Kozy na řezání dřeva

Topit se dá mnoha způsoby, jedním z nich je dřevo, které je v mnoha ohledech výhodnější alternativou. Aby se vám dobře řezalo, existuje pomůcka, které se říká koza. Ta zařídí, aby dřevo drželo na místě, a vy jste tak měli méně práce s porcováním. Díky ní nařežete jak širší polena, tak ta delší. Pokud se vám nechce kozu kupovat, můžete si ji jednoduše vyrobit doma. To vše si dnes povíme a podrobněji si tuto pomůcku představíme.

Porovnat ceny koz

Nejlepší kozy na řezání dřeva

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Wolfcraft 5121000 94 % 3 490 Kč Zobrazit Nako.cz
2. DeWALT DWST1-75676 93 % 2 511 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Profi Tools SL-SH001 92 % 1 499 Kč Zobrazit tv-products.cz
4. Profi Tools YH-SH043 92 % 599 Kč Zobrazit tv-products.cz
5. Magg 120009 91 % 1 699 Kč Zobrazit Alza.cz
6. Einhell 4500067 87 % 643 Kč Zobrazit Allegro.cz
7. Magg 120017 82 % 812 Kč Zobrazit Nako.cz
8. Hecht 900 82 % 599 Kč Zobrazit Nako.cz

Typy

Pro práci s dřevem existuje několik variant provedení koz, které můžete na řezání použít. Výběr se bude odvíjet především od požadované délky a tloušťky polínek. Podle charakteristických vlastností se liší také pořizovací cena.

Finská koza

Pokud potřebujete rozporcovat velké množství dřeva o velikosti 1 m nebo více, finská koza je ideální volbou. Má nízké nohy a vysoké rozvidlení, vidlice jsou většinou dvě až čtyři.

Finské kozy disponují rovněž „závorou“, kam se upevňuje dřevo, aby tam drželo, přičemž v některých případech unese až 150 kg. Aby se vám s kozou lépe manipulovalo, jsou vyráběny většinou ve skládacích variantách. Tento typ kozy k nám začal dovážet finský Varax, dnes ale převažuje její skládací verze od amerického Oregonu nebo od německého Wolfcraftu.

Ocelové skládací kozy

Moderní odrůdou koz je ocelová skládací, která se pyšní vylepšenou ergonomií, variabilitou, skladností i bezpečností. Konstrukci tvoří kovové (obvykle ocelové) profily s pozinkováním nebo jinou povrchovou úpravou proti korozi. Váží obvykle 7-10 kg, přesto má skvělou odolnost a nosnost 150 kg.

Díky nízké váze se dobře skladuje i přenáší. Běžný povolený průměr řezaných polen se pohybuje kolem 20 až 30 cm, délka kolem 80 cm. Může být navíc vybavena nastavitelným dorazem či opěrkou na pilu. Některé ocelové kozy mají ozubené vidlice pro pevnější usazení dřeva. Jsou zároveň nejlevnější variantou.

Samosvorné kozy – stojany

Posledním typem jsou samosvorné kozy, které sice jako kozy tolik nevypadají, nicméně plní stejnou funkci. Fungují tak, že se do zubaté svorky vloží poleno, která ho upevní natolik, aby drželo. Jsou určeny pro řezání kulatin o průměru kolem 20-25 cm a délce do cca 120 cm. Unesou 100 až 150 kg, sami váží 10 až 15 kg. Opět se dají snadno uskladnit, protože jsou rozkládací. Kvůli svým přednostem jsou nejdražší ze všech tří koz.

Další varianty

Pokud objevíte ještě další druhy stojanů, jedná se spíše o truhlářské, montážní či stavební varianty. Tyto kozy už však nejsou určeny pro řezání kulatin a práci s palivovým dřevem.

Koupená nebo vyrobená koza?

Abyste se mohli správně rozhodnout, co pro vás bude lepší, položte si otázku: ,,Jak často motorovou pilu používám?” Pokud to není tak často, vyrobit si vlastní kozu na řezání dřeva není špatný nápad. Jestli takto porcujete dřevo často, vyplatí se spíše zakoupený model, který je opravdu stabilní, kvalitní a unese velké množství. V případě, že domácí model bude pro vás to pravé, budete potřebovat:

 • několik dřevěných hranolů, použít lze i kulatiny, palety nebo latě
 • šrouby a vruty
 • aku vrtačku/šroubovák
 • přímočarou elektrickou či aku pilu

Postup:

 1. Vyrobte si tři X spojené pomocí vratového šroubu.
 2. Rozměřte si středy hranolků a 30 cm od jedné strany vyvrtejte otvory pro vratový šroub.
 3. Vrtejte co nejvíce kolmo vrtákem o vhodném průměru.
 4. Po vyvrtání otvoru provlékněte vratový šroub i přes druhý hranolek a kladívkem doklepněte a zapusťte jeho hlavu do dřeva tak, aby se nemohla protočit.
 5. Pro stabilitu zakraťte nohy kozy rovnoběžně se zemí tak, že X postavíte na pevnou podložku a rozkročíte ji 80 cm od sebe.
 6. Pomocí malé latě obkreslete rovinu na hranolky nohou.
 7. Šikminy uřízněte pomocí ostré ruční pilky, hrany řezů zbruste smirkovým papírem na špalíčku.
 8. Nohy pod úhlem zakracujte pouze u dvou X, třetí bude z hranolků o délce 90 cm a nedosahuje až k zemi, zůstane proto rovný.
 9. Připravené díly X položte na rovnou plochu a příčnými prkny přišroubujte.
 10. Dávejte vždy dva vruty nad sebe, aby zavětrování drželo. Hlavy vrutů zapusťte.
 11. Rozkročení koz nakonec zajistíre připraveným řetízkem, který připevníte do příčných prken delším vrutem.
 12. Dvě dřevěná X tvoří boky podpěry a jedno bude od kraje jen cca 25 – 30 cm jako podpora pro krátká polínka.

Sestrojení vlastní dřevěné kozy zvládne každý kutil, jen je třeba počítat s tím, že se nedá využívat příliš často a také je těžší, než zakoupené modely.

Důležité parametry

Na jaké parametry byste se při výběru kozy na řezání dřeva měli zaměřit? Pojďme si je v rychlosti shrnout.

 • Velikost – výška a velikost by měla odpovídat pohodlné práci tak, abyste se nemuseli krčit ani se přemáhat s pokládáním polen, zároveň by měla splňovat bezpečnostní opatření,
 • Kapacita – každá koza unese jiné množství polen,
 • Materiál – abyste si mohli být jistí, že bude koza odolná a dlouho vydrží, je třeba zkontrolovat, z jakého je materiálu – jde zejména o kov, dřevo či plast, přičemž nejkvalitnější je samozřejmě kov, například ocel.
 • Přenosnost – pokud budete kozu často přenášet, je to zásadní parametr. Stejně tak je důležité, zda se dá rozkládat, díky čemuž bude skladnější.

Funkce

Funkcí kozy na řezání dřeva je, jak už název napovídá, řezání dřeva, a to jak na silnější, tak delší polínka. Je to pomocník, díky kterému se tolik nenadřete a budete moct rychleji zatopit pod kotlem. Většinu modelů jde navíc složit, takže vám nebudou překážet na místě, kde je chcete uskladnit.

Značka

Nejznámější značky koz na řezání dřeva jsou Magg, M.A.T., Profi Tools nebo Hecht. Mají různá provedení, některé z modelů jsou navíc vybaveny držákem na řetězovou motorovou pilu a liší se také v ceně.

Cena

Nejnižší cenovou kategorií jsou kozy do 1 000 Kč, které jsou vyrobeny ze dřeva, a proto nejsou tak odolné a hodí se spíše na občasnou práci. Pokud jste dostatečně vzruční, můžete si jednu takovou vyrobit sami z dřevěných hranolů, kulatin, latí nebo palet.

 • Od 1 000 do 2 000 Kč už najdete kozy kovové – jsou o něco odolnější než jejich dřevění sourozenci. Jsou někdy navíc vybaveny univerzálním držákem pro řetězovou pilu.
 • Od 2 000 Kč najdete jen to nejlepší zboží – široké nohy pro vyšší stabilitu, vejde se sem větší množství polen, nosnost až 150 kg.

Porovnat ceny koz

Údržba

Pokud se jedná o dřevěnou kozu, dejte pozor na nepřízeň počasí a v případě deště stojan schovejte, aby nedošlo k poškození. Jinak je materiál odolný, takže přežije i venku, nicméně je dobré ho schovat tehdy, kdy ho nebudete používat. Díky funkci rozkládání vám nebude překážet, ať už to umístíte kamkoliv.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat kozu na řezání dřeva?

Koza by měla výškově odpovídat vaší postavě tak, aby se vám s ní dobře pracovalo a velikostně množstvím polen, které se na ni chystáte položit. Stejně tak je důležitý materiál, ze kterého je stojan vyrobený, protože určuje, jakou bude mít pomůcka nosnost a jak dlouho vydrží. Ideálně by měla být také přenosná, tedy skládací, aby se vám s ní lépe manipulovalo a jednoduše jste ji skladovali.

Je lepší kozu pořídit nebo si ji vyrobit?

Záleží na tom, jak často ji máte v plánu používat. Pokud pouze jednou za čas, stačí si ji vyrobit. Jestli porcujete dříví opakovaně, raději zakupte kozu z obchodu, která bude mít lepší kvalitu, odolnější materiály a pokročilejší provedení.

Který druh kozy je nejlepší?

Každý z druhů se hodí na jiný typ práce. Když chcete řezat větší množství, skvěle se na to hodí finská koza. Pro ekonomicky úsporné je tu ocelová skládací koza, která je navíc ergonomická a odolná vůči korozi. Řezání kulatin zvládnete levou zadní se samosvornou kozou, která je ovšem nejdražší.

Závěr

Pro lepší porcování dřeva, když nemáte nikoho k dispozici, se koza hodí. Je praktická, práce s ní jde rychleji a nezabere moc místa. Co se týče ceny, není až zas tolik nákladná na to, co dokáže. Pokud ale chcete ušetřit a neřežete dřevo tak často, můžete si ji vlastnoručně vyrobit. Díky této pomůcce už nemusíte polena jednotlivě porcovat, ale zvládnete je všechny najednou rychle a efektivně.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Dílna, kde nejsou kozy pro práci se dřevem, to není ono. Objednal jsem si pracovní kozy Stanley STST1-70355, které mají skvělé zpracování, jsou pevné a zatím jsem u nich zaznamenal pouze pozitivní recenze. Osobně jsem s nákupem maximálně spokojený, navíc cena byla kolem tisícovky.

Přidat komentář

Recenzer
Logo