Krémy na pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny nejsou nic, co byste si přáli. Nevypadají hezky a navíc značí, že jste se o svou pleť nestarali správně nebo došlo k nějaké negativní změně, která je způsobila. Dá se jich zbavit, nicméně primární by pro vás měla být prevence, která není nijak náročná. Jak pigmentové skvrny vznikají, jak proti nim bojovat a jak se před nimi chránit? To vše si povíme v dnešním článku.

Porovnat ceny krémů

Nejlepší krémy na pigmentové skvrny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Biofresh krém na pigmentové skvrny Rose 50 ml 96 % 179 Kč Zobrazit Biofreshkosmetika.cz
2. Dermacol Whitening Face Cream 50 ml 87 % 182 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Bioderma Pigmentbio denní krém SPF50+ 40 ml 84 % 459 Kč Zobrazit Krasa.cz
4. Barekol Antipigment kr.omez.tvorbu pig.skvrn 50ml 79 % 130 Kč Zobrazit Benu.cz
5. Ryor Depigmentační krém 50 ml 78 % 212 Kč Zobrazit Krasa.cz
6. Redupetin krém na pigmentové skvrny noční 20 ml 70 % 275 Kč Zobrazit Benu.cz

Jak vznikají pigmentové skvrny?

Za vznik pigmentových skvrn může nadměrné množství melaninu v těle, který má na svědomí odstín pleti, ale také vlasů a očí. S přibývajícím věkem klesá hladina melanocytů, ale zároveň roste jejich aktivita a objem, proto se s tímto problémem potýkají zejména starší osoby. Nejčastěji vznikají kvůli nadměrnému vystavování na slunci bez ochranného faktoru SPF. Kůže se tak brání a vytváří hnědé skvrny po těle, kterým se říká pigmentové skvrny.

Není to ale jediný způsob, jak vznikají. Mezi další patří například hormonální změny v těhotenství, menopauze, užívání antibiotik a antikoncepce nebo právě vyšší věk, kdy se skvrny objevují vlivem přirozeného stárnutí pokožky. Překvapí vás, že se skvrny mohou dostavit i tehdy, kdy používáte určité bylinky, a to zejména třezalku.

Jak se zbavit pigmentových skvrn?

Když už pigmentové skvrny máte, k jejich odstranění vám pomohou kosmetické procedury, mezi něž patří:

Chemický peeling

Tento proces se standardně provádí při každé návštěvě kosmetického salonu. Za pomocí ovocných kyselin se odstraní odumřelé buňky pokožky, díky čemuž se pigmentové skvrny postupně vyhladí. Nevyjde vás příliš draze, abyste ale viděli výsledek, musíte ho podstoupit několikrát.

IPL

Možná už jste slyšeli o IPL epilátorech, které fungují na principu odstranění chloupků pomocí světla. Právě tím dokáží účinně působit i na pigmentové skvrny, díky čemuž dojde k postupnému odstranění skvrn – několik dní po proceduře se samy odloupnou.

Laser

O něco dražší, za to ale účinnější možností, je laserové ošetření pokožky, které proniká hluboko do kůže a hloubkově ji uzdravuje.

Pokud ovšem tyto procedury nechcete podstupovat, nabízí se užívání kolagenu, a to jak vnitřně, tak z vnějšku, ale právě také krémy nebo séra na pigmentové skvrny, které pomáhají kůži obnovit její barvu.

Prevence

Jak zamezit tomu, aby se pigmentové skvrny objevili i u vás? Především svou pleť chraňte a nevystavujte se slunci příliš často a v hodinách, kdy je UV záření příliš silné (okolo oběda, od 11 do 13 hodin). Pamatujte, že vystavování slunci neznamená opalování. I když jste ve stínu nebo za oknem, paprsky na vás stále působí. Mažte se tedy krémy s faktorem SPF, a to ve všech ročních období. Nezapomeňte ani na obličej, pořiďte si speciální lehký krém, který se vám bude příjemně nosit nebo rovnou make-up, který v sobě již SPF má. Pokud zrovna nejste chráněni krémem, nebo pokud je sluneční svit příliš silný, použijte přikrývku hlavy.

Zakrytí pigmentových skvrn

Zatím se vás pigmentové skvrny drží, takže potřebujete zajistit jejich zakrytí? Použijte k tomu make-up, ideálně ten s SPF, protože vaše pleť je ještě o něco více ohrožená, a je tak třeba ji věnovat větší péči.

Typy pigmentových skvrn

K pigmentovým skvrnám můžete přijít různými způsoby, dokonce je tělo dokáže zavinit samo. Dělíme je na tři druhy, které si nyní podrobněji popíšeme.

Melasma

Nejčastěji se objevují u žen, a to vlivem hormonálních změn, ať už kvůli těhotenství nebo užíváním antikoncepce. Mohou být na tvářích, nosu a pod horním rtem. Naštěstí stejně tak, jako přišly, zase dokáží odejít. Stačí, aby se srovnala hladina estrogenu v těle. Nejedná se o nic nebezpečného, přesto se ale takových skvrn budete chtít zbavit.

Pozánětlivé pigmentové skvrny

Tento typ pigmentových skvrn vzniká v důsledku zánětu, může se objevovat po akné a nazývá se také pihy. Opět se nejedná o nebezpečnou variantu, nicméně osoby s tímto druhem skvrn by se měli vyhýbat slunečnímu záření o něco více.

Sluneční a stařecké skvrny

Při častém a dlouhodobém vystavování na slunci dochází k tvorbě slunečních pigmentových skvrn, kterým ale jednoduše zabráníte ochranným krémem s faktorem SPF. Nejčastěji se objevují na obličeji, krku a rukou. Ve vyšším věku ubývá melanin a přirozená barva pokožky, proto se tento problém může týkat i těch, kteří dbali na prevenci. Ohroženi jsou zejména lidí s tmavou pletí. Když se tyto skvrny objeví, nemusíte se bát, nejedná se o nic zdravotně závadného.

Typy krémů na pigmentové skvrny

Konkrétní krémy určené na pigmentové skvrny se dělí podle určeného místa působení. U každého z nich se liší složení, proto je nelze užívat univerzálně.

  • Krém na pigmentové skvrny na rukou – dodává také hydrataci vzhledem k tomu, kolikrát si za den máčíme ruce do vody
  • Krém na pigmentové skvrny na obličeji – vyšší faktor SPF pro větší ochranu (SPF 50+), aplikuje se také na krk a dekolt, nosí se po celý rok, některé produkty jsou dokonce voděodolné

Aktivní látky

Látky, které se v krémech nachází, si s pigmentovými skvrnami účinně poradí. Patří mezi ně vitamín A, C, arbutin a melatonin.

  • Vitamin A – působí proti známkám stárnutí i akné, společně s retinolem
  • Vitamin C – významný antioxidant, který na pokožce vytváří účinný ochranný film působící proti UV záření nebo znečištěnému ovzduší
  • Arbutin a melatonin – mají vliv na tvorbu melaninu, který udržuje pokožce stálou barvu

Balení

Krémy se objevují v objemu od 20 po 75 ml a zakoupit je můžete v tubě, kelímcích, s pumpičkou nebo pipetou. Záleží na tom, co vám nejvíce vyhovuje, jak dlouho máte v plánu balení používat a na kolik vás vyjde.

Aplikace

Krém namažte na místa na těle, kde se pigmentové skvrny nachází. Při pravidelné péči postupně vymizí nebo se při nejmenším zesvětlí.

Denní péče

Po celý rok používejte na tělo i obličej krémy s SPF, které zabrání slunečnímu svitu působit negativně na vaši pokožku. Jejich účinkem je také redukce pigmentových skvrn.

Noční péče

Aby se přes noc pokožka regenerovala, volte krém s kyselinou hyaluronovou, která aktivuje pleťové buňky a díky jiným složkám zredukuje tmavé skvrny během spánku.

Funkce

Cílem používání krémů na pigmentové skvrny je jejich odstranění nebo zesvětlení. Důležitá je především prevence, proto se nezapomeňte mazat krémem s SPF při každém pobytu na slunci, a to i tehdy, kdy přímo nesvítí.

Značka

Mezi známé značky krémů na pigmentové skvrny patří Eucerin, Bioderma, Nivea nebo Ryor. Jsou tudíž dostupné i v drogeriích za rozumnou cenu.

Cena

Nejlevnější krémy do 300 Kč seženete především v menším balení, tudíž vám nevystačí na moc dlouho. Hodí se spíše na cesty nebo tehdy, kdy chcete vyzkoušet novou značku a neradi byste prohloupili. Od 300 Kč do 1 000 Kč se pohybují krémy od značek typu Bioderma nebo Eucerin, které se na péči o pokožku přímo specializují. Mají vysokou ochranu SPF 50+ a účinně působí na pigmentové skvrny. Nad 1 000 Kč jsou krémy stejně účinné, jen mohou mít nějaké funkce navíc nebo se může jednat o prestižní značku.

Porovnat ceny krémů

Otázky a odpovědi

Jaký krém používat na pigmentové skvrny v těhotenství?

Jelikož tento druh pigmentových skvrn vzniká vlivem hormonálních změn, pravděpodobně po srovnání estrogenu vymizí. Pokud máte skvrny i na obličeji, pomozte si speciálními krémy s vysokým SPF 50+ a nevystavujte se příliš často slunci.

Jak zabránit vzniku pigmentových skvrn?

Pokud jste na slunci, vždy se namažte krémem s SPF, a to i tehdy, kdy není léto. Sluneční paprsky na naši pokožku dopadají pokaždé, ať už je slunečno nebo pod mrakem. Dokonce je třeba se chránit i tehdy, kdy například pracujete za oknem, do kterého praží. Nechoďte na slunce při tom nejvyšším stupni UV záření, což je okolo poledne, a noste pokrývku hlavy.

Jak na odstranění pigmentových skvrn?

Pigmentové skvrny se dají účinně odstranit různými kosmetickými procedurami, mezi které patří chemický peeling, ošetření IPL nebo laserem. Dalšími metodami je dlouhodobé používání kolagenu vnitřně i z vnějšku či mazání se právě krémy a séry, které pomáhají obnovovat barvu kůže.

Závěr

Pokud se u vás objeví pigmentové skvrny, nemusíte zoufat, dá se to napravit. Podle příčiny a typu zvolte takovou metodu, která vám bude nejvíce vyhovovat a bude pro vás také finančně přijatelná. Nezapomínejte se mazat ochrannými krémy s SPF, abyste tak vzniku skvrn zabránili a chraňte svou kůži před častým a dlouhodobým slunečním zářením.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo