Králíkárna je vedle kurníků druhou nejoblíbenější stavbou, která je na dvorech k vidění. Králíkárnu můžete koupit, výběr na trhu je poměrně velký. Mnoho chovatelů si dokáží bytelnou králíkárnu vyrobit svépomocí. Králíkárna neslouží primárně pouze k chovu užitkových králíků. Využít ji můžete k chovu králíků, které plní funkci domácího mazlíčka, morčat i jiných hlodavců.
Před tím, než se pustíte do samotného výběru králíkárny, byste měli vědět, kde přesně bude tato stavba umístěna. Králíkárna by měla stát na spíše stinném a klidném místě. Králíkům nesvědčí přímé slunce, vítr ani větší hluk. Vědět byste měli i to, kolik králíků budete chtít chovat a co vše jim budete chtít dopřát. Každý králík by měl mít dostatek prostoru, v kotci by měl mít králík možnost postavit se na zadní i udělat minimálně 3 skoky dopředu.
Velikost králíkárny určuje zejména velikost plemene. Součástí některých králíkáren může být i výběh, transportní kolečka atd. Přihlédnout byste měli i ke způsobu čištění. Čištění kotců by mělo být jednoduché a zabrat by vám nemělo příliš mnoho času.
Umístění
Velmi důležité je, aby byla venkovní králíkárna správně umístěna. Králíci nemají rádi přímé slunečné světlo, a dvířka králíkárny by měla v ideálním případě směřovat na jihovýchodní stranu. Díky tomuto umístění budou jednotlivé kotce dobře prosvětlené, ale králíkům nebude zbytečné horko, což ocení zejména v teplých letních dnech.
Králíkárna by měla stát na klidnějším místě, protože králíci jsou rovněž velmi citliví na hluk.
Materiál
Každá králíkárna by se měla vyznačovat bytelnou konstrukcí, která je doplněna o pevné, nejčastěji dřevěné stěny. Dvířka králíkárny jsou tvořena pletivem. Některé králíkárny jsou vyrobeny v kombinaci dřevo/kov.
O kvalitě materiálu velmi vypovídá pořizovací cena. V tomto ohledu byste se neměli snažit zbytečně šetřit. Vyšší cena souvisí s vyšší kvalitou materiálu, ale i odolností a životností králíkárny. Každá králíkárna musí být dostatečně stabilní, pevná a kvalitně zpracovaná. Dřevo je materiál náchylný na vlhkost, proto je nutné králíkárnu opatřit nátěrem, který bude pro chované králíky zdravotně nezávadný.
Malého zakrslého králíka můžete chovat i v plastové kleci. Tyto klece jsou dostatečně prostorné a díky kovovým drátům, které tvoří stěny a střechu klece je zajištěna dokonalá cirkulace vzduchu. Také tyto klece jsou oblíbené u chovatelé jiných drobných hlodavců.
- Střecha – nedílnou součástí každé králíkárny je střecha. I ta by měla být vyrobena z odolných materiálů. Dobrou volbou bude střecha z hydroizolační krytiny.
Velikost
Velikost králíkárny určené pro chov králíků závisí na počtu samic a samců, které budete chtít chovat. Vždy myslete na to, že samice musí být od samců odděleny. Každá samice by měla mít svůj vlastní kotec a potřebovat budete i rezervní kotce, které jsou určeny k odchovu odstavených mláďat. I v jejich případě je nutné oddělit samice od samců.
Každý králík by měl mít kolem sebe dostatek prostoru. Větší plemena by měla obývat kotec o velikosti alespoň 100 x 80 x 70 cm. Středním plemenům postačí i kotec s rozměry 60 x 80 x 60 cm, zakrslý králík se bude dobře cítit v kotci s velikostí 50 x 60 x 50 cm. Pokud však nejste omezeni prostorem, ocení každý králík i více okolního prostoru.
Počet pater
Dle velikosti lze králíkárny rozdělit na jednopatrové a dvoupatrové.
- Jednopatrové – takovéto provedení je pro chov králíků pohodlnější, co se čištění a obsluhy týká. Jednopatrová králíkárna může být umístěna na vyšších nohách, díky tomu se nebudete při obsluze a čištění zbytečně hrbit.
- Dvoupatrové – pokud dáte přednost dvoupatrové králíkárně, věnujte pozornost její výšce. V některých případech může být čištění horních kotců komplikovanější. Tyto králíkárny je vhodné postavit na nižší nohy, při čištění spodních pater se budete hrbit, a složitější bude i údržba horního patra.
Bezpečnost
Králíkárna musí být nejen funkční, ale i bezpečná. Proto přihlédněte i k některým bezpečnostním prvkům, které mohou být její součástí. Králíkárna by neměla mít žádné ostré hrany. Z kotců by neměly trčet hřebíky, ale ani dráty. Pozornost věnujte i způsobu zavírání kotců, to by mělo být jednoduché, praktické i dokonale funkční.
Možnosti
Aby byl chov pohodový a králíci v králíkárně spokojení, můžete jim dopřát nějaký komfort navíc. Základem je vždy čistá podestýlka, kterou je třeba pravidelně měnit. Samozřejmostí je i snadný přístup k vodě a krmení.
Velmi oceňovaným prvkem králíkárny je i výběh, díky kterému budou mít králíci větší možnost pohybu. V letních dnech můžete králíkárnu doplnit o stínící zástěnu nebo stříšku.
V králíkárně by měl být vyřešen i odvod moči či jiné vlhkosti. Díky tomu zůstanou králíci v čistotě a suchu.
Zástěna ochrání králíky před průvanem, který jim nesvědčí stejně jako přímé slunce. V případě, kdy budete chtít chovat králíky venku celoročně, měli byste mít možnost králíkárnu zateplit. Některé králíkárny se prodávají jako zateplené, jiné by mělo být možné zateplit dodatečně. Použít můžete polystyren, slámu i plachtu.
Čištění kotců usnadní výsuvná podlaha v podobě vaničky.
Značka
Dřevěnou králíkárnu koupíte prostřednictvím internetových obchodů. Oblíbené jsou králíkárny Flamingo, Trixie, Tommi, Kerbl, vidaXL, Agrofertel, Tohos nebo TUINDECO. Plastové králíkárny pro vnitřní chov nabízí Inter Zoo, Tommi, JK Animals, Ferplast, Frixie či Flamingo.
Cena
Králíkárnu pořídíte za méně než 2 000 Kč i za více než 10 0000 Kč. Nejméně zaplatíte za králíkárnu tvořenou jedním kotcem, nejdražší králíkárny nabízí zpravidla 4 kotce a jejich součástí může být i výběh. Cena plastových klecí bývá nejčastěji v rozmezí 1 200 – 5 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaké vybavení by nemělo v králíkárně chybět?
V každém kotci by měla být k dispozici miska nebo napáječka na pití. Vhodnější je právě napáječka, která zajistí dokonalou kvalitu a čistotu vodu. V případě misky je ideální taková, kterou králíci hned tak nepřevrhnou.
Oblíbené jsou především těžší misky vyrobené z keramiky. Stejně tak je důležitá miska nebo zásobník na krmivo. A zajistit musíte pochopitelně i dostatečné množství kvalitního krmiva. K dostání je více různých směsí, které jsou speciálně určeny pro chov králíků. Kromě ní je třeba neustále doplňovat kvalitní seno, které obsahuje vlákninu a pomáhá králíkům se správným trávením.
Jak zajistit králíkům dostatečný pohyb?
Jestliže vám není kvalita života králíků lhostejná, měli byste jim zajistit i větší prostor k pohybu. K tomuto účelu může sloužit výběh, který může být součástí králíkárny. V ostatních případech je možné koupit nebo vyrobit ohrádku, kde se budou moci králíci protáhnout případně alespoň trochu proběhnout.
Jaké plemena králíků jsou vhodná pro domácí chov?
Králičích plemen vhodných k chovu je větší množství. Vybrat to správné nemusí být úplně jednoduché. Jednotlivá plemena se liší nejen vzhledem, ale i kvalitou masa či časem, který králík potřebuje k dosažení jatečné hmotnosti.
K oblíbeným plemenům patří Anglický a Český strakáč, Durynský králík, Francouzský beran, Holandský králík či Belgický obr. Jednotlivých plemen je však mnohem více, záleží i na tom, zda chcete králíky chovat více pro maso nebo kožešinu.
Závěr
Určující faktor pro výběr králíkárny je materiál. V tomto ohledu jednoznačně vedou ubikace vyrobené ze dřeva. V menším zastoupení jsou pak králíkárny vyrobené z plastu, které jsou určeny pro interiérový chov králíků a jiných hlodavců. V obou případech je nutné, aby byla králíkárna odolná i bezpečná.
Dřevěné králíkárny jsou určeny pro celoroční chov a měly by ustát horko i zimu. Pokud pořizujete králíkárnu vhodnou pro chov králíků, bude vás více zajímat její velikost a počet kotců. Ten určuje počet samic i samců i samotná velikost chovaného plemene. Při výběru či výrobě králíkárny by měl být kladen i velký důraz na bezpečnost.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Klece pro králíky
- Kurníky pro slepice
- Granule pro králíky
- Ohrádky pro králíky
- Domečky pro králíky
- Přepravky pro králíky
Zdroje: www.wikipedia.org, www.lihneme.cz, www.agron.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pořídili jsme králíkárnu od Flamingo a je dobrá. Králíček je spokojený, protože je praktická i prostorná.