Motorové pily

Nejoblíbenější značky motorových pil

Pomocí motorové pily budete moci zpracovat dřevo na otop, kácet stromy, prořezávat větve. Pilu využijete při péči o zahradu, s její pomocí zpracujete jakoukoliv dřevinu. Součástí motorové nebo také řetězové pily je pilový řetěz, který je umístěný na řetězové liště. Lištu roztáčí méně či více výkonný motor.

Jednoruční motorová pila má mnoho podob a využít ji tak můžete v každé domácnosti. Abyste však nekoupili nevyhovující model, je nutné přesně vědět, jak výkonnou pilu budete potřebovat a kolik peněz můžete do pily investovat.

Pro někoho je motorová pila zařízení, které použijí párkrát do roka, pro jiného může být pomůcka, kterou denně využívá v zaměstnání. To, jak často a za jakým účelem budete pilu používat, hraje při jejím výběru tu nejdůležitější roli. Ti, kteří se bez pily neobejdou po celý rok, budou potřebovat také zimní výbavu. Důležitou roli hraje i výrobce, který vám zaručí potřebný servis, který čas od času vyžaduje každá pila. A zajímat byste se měli i o dostupnost další výbavy.

Porovnat ceny motorových pil

Nejlepší řetězové pily

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita UC4041A 96 % 3 067 Kč Zobrazit Tera.cz
2. Makita UC3541A 93 % 3 150 Kč Zobrazit Hornbach.cz
3. Bosch EasyCut 12 0.603.3C9.020 86 % 2 731 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Fieldmann FZP 6005 E 84 % 1 522 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. HECHT 45 79 % 2 663 Kč Zobrazit Aztechnika.cz

Typy

Motorové pily lze rozdělit do skupin podle pohonu motoru. Dříve byly v největším zastoupení benzínové pily, dnes je na trhu velký výběr také elektrických nebo akumulátorových pil.

Benzínové

Tyto pily se dále dělí dle pracovního určení, koupit můžete hobby, farmářskou nebo profesionální pilu. Těmito podskupinami se však není možné pevně řídit, při výběru raději přihlédněte ke všem podstatným parametrům. To, do které kategorie výrobce pilu přidělí je čistě jeho věcí a rozdělení nemusí vždy splňovat vaše osobní potřeby a představy.

  • Hobby pily – nejjednodušší a nejlevnější pily ideální pro občasné, méně náročné použití. S jejich pomocí pořežete menší množství palivového dřeva. Použít ji můžete na prořezávání ovocných stromů nebo na výrobu různých dřevěných konstrukcí. Zdvihový objem pil bývá v rozmezí 30 – 50 ccm (kubických centimetrů). Pokud chcete alespoň trochu kvalitní pilu, zvolte vždy vyšší číslo, pila s objemem okolo 30 ccm je opravdu slabá a práce s ní může být velmi náročná.

Lišta hobby pil má délku nejčastěji 30 – 40 cm a obvykle neumožňují dokoupit téměř žádnou výbavu. Horší je to i s tlumením vibrací i samotnou kvalitou výrobního materiálu. Ve většině případů jsou jednotlivé části plastové, což se odráží na výrazně nižší životnosti. Avšak i mezi hobby pilami lze nalézt kvalitní výrobky, proto se zaměřte na opravdu velké renomované výrobce. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.

  • Farmářské pily – farmářky patří mezi poloprofesionální nářadí a je tak určeno k častějšímu a náročnějšímu použití. Tyto pily jsou nejčastější volbou těch, kdo s její pomocí potřebují nařezat větší množství dřeva, pilu můžete vzít do lesa nebo ji různými způsoby využívat na zahradě. Největší předností je výkonný motor, ten se nejčastěji pohybuje mezi 50 – 70 ccm.

Lišta má obvykle délku okolo 45 cm, ale mnoho farmářek umožňuje délku lišty měnit, což oceníte při různých úkonech. Samotné pily jsou vyrobeny z kvalitních a odolných materiálů a využívat můžete i různé vychytávky, které vám práci s pilou usnadní.

Jmenovat můžeme systém, který se postará o jednoduchý start, lepší tlumení vibrací, automatický sytič atd. I v této kategorii si však dejte pozor na výrobce. Méně poctivý výrobci nabízí méně kvalitní hobby pily v kategorii farmářských pil. Díky tomu můžete i v této kategorii koupit nekvalitní pilu, proto se opět specializujte pouze na kvalitního výrobce.

  • Profesionální pily – nejkvalitnější pily využijí naplno pouze ti, kteří budou s pilou pracovat každý den několik hodin. Profesionální pily mají velký výkon, zdvihový objem je okolo 120 ccm. Pily mají i nadstandardní výbavu, při práci v zimě oceníte vyhřívanou rukojeť. Profesionální pily jsou k dostání pouze od nejlepších výrobců a počítat musíte s vysokou pořizovací cena.

Elektrické

Méně nároční uživatelé si vystačí s menší a lehčí elektrické pily. Tyto pily lze kvalitou přirovnat ke kvalitním hobby benzínovým pilám. S elektrickými pilami si poradí také ženy. Pila vám pomůže nařezat palivové dříví a využít ji můžete i k dalším pracím na zahradě.

Výhodou elektrických pil je i menší hluk, který při práci nadělá. Při řezání nevznikají žádné spaliny a pila nevyžaduje žádnou složitou údržbu. Jediné, co budete muset vyřešit je přípojka k elektrické energii. Tato pila není díky přívodnímu kabelu ideální při prořezávání stromů anebo pro práci, při které vám bude kabel překážet.

Elektrické pily mají zpravidla výkon v rozmezí 1 600 – 2 200 W. Lišty mají délku od 30 – 40 cm. I zde určuje kvalitu pily renomovaný výrobce.

Akumulátorové

Alternativou k elektrickým jsou akumulátorové pily. Zde vás při práci nebude limitovat kabel, ale výdrž baterie. Akumulátorové pily jsou nejméně výkonné, čemuž odpovídá i délka řetězové lišty. Ta bývá dlouhá 10 – 30 cm. Pilu tak využijete zejména při prořezávkách menších stromů nebo větví. Používat ji můžete i při různých tesařských a jiných pracích.

Lišta

Jak již bylo řečeno, délka lišty přímo souvisí s výkonem pily. Čím je pila výkonnější, tím delší je samotná lišta.

  • Akumulátorová pila – díky nízkému výkonu jsou pily vybaveny lištou dlouhou maximálně 30 cm.
  • Elektrické pily – mívají lištu dlouhou od 40 – 50 cm. Stejnou délku mají lišty benzínových hobby pil.
  • Benzínové pily – délka lišty je závislá na tom, do které kategorie pila spadá. Nejméně výkonné hobby pily mají lištu dlouhou okolo 45 cm, farmářské pily mají lištu dlouhou od 50 – 70 cm, profesionální pily mají lišty s délkou od 70 – 120 cm.

Hmotnost

Také hmotnost pily ovlivňuje výkon. Nejméně výkonné pily mají hmotnost pouze 4 – 5 kg, práce s nimi je poměrně pohodlná, avšak pila vás svým výkonem příliš neoslní. Běžné farmářské pily mají hmotnost 5 – 7 kg. Nejvýkonnější profesionální pily mají hmotnost okolo 10 kg.

Možná výbava

Jednotlivé motorové pily se liší svojí výbavou. Setkat se můžete s následujícím:

  • Dekompresní ventil – usnadní startování pily, při startování nebudete muset vyvinout takovou sílu.
  • Poloautomatický sytič – i tento prvek se postará o jednodušší nastartování pila. Pila s poloautomatickým sytičem je nastavena tzv. na půl plynu.
  • Bezpečností brzda – postará se o okamžité zastavení řetězu v případě, kdy dojde ke zpětnému vrhu.
  • Zachycovač řetězu – pokud by mělo dojít ke sklouznutí řetězu, postará se tento prvek o jeho zachycení. Tím vás ochrání před možným úrazem.
  • Regulace mazání – nastaví nebo upraví množství oleje, které je třeba aplikovat na lištu.
  • Zimní/letní provoz – reguluje teplotu vzduchu, který pila během chodu nasává. Práce s pilou bude snadnější zejména v zimě.
  • Vibrace – dobrá pila by měla mít možnost tlumit vibrace, které by jinak přecházely do vašich rukou.

Příslušenství

K motorovým pilám lze přikoupit další příslušenství.

  • Stojan – do stojanu budete moci pilu při práci umístit. Práce tak bude bezpečnější a pohodlnější.
  • Pilník – při péči o řetěz budete potřebovat ostřičku nebo pilník. Toto příslušenství se vyznačuje malým rozměrem, vzít je můžete do lesa nebo všude tam, kde budete pilu používat.
  • Provozní kapalina – do benzínové pily musíte pravidelně doplňovat benzín. Kromě něho však musíte zajistit i potřebné mazání. K tomuto účelu je nutné zakoupit speciální olej. Provozní kapaliny musí být vždy ve správném poměru, ten vyčtete v přiloženém manuálu. Mazat budete muset i řetěz pily.

Značka

Zcela zásadní roli při výběru pily má výrobce. V tomto případě byste měli vždy preferovat kvalitního a známého výrobce. Při nákupu pily byste se neměli nechat zlákat ani délkou záruční doby, kterou mnohdy nabízí méně kvalitní výrobci.

Standardní záruční doba jsou 2 roky, narazit můžete i na výrobce, který poskytuje záruku až 6 let. Zde si však důkladně ověřte podmínky výrobce, které se na záruku vztahují.

Velmi často zde dochází k zamítnutí reklamace z důvodu běžného opotřebení nebo proto, že jednoduše nesplníte nesmyslné požadavky výrobce. Nejkvalitnější pily nabízí STIHL, Hecht, Narex, Husqvarna, Profi Tools, Makita, Bosch. Oblíbené jsou výrobky značky Parkide, Einhell nebo Echo.

Cena

Nejlevnější pily, ty lze koupit za méně než 5 000 Kč. Vybírat můžete mezi akumulátorovými, elektrickými i benzínovými hobby pilami. Za výkonnější pilu zaplatíte 5 – 10 000 Kč, v této kategorii již naleznete první farmářky. Větší výběr vám nabízí cenové rozpětí 10 – 20 000 Kč. Profesionálové mohou za pilu zaplatit více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny motorových pil

Otázky a odpovědi

Co jsou okružní pily?

Také okružní pily se řadí mezi motorové pily. Jedná se známé cirkulárky, což jsou velké stroje určené především pro zpracování většího množství dřeva. Práce na této pile je velmi efektivní a s její pomocí budete schopni zpracovat opravdu velké množství dřeva. Nedílnou součástí okružní pily je řezný kotouč. Nevýhodou pily je velký rozměr a hmotnost, která vám neumožní pilu libovolně přenášet nebo převážet.

Kdy dát pilu do servisu?

Řetězová pila vyžaduje pravidelnou údržbu, některý servis můžete provést doma. Složitější opravy vyžadují odborné servisní prohlídky. Svépomocí pravděpodobně zvládnete vyčistit vzduchový filtr. Čistit byste měli také žebrování motoru.

Tento úkon vede k lepšímu chlazení. Kontrolovat musíte zapalovací svíčky nebo měnit palivový filtr. Postarat se musíte i o pravidelné mazání namáhaných částí. I přesto, že budete o pilu pravidelně a řádně pečovat, je vhodné ji nechat 1x ročně odborně prohlédnout.

Jakou péči vyžaduje řetěz?

Aby byla řezala, musí být řetěz dokonale ostrý. Nevyhnete se tak jeho pravidelnému broušení. K tomuto účelu budete potřebovat pilník na řetěz. Pilníkem lze řetěz brousit cca 4 x za sebou, poté je vhodné řetěz nabrousit důkladněji pomocí brusky. Ta nabrousí dokonale každý zub pod správným úhlem. Kontrolovat musíte výšku zubů. To vám umožní měrka.

Závěr

Motorovou pilu vybírejte podle toho, jak často a k čemu budete pilu používat. Ti, kteří pilu potřebují pouze nárazově, nemusí utrácet za výkonnou pilu a vystačit si mohou i s jednodušší a méně náročnou elektrickou pilou. Jestliže však budete pomocí pily zpracovávat větší množství palivového dřeva, bude se vám hodit kvalitnější a výkonnější farmářská pila.

Nejdůležitějším parametrem při výběru pily je výkon. Ten určuje délku řetězové lišty a má přímý vliv i na hmotnost pily. O větší komfort při práci se postará dodatečná výbava.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (157 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Ahoj, jsem vyučený dřevorubec s 30letou praxi a jsem také Autorizovanou osobou MZe na zkouškách těžařů.
    Tento článek je jako mnoho jiných zavádějící a pravděpodobně okopírovaný.
    Kategorie pil se rozdělují dle konstrukce a určení , parametry dle výkonu, bezpečnost dle použitých materiálů a konstrukce. V žádném případě neexistuje hodnocení dle poměru cena a výkon!!! Ale v poměru výkon a váha stroje. Nebo váha a použité konstrukční materiály jako plast hořčík titan , Také se dá hodnotit objem motoru a výkon, objem a otáčky, hlučnost a vibrace. Řezná rychlost je zase výsledkem poměru výkonu motoru délky lišty a velikosti řetězu. Všeobecné návody jsou jen úvodem do oboru těžby, proto se pořádají speciální kurzy pro dřevorubce a obsluhu pil.

  2. Sháněla jsem pro manžela motorovou pilu jako dárek k narozeninám, protože si přál novou. Po dlouhém vybírání, jsem mu nakonec objednala benzínovou pilu od značky Stihl a měl kupodivu velikou radost, že jsem zvolila dobře, protože se s ní dobře manipuluje a pracuje na výbornou.

  3. Já jsem si objednal motorovou pilu od značky Husqvarna a nemám si rozhodně na co stěžovat. Fakt moc dobře se s ní pracuje, není nijak těžká, padne pohodlně do ruky a odpracuje si své. Pořizovací cena byla také přijatelná, takže jednoznačně spokojenost.

  4. Manžel si přál k Vánocům motorovou pilu, ale já neměla ani tušení, jakou vlastně vybrat. Naštěstí mi vyskočil váš článek, který mi s tím velmi pomohl. Koupila jsem mu nakonec Parkside PKS 2200 A1 a byl pod stromečkem nadšený.

  5. Pracuji s motorovou pilou již 28.let,skoro každý den.Tento článek psal člověk,který toho asi moc s pilou nenařezal.Pozastavuji se jenom nad rozdělením mot.pil podle kub.centimetrů.Standartně pracuji s pilou se 70kub.centimetry.Do aukcí na přesílené dříví používám obsah přes 90kub.centimetrů.120kub.centimetrů je největší obsah,který se k nám dováží.Přál bych pisateli článku s touto pilou pracovat každý a celý den v klasické těžbě.Hezký den.

  6. Profesionální pily mají velký výkon, zdvihový objem je okolo 120 ccm.
    Nevím kdo to psal ale určitě je to odborník
    Ten tak držel v ruce ruční pilku. ????

  7. Nejlepší motorová pila je od značky makita, mám jí doma a nemůžu si stěžovat, ale záleží jaký typ zvolíte.

Přidat komentář

Recenzer
Logo