Biokrby

Biokrb je speciální krb, u kterého nebudete muset řešit stavbu komína či jiný způsob odvedení kouře. Stát tak může doslova v každé domácnosti nebo jednotlivých místnostech. V biokrbu je spalován bio ethanol, což je kapalné palivo, které neprodukuje spaliny, kouř, saze ani popel. Při spalování se do vzduchu pouze uvolňuje vodní pára a oxid uhličitý, což jsou látky, které vydechujeme. Instalace biokrbu je velmi jednoduchá a nevyžaduje žádnou dokumentaci nebo stavební povolení.

Krb na biolíh lze pořídit v různých provedeních. Zvolit můžete klasickou i moderní podobu. Jednotlivých designů je k dispozici celá řada. Nevýhodou biokrbu je však nižší výhřevnost, použít ho tak nebudete moci jako jediný zdroj vytápění. Plamen, který v biokrbu hoří však místnost vyhřeje alespoň částečně, biokrb tak neposkytuje pouze podívanou pro oči.

Porovnat ceny biokrbů

Nejlepší biokrby

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kratki DELTA FLAT 94 % 2 474 Kč Zobrazit Ekoflam.cz
2. GNT HOME 90 % 1 790 Kč Zobrazit Horime.cz
3. Kratki DELTA 2 86 % 2 976 Kč Zobrazit Krbylevne.cz

Typy

Biokrb se od klasického krbu liší rovněž svým umístěním. Stejně jako klasický krb můžete i biokrb zabudovat do stěny. Další modely jsou určeny k zavěšení na zeď a ty nejmenší budete moci postavit na stůl nebo poličku. Biokrb vyrábí stejně jako klasický krb živý oheň. Jestliže se v blízkosti krbů vyskytují malé děti nebo zvířecí mazlíčci, budete je muset ochránit před možným spálením.

Vestavný biokrb

Tyto krby lze zabudovat do obestavby nebo zdi. Nevýhodou těchto typů je náročnější montáž, která vyžaduje nějaké stavební úpravy. Ve výsledku však domácnost vybavíte krbem reálného vzhledu. Při montáži vestavného biokrbu myslete i na bezpečí. Krb musí být umístěn alespoň půl metru od hořlavých předmětů. Asi 1 metr nad krbem by se pak rovněž neměly nacházet žádné hořlavé materiály.

Volně stojící biokrb

Tyto krby můžete postavit na různá místa a dokonce ho budete moci přemísťovat. Volně stojící biokrb nemusí stát pouze na podlaze, malé varianty můžete umístit na komodu, stůl atd. Krb pak můžete používat doma i venku. Dodržovat však musíte bezpečnostní pokyny, které zakazují manipulaci s krbem během provozu.

Závěsný biokrb

Tento typ lze namontovat na zeď z cihel, panelů a dalších stavebních materiálů. Závěsný biokrb je k dostání v několika velikostech, plnit může i dekorativní funkci. Pověsit ho můžete místo obrazu. Tato varianta je vhodná především v menších bytech, které neposkytují dostatek místa pro volně stojící nebo zabudovaný krb.

Výhřevnost

Výhřevnost biokrbu je mnohem menší než je tomu v případě krbu na dřevo. Standardně se pohybuje v rozmezí 2 – 5 kW, což však není zase tak špatné. I biokrb vám pak umožní spalování paliva nebo velikost plamene regulovat.

Hořák

Hlavní částí biokrbu je hořák. Od jeho možností a velikosti se odvíjí funkčnost výkon krbu. Do malé místnosti lze umístit biokrb s výkonem nižším než 4 kW. V případě větších místností budete potřebovat krb větší a výkonnější.

Hořák biokrbu může nebo nemusí umožňovat regulaci výkonu. V případě, kdy je hořák o regulaci doplněn můžete regulovat výšku plamene, a tím i výkon. Regulací je vybaveno cca 95 % všech biokrbů.

Materiál

Biokrby se vyrábí v kombinaci různých materiálů. Nejčastěji je to kombinace žáruvzdorného skla a ocele. Lepší izolaci poskytují dvouplášťové typy krbů. Z hlediska bezpečnosti pak některé krby disponují nehořlavým pláštěm. Výrobním materiálem hořáku je nerezová ocel.

Montáž a obsluha

Výhodou biokrbů je rovněž velmi snadná montáž, kterou ve většině případů zvládnete sami. Pouze v některých případech je lepší nechat montáž na odbornících. To se týká především krbů do prostoru nebo krbů rohových. Biokrb produkuje skutečný oheň a umístěný tak musí být v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů.

Obsluha

Rovněž obsluha krbu není ničím složitým. Stačí nalít do nádoby pro palivo biolíh a pomocí krbové sirky nebo dlouhého zapalovače palivo zapálit. Dražší modely umožňují plamen regulovat. Malé a levné modely však tuto možnost nabízet nemusí. Rozdílné názory však panují na zbylé palivo. Zatímco někteří výrobci umožňují zbylé palivo v nádobě nechat, jiní naopak doporučují nechat palivo zcela vyhořet.

Bioethanol

Aby biokrb fungoval, je nutné postarat se o pravidelný přísun bioethanolu. Bioethanol je z chemického pohledu druhým nejnižším alkoholem. Toto palivo je na trhu běžně k dostání v různě velkých baleních. Spotřeba se liší v závislosti na velikosti krbu, obecně však 1 litr biothanolu spálíte za 2 – 4 hodinu. Spotřebu paliva však ovlivňuje požadovaný výkon hořáku.

Při výběru bioethanolu je nutné dbát na jeho kvalitu a nekupovat podezřele levná balení. Během spalování se do vzduchu neuvolňuje kouř ani jiné látky, nekvalitní palivo však může zapáchat. Naopak dražší bioethanol může být obohacen o voňavé příměsi, které se během spalování uvolňují a mohou místnost provonět.

Na bezpečnost myslete při doplňování palivo. Palivo není možné dolévat během hoření. Doplnit ho můžete až po dohoření, přičemž se doporučuje počkat cca 15 minut, než dojde k vychladnutí hořáku.

Biokrb nelze díky použitému palivu používat k opékání potravin. Mastnota z potravin se může dostat do hořáku a poničit ho. V krbu není možné pálit ani dřevo, či jakékoliv jiné materiály. Rovněž je zakázáno do něho házet nedopalky z cigaret.

Možnosti

Biokrby zpravidla umožňují regulovat výkon hořáku. Kromě toho nabízí mnohé modely jednoduché ovládání pomocí dálkového ovladače. Intenzitu plamene tak budete moci upravit i z pohodlí gauče. Pro lepší dojem můžete do krbu umístit keramické polínko, které je k dostání jako dekoraci. Stejnou funkci plní i speciální kameny nebo zářící vlákna.

Značka

Biokrby nabízí mnoho výrobců. Stylové krby koupíte například od Krathi. Zastoupeny jsou i vysoce spolehlivé biokrby Klarstein nebo Tristar. Oblíbené jsou i krby Kratki, GNT, Globmetal nebo Uniflam.

Cena

Cenové rozpětí je díky velmi rozdílné podobě biokrbů velice široké. Nejlevnější verze jsou k dostání za méně než 3 000 Kč. Tyto krby však plní spíše dekorativní funkci. Větší krby můžete pořídit za 5 – 15 000 Kč. V tomto případě si krbem můžete přitápět. Za největší modely zaplatíte více než 20 000 Kč, ještě na větší obnos vyjde krbová obestavba.

Porovnat ceny biokrbů

Otázky a odpovědi

Co vědět o biokrbu?

Biokrbu do vzduchu vypouští ty stejné zplodiny jako lidé při dýchání. Díky tomu může být vzduch v místnosti poměrně rychle vydýchaný, v tomto případě je rozhodující velikost místnosti. Výrobci těchto krbů proto doporučují místnost během provozu pravidelně vyvětrat.

Při větrání však paradoxně vypustíte žádané teplo. Doporučení výrobců tak říká, že v zimě je ideální 5 minutové intenzivní větrání. Během této doby nestihnout stěny vychladnout.

Jaké jsou výhody biokrbů?

Biokrb není nijak závislý na přívodu proudu ani elektřiny. Zatopit si tak můžete i v případě, kdy dojde k výpadkům těchto zdrojů. Přesto však myslete na to, že biokrb by měl být používán jako vedlejší tepelný zdroj.

Jaké varianty lze koupit?

Biokrby mají různé podoby, obecně je lze však rozdělit do 3 hlavních kategorií. V té první najdete biokrb čelní, dále se jedná o krby rohové, ať už pravé nebo levé. Posledním typem je biokrb třístranný. Jednotlivé modely jsou pak k dostání v různých délkách, výškách i hloubkách.

Závěr

Biokrb je moderní verzí krbu, který můžete umístit prakticky kamkoliv. Ne každý model vyžaduje ke své montáži složité stavební zásahy. Výhodou těchto krbů je i ekologický provoz, snadná údržba a vysoké estetické hledisko. Největší nevýhodou je pak především malá výhřevnost. Při spalování dochází k hromadění oxidu uhličitého a nevyhnete se tak pravidelnému větrání. Celkový provoz je však jinak opravdu bezpečný.

Biokrby můžete nakoupit v těchto e-shopech: Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (46 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Chtěl jsem překvapit manželku něčím hezkým a romantickým, tak jsem objednal parádní krb od značky Tristar. Měla fakt obrovskou radost a mě se ulevilo, že jsem vybral dobře.

  2. Přítelkyně pořád chtěla krb, tak jsem jí objednal od značky Klarstein. Byla moc spokojená, protože vypadal moc pěkně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo