Přípravky s retinolem

Retinol je zázračná látka, která dokáže vyhladit pleť, redukovat vznik vrásek a pomáhat v boji proti akné. Právě proto se často objevuje v kosmetice, kde je součástí nejrůznějších přípravků, jako jsou krémy či séra. Co konkrétně retinol je, má nějaké vedlejší účinky a jakým způsobem vybrat produkt s jeho obsahem?

Porovnat ceny přípravků

Nejlepší krémy s retinolem

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Neutrogena Retinol Boost noční anti-age krém 50 ml 100 % 365 Kč Zobrazit Notino.cz
2. La Roche Posay Redermic Retinol 30 ml 100 % 949 Kč Zobrazit Benu.cz
3. Eveline Retinol & Mořské řasy denní a noční krém 50 ml 94 % 75 Kč Zobrazit Pilulka.cz
4. Barekol Abe krém na vrásky 50 ml 93 % 128 Kč Zobrazit Benu.cz
5. La Roche Posay Koncentrovaný korektivní fluid proti stárnutí 30 ml 91 % 764 Kč Zobrazit Notino.cz
6. Astrid Bioretinol noční krém proti vráskám 50 ml 90 % 135 Kč Zobrazit Krasa.cz

Co je to retinol?

Retinol se řadí mezi retinoidy, což jsou deriváty vitaminu A s velmi podobnou strukturou. Jeho cílem je pomáhat léčit akné a zabraňovat vzniku vrásek, ale také bojovat proti pigmentaci a stárnutí pleti obecně. Vyrábí se buďto synteticky nebo přírodně (rostlinně či živočišně), podporuje tvorbu kolagenu a elastinu v pleti. Je schopný odstraňovat odumřelé kožní buňky, a tak udržuje mladistvý vzhled pleti.

Máte-li citlivější pokožku, můžete se setkat s vedlejšími účinky jako je zarudnutí, slupování kůže, dehydratace a zvýšená suchost. Hojně ho najdete v obsahu kosmetických přípravků, například séru a krému.

Účinky retinolu

Retinol má spoustu pozitivních účinků, mezi ty hlavní se řadí:

  • Zmenšování pórů,
  • Vyrovnání pH pokožky,
  • Exfoliace pleti, pronikání do kožních vrstev a stimulace kolagenových vláken,
  • Podpora obnovy kožních buněk,
  • Pomoc při boji s akné,
  • Čištění ucpaných pórů,
  • Normalizace aktivity mazových žláz,
  • Snížení viditelnosti pigmentových skvrn a předcházení jejich tvorbě.

Retinoid vs retinol

Retinoid a retinol jsou oba deriváty vitamínu A, které se často používají v kosmetických a dermatologických přípravcích pro péči o pleť. Nicméně, existují mezi nimi určité rozdíly. Retinoid je označení pro všechny druhy derivátů vitamínu A, mezi něž se řadí ještě například kyselina retinová (tretinoin), retinylpalmitát nebo retinaldehyd. Syntetické retinoidy jsou obecně považovány za silnější a účinnější ve srovnání s retinolem. Jsou často předepisovány dermatology pro léčbu akné a jiných kožních problémů. Nedají se však koupit bez předpisu.

Retinol je považován za slabší formu vitamínu A, jež se při aplikaci na pokožku mění na kyselinu retinovou. Z toho důvodu je retinol často považován za pomalejší, ale méně dráždivou variantu retinoidů. Používá se především pro zlepšení textury a vzhledu pokožky, zmírnění drobných vrásek a pigmentových skvrn.

Co se týče kosmetických produktů, obvykle jsou používány nižší koncentrace retinolu, které jsou dostupné bez předpisu. Mnoho dermatologů přesto doporučuje začít s retinolem, aby si pokožka postupně zvykla na účinky před případným přechodem.

Typy

Nejčastějšími přípravky s obsahem retinolu je sérum a krém, nicméně existují i další – třeba pleťové masky, retinolové náplasti a tonika. Mezi oblíbené produkty patří také retinol kapsle s jednoduchou aplikací.

Sérum s retinolem

Sérum s retinolem se často používá k redukci vrásek, zlepšení textury pokožky, zvýšení elasticity a získání mladistvého vzhledu. Retinol působí na pokožku tak, že podporuje obnovu buněk, podporuje tvorbu kolagenu a napomáhá zesvětlení pigmentových skvrn. Je ve většině případů koncentrovanější než krém a skvěle se hodí pro mastnější pleť.

Pokud používáte sérum s retinolem, je také důležité chránit se proti slunečnímu záření, neboť retinol může zvýšit citlivost pokožky na slunce. Je vhodné používat ochranný krém s vysokým faktorem SPF a vyhýbat se přímému slunečnímu záření.

Krém s retinolem

Krémy jsou obecně používanější, proto také bývají oblíbenější formou. Jsou určeny na konkrétní místo či účel, například na okolí očí nebo proti akné. Menší koncentrace bude vyhovovat osobám se suchou pletí. Začněte s nižší koncentrací a používejte ho postupně častěji, aby si pokožka zvykla na retinol.

Mnoho odborníků doporučuje začít používat retinol ve večerních hodinách a postupně zvyšovat dobu používání. Retinol může způsobovat podráždění a citlivost pokožky, zejména na začátku, takže je důležité sledovat reakce pokožky a případně snížit frekvenci nebo koncentraci používaného retinolu. Opět platí, že byste neměli zapomínat na ochranu SPF faktorem.

Koncentrace retinolu

Koncentrace retinolu v krémech se může lišit a je důležité vybírat takovou, která odpovídá potřebám vaší pokožky. Neplatí, že čím vyšší koncentrace, tím lepší – spíše naopak. Zejména, pokud s retinolem začínáte, měli byste hledat produkty s nižší koncentrací, jelikož si vaše pleť musí na tuto látku navyknout. Kdybyste hned ze začátku nanesli vyšší koncentraci, hrozí, že se dočkáte nepříjemných vedlejších účinků.

U některých specifických kožních problémů může být dokonce nižší koncentrace retinolu důležitá. Koncentrace okolo 0,1 % vám bude úplně stačit, postupně můžete navyšovat. S takovým množstvím se retinol dokáže vypořádat s rozšířenými póry nebo mírnými známkami stárnutí pleti.

Mezi 0,15 a 0,3 % využijete přípravky na zlepšení problematické pleti nebo pro zmírnění pigmentových skvrn. Vyšší koncentrace se hodí pro vážné problémy s pletí – v takových případech je často nezbytné poradit se s dermatologem nebo odborníkem, kteří vám mohou předepsat silnější retinoidní léky, jako je tretinoin (kyselina retinová) nebo adapalen.

Aplikace

Samozřejmě byste se měli řídit návodem výrobce, obecně lze ale říci, že aplikace je lepší večer po umytí obličeje jemným čisticím prostředkem na úplně suchý obličej, díky čemuž zabráníte podráždění pleti. Ideálně také aplikujte hydratační krém před retinolovým produktem.

Nenanášejte krém či sérum denně, ale spíše jednou za tři dny, po dvou týdnech každý druhý den a po měsíci lze produkty aplikovat každý večer. Už jsme mluvili o tom, že si pokožka musí zvyknout. Zvyšujte koncentraci přípravku podle reakce obličeje, postupujte pomalu a buďte trpěliví. Přes den se vždy chraňte faktorem SPF minimálně 30. Během těhotenství se retinol používat nesmí kvůli nadměrného příjmu vitamínu A do organismu.

Funkce

Retinol je velmi oblíbenou složkou v kosmetických produktech, a to zejména u starší nebo problémové pleti. Podporuje růst nových buněk a celkovou obnovu pokožky. Pomáhá zlepšit texturu pokožky a redukovat příznaky stárnutí, jako jsou vrásky a jemné linky. Má schopnost čistit póry, snižovat vznik nových pupínků a zlepšovat vzhled pokožky, proto se využívá pro boj proti akné. Rozjasňuje a vyrovnává tón pokožky tím, že redukuje přebytečnou produkci melaninu a snižuje viditelnost pigmentových skvrn.

Retinol je silný antioxidant, který pomáhá chránit pokožku před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály. Může tak zabraňovat poškození způsobeným sluncem a dalšími vnějšími faktory. Podporuje produkci kolagenu a elastinu, které jsou zodpovědné za pevnost a pružnost pokožky. To může pomoci v boji proti ochabnutí pleti a zpevňovat kontury obličeje. Díky svým protizánětlivým vlastnostem pomáhá snižovat zánět a podráždění pokožky. Je však důležité používat retinol opatrně, aby nedošlo k podráždění pokožky, proto postupujte pomalu a sledujte reakce pleti.

Značka

Mezi nejznámější značky vyrábějící přípravky s retinolem patří například La Roche-Posay, Neutrogena StriVectin, Bielenda nebo Eveline Cosmetics. Některé z nich se zaměřují spíše na krémy, jiné na séra či kombinací obou produktů.

Cena

U tohoto parametru se to bude dost lišit. Obecně jsou retinolové přípravky dražší, nejlevněji je seženete do 400 Kč, přičemž jde často o 30 ml balení, někdy narazíte také na 50 ml.

Od 400 Kč do 1 000 Kč se stále můžete setkat s 30 ml, ale koncentrace retinolu může dosáhnout až 0,5 %.

Nad 1 000 Kč se dočkáte té nejlepší péče o vaši pleť, bude se hodit hlavně zralé pleti, koncentrace dosahuje až 8 %. Často určeno ženám s věkem nad 60 let.

Porovnat ceny přípravků

Otázky a odpovědi

Je retinol vhodný na pleť s akné?

Ano, retinol je široce uznávanou složkou v léčbě akné a má v této oblasti mnoho výhod. Má schopnost čistit póry a odstraňovat nahromaděný olej a nečistoty, které mohou vést k tvorbě akné. Díky svým exfoliačním vlastnostem může také pomoci odstraňovat odumřelé buňky a prevence ucpávání pórů, pomáhá regulovat přebytečnou produkci mazu a snižuje zánět spojený s akné, odstraňuje vrstvy odumřelých buněk na povrchu pokožky, čímž zlepšuje texturu pokožky.

S čím se dá retinol kombinovat?

Jelikož je retinol velmi agresivní, může ve spojení s jinými látkami vyvolat pěknou paseku. Je proto důležité zamyslet se nad tím, s čím ho chcete kombinovat. Skvěle si bude sedět s kyselinou hyaluronovou, která hydratuje a zklidňuje pleť, s niacinamidem, jež se užívá pro snížení podráždění a zarudnutí místa spojeného s použitím retinolu.

Dále může pomoci posílit ochranný účinek proti volným radikálům a zlepšit účinek retinolu vitamin C nebo E, kyselina salicylová zase může pomoci s akné nebo zanesenými póry. V ideálním případě kombinace konzultujte s dermatologem.

S čím retinol nekombinovat?

Naopak, existuje také mnoho látek, se kterými by retinol neměl přijít do styku, pokud nechcete způsobit vaší pleti podráždění a podobné nepříjemnosti. Patří sem AHA kyseliny (například glykolová kyselina), které ve spojení s retinolem způsobují přílišné podráždění a suchost pokožky. Salicylová kyselina může zesílit účinek retinolu a způsobit přílišné podráždění pokožky, zde je třeba hlídat si bezpečnou dávku.

Dejte si pozor i u benzoylperoxidu, který se používá na léčbu akné, v kombinaci s retinolem zvyšuje podráždění a suchost kůže. Nekombinujte ani s exfoliačními přípravky (peelingy s hrubými částicemi) a přípravky na bázi alkoholu.

Závěr

Retinol je účinná složka, která může pomoci zlepšit texturu pokožky, redukovat vrásky a jemné linky. Je však důležité, abyste při používání začali postupně s nižší koncentrací a aplikací pouze jednou nebo dvakrát týdně. Retinol může způsobit citlivost na slunce, proto se doporučuje používat ho pouze ve večerní rutině.

Přes den je poté třeba používat ochranný krém s SPF 30 nebo 50. Viditelné výsledky užívání retinolu mohou trvat několik týdnů až měsíců. Buďte trpěliví a pravidelně používejte retinol, abyste dosáhli požadovaného účinku. Pamatujte, že se jedná o silnou látku, a proto je nejlepší konzultace s dermatologem, abyste zjistili, zda je pro vás vhodný a jaké produkty s retinolem by pro váš konkrétní stav pokožky byly nejlepší.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.notino.cz, www.annabrandejs.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Nejlepší značkou pro přípravky s retinolem je jednoznačně Neutrogena Strivectin, na tu nedám dopustit. Jsem moc spokojená s kvalitou a mohu jedině doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo