Příkrmy

Příkrmy pro děti jsou velkým a často diskutovaným tématem. Příkrmy je nutné podávat kojeným i uměle krmeným dětem. Začít byste měli po poradě s pediatrem, obecně udávaná doba je v rozmezí 4. – 6. měsíců. I to, kdy začít s podáváním příkrmů je velmi žhavé téma, svůj vlastní postoj mají laici o odborníci, přičemž každý preferuje něco trochu jiného.

Ve všech případech je důležité podávat první příkrmy až po konzultaci s dětským lékařem. Při výběru konkrétního příkrmu se zaměřte na kvalitu a složení. I domácí příkrm byste měli vařit nejlépe z BIO surovin. Při podávání dětských příkrmů je nutné dodržovat doporučený postup a začít s jednosložkovými příkrmy, které mohou odhalit intoleranci k některým surovinám. Postupně je možné podávat vícesložkové příkrmy.

Porovnat ceny příkrmů

Typy

Dnešní trh nabízí velkou nabídku různých příkrmů. S ohledem na příkrmy je nejdůležitější kvalita surovin, a jejich zpracování.

Množství a suroviny se mění s ohledem na věk miminka. I to, zda je lepší příkrm připravit doma nebo ho koupit patří k tématům, které rozdělují rodiče na dvě poloviny. Některé maminky jsou zastánci kupovaných příkrmů, jiné nevěří složení a tím i bezpečnosti a raději příkrm uvaří.

Kupované

V začátcích sní miminko opravdu malé množství příkrmů. Často se jedná o 1 – 5 lžiček. Z tohoto důvodu maminky upřednostňují kupovaný příkrm. Kupovaných příkrmů se v žádném případě nemusíte obávat. Než přijde příkrm na trh, musí projít poměrně složitým schvalovacím procesem.

Kupovaný příkrm se však od domácího liší nejen chutí, ale i vůní a barvou. Ačkoliv po rozboru kupovaného příkrmu nebyli odborníky nalezeny žádné nežádoucí látky, chemikálie ani barviva, přesto ne každý složení kupovaného příkrmu naprosto důvěřuje. Proto se odborníci shodují na tom, že s kupovanými příkrmy to není vhodné zbytečně přehánět a zaměřit se spíše ne příkrmy v BIO kvalitě. Na druhou stranu, jestliže již nějakou dobu miminko kupovaným příkrmem krmíte, bude se vám velmi špatně přecházet na příkrm doma připravovaný. Dítě si na chuť kupovaného příkrmu jednoduše rychle zvykne.

Domácí

Po domácku připravovaný příkrm má jinou chuť, vůni i barvu. Budete vědět, z čeho přesně příkrm připravujete a nemusíte mít skryté obavy, že svému miminku podáváte něco škodlivého. I zde je však třeba zopakovat, že složení kupovaných příkrmů je naprosto bezpečné.

Domácí příprava vyjde levněji, i co se financí týká. Větší množství můžete jednoduše po malých dávkách zamrazit a podávat dle potřeby. V příkrmu by neměla být do 1 roku obsažena sůl, cukr nebo pikantní koření. Použít naopak můžete kmín nebo různé bylinky jako je kopr, majoránka, pažitka, petržel atd. Do 1 roku není možné podávat ani vaječný bílek, celer nebo třeba med.

Složení

Příkrmy se liší i svým složením. V příkrmech pro nejmenší děti je často použita pouze jedna surovina, s přibývajícím věkem je pak příkrm mnohem pestřejší. Obecně se doporučuje začínat se zeleninou. Postupně můžete přidávat maso a nakonec i luštěniny.

Zelenina

Výhodou zeleniny je, že není sladká. Jestliže dítě jako první ochutná sladký příkrm, jako je vločkové či rýžové pyré nebo ovoce, bude sladkou chuť vyžadovat i nadále. Začít byste měli s mrkví nebo bramborou, důležité je, aby se jednalo pouze o jednu složku.

Doporučuje se příkrm testovat po dobu 2 – 3 dnů. Tím se vyloučí možná intolerance na danou potravinu. Poté můžete přejít na jinou surovinu a postup opakovat. Jako další můžete vyzkoušet dýni, cuketu, červenou řepu, hrášek nebo květák. Později lze podávat příkrm obsahující více druhů zeleniny.

Nejlepší zeleninové příkrmy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. HiPP BIO Zeleninová směs 125 g 99 % 43 Kč Zobrazit Notino.cz
2. Hami Zelenina s králíkem první lžička 125 g 99 % 39 Kč Zobrazit drmax.cz
3. HiPP Bio První dýně 125 g 94 % 43 Kč Zobrazit Notino.cz

Luštěniny

Příkrmy s luštěninami lze podávat nejdříve od ukončeného 8. – 10. měsíce. Vhodná je červená čočka a malá fazole. Od ukončeného 12. měsíce může jíst miminko mnoho různých surovin. Prakticky lze podávat jakoukoliv zeleninu, ovoce či kaše.

Maso

S masem můžete začít poté, co dítě ochutná příkrm vyrobený z několika druhů zeleniny. Obvykle se s masem může začít od ukončeného 6. měsíce u dětí, které příkrmy ochutnávají od ukončeného 6. měsíce.

Vhodné je krůtí, králičí nebo opravdu kvalitní kuřecí maso. 1x za týden můžete dítěti nabídnout kvalitní hovězí maso nebo rybu. Vhodné jsou sladkovodní ryby, ale vyzkoušet můžete i lososa. Naopak vhodná není sója. Z bílkovin by pak neměl chybět ani vaječný žloutek.

Nejlepší masové příkrmy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. HiPP Bio Bramborové pyré s krůtím masem 125 g 96 % 45 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Hami Zelenina s krůtou první lžička 125 g 94 % 37 Kč Zobrazit Benu.cz
3. HiPP Bio Hovězí maso 125 g 84 % 74 Kč Zobrazit Pilulka.cz

Ovoce

Ovocné příkrmy lze podávat od ukončeného 4. – 6. měsíce, ovoce by však mělo přijít na řadu až po vyzkoušení méně sladkých zeleninových příkrmů.

Postup je stejný jako v případě zeleniny, nejprve musí přijít na řadu jednodruhový ovocný příkrm, obvykle se začíná s jablkem a postupně se přechází k jinému ovoce, vhodná je hruška, banán, švestka, broskev či meruňka. Později můžete vyzkoušet maliny, jahody, pomeranč, pomelo, citron.

Nejlepší ovocné příkrmy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sunárek Cool ovoce jahoda banán jablko 120 g 95 % 29 Kč Zobrazit drmax.cz
2. HiPP BIO Jablka s hruškami 4 x 100 g 94 % 99 Kč Zobrazit Feedo.cz
3. HiPP BIO švestka 125 g 90 % 43 Kč Zobrazit Alza.cz

Obal

Dětské příkrmy jsou k dostání ve dvou různých typech obalů. První variantou je příkrm ze skleničky, tou druhou jsou pak příkrmy v plastových obalech.

  • Skleničky – tato varianta je žádaná u domácího podávání. Výhodou skla je, že máte přehled o tom, co se uvnitř balení nachází.
  • Kapsičky – ovocné a zeleninové kapsičky jsou ideální na cesty. Kapsičky jsou skladnější, lehčí a starší děti mohou jíst příkrm bez vaší asistence. Těm mladším můžete malé množství vytlačit na dětskou lžičku.
  • Recyklovatelné misky – příkrm můžete koupit i ve 100% recyklovatelném obalu. V nich lze příkrmy také ohřívat.

Pitný režim

Stejně jako příkrm je důležité myslet i na pitný režim. I v tomto ohledu se setkáte s mnoha rozdílnými názory. V případě kojených dětí není nutné vodu či čaj podávat, dítě tekutiny získává s předního mléka. Převařenou kojeneckou vodu je možné podávat v horkých letních dnech z kojenecké lahve, lépe však z lahve s pítkem. Uměle krmené děti by měli vypít doporučené množství vody nebo čaje. Množství s ohledem na věk je často uveden v různých tabulkách.

Značka

Mezi nejznámější a nejlépe dostupné patří dětské příkrmy značky HiPP, Hamé, Nestlé nebo GOOD Gout. Na příkrmy těchto značek narazíte běžně v každém obchodě. Mezi velmi žádané paří i BIO příkrmy Gerber. Na výrobu zeleninových a ovocných příkrmů se však specializuje i mnoho dalších výrobců. Jmenovat můžeme například Babylove, Bebivita, Ovocňák, Deva, Nutricia nebo Holle.

Cena

Dětský ovocný nebo zeleninový příkrm koupíte za cenu v rozmezí 35 – 70 Kč. Záleží na výrobci, velikosti balení a složení. Levnější jsou příkrmy balené po více kusech a nakoupit je můžete i v mnoha akcích, které jsou v jednotlivých obchodních řetězcích běžné.

Porovnat ceny příkrmů

Otázky a odpovědi

Kdy začít s příkrmy?

Podávat první příkrm můžete ve chvíli, kdy miminko ukončí 4. měsíc života. Velmi často se však setkáte s názorem, že je lepší počkat na ukončený 6. měsíc. Pediatry je preferovaný spíše 4. měsíc. V tomto období začínají imunologická či toleranční okna, proto je dle pediatrů dobré, aby se dítě dostalo k určitým potravinám, v období, kdy ještě nemohou vznikat různé intolerance, teda alergické reakce.

Imunologické okno trvá zhruba do ukončeného 7. – 8 . měsíce. Jiní odborníci se však přiklání právě k ukončenému 6. měsíci. Argumentují tím, že dítě se nevyvíjí pouze po stránce metabolismu, ale i fyzicky, psychicky a emocionálně. Na konci 6. měsíce je již dítě schopné s adekvátní oporou sedět a lépe ovládá končetiny, jazyk a více při krmení zapojí i oči. Dle nich je tedy lepší začít až ve chvíli, kdy dítě na příkrmy dozraje celkově.

Jak je to s alergiemi na jednotlivé potraviny?

S ohledem na příkrmy se doporučuje vyzkoušet, co možná nejvíce surovin, abyste objevili případné alergie na různé potraviny. Pokud se však miminko po nějaké surovině osype, nebo bude mít jakýkoliv zažívací problém, neznamená to automaticky, že bude mít na suroviny alergii po celý život.

Organismus dítěte postupně dozrává a autoimunitní systém dokáže lépe rozlišit, co organismu opravdu škodí. Jestliže se u dítěte prokáže alergii například na jahody, můžete se k nim po nějaké době, raději po konzultaci s lékařem, vrátit a vyzkoušet, zda se alergie prokáže znovu, nebo naopak zcela odezní.

Jak postupovat při domácí přípravě příkrmů?

Pokud budete příkrmy připravovat doma, měli byste dodržet doporučený postup. Suroviny na příkrmy můžete vařit, lepší je však jejich příprava v páře. Pozor byste však měli dávat v případě vody, kterou budete do příkrmu přidávat. Doporučuje se používat kojeneckou vodu, která obsahuje menší množství minerálů.

Díky tomu tato voda zbytečně nezatěžuje ledvina. Kohoutková voda naopak obsahuje velké množství minerálů a pro malé děti je tedy nevhodná. Nedoporučuje se ani používání převařené kohoutkové vody, tu byste měli používat spíše výjimečně v případě, kdy nemáte kojeneckou vodu po ruce a nemůžete ji ani okamžitě koupit. Kojeneckou vodu byste měli používat do cca 1 roku. Kojeneckou vodu byste měli dítěti nabízet i v rámci pitného režimu.

Závěr

Koupit dětský příkrm není v dnešní době nijak složité. Oddělení s příkrmy najdete v každém supermarketu a dokonce i v drogeriích či lékárnách. U kupovaných příkrmů se zaměřte především na kvalitu. Největší jistotu máte i příkrmů v BIO kvalitě, BIO zeleninu byste měli preferovat i u doma připravovaných příkrmech.

U BIO zeleniny máte jistotu, že rostla zdravě od samého začátku. V příkrmech byste neměli najít žádné nežádoucí složky, jako jsou mykotoxiny, pesticidy a jiné. Při výběru je důležité číst pozorně etikety. Vybírat byste měli pouze příkrmy, které nesou označení Potravina pro zvláštní výživu. Tyto příkrmy musí splňovat velmi přísná hygienická pravidla, která hlídá legislativa.

Příkrmy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem malému zkusila Sunar BIO a docela si pomlaskával. Nedávno jsem koupila i ovocňák pyré příchuť jablko s hruškou a rakytníkem, to chutnalo dokonce i mě. Pokud už koupím příkrm, tak aby opravdu za něco stál.

  2. Když už příkrmy, tak jedině od značky Hipp, na tu nedám dopustit, protože našemu prckovi skutečně chutná, stejně jako předtím dceři. Občas kupuji ještě Hamé, ale jinak Hipp je jistota. Chuť i kvalita je vynikající.

Přidat komentář

Recenzer
Logo