Kachlová kamna

Kachlová kamna jsou známá ze zámků, starých chalup, ale stále častěji jsou k vidění i v moderních rodinných domech, chatách i chalupách. Moderní kachlová kamna nabídnou impozantní vzhled a zároveň do vašich domovů vnesou potřebné teplo.

Vybrat správná kachlová kamna není zase tak těžké, přesto je dobré zaměřit se na několik podstatných parametrů. Ty většinou ve finále proberete s kvalifikovanou osobou, která vám zajistí i správnou instalaci na vhodně zvolené místo. Nejdůležitější je zvolit dostatečně výkonná kamna. Výkon se odvíjí nejen od velikosti vytápěného objektu, ale velký vliv na výkon mají i tepelné ztráty, které se velmi liší v souvislosti se stářím budov. Přesto je dobré minimálně vědět, co vše dnešní trh nabízí a v čem se jednotlivé typy kachlových kamen liší.

Porovnat ceny kamen

Nejlepší kachlová kamna

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Thorma Borgholm tmavě hnědá 88 % 33 407 Kč Zobrazit Peddy.cz
2. Nordica Gaia bordó 87 % 43 073 Kč Zobrazit Centrumvytapeni.cz
3. Nordica Fulvia liberty bordó 74 % 36 910 Kč Zobrazit Give.cz

Typy

V obchodech najdete několik provedení kachlových kamen. Kromě odlišného vzhledu se kamna liší provedením vnitřní konstrukce. Podle ní se kamna dělí na sálavá, teplovzdušná nebo kombinovaná.

Teplovzdušná kachlová kamna

Tyto kamna fungují na principu konvekce, což znamená, že pracují s tím, že teplý vzduch je lehčí než vzduch studený a proto stoupá nahoru. V dolní části kamen jsou umístěny vzduchové otvory, kterými kamna nasávají studený vzduch. Ten se poté uvnitř obezdívky ohřívá a dále stoupá nahoru. Takto vzniká sálavé teplo, které se rovnoměrně rozkládá po místnosti. Teplý vzduch může odvádět mřížka nebo teplovzdušné rozvody.

Pomocí teplovzdušných kamen tak můžete vytápět pouze jednu místnost nebo celý dům. Při vytápění celého domu je nutné použít teplovzdušný výměník. Pomocí teplovodního výměníku mohou kamna ohřívat nejen otopnou, ale i užitkovou vodu.

Akumulační kachlová kamna

Akumulační nebo též sálavá kamna vyzařují teplo skrze kachle. Výhodou je, že v sálavých kamnech nebude muset přikládat tak často jako v kamnech teplovzdušných. Je možné dokonce naložit kamna několika kilogramy paliva, který vydrží po celý den. Záleží pouze na tom, co vám dovolí velikost ohniště.

Po vyhasnutí jsou kamna schopna teplo ještě několik hodit sálat do prostoru. Ohniště kamen je šamotové a horké spaliny odchází keramickými tahy, které jsou vedeny skrze celá kamna. Takto je možné využít teplo bezezbytku. Sálavé teplo ohřívá věci v místnosti, a proto vám bude příjemně i v méně vytopené místnosti. Sálavé vytápění má mnoho bonusů, díky kterým je považováno za nejzdravější způsob vytápění.

Kombinovaná kachlová kamna

Tyto kamna spojují klady teplovzdušných i sálavých kamen. Uvnitř kamen se nachází vložka, která vzduch ohřívá v prostoru mezi obložením a vložkou. Teplý vzduch proudí do místnosti skrze mřížku a ohřev místnosti je tak velmi rychlý. Aby teplo dlouho vydrželo, neodchází spaliny skrze výměník, ale přes keramické topné tahy. Kombinovaná kamna tak nabídnou rychlé i dlouho uchovatelné sálavé teplo. Kamna lze opatřit teplovzdušnými rozvody, které zajistí vytápění více místností.

S nebo bez výměníku

Kachlová kamna mohou být doplněna o teplovodní výměník, ale fungovat mohou i bez něho.

  • Kachlová kamna bez výměníku – vyzařují teplo přes plášť a ohřívají tak prostor okolo sebe. Následně se ohřívají i stěny, strop a podlaha. Výhodou je rovnoměrné, přirozenější ohřívání. Nevýhodou omezený dosah tepla.
  • Kachlová kamna s výměníkem – teplo je distribuováno do topné soustavy, kterou tvoří radiátory. Kachlová kamna s výměníkem představují efektivnější způsob vytápění a nabízí možnost ohřevu vody. Vyžadují však vyšší prostory k instalaci, při které se neobejdete bez dodatečného příslušenství. To se pochopitelně odráží ve vyšší pořizovací ceně.

Výkon

Poté, co budete vědět, jaký typ kamen je pro váš tím nejlepším, bude třeba zvolit správný výkon. Topný výkon ovlivňuje velikost vytápěných prostor, ale důležité je i samotné zapojení. Výkonnější kamna budete potřebovat v případě, kdy budou napojena na celou otopnou soustavu. S menším výkonem si pak vystačíte, pokud budou kamna vytápět pouze jednu místnost.

Výkon kachlových kamen je možné vypočítat, mnohem rozumnější je však probrat tuto problematiku s odborníkem, který ve výpočtu zohlední vše potřebné.

Palivo

V kachlových kamnech můžete pálit běžné palivové dříví, některá kamna umožňují pálit dřevěné nebo uhelné brikety. Doporučené palivo by mělo být výrobcem uvedeno u každého modelu.

  • Dřevo – spalování dřeva umožňuje největší množství kamen. Dřevo je stále cenově nejdostupnější, avšak při jeho spalování vzniká nejvíce popela a kouře. Kachlová kamna umožňují spalovat větší i menší kusy dřeva, záleží na tom, jak velká jsou dvířka kamen.
  • Piliny – díky možnosti spalovat piliny vám odpadá starost s uskladňováním dřeva. Při spalování pilin vzniká i méně popela. Nevýhodou pilin je však vyšší míra prašnosti.
  • Pelety – nevýhodou pelet je vyšší pořizovací cena. Výhodou pelet je však delší doba hoření, pelety nebudete muset tak často doplňovat.

Značka

Kachlová kamna mají na trhu poměrně široké zastoupení. Mezi oblíbené patří kamna značky Hein. Tento český výrobce nabízí kamna v dobovém i moderním stylu. Haas+Sohn je rakouský výrobce, který dodává klasická i kachlová kamna. Velmi oblíbené jsou i kachlová kamna italského výrobce Nordica, kamna koupíte i od HS Flamingo, Kratki, Romotop nebo Thermorossi.

Cena

Kachlová kamna nepaří mezi levné záležitosti. Už dopředu musíte vědět, kolik jste do kamen schopni investovat. Cena by však neměla být při výběru důležitější než kvalita, obzvlášť v případě, kdy se bude jednat o hlavní zdroj vytápění. Za nejlevnější kamna zaplatíte okolo 30 – 40 000 Kč. Cena kamen s výměníkem začíná na cca 40 000 Kč a za opravdu výkonná kamna můžete zaplatit i více než 80 000 Kč.

Porovnat ceny kamen

Otázky a odpovědi

V čem se liší kachlová kamna od krbových kamen?

Kachlová kamna jsou jedním z typů krbových kamen. Na rozdíl od klasických krbových kamen, jsou kachlová kamna obložena kachlemi. Výhodou této obezdívky je kromě atraktivní obezdívky mnohem lepší schopnost akumulace tepla. Za netradiční vzhled kamen si však budete muset připlatit.

Jaké mohou mít kachlová kamna funkce?

Kachlová kamna dokáží obydlí poměrně rychle vytopit. Teplo bude z kamen sálat již během několika minut a užít si můžete i každodenní příjemnou atmosféru. Kromě toho můžete koupit kamna doplněná o troubu, sporák nebo taková, jejichž součástí jsou obě tyto možnosti. Zajímavé mohou být i kamna, která vám nabídnout místo k ležení, tak, jak je to k vidění ve starých filmech nebo oblíbených pohádkách. Jednotlivé možnosti se budou opět odrážet pouze v pořizovací ceně.

Co je sálavé teplo?

Sálavé teplo je po místnosti šířeno za pomoci vlnění. Při něm jsou ohřívány veškeré předměty v místnost. Sálavé teplo je lidskému tělu mnohem příjemnější, jeho výhodou je i skutečnost, že při něm nedochází k víření prachu ani k vysušování vzduchu.

Závěr

Kachlová kamna patří mezi pokojová topidla, která jsou schopna vytopit prostory sáláním vlastního pláště. Zvolit můžete i kamna, která nabízí sálání i teplovodní topení. Podle toho, která varianta je vám bližší a jakým způsobem hodláte kamna využívat, budete volit mezi teplovzdušnými, sálavými nebo kombinovanými kamny.

Nejdůležitější je zvolit správný výkon kamen, což je parametr, který je vhodné nechat spočítat odborníkem. Na vás je zvolit správný design kamen. Kachlová kamna jsou dostupná v mnoha tvarech i barvách a není problém tento prvek sladit s interiérem vašeho domu.

Kachlová kamna můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.akoupelnyatopeni.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Manžel objednal La Nordica Gaia pergamena a jsou překrásné. I když tedy jejich cena byla podle mého trochu přemrštěná, ale jinak jsem z nich nadšená. Do interiéru zapadnou naprosto perfektně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo