Plynové lednice

Plynové lednice fungují díky plynu, připojit ji můžete na propan-butanovou láhev. Tato možnost je nejvíce žádaná u cestovních lednic, které tak budete moci i na místech, kde není možný přístup k elektrické energii. Využívat ji můžete na chatě, chalupě, v karavanech a přenosnou lednici můžete vzít s sebou i na ryby.

Plynové lednice jsou známé i pod označením absorpční, oblíbené jsou i pro svůj bezhlučný provoz. Součástí plynových lednic nejsou žádné pohyblivé části tedy motor a kompresor. Díky tomu jsou lednice velmi odolné a snadno ustojí i delší cestování. Nevýhodou těchto lednic jsou však spaliny, které za provozu produkují. Zajistit tak budete muset jejich odvod, případně lednici postavit na dobře odvětrávané místo.

Plynové lednice jsou k dostání v několika provedeních a mnoha různých velikostech. Právě typ a velikost lednice bude tím prvním, co byste měli při svém výběru zvážit. Ke svému provozu bude lednice vyžadovat plynový zdroj. Některé lednice využívají plynové připojení, jiné fungují v kombinaci s propan-butanovou bombou. I u plynových lednicí můžete mít k dispozici řadu praktických funkcí. Při výběru plynové lednici bude dobré zaměřit se na modely renomovaných výrobců. V jejich případě budete mít jistotu, že lednice bude spolehlivě sloužit řadu let.

Porovnat ceny schodů

Typy

Absorpční lednici můžete koupit jako pevně stojící klasickou chladničku nebo přenosný chladící box. Součástí pevně stojících lednic může být i menší mrazící část.

Plynová lednice bez mrazáku

Jednoduchá lednice, jejíž součástí není mrazící část. Výhodou těchto lednic je především více místa pro chlazení. Výhodou je nižší spotřeba plynu, případně i elektřiny.

Plynová lednice s mrazákem

Součástí těchto lednic je integrovaná mrazící přihrádka. V ní budete moci zmrazit spíše menší suroviny. K dispozici nebudete mít nijak velký prostor. Díky mrazáku budete moci využívat menší chladící část a za nevýhodu lze považovat i větší nároky na chladící výkon, které se pochopitelně podepíší na její zvýšené spotřebě plynu či elektřiny.

Mobilní plynová lednice

Oblíbeným typem jsou i mnohem jednodušší chladicí boxy. Chladicí boxy jsou mnohem menší, ale jejich výhodou je extrémní mobilita, díky které budete moci box používat na různých místech. Chladicí box je možné připojit na 12 V přípojku v autě. Absorpční chladicí boxy mohou dále fungovat v kombinaci s plynovými kartušemi nebo pasivnímu chladícími náplněmi. Takovéto lednice jsou velmi oblíbené například u rybářů.

Velikost

Plynové lednice jsou k dostání v několika velikostech. Před tím, než se pro lednici vypravíte, byste měli přesně vědět, kde bude umístěna a jaká velikost vnitřního objemu pro vás bude dostačující. Objem plynových lednic se nejčastěji pohybuje mezi 50 – 80 litry. Běžný objem mobilních chladicích boxů bývá okolo 30 litrů.

S velikostí lednice souvisí i vnitřní uspořádání. V případě menších lednic budete mít k dispozici nejčastěji 2 přihrádky. Vetší lednici mívají 3 – 4 police, nechybí ani přihrádky ve dveřích nebo neprůhledné přihrádky.

Napájení

Plynové lednice jsou primárně napájeny prostřednictvím plynu. Lednici můžete napájet pomocí propanu i propan-butanu. Kromě nic je však možné koupit lednici, která bude schopná fungovat i po připojení k elektrické energie. V tomto případě budete moci využívat připojení ke 230 V i 12 V. Trojkombinační chladničky vám jednoduše umožňují volit zdroj napájení podle vašich aktuálních možností.

Odvod spalin

Plynové lednice fungují na principu odpařování chladícího média. Při svém provozu spaluje lednice plyn a zároveň produkuje spaliny. Na to je nutné myslet při její instalaci. Zároveň byste měli v jejím okolí zajistit potřebnou cirkulaci vzduchu. Plynovou lednici je tak třeba vždy umístit v dobře větraných prostorech s dveřmi nebo oknem. Pokud bude plynová lednice součástí karavanu, budou spaliny odcházet speciálním otvorem, který je třeba osadit mřížkou.

Tlak plynu

Ohlídat budete muset i provozní tlak plynu. Ten může bát 30 mbar nebo 50 mbar. Většina současných karavanů má tlak regulovaný na 30 mbar. Starší karavany však mohou mít stále 50 mbar rozvod plynu. Tlak plynu však nemá žádný vliv na spotřebu nebo chladící účinek lednice.

Možnosti

Ve srovnání s klasickými lednicemi jsou ty plynové mnohem méně vybavené, co se různých funkcí týká. K dispozici tak budete mít pouze displej, který vám umožní regulovat teplotu. Některé lednice umožňují zvolit stranu otevírání dveří.

Značka

Plynovou lednici nabízí více výrobců. Mezi jedny z nejkvalitnějších patří lednice značky Thetford nebo Domestic. Oblíbené jsou i lednice značky Meva, Telcold, Mestic, Tibex či Vitrifrigo. Každý z výrobců má přesně stanovené instrukce týkající se instalace, bezpečného používání a způsobu údržby. Jestliže nebudete tyto instrukce pečlivě dodržovat, nebude spolehlivě fungovat ani ta nejkvalitnější lednice.

Cena

Cena plynových lednic je poměrně vysoká. Malé lednice v podobě minibarů bude možné koupit za cenu od 5 000 Kč. Za přenosnou lednici zpravidla zaplatíte 6 – 10 000 Kč. Cena větších lednic s objemem okolo 40 litrů začíná na cca 12 000 Kč. Za největší lednice můžete zaplatit i více než 30 000 Kč, ještě dražší pak budou plynové lednice s mrazicím boxem. Výjimkou nejsou ani lednice s cenou 50 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny schodů

Otázky a odpovědi

Mají trojkombinační chladničky nějaké nevýhody?

Trojkombinace jsou lednice, které budete moci napájet pomocí plynu i elektrické energie. Na první pohled se tato možnost jeví jako velká výhoda. Lednice v této trojkombinaci však mají i svoje nevýhody.

Napájení pomocí elektřiny bude v tomto případě mnohem energeticky náročnější a provoz lednice se vám tak může značně prodražit. Absorpční lednice musí při svém chodu ohřívat výměník, což je v případě plynu velmi jednoduché. Avšak zahřívání výměníku pomocí elektřiny už tak efektivní není a náklady na provoz jsou v tomto případě mnohonásobně vyšší.

Je možné plynovou lednici využívat i během jízdy?

Používání plynové bomby za jízdy je velmi komplikované a v mnoha případech i nemožné. Jestliže však budete chtít nechat lednici za jízdy v chodu, budete muset dokoupit speciální regulátor. Součástí těchto regulátorů jsou tzv. crash senzory, které zajišťují bezpečný chod lednice.

Jsou plynové lednice hlučné?

Velkou předností těchto lednic je i bezhlučný provoz. Za chodu jsou absorpční lednice prakticky neslyšné. Ve spánku vás tak nebude nikdy rušit hluk v pozadí.

Závěr

Plynové lednice nejčastěji spadají do kategorie cestovních lednic, ale využít je můžete i na dalších místech, kde není zajištěn rozvod elektřiny. Výhodou lednicí na plyn je ekonomický provoz a tichý chod. Lednice mohou být napájeny pouze prostřednictvím plynu, ale častá je i kombinace plynu s elektřinou.

Provoz na elektřinu však bude velmi drahý. Ne každou plynovou lednici budete moci využívat za jízdy a připravit se budete muset i na náročnější údržbu lednic. Při výběru konkrétní lednice je nutné dále zvážit její velikost a funkce, které budete chtít mít k dispozici.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo