Dřevník najde své místo všude tam, kde dřevo slouží jako palivo k vytápění rodinného dobu, chaty, chalupy nebo jiného objektu. V menší míře ho mohou využívat také ti, kdo dřevo používají pouze jako prostředek k roztopení grilu. Ať již potřebujete větší či menší množství dřeva, využijete vždy nějaký praktický dřevník nebo i větší přístřešek na dřevo.
Aby dřevo dobře hořelo, musí být řádně vyschlé. Dřevo také poměrně rychle ztrácí na hodnotě díky povětrnostním vlivům, nikdy by nemělo být poskládáno na holé zemi, vždy by mělo být umístěno ve výšce od 15 – 20 cm. Ideální podmínky pro schnutí má v dřevníku, který umožňuje správnou cirkulaci vzduchu. Žádnému správnému přístřešku, který je umístěn na nechráněném místě, by neměla chybět ani střecha.
Pod pojmem dřevník se neukrývá pouze větší a ne úplně designová stavba, při jeho výběru narazíte na poměrně velké rozdíly co se právě vzhledu nebo velikosti týká. Kromě těchto parametrů můžete vybírat i různých materiálů. Před výběrem si ujasněte, kde přesně bude dřevník stát, podle toho budete vybírat dřevník se střechou či bez ní.
Typy
Když se řekne dřevník, představí si velké množství osob jednoduchou dřevěnou konstrukci nevalného vzhledu typickou pro venkovské rodinné domy. To však není úplně pravda, dřevník může být i malý, a díky moderním výrobním materiálům ho můžete využít i jako designový prvek do bytu.
Přístřešek na dřevo
V tomto případě se jedná o různě velké stavby, která jsou vyrobeny ze dřeva, kovu, či pletiva. Jejich úkolem je poskytnout dřevu ideální podmínky na proschnutí ve venkovním prostředí. Před nákupem přístřešku je nutné zvolit, kde přesně bude dřevník stát.
Podle toho budete vybírat dřevníky opatřené střechou nebo bez střechy. Nějaké krytí by mělo být vždy zajištěno, dřevník, který střechu nemá, tak musí být postaven na chráněném místě na terase, či pod jiným přístřeškem.
Stojan
Stojany slouží k uskladnění malého množství dřeva a jsou spíše dekorativním prvkem. Často jsou umístěny u venkovní či bytových krbů. Umísťuje se do nich ideálně proschlé dřevo, určené k okamžitému použití.
Také u venkovních stojanů by neměla chybět vyvýšená podlaha, která chrání dřevo před vlhnutím od spodu. Stojany nemají zpravidla ani střechu a musí tak být umístěny tak, aby dřevo nemohlo zmoknout.
Zahradní domek
Dřevo můžete uskladnit také do zahradního domku. Vhodné je do něho umístit spíše proschlé dřevo, které díky uskladnění na suchém místě nemůže zmoknout, a využijete ho k okamžitému upotřebení.
Pokud do zahradního domku umístíte dřevo, které není ideálně proschlé, měli byste zajistit pravidelné větrání. Výhodou zahradního domku je pak pochopitelně možnost uskladnění velkého množství zahradního vybavení či nářadí.
Velikost
Velikost dřevníku je jedním z nejdůležitějších parametrů. Vycházet můžete z množství dřeva, kterou za zimu obvykle spálíte, počítat pochopitelně musíte i s faktem, že ke správnému proschnutí potřebuje dřevo cca 4 roky.
Dřevník by tedy měl pojmout dřevo až na 3 – 4 zimy. Jestliže vám kapacita dřevníku nebude stačit, není nic snadnějšího než zakoupit další dřevník, či zvolit jinou variantu, například dřevník doplněný o další přístavek či rovnou zahradní domek, do kterého můžete naskládat dřevo určené k nejbližšímu použití.
Jinou velikost budete potřebovat na velikost přístřešku určenému k topení v krbu, ať už se jedná o venkovní či bytový. Kromě velkého dřevníku se vám může hodit i menší dřevník, který například pojme dřevo na týden, či 14 dní, a který můžete umístit k vašemu domu.
Materiál
Materiál úzce souvisí se vzhledem i údržbou dřevníku. Na výběr máte velké množství tvarů i velikostí a před nákupem si ujasněte, jakou životnost či náročnost na údržbu u přístřešku na dřevo oceníte. Dřevěná varianta je vhodná do každé zahrady, dřevo je přírodní a oblíbený materiál a tato varianta je také velmi oblíbená, co se vzhledu týká.
Moderní a prakticky bezúdržbové jsou kovové, či pletivové varianty, které jsou však dražší. Nejlevnější možností jsou přístřešky plachtové, které mají větší množství využití, pro uskladnění dřeva, však příliš ideální nejsou.
Dřevo
Dřevěné varianty jsou díky obrovskému množství velikostí vhodné na uskladnění dřeva v bytě, zde využijete ty nejmenší varianty, poslouží jako praktický přístřešek pro umístění menšího či velkého množství dřeva ve venkovních prostorech.
Nevýhodou dřeva jako výrobního materiálu je náročnější údržba, která vyžaduje pravidelné ošetřování vhodným nátěrem.
Kov
Také tyto dřevníky jsou k dostání v mnohých velikostech. Malé dřevníky jsou ideální do moderních domácností, velké mají často podobu stojanů bez střechy, nebo přístřešků bez zadní části, ale jejichž součástí je i střecha.
Kovové dřevníky mají na šířku nejčastěji necelé 2 metry, pokud tedy potřebujete uskladnit větší množství dřeva, nevyhnete se nákupu více kusů. Nevýhodou kovu je vyšší pořizovací cena, výhodou je prakticky nulová údržba a neomezená životnost.
Pletivo
V minimálním množství jsou zastoupeny dřevníky vyrobené z pozinkovaného plechu. Jedná se o menší a praktické dřevníky, jejichž boční stěny tvoří pletivo, doplněny jsou o plechovou střechu a nechybí ani ocelový rošt, který tvoří podlahu.
Tyto dřevníky jsou často uzamykatelné a vhodné na umístění i na méně navštěvovaných místech, jako jsou chaty či chalupy. Také tyto dřevníky jsou bezúdržbové, oproti kovovým typům jsou levnější, nevýhodu je však poměrně malý výběr, co se velikosti týká.
Polyethylen
V tomto případě se jedná o plachtový dřevník, který najdete pod označením sušárna na dřevo. Samotná konstrukce je vyrobena z trubkové oceli, plachta je z polyetylenové látky.
Samotná plachta propouští světlo a udrží i teplo. Součástí plachty jsou větrací otvory, které se postarají o správnou cirkulaci vzduchu. Nechybí ani parotěsná podlaha. Výhodou tohoto materiálu je nižší cena, nevýhodou je opět menší zastoupení na trhu.
Sklo
Ze skla jsou vyrobeny stojany určené na uskladnění palivového dřeva. Výrobním materiálem je odolné tvrzené sklo, které je doplněno o dřevěnou nebo kovovou konstrukci.
Funkce
Dřevníky jsou jednoduché stavby, proto od nich nelze očekávat žádné převratné funkce, přesto však narazíte na několik praktických vychytávek, které můžete u této stavby využít.
Umístění popelnice
Zejména dřevěné dřevníky mívají vyhrazenou část, do které je možné umístit popelnici, nebo můžete prostor využít jiným způsobem.
Posloužit může k uskladnění zahradního nářadí, ale do tohoto prostoru můžete umístit psí boudu, ptačí voliéru či klec s jiným domácím mazlíčkem. Jestliže budete mít pro takovýto prostor využití, ověřte si před nákupem jeho velikost.
Uzamykatelná část
Jedná se o prakticky tentýž prostor, který je popsán výše. V tomto případě je však tento prostor opatřen uzamykatelnými dveřmi, a využít ho tak můžete zejména k uskladnění různého nářadí, vybavení zahrady atd. Opět záleží na velikosti tohoto prostoru.
Dveře
Dřevníky mohou být doplněny o uzamykatelné dveře, což využijete především na místech, kde trávíte menší množství času, jako jsou chaty i chalupu.
Možnost dřevník uzamknout může být praktická i na odlehlejších částech zahrady. Také uzamykatelný dřevník by měl umožňovat správnou cirkulaci vzduchu, boční i zadní část by měla k tomuto účelu disponovat otvory, často jsou však uzamykatelné dřevníky vyrobeny z pletiva.
Značka
Výrobců dřevníků a různých přístřešků je poměrně velké množství. Nejvíce jsou zastoupeny dřevěné a kovové dřevníky, které vyrábí Rojaplast, LanitPlast, Meedo, G21, Kovo-Art, Biohort, Shumee, Scobalit a mnozí další.
Dřevník vyrobený z pozinkovaného plechu dodává KLUH. Plachtový přístřešek je výrobek značky Shelterlogic. Skleněná stojan koupíte od Bonami nebo BHM Germany.
Cena
Cenu dřevníku určuje nejen výrobní materiál, ale také jeho velikost či provedení. Rozpětí je v tomto případě opravdu velké. Stojany určené pro uskladnění palivového dřeva vyjdou z ohledem na design a výrobní materiál na 1 – 5 000 Kč.
Menší dřevníky se střechou či bez vyrobené z oceli či dřeva mohou stát od 1 500 – 4 000 Kč. Větší rozměry dřevníků vyjdou na 10 – 20 000 Kč.
Zde jsou již zastoupeny také dřevěné či plechové dřevěné domky, uzamykatelné přístřešky apod. Ti, kdo potřebují uskladnit opravdu velké množství dřeva, mohou koupit jeden velký, či více menších přístřešků, což je často vyjde i na více než 20 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Je možné opatřit dřevních plachtovou střechou?
Tento způsob není vhodný, odborníci dokonce radí, že než dřevo ukrývat pod plachtu, je lepší nemít střechu žádnou. Plachta se podílí na tvorbě plísní, dřevo se zapařuje a schne mnohem delší dobu.
Ti, kdo by chtěly dřevník plachtou opatřit se tak neobejdou bez stavby alespoň jednoduché konstrukce, na kterou můžete plachtu umístit. Tento způsob je již možný.
Je možné dřevo uskladnit ve sklepě?
Sklep je místo, kde se neustále objevuje vlhkost. Ti, kdo nechtějí investovat do dřevníku, a chtějí pro uskladnění použít nevyužité sklepy, tak dosáhnout spíše zplesnivění než proschnutí dřevo. Plísni nejdéle odolává dubové dřevo, nejvíce náchylné je na ni dřevo jasanu nebo buku.
Jak postupovat při domácí výrobě dřevníku?
Dřevník je nemalá investice zejména pro ty, kdo potřebují uskladnit velké množství dřeva. Zde může přijít na řadu podomácku vyrobený dřevník. Návodů na výrobu najdete velké množství na internetu.
Nejčastěji se k výrobě používají dřevěné palety, desky, hranoly a jiné materiály. Ať už budete vyrábět jakkoliv velký dřevník, myslete vždy na správnou cirkulaci vzduchu, umístění několik centimetrů nad zemí a také kvalitní střechu.
Závěr
Vytápění nekvalitně vysušeným dřevem má dopad na nižší efektivitu, dřevo má menší výhřevnost, při spalování více kouří, což obtěžuje vás i vaše okolí.
Mokré dřevo také více zatěžuje komín, při jeho spalování vzniká více usazenin. Proto je jeho správné uskladnění nezbytné. Dřevníky jsou zastoupeny v mnoha velikostech, největší výběr máte v případě kovových či dřevěných přístřešků na dřevo.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.alza.cz, www.mall.cz, www.chatar-chalupar.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Rozhodoval jsem se mezi dřevníkem z kovu nebo dřeva, no nakonec jsem zvolil ten kovový a udělal jsem dobře. Je pevný, hodně se do něj vejde, a když ho umístíte na správné místo, tak je to občas i dobrá schovávačka na nářadí.
Manžel se rozhodl, že když už kupujeme dům, potřebujeme krb, takže sem musela shánět dřevník a díky vašemu článku to bylo maximálně jednoduché.
Článek je velmi poučný, hodnotím velice kladně.
Já jsem zvolil tuhle značku: Magg Stojan na dřevo o rozměru 100x60x26 cm a jsem spokojený.
Pěkný souhrnný článek. Pomohl mi s výběrem.
Děkujeme. Jsme rádi, že článek pomohl.