti podhrabávání zabezpečit.

Závěr

Králík ocení výběh, ať už bude chovaný v bytě nebo ve venkovním kotci. Na to výrobci myslí a nabízí ohrádky do bytu i na zahradu. K těm nejoblíbenějším patří ohrádky vyrobené z kovu, které odolají jakémukoliv počasí. Ohrádku ze dřeva můžete koupit, ale mnozí ji zvládnou vyrobit svépomocí.

Dřevěné ohrádky jsou dobrou volbou pro ty, kteří preferují estetický a přírodní vzhled. Do bytu je vhodné pořídit textilní ohrádku, která je lehká a dostatečně atraktivní. Textilní ohrádky můžete pochopitelně umístit i na balkon, terasu či zahradu. Veškeré tyto ohrádky lze koupit v několika různých velikostech.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: obchod.kralici.cz, www.lihneme.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (80 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já jsem pro našeho králíčka pořídila na zahradu Trixie výběh pro mladá zvířata 6-hran 6 dílů à 58 x 38 cm a je super. Díky tomu, že má i plachtu nahoře, nemusím se bát, že králíček přeskočí, nebo ho snad nedej bože něco odnese. Takhle jsem naprosto v klidu, i když ho samozřejmě pravidelně kontroluji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo