Venku je horko, ale klimatizace vám způsobuje potíže? Stropní ventilátory jsou skvělou alternativou v případě, že chcete ušetřit místo a zároveň získat chladnější prostředí, ve kterém můžete normálně fungovat. Zároveň se vám ale bude hodit i v zimě, kdy místnost naopak ohřeje. Využít můžete také jeho světlo, které nahradí klasický lustr. Podívejte se na to, podle čeho stropní ventilátor vybrat.
Nejlepší stropní ventilátory
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Faro 33183 | ⭐ 97 % | 2 170 Kč | Zobrazit | svet-svitidel.cz |
2. | Faro 33185 | ⭐ 89 % | 2 170 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
3. | Noaton 11045W | ⭐ 80 % | 1 799 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Typy
Stropní ventilátory je vhodné vybírat podle toho, jak velkou místnost máte k dispozici a podle toho, jak vysoký je strop. Většina modelů je umístěna ve středu místnosti, v některých případech budou zapotřebí dva ventilátory na jednu místnost. Z bezpečnostních důvodů by se neměly instalovat nad vysokými postelemi, které se nachází blízko stropu, jako například palanda.
Typy podle velikosti pokoje
Do každé místnosti se hodí ventilátor o jiných průměrech, proto vám poradíme, abyste našli přesně to, co do dané místnosti bude pasovat. Nezapomeňte, že výška stropu se v místě instalace může snížit o 30 až 40 cm. Tuto informaci by si měli v paměti udržet hlavně vysocí lidé žijící v místnostech s nižšími stropy.
Malá místnost – do velikosti 20 m² (4×5 m)
Do malých místností, jako je menší ložnice, šatna nebo kuchyně vám bude stačit stropní ventilátor o průměru od 76 cm do 122 cm.
Střední místnost – velikost 20 až 30 m² (5×5 m)
Do obývacích pokojů, středně velkých ložnic, kuchyní a malých rekreačních ploch se vejde ventilátor o průměru nejméně 122 cm, ideálně 132 cm a výše.
Velká místnost – velikost 30 až 40 m² (6×7 m)
Velké pokoje, rodinné pokoje, jídelny, skleníky, výrobní haly a podobné místnosti potřebují průměr nejméně 132 cm, nejlépe však 142 cm a výše.
Typy podle výšky stropu
Protože se vám instalací stropního ventilátoru zmenší výška stropu, je třeba vědět, jaký upínací styl pořídit.
Nízký strop (260 cm)
Na nízký strop použijte upínací systém Hugger, montáž je bez možnosti prodlužovací tyče.
Standardní strop (260 až 300 cm)
Zde je vhodný nejpoužívanější upínací systém Downrod, jehož montáž umožňuje prodlužovací tyče (30 cm nebo 45 cm).
Vysoký strop (300 cm a více)
Platí to stejné, co u standardního stropu s tím rozdílem, že doporučujeme použít prodlužovací tyč o délce 45 cm.
Zpětný chod
V létě si užijete přísun chladného vzduchu, jak tomu ale bude v zimě? Zpětný chod zajistí, že pomocí opačného rotování lopatek se teplý vzduch nahromaděný u stropu posouvá ke stěnám a vrací se k podlaze, takže nepřichází nazmar a v bytě je vám tepleji. Na ventilátoru tuto funkci naleznete pod piktogramem sněhové vločky.
Hlučnost
Nemusíte se bát, stropní ventilátory jsou tichými společníky domácnosti. Vydávají zvuk zhruba okolo 39 dB, nepřekračují 50 dB. Pokud je máte umístěné v ložnici a jste náchylní na zvuk, snižte si otáčky na minimum, ventilátor tak bude vydávat méně hluku. Stejně tak raději upřednostněte dřevěné lopatky namísto kovových. Nejtišší ventilátory jsou vybaveny DC motory.
Světlo
Chcete kromě ochlazování vzduchu použít ventilátor ještě jinak, a to jako světlo? Ventilátor má buďto integrované LED osvětlení, nebo je vybavený objímkou E27 či E14 (klasická velikost žárovek). Ideální je ho situovat do středu, aby tak rovnoměrně osvítil místnost.
Praktickým řešením je ovládat světlo i ventilátor zvlášť, aby se tak nespustili obě funkce zároveň. Přece jen, někdy vám bude stačit jen rozsvítit, v místnosti bude chládek dost. Důležité je ovšem říct, že ne vždy vám ventilátor osvítí celou místnost, někdy bude sloužit spíše k přisvícení.
Materiál
Na výběr moc materiálu nemáte, k dispozici je pouze dřevo nebo kov. Dřevo je skvělé v tom, že je tišší a hodí se úplně všude, o to víc, pokud máte v místnosti dřevěný nábytek. Kov je více moderní, a i když je o něco hlučnější, stále se to nedá považovat za nic, co by vás obtěžovalo ve vašem klidném dni.
Příkon
Příkon se u většiny ventilátorů pohybuje mezi 40 – 70 W. Čím větší je místnost, tím by měl být příkon vyšší, aby dokázal co nejrychleji daný pokoj ochladit nebo naopak ohřát.
Funkce
Při horkém letním dni určitě oceníte chladný vzduch, který vám umožní svobodně dýchat a pomůže zbavit se potu. Stropní ventilátor má ale v sobě skryté i další funkce, které můžete využít.
Časový spínač
Chcete, aby se ventilátor v danou dobu zapnul a v danou dobu zase vypnul? Pomocí časového spínače to jednoduše nastavíte tak, jak potřebujete.
Dálkové ovládání
Potřebujete stropní ventilátor vypnout, zapnout nebo změnit intenzitu světla? Nenamáhejte se zvedáním ze sedačky a pořiďte si model, který lze ovládat dálkově. Tímto způsobem dokáže ovladač obsluhovat více ventilátorů stejného modelu najednou, pokud jsou v dosahu.
Ochrana proti vodě
V případě, že máte ventilátor umístěn někde, kde jsou drsnější podmínky, bude se vám hodit také ochrana proti náhodnému styku s vodou.
Regulovatelné světlo
V některých případech lze regulovat intenzitu světla na ventilátoru a moct si tak nastavit, zda chcete, aby svítil méně nebo více či jaká má být jeho barva. Tato funkce se vám bude hodit hlavně ve večerních podmínkách, kdy je lepší nižší hladina světla, aby se vám snadněji usínalo.
Značka
Oblíbenými značkami stropních ventilátorů jsou Klarstein, Noaton, Beacon nebo AireRyder. Cenová kategorie se u jednotlivých výrobců dost liší – pojďme se podívat na to, proč tomu tak je.
Cena
Nejnižší cenovou kategorií jsou ventilátory do 3 000 Kč, přičemž ty nejlevnější seženete i za 2 000 Kč. Typické jsou dostatečným počtem funkcí, mezi které patří dálkové ovládání, světlo i časový spínač. U některých modelů můžete narazit na vyšší hluk, jinak je ale i ta nejnižší kategorie dobrou volbou.
Větráky bývají ve většině případů bez lopatek. Od 3 000 do 8 000 Kč ventilátory poskytují i zpětný chod, víc jak 3 rychlosti, hlavní rozdíl poznáte především v designovém provedení. Nad 8 000 Kč se stropní ventilátory vyjímají elegantním a moderním designem, jinak se funkcemi příliš neliší. Za vyšší cenu, která se může vyšplhat až na 35 000 Kč, tak mohou hlavně vysoce kvalitní materiály.
Údržba
Při čištění stropního ventilátoru se příliš nepředřete. Jednou za čas stačí lopatky otřít prachovkou, nic víc.
Otázky a odpovědi
Proč používat stropní ventilátory?
Pokud vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje klimatizace a stolní ventilátor se vám nikam nevejde, stropní ventilátor je skvělou alternativou. Navíc ochladí rovnoměrně celou místnost, v zimě zase podpoří proudění tepla, díky čemuž se stává multifunkčním zařízením.
Je lepší kov nebo dřevo?
Zde záleží spíše na vašich osobních preferencích – dřevo je méně hlučné, kov zase modernější. Ani u jedné možnosti ale neuděláte krok vedle.
Jakým směrem se má stropní ventilátor točit?
V létě by se měl stropní ventilátor točit proti směru hodinových ručiček, v zimě ve směru hodinových ručiček. Při nízké rychlosti v tomto směru se teplý vzduch začne u stropní části mísit s chladnějším z části spodní, a vy tak dosáhnete vyšší teploty v pokoji.
Závěr
Stropní ventilátory jsou vhodné do všech pokojů a účinně fungují jak v létě, tak v zimě. Jejich používáním tak ušetříte na penězích, protože v zimních měsících nebude třeba tolik vytápět. Nezaberou vám místo, vypadají vkusně a dobře vám poslouží.
Stropní ventilátory můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a 4home.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Nejlepší klimatizace
- Jak vybrat ventilátor?
- Stojanové ventilátory
- Sloupové ventilátory
- Jak vybrat stolní ventilátor?
- Recenze Sencor SAC MT9020C
Zdroje: www.wikipedia.org, www.svet-svitidel.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Stropní ventilátor jsem si pořídila do kuchyně, protože v letních měsících se tato místnost promění během přípravy jídla v naprosté peklo. Příjemně ochlazuje místnost, takže člověku není takové teplo a ve spojení s dvojicí ventilátorů se dá vařit bez problémů i tehdy, kdy jsou venku za oknem tropické teploty, které já osobně tedy nemusím.