Brankářské brusle se od běžných hráčských bruslí liší na první pohled. Brusle pro brankáře budou na nohou po celou dobu zápasu. Na rozdíl od běžných hráčů si brankář za celou dobu prakticky nesedne a brusle musí být skutečně velmi pohodlné. Kromě toho jsou brusle pro brankáře velmi odolné vůči nárazům od puku. Brusle mají delší nože, díky čemuž dochází k rovnoměrnějšímu rozložení hmotnosti. Konstrukci bruslí budete moci zakomponovat do betonů.
Brusle pro brankáře jsou v obchodech rozděleny podle výkonnostní úrovně, velikosti, značky a ceny. Právě tyto parametry jsou při výběru správných bruslí těmi nejdůležitějšími.
Typy
V základu se brusle pro brankáře rozděleny do 3 skupin podle výkonnostní úrovně hráčů. Nejlevnější jsou brusle pro amatéry, více můžete očekávat od bruslí pro poloprofesionály a prvotřídní kvalitu nabízí brusle pro profesionální hráče.
- Amatérské brankářské brusle – nejlevnější brusle postačí těm, kteří si hokej zahrají spíše rekreačně 1 – 3 x za týden. Tyto brusle poznáte podle nízké pořizovací ceny. Brusle pro amatéry bývají nejměkčí a zároveň nejpohodlnější.
- Poloprofesionální brankářské brusle – tyto brusle by měli vlastnit náročnější hráči, kteří hrají hokej pravidelně několikrát za týden. Brusle pro poloprofesionály bývají tvrdší. Tvrdší brusle jsou však vhodnější i pro amatérské hráče s vyšší hmotností. Takovéto brusle poskytnou lepší oporu kotníku.
- Profesionální brankářské brusle – nejnáročnější, nejkvalitnější a nejdražší brusle jsou určeny těm, kteří si brusle obují každý den.
Velikost
Při výběru je nejdůležitější zvolit správnou velikost bruslí. Brusle pro brankáře by měla na noze správně sedět, aby se brankář mohl plně soustředit na svoji hru. Pravidlem je, že brusle může být maximálně o jedno číslo větší než je velikost vaší nohy. Tohoto pravidle byste se měli držet i při výběru bruslí pro děti. V tomto případě nemůžete spoléhat na to, že noha časem doroste a do té doby postačí bruslit v silnějších ponožkách.
Brusle pro brankáře jsou k dostání v dětských, juniorských i pánských velikostí. Ke správnému výběru postačí změřit přesně délku chodidla a poté vybírat konkrétní model podle velikostních tabulek výrobce. Každá značka má velikost definovanou trochu jinak a výběr té správné byste tedy neměli podcenit. Mnohem lepší je však brusle před nákupem pečlivě vyzkoušet. I ta správně zvolená velikost nemusí být vždy pohodlná.
Zkouška bruslí
Velikost brusle je vůbec tím nejdůležitějším parametrem. Pře nákupem byste si měli brusle pečlivě vyzkoušet, proto se doporučuje preferovat nákup bruslí ve specializovaných prodejnách. Brusle byste měli zkoušet s ponožkami, které při hře běžně používat.
Vyzkoušet byste měli hned několik různých modelů, přičemž se doporučuje provádět test velikosti. Při zkoušení zkuste nohu zatlačit co možná nejvíce dopředu, aby se vaše prsty dostaly až ke špičce boty. V této pozici byste měli do zadní části umístit ukazováček. Pokud bude prostor mezi nohou a zadní částí boty větší, je vámi vybraná brusle příliš velká.
Při zkoušení brusle je třeba rovněž správně usadit patu. Při zafixování by mělo chodidlo ležet na povrchu celou plochou, pata se nesmí zvedat. Po dotažení se vyzkoušejte v brusli projít. Pouze tak zjistíte, že je brusle skutečně pohodlná.
Nové brusle mohou být trochu tuhé. Každá brusle by měla časem trochu změknout. Vaší noze se lépe přizpůsobí tepelně tvarovaná brusle.
Konstrukce
Brusle pro brankáře musí být maximálně vystlané, většinou obsahují tepelně tvarovatelnou pěnu. Ta je schopná velmi přesně obemknout nohu a zajistit brankáři maximální pohodlí. Skelet bruslí je nejčastěji vyroben z vysoce odolného plastu. Ten se stará o odolnost brusle, ale tento materiál je výjimečný i v tom, že hráče nebude nijak omezovat v pohybu.
Zapínání
Hokejové brusle nabízí několik možností zapínání. V případě brankářských bruslí se o fixaci starají zpravidla tkaničky. Ty by měly nohu zafixovat po celé její délce. Tkaničky najdete i na dětských bruslí. Nejmenší děti mohou mít se správným utažením brusle problém a vypomoci jim budou muset dospělí.
Značka
Brusle pro brankáře jsou v obchodech zastoupeny několika hlavními výrobci. Každý z nich nabízí brusle pro amatérské, poloprofesionální i profesionální hráče. Největší výběr budete mít v případě značek Bauer nebo CCM. Další modely je možné koupit od značky Acra, Action, Botas, Reebok, Graf, True nebo Tempish.
Cena
Cenu určuje rozdělení bruslí do konkrétní hráčské úrovně. Nejméně zaplatíte za dětské a rekreační brusle. Zde se cena pohybuje v rozmezí 900 – 3 000 Kč. Za poloprofesionální brusle budete muset zaplatit 3 500 – 6 000 Kč. Nejdražší jsou brusle pro profesionály. Jejich cena běžně šplhá na více než 10 000 Kč.
Údržba
O brankářské brusle je třeba správně a pravidelně pečovat. Po každém použití byste měli brusle očistit od různých nečistot. Nutné je nechat brusle pečlivě vyschnout a nejvíce péče samozřejmě vyžaduje ostří brusle. Pravidelně byste měli kontrolovat i kvalitu tkaniček a pevnost spojení nože s botou brusle. Při péči o brusle se vám budou hodit i desinfekční prostředky, které zbaví brusle nežádoucího zápachu. Tyto prostředky se používají i k ošetření dalších částí hokejové výstroje.
Otázky a odpovědi
Co by měla brankářská brusle splňovat?
Při výrobě bruslí pro brankáře je kladen vysoký důraz na pohodlí i bezpečí. Obě tyto vlastnosti souvisí s výrobním materiálem a cenou bruslí. V současnosti můžete pořídit brusle se zpevněnou špičkou i vnějším skeletem. To, které variantě dáte přednost, souvisí především s preferencemi brankáře.
Jak vybírat brankářské brusle pro děti?
Před tím, než budete svému dítěti brusle pro brankáře pořizovat, mělo by mít zvládnutou jízdu na klasických hráčských bruslích. Poté co budete přesně vědět, že váš potomek při hře upřednostňuje roli brankáře, můžete přejít k výběru brankářských bruslí.
Brusle jsou dostupné v mnoha dětských velikostech, přesto je nabídka mnohem omezenější, než je tomu v případě bruslí pro dospělé hráče. Kvalitní brusle pro děti nabízí například značka Bauer, CCM nebo True. Také v případě dětí je nejdůležitější vybrat tu správnou velikost.
Jak brankářské brusle správně brousit?
Ať se řadíte mezi amatérské nebo profesionální hráče, budete potřebovat svoje brusle pravidelně brousit. Četnost broušení souvisí s frekvencí odehraných zápasů. Amatérský hráč by měl brusle přebrousit po cca 7 – 10 hodinách, které stráví na ledě. Pokročilí hráči budou potřebovat přebrousit po cca 5 – 7 hodinách na ledě. Profesionálové přesně vědí, jak správně o svoje brusle pečovat.
Závěr
Brankářské brusle jsou pro brankáře velmi důležité, protože brankář se musí na hru soustředit po celou dobu zápasu. Brankářské brusle musí být dostatečně odolné, aby vás ochránily před střelami z puku, ale i možnou srážkou s jinými hráči. Z tohoto důvodu mají brusle několik zesílených částí.
Dostatečnou kvalitu mají brusle pro amatéry, mnohem více vám nabídnou brusle pro poloprofesionály a profesionály. Kromě úrovně hráče je při výběru velmi důležité zvolit tu správnou velikost brusle. Při výběru preferujte brusle předních výrobců. Aby vám brusle dlouho vydržely, měli byste o ně správně pečovat.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.sportega.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?