Micelární vody

Micelární voda by měla být povinnou výbavou ve skincare každého člověka, a to nejen žen, ale i mužů. Jejím cílem je totiž dočistit pleť od nečistot a zbytků make-upu. Měla by být posledním produktem celé rutiny, tak se pojďme podívat, jak přesně se používá, na jaké typy se dělí a jak ji správně vybrat.

Porovnat ceny vod

Nejlepší micelární vody

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Lavera Hydro Sensation Micellar Cleansing Water 400 ml 100 % 236 Kč Zobrazit Krasa.cz
2. Saloos květinová pleťová voda Růže 100 ml 99 % 157 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Weleda čistící pleťová voda 100 ml 98 % 212 Kč Zobrazit Notino.cz
4. Bioderma Sébium H2O micelární voda 500 ml 95 % 227 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Ziaja Jasmín 50+ jasmínová micelární voda 200 ml 93 % 66 Kč Zobrazit Notino.cz
6. Ryor hydratační micelární voda 150 ml 92 % 120 Kč Zobrazit Krasa.cz
7. Nobilis Tilia Akné pleťová voda 200 ml 89 % 169 Kč Zobrazit Biooo.cz
8. Yves Rocher Pure Camomille zklidňující micelární voda 400 ml 325 Kč Zobrazit Yves-rocher.cz
9. alverde NATURKOSMETIK pleťová voda micelární, 200 ml 85 Kč dm.cz

Co je to micelární voda?

Micelární voda je očistný kosmetický produkt, který se skládá z mikroskopických částic zvaných micely, které účinně odstraňují nečistoty, make-up a zbytky oleje z vaší pokožky, jež za den nasbíráte. Tyto micely jsou obklopeny vodou a mají schopnost přitahovat k sobě nečistoty a make-up, takže jsou snadno odstraněny bez nutnosti obvyklého tření nebo oplachování obličeje.

Micelární voda se používá jako alternativa k tradičnímu čištění obličeje pomocí mýdla a vody a je vhodná pro všechny typy pleti, aniž by ji vysušovala.

Micelární voda vs. tonikum

Tyto dva kosmetické produkty jsou si dost podobné, mají ale nějaké rozdíly. Micelární voda obsahuje micely, což jsou malé kuličky tuku a vody, které mají schopnost vytvářet micelární struktury. Ty dokáží zachytit nečistoty a make-up a vyčistit je z pokožky bez nutnosti dalšího oplachování. Micelární voda je vhodná pro všechny typy pleti a je velmi šetrná.

Na druhé straně tonik obsahuje vodu, alkohol a další složky, jako jsou esenciální oleje a výtažky z bylin. Tyto složky mají různé vlastnosti, jako je očištění, tonizování, hydratace a zklidnění pokožky. Tonikum se používá na dokončení procesu čištění obličeje a také pomáhá udržovat pH rovnováhu po použití agresivnějších přípravků, zlepšuje přijetí hydratačních výrobků, jako jsou krémy a séra.

Můžete si tedy pořídit oba dva produkty a kombinovat je – nejprve začít s čištěním pomocí micelární vody, na závěr použít tonikum, na které nanesete například ještě krém nebo sérum.

Nejlepší tonika

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ziaja Acai Berry tonikum s kyselinou hyaluronovou 200 ml 97 % 86 Kč Zobrazit Notino.cz
2. Ryor Hydroperfect hydratační pleťové tonikum 200 ml 96 % 129 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Biotherm tonikum pro normální až smíšenou pleť 200 ml 96 % 393 Kč Zobrazit Notino.cz
4. Vichy Normaderm čisticí tonikum 200 ml 95 % 291 Kč Zobrazit Benu.cz
5. Ryor Bylinné tonikum pro problematickou pleť 200 ml 92 % 107 Kč Zobrazit Krasa.cz
6. Clinique Clarifying tonikum pro smíšenou pleť 200 ml 90 % 376 Kč Zobrazit Notino.cz
7. Tonikum s okamžitým zmatňujícím účinkem 329 Kč Yves-rocher.cz

Výhody a nevýhody

Ačkoliv se micelární vody obecně doporučuje používat, přesto mají nějaké nevýhody. Určitě převažují výhody, je ale třeba hledat a důkladně se informovat o složení, abyste si na pleti nenadělali paseku.

Výhody

  • Jednoduše s ní zvládnete odstranit z obličeje make-up, a to dokonce i ten voděodolný. Neměla by štípat v očích – pokud se tak děje, vyzkoušejte micelární vodu pro citlivou pleť.
  • Vyrovnává pH pleti a nevysušuje ji.
  • Není třeba ji omývat, jelikož funguje jako čistič pleti. Pokud tedy máte pocit, že si potřebujete omýt obličej, vyzkoušejte namísto toho přejet obličej micelárkou, která vám na rozdíl od vody pleť nevysuší.
  • Kromě klasické lahvičky se vyrábí také jako kosmetické ubrousky.

Nevýhody

  • Jestliže vyberete micelární vodu s běžnými tenzidy, může hrozit vysoušení pleti, protože dochází k odstranění přirozeného lipidového filmu.
  • Při dlouhodobém používání může obličej zatěžovat.
  • I když micelární vody jsou velmi šetrné k pokožce, mohou některé značky obsahovat potenciálně dráždivé chemikálie, které mohou způsobit podráždění nebo alergickou reakci. Je třeba číst složení a vybírat ověřené kvalitní značky.

Typy

Micelární vody můžeme rozdělit na dané typy podle toho, jakou pleť máte. Liší se tak svým složením a účinky.

Citlivá pleť

Ve složení najdete pečující látky, aby tak nebyla pleť po použití podrážděná ani zarudlá. Neobsahuje agresivní ani toxické látky, jako je například alkohol, parfém, umělá barviva či konzervanty.

Suchá pleť

Obsahuje hydratační složky, jež chrání před vysoušením a pnutím. Doporučuje se vybírat micelární vody s obsahem aloe vera, kyseliny hyaluronové, glycerinu nebo vitaminu E.

Mastná a aknózní pleť

Tyto druhy micelární vody obsahují obvykle účinné složky, jako je salicylová kyselina a glykolový kyselina, které pomáhají bojovat proti nadměrnému mazu a akné.

Micelární voda s ovocnými kyselinami

Různé ovocné kyseliny, jako je například kyselina glykolová a kyselina salicylová, pomáhají odkyselovat a vyhlazovat pokožku, čímž se zlepšuje její textura a tón.

Micelární voda s hydratačními složkami

Obsahují hydratační složky, jako jsou hyaluronová kyselina a ceramidy, které pomáhají udržovat vlhkost v pokožce a chránit ji před dehydratací.

Micelární voda s přísadami proti stárnutí

Zde najdete vitaminy A, C a E a antioxidanty, které bojují proti příznakům stárnutí a zlepšují texturu a tón pokožky. Hodí se pro pleť okolo 40 – 50 let.

Složení

Jak už jsme si řekli u typů micelárních vod, liší se složením, a proto se pro každého hodí něco jiného. Pokud bychom vybírali pouze na základě složení, můžeme micelární vody rozdělit na:

  • Micelární vody s mýdlovou složkou – při dlouhodobém používání mohou narušovat kožní bariéru, a tak se doporučuje je nechat působit pouze krátce, poté smýt vodou.
  • Micelární vody bez mýdlové složky – obsahují olejové složky a ve vodě rozpustné aktivní látky, pokožka zůstává hydratovaná a vláčná, nenarušuje ochrannou funkci pokožky, nemusí se po použití oplachovat.

Použití

Než se vrhnete na použití micelární vody, nejprve obličej vyčistěte, třeba gelem nebo pěnou. V případě, že na sobě nemáte make-up, lze rovnou aplikovat micelárku. Stačí ji nanést na vatový tamponek, jemnými krouživými pohyby přejíždět po pleti, a zbavit se tak veškerých nečistot. Tamponek by měl být na konci použití úplně čistý, někdy to proto může chvíli trvat a je možné, že vypotřebujete více kusů.

Doporučujeme také látkové tamponky, které se po použití vyperou, a nemusí se tak vyhazovat, což vám ušetří peníze a planetě zbytečný odpad. Pokud se jedná o micelární vodu s mýdlovou složkou, měla by se opláchnout, bez mýdlových složek nemusíte. Poté aplikujte sérum, krém nebo hydratační olej.

Funkce

Micelární voda je kapalina složená z mikroskopických částic, které se nazývají micely. Tyto micely se tvoří, když se povrchově aktivní látky (např. surfaktanty) rozptýlí ve vodě. Micely mají hydrofilní hlavu, která je schopna se vázat na vodu a hydrofobní ocas, který se orientuje směrem k sobě, a vytváří tak vnější vrstvu.

Díky tomuto uspořádání jsou micely schopné rozpouštět hydrofobní molekuly, jako jsou například mastné kyseliny, oleje, vosky atd.

Funkce micelární vody spočívá v její schopnosti efektivně odstranit nečistoty a mastnotu z pokožky. Micely v micelární vodě dokáží zcela odstranit nečistoty, jako jsou např. make-up, prach, mastnota a zbytky kosmetických přípravků, aniž by vysušovaly nebo dráždily pokožku.

Micelární voda je proto velmi oblíbená jako jemný a šetrný způsob, jak zakončit skincare. Dobře ovšem vybírejte produkt dle složení, aby vaši pleť nezatěžoval a nevysušoval ji, tedy ideálně bez mýdlových složek.

Značka

Micelární vody vyrábí každá značka pečující kosmetiky, jako je například Garnier, Nivea, Mixa, Clinique, Vichy, Ziaja, Bioderma, Nobilis Tilia, Natura Siberica, Saloos, Rituals nebo Weleda. Cenové kategorie se dost liší, jsou odvozeny především od složení, které by vás mělo zajímat nejvíce, jak už jsme si ostatně řekli.

Cena

Cena se různí, mimo složení také podle toho, kde zrovna micelární vodu kupujete. Kromě drogerií a e-shopů ji lze sehnat i v lékárně, speciálně značku Bioderma. Nejlevněji ji seženete za cca 200 Kč, půjde ale o menší balení, okolo 120 g.

Od 200 Kč do 500 Kč je k dostání většina micelárních vod, objem se pohybuje mezi 400 až 500 ml. Nad 500 Kč vyrábějí produkty prestižnější značky, které se většinou zaměřují na citlivou pokožku. Zde si můžete být jisti, že je složení bezpečné a co nejvíce přírodní.

Porovnat ceny vod

Údržba

U micelární vody není potřeba nijak zvlášť dbát na údržbu, nicméně máme pro vás tipy, které vám prozradí, jak se o ni co nejlépe starat:

  1. Skladování: Micelární vodu uchovávejte na suchém a chladném místě, mimo dosah přímého slunečního světla.
  2. Dodržujte uvedené pokyny na balení: Při používání micelární vody vždy dbejte na pokyny uvedené na obalu produktu, protože ty se u různých značek a typů mohou lišit.
  3. Nepoužívejte ji příliš často: I když je micelární voda šetrná k pokožce, měla by se používat s mírou a v přiměřených dávkách, aby se nepříznivě neovlivňovala přirozená ochranná bariéra pokožky.

Otázky a odpovědi

V čem je micelární voda výhodná?

Micelární voda je oblíbeným kosmetickým produktem hlavně kvůli své jednoduchosti použití. Můžete ji aplikovat na cestách, když zrovna nemáte možnost se skincare věnovat detailněji, a to dokonce i na odlíčení. Neobsahuje alkohol a jiné dráždivé látky, a je proto šetrná k pokožce. Pokud má správné složení, pokožku nevysušuje ani nedráždí.

Je micelární voda vhodná pro každého?

Ano, jen je třeba zvolit takový druh, který bude vyhovovat vašemu typu pleti (mastná/aknózní, suchá, normální, smíšená) a měl vhodné složení, které nebude pokožku vysušovat ani narušovat její přirozené procesy. Jinak se hodí jak pro ženy, tak pro muže. Ideálně je na cesty, kdy nemáte čas ani prostor dostat se k zrcadlu a musíte jednat rychle a prakticky.

Jaké má micelární voda rizika?

Obecně je micelární voda šetrná a má minimální rizika pro většinu lidí. Nicméně, i když většina lidí micelární vodu může bez problémů použít, může existovat několik rizik spojených s jejím užíváním. Ačkoliv odstraňuje nečistoty z pokožky i vlasů, odstraňuje také přirozený lipidový film, který se na obličeji nachází, a dochází tak k vysušování pleti.

Některé produkty mohou navíc obsahovat surfaktanty (složky podporující rozpustnost micel), alkohol nebo příliš vysoké pH, což není nic pozitivního. Je tudíž důležité vybírat kvalitní micelární vodu, u které vám tyto problémy nehrozí. Hledejte složení, kde není původ micelů syntetický.

Závěr

Micelární voda by ve vaší skincare rutině rozhodně neměla chybět, a to konkrétně v posledním kroku čištění. Někdo ji doporučuje pouze na občasné použití, jestliže má ale bezpečné složení, neměla by způsobovat problémy ani při každodenním používání.

Univerzální použití na celé tváři, včetně očních víček a rtů, dělá z micelární vody multifunkční kosmetický produkt. Protože je šetrná k pokožce, hodí se také pro citlivou a problematickou pleť. Při výběru se zaměřte na druh podle typu vaší pleti a na složení, které by mělo být co nejvíce přírodní.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.benu.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (80 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo