Jak ochladit byt?

Hlavně přes den v létě bývá úporné horko, a to se někdy stává opravdu nesnesitelným a nezvladatelným. Potíme se, necítíme se dobře a často nás z horka i začíná bolet hlava.

Existuje několik tipů a rad, které nám pomohou s tím, jak byt ochladit. Pojďme se na některé z nich podívat.

Žaluzie/závěsy

Nejprve bychom měli zabránit slunečním paprskům v proniknutí do domu. Toho docílíme tím, že si pořídíme na okna buď závěsy anebo rovnou žaluzie. Pokud použijete obojí, bude to mít ještě větší ochlazující a zatemňující efekt. Nápor horka totiž pohltí tkanina, takže vám bude hned líp. Někdo dokonce závěsy ještě namočí, aby docílil větší vlhkosti s pomocí rozprašovače.

Ventilátor

Co takhle pořídit si domů ventilátor? Asi není až tak dobrý jako klimatizace, ale dokáže spolehlivě rozproudit vzduch tak, aby se ochladil. Výhodou je, že není drahý, takže si ho může dovolit skoro každý. Pokud chcete dosáhnout ještě většího zchlazovacího účinku, dejte před něj ještě mokrou látku, budete se cítit ještě lépe.

Omezení spotřebičů

Asi by to většinu z nás nenapadlo, ale tím, že máme například dlouho zapnutou televizi nebo počítač, spotřebiče dokážou za krátký čas vyprodukovat neskutečné množství tepla, takže se teplota v místnosti při jejich používání rapidně zvyšuje. To stejné platí třeba s rozpálenou troubou.

Naopak pokud si v létě budete dělat spíše studená jídla, také vás mohou podstatně více osvěžit a nebude vám tolik horko. Proto pokud to jde, omezte užívání veškerých spotřebičů (i těch vařících) a pokud už máte nutkání uvařit si nějaké jídlo, zkuste to na zahradě.

Studená sprcha

Pokud se chcete rychle zchladit, nejjednodušším řešením je bezpochyby dát si studenou sprchu, která vás hezky ochladí a vy se budete cítit fit. Po vykoupání na sobě studenou vodu můžete nechat, to ještě více zdvojnásobí ochlazení.

Napuštění studené vany/dřezu

Možná byste tomu nevěřili a přijde vám to jako absolutní maličkost, ale pokud napustíte do vany/dřezu trochu studené vody, automaticky se v horku odpařuje, a tak lehce ochladí vzduch.

Kostky ledu ve sklenicích

Stačí, když jednotlivé kostky ledu ve sklenicích rozestavíme po celém jejím obvodu. Stěny totiž všechno horko mají tendenci „vsát“ do sebe, takže když k nim dáme sklenice s ledem, nebo studenou vodou, rychle se vám uleví a budete zchlazení.

Využijte nočního chladu

V noci, kdy je naopak chladnější vzduch, okna otevřete a větrejte, co to jde. Studený vzduch se dostane dovnitř. Ráno potom zavřete žaluzie a okna, tím udržíte chlad.

Výměna hřejivého textilu za lehký

Zkuste si pořídit do bytu lněný textil. Má úžasnou vlastnost – v létě ochlazuje a v zimě vás hezky zahřeje. Po podlaze v létě klidně choďte naboso, zchladíte si tím nohy.

Klimatizace

Klimatizace je sice hodně cenově náročná, za to vás ale nádherně ochladí a zachrání v úporném horku a nedýchatelném vzduchu.

A jak ochladit přímo sebe a to rychle?

  • Ledujte – pokud je vám opravdu hrozně a celí se potíte, stačí, když použijete ledový obklad. Ten vás okamžitě ochladí a příjemně osvěží.
  • Procházka ve stínu – pokud už nevíte, co dělat v tom strašném vedru, jděte na procházku třeba do lesu. Stromy poskytují stín a ve stínu je chládek.
  • Sklenice s vodou a ledem – stačí vypít sklenici s vodou a trochou ledu, tělu bude chladněji. V létě nezapomeňte dodržovat pravidelný pitný režim.
  • Umyjte si obličej studenou vodou – dosáhnete okamžitého ochlazení.
  • Studená sprcha – pokud se chcete rychle zchladit, nejjednodušším řešením je bezpochyby dát si studenou sprchu, která vás hezky ochladí a vy se budete cítit fit. Po vykoupání na sobě studenou vodu můžete nechat, to ještě více zdvojnásobí ochlazení.
  • Nepřikrývejte se v noci tlustou peřinou – naopak se přikryjte jen tenkou lehkou dekou anebo vůbec.
  • Oblečte si na sebe chladivý materiál – takovým příkladem chladícího materiálu může být třeba len, který v létě krásně chladí a v zimě zase úžasně zahřeje.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (67 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

1 komentář
  1. U nás jsme zkoušeli všechno možné, ale nakonec musela nastoupit klimatizace, jinak se nedalo v bytě vůbec existovat. Koupili jsme hodně dobrou od značky LG a jsme maximálně spokojení, protože je doma konečně příjemně a může člověk dokonce i pracovat, aniž by odpadl horkem.

Přidat komentář

Recenzer
Logo