Laky na nehty

Pokud si nenecháváte dělat umělé nehty, určitě si je rádi lakujete alespoň občas. Vypadají tak upraveněji a můžete je zároveň sladit s outfitem. Na výběr máte z mnoha barev i efektů, a to dokonce v případě, že netoužíte po pozornosti. Abyste si dokázali sami vytvořit stejně kvalitní design jako v nehtových studiích, budete potřebovat víc než jen jeden lak na nehty. Co všechno se vám bude hodit a podle jakých kritérií byste měli vybírat?

Porovnat ceny laků

Typy

Jaké typy laků na nehty podle jejich efektu a účelu v drogeriích najdete? Možností je dost, proto si určitě každý vybere to své. Velkou výhodou je, že barvy i finiše můžete často měnit, a to v pohodlí doma, dokonce za nižší cenu. Neznamená to ovšem, že byste si nemohli dopřát gelové nehty či bohaté zdobení.

Podkladové a vrchní laky na nehty

Tento typ laků patří mezi základní a nanáší se pod nebo na barevnou vrstvu. Podkladový lak, neboli primer, slouží jako podklad, který zabraňuje žloutnutí nehtů a zároveň zajišťuje, aby byla barevná vrstva nanesena rovnoměrně bez hrbolků, které se na nehtech přirozeně vyskytují. Top coat, jinak řečeno vrchní lak, funguje jako poslední krok, díky kterému budou nehty vypadat hezky po delší dobu. Snižuje také šanci, že se lak odloupne či praskne.

Klasické krycí laky na nehty

Barevné laky na nehty, které všichni známe. Jejich finiš je lesklý, barvy syté, mezi oblíbenci jasně vítězí červená. Příliš dlouhou výdrž od nich ale nečekejte

Třpytivé laky na nehty

Pro dodání třpytu jsou tu třpytivé laky, které se vyrábí buďto jako samostatný lak, nebo jako lak ve formě top coatu s třpytkami v něm. Obecně jdou hůře odstranit, za to ale dlouho vydrží.

Matné laky na nehty

Pokud jste fanoušci spíše matného finiše oproti lesklému, stačí si pořídit matný lak na nehty v různých barvách nebo jeden top coat, díky kterému proměníte jakýkoliv lak, který máte doma, v matný.

Shellac metoda

Chcete, aby vám nehty dlouho vydržely? Vyzkoušejte shellac metodu, ke které bude zapotřebí UV lampa. Nebojte se, tato metoda je šetrnější než modeláž gelových nehtů.

UV gelové laky na nehty

Abyste mohli gelové laky aplikovat, budete opět potřebovat UV lampu. Laky jsou sytých barev, dlouhé výdrže a skvěle se hodí na nehtovou modeláž. Jejich nevýhodou je vyšší cena a náročnost odstranění.

Funkce

Důvod, proč ženy (i muži) využívají lak na nehty, je ten, že stejně jako make-up a móda patří mezi způsob, jak vyjádřit svou osobnost. Můžete zde využít kreativitu, představivost nebo barvu sladit s celým outfitem i líčením. Oproti gelové modeláži je lakování pro nehty zdravější, navíc můžete barvy a efekty častěji střídat, protože barva tak dlouho nevydrží. Sundání zvládnete pomocí odlakovače, na trhu již existují i šetrnější verze.

Složení

Pořád se jedná o chemii, proto je vhodnější volit co nejšetrnější metodu, která je dostupná. Kromě klasického složení jsou laky zaměřeny na pečující či přírodní složení, které šetří vaše nehty a nevysušuje je. Pamatujte ale na to, že při častém lakování se nějakému tomu negativnímu účinku nevyhnete.

Přírodní složení

Pro eko nadšence je dostupná varianta přírodního složení, které má ale méně syté barvy a kratší výdrž, navíc je cena vyšší. Laky však neobsahují chemii.

Pečující složení

Pro zachování zdraví nehtů i po čas nošení mají některé laky ve složení přírodní oleje, které zabraňují třepení a vysoušení.

Běžné složení

Aby lak dobře držel a měl sytou barvu, je do něj přidáváno několik chemických látek, které nehtům příliš neprospívají. V minulosti jste v nich mohli nalézt toluen, xylen či formaldehyd, dnes už tomu tak naštěstí není. Stále se zde ale objevují rozpouštědla, změkčovadla, filmotvorné látky, pigmenty nebo různé šupiny a perleť.

Laky pro děti

Ano, slyšíte správně. Lakování nehtů není pro děti nic zdravého, proto se vyvinuly speciální laky na vodní bázi, které neškodí ani dětské ručce. Dají se sloupnout a jsou bez chemie, samozřejmě.

Výdrž

Výdrž laku se odvíjí především od kvality, která je většinou definována cenou. Ačkoliv výrobci uvádějí, že vám nalakované nehty vydrží v dobrém stavu po dobu 7 dní, nebývá tomu tak. Vzhledem k tomu, že se koupete, myjete nádobí nebo si oplachujete ruce, ve skutečnosti vydrží spíše 3 až 5 dní. U dlouhotrvajících laků můžete očekávat výdrž maximálně 14 dnů, pokud se používají s UV lampou, budete je moct nosit až 5 týdnů.

Běžná výdrž

U klasických laků bez dlouhotrvajícího účinku nečekejte výdrž delší než týden. Pohybuje se většinou spíše okolo 3 až 5 dnů, můžete ji ale podpořit použitím bezbarvých laků, primeru a top coatu, či třpytkami.

Dlouhotrvající výdrž

Pro dlouhodobou výdrž budete muset pořídit gel-laky, shell-laky či UV gelové laky. U produktů, které se nezapékají pod UV lampou se dočkáte výdrže maximálně dvou týdnů, u UV laků lze očekávat výdrž až 5 týdnů.

Objem

Abyste věděli, jak velké množství si pořídit, zeptejte se sami sebe, jak často si lakujete nehty a jak často budete danou barvu využívat. Pokud si nejste jistí a chcete experimentovat, raději zakupte menší balení, příště vezmete větší, když se vám barva zalíbí. Takto šetříte nejen svou peněženku, ale také planetu.

Do 10 ml

V případě, že chcete danou barvu pouze vyzkoušet nebo si nehty nelakujete tak často, vyplatí se pořídit si menší objem v podobě 10 ml. Lak tak zbytečně nevyschne a pokud se vám nebude líbit, nebudou to vyhozené peníze.

Nad 10 ml

Máte svou oblíbenou barvu či konkrétní lak od dané značky? Kupte větší balení o 10 ml, abyste lak mohli používat delší dobu.

Aplikace

Určitě nehty lakujete už roky, víte ale, jak byste lak měli aplikovat správně? Především by měl být nehet odmaštěn, můžete pod něj použít bezbarvý lak, tedy primer.

Tento krok ale není nutný. Samotný barevný lak nanášejte směrem od středu ke krajům v jedné nebo dvou vrstvách, poté nechte zaschnout. Posledním krokem je top coat, tedy vrchní bezbarvý lak, který prodlouží výdrž a zamezí dřívějšímu sloupnutí. Pokud máte problémy se zasycháním, vyzkoušejte rychleschnoucí sprej na nehty.

Gelové nehty vs nalakované nehty

Obě varianty lze provádět doma nebo si na jejich aplikaci zajít do kosmetického salonu. Gelové nehty se hodí v případě, že chcete využít zdobení či toužíte po delších nehtech. Počítejte ale s tím, že vás tato varianta vyjde dráž, obzvláště v salonech, kde se používají vysoce kvalitní laky, které vydrží klidně až 5 týdnů.

Zároveň je náročné nehty sundavat, tuto službu vám ale v salonech také zajistí. Pro ty, kdo rádi střídají barvy, je lepší si nehty lakovat. Stejně tak je lakování zdravější, protože nevyžaduje použití lepidla. Gelové nehty ovšem nemusí znamenat automatické prodloužení, stačit může pouze gel lak.

Značka

Při výběru laku si přečtěte složení, v ideálním případě sáhněte po šetrnějším. Vyhněte se lakům bez značky, které by mohly obsahovat nebezpečné látky a vybírejte O.P.I., Dermacol, Sally Hansen, Rimmel London nebo Max Factor.

Cena

Podle kvality a prestiže značky se laky na nehty dělí do několika cenových kategorií. Většinu laků, včetně těch dražších, naleznete v drogerii. Obyčejné laky bez extra výdrže a péče koupíte do 100 Kč, na výběr budete mít ze široké palety barev. Hodí se pro občasné použití nebo nenáročné požadavky. Od 100 do 200 Kč se dočkáte kvalitnějších laků, u některých z nich je součástí i péče o nehty. V této kategorii najdete již zmiňované přírodní alternativy.

V kategorii nad 200 Kč najdete to nejlepší zboží – UV gelové laky, gel-laky a shell-laky. Spolehnout se můžete na výdrž, krytí i složení.

Porovnat ceny laků

Údržba

O lak jako takový se nijak starat nemusíte, dbejte pouze na péči o nehty – berte vitamíny, dopřávejte si pečující kúry a čas od času nechte nehty přírodně bez laku.

Expirační dobu laku naleznete na jejím obalu, obecně ale platí, že by se měl vyhodit po 2 letech. Fakt, že prošel, si také ověříte změněnou barvou, konzistencí, vysycháním a hrudkovatěním. Lak po expiraci vám sice neublíží, není totiž nijak nebezpečný, jeho výsledek ale nebude stát za nic.

Příslušenství

Na dokonalé nehty je třeba dokonalé přípravy. Kromě několika druhů laků si pořiďte také další pomocníky, s nimiž budou vaše nehty vypadat jako ze salonu.

Pilník

Abyste dosáhli požadovaného tvaru, bude třeba nehty pilníkem upravit. Zároveň lze zabrousit nerovnosti či odchlipy. Doporučujeme upřednostnit papírový před kovovým, který je na nehty příliš drsný a může poškodit jejich strukturu. Pro rychlejší práci lze pořídit elektrický pilník, který se běžně využívá v nehtových studiích.

Pomerančové dřívko

Nehtová kůžička by mohla při lakování nehtů překážet, proto ji jednoduše zatlačíte pomocí pomerančového dřívka. Neměla by se stříhat, protože pak hrozí vznik záděr.

Odlakovač

Typy odlakovačů by vystačily na celý článek. V dnešní době se snaží vyhnout acetonu, proto u většiny produktů tuto složku již nenajdete. Namísto toho se objevují pečující oleje, protože odlakovač, stejně jako lak, nehty a kůži okolo vysušuje.

Použít můžete například klasický odlakovač v lahvičce, se speciálním dávkovačem, díky kterému stačí tamponek jen přiložit, nebo odlakovač s integrovanou houbičkou, ke kterému nepotřebujete žádné další pomůcky, pouze prst vložíte a točíte s ním.

Zdobení na nehty

Pro výraznější design můžete použít sypké třpytky, kamínky nebo nálepky. Počítejte ale s tím, že začnou poměrně brzy odpadávat.

Otázky a odpovědi

Který lak na nehty by neměl chybět v mé výbavě?

Aby bylo lakování nehtů kvalitní a vydrželo co nejdéle, hodí se nejdříve použít podkladový lak, následně barevný lak a nakonec top coat, tedy vrchní lak. Kromě toho lze využít matující top coat, díky kterému dosáhnete u každého laku ve vaší sbírce matného efektu.

Jak dlouho mi lak na nehtech vydrží?

Výdrž je individuální a odvíjí se od toho, jak kvalitní lak jste zakoupili a jak moc zaměstnáváte ruce, respektive jak často je máčíte ve vodě. Jedná-li se o lak s běžnou výdrží, počítejte zhruba 3-5 dní. Pokud vlastníte dlouhotrvající lak, bez UV lampy to bude 14 dní, se zapečením pod UV lampou až 5 týdnů. Výdrž můžete ovlivnit také pořízením top coatu a tím, že budete své ruce více šetřit.

Mohou lak na nehty používat děti?

Mohou, ale musí se jednat o speciální druh, který jim je určen. Neobsahuje chemii, je na vodní bázi, dá se sloupnout a příliš nekryje. Klasický lak není pro děti bezpečný.

Závěr

Laky na nehty patří mezi základní kosmetickou výbavu, díky které můžete být kreativní a ukázat světu kousek vaší osobnosti. Protože laky (kromě těch gelových) nevydrží tak dlouhou dobu, můžete je často měnit a kombinovat, popřípadě je ladit k outfitu. Jejich cena není vysoká, a tak si je může pořídit každý. Kromě barvy je důležité hledět i na další parametry, které jsme si výše popsali. Společně s vhodným příslušenstvím dosáhnete profesionálního výsledku i z pohodlí domova.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.notino.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Používám jedině laky na nehty od značky Rimmel London, protože mají prvotřídní složení a nehty po nich vypadají opravdu luxusně. Jsem moc spokojená nejen kvůli skvělé kvalitě, ale také kvůli dostatečné výdrži.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo