Matrace pro psy

Matrace pro psy se těší stejné, ne-li větší oblibě, jako pelíšky pro psa. Na rozdíl od pelíšku je matrace jednodušší, co se vzhledu i konstrukce týká. Avšak i matrace vašeho unaveného psího mazlíčka potěší a poskytne mu pohodlí, které ke svému spokojenému životu potřebuje. Matrace je dostatečně prostorná, což udělá radost především větším psům, které nebudou limitovat vycpané okraje, což je poměrně běžné u psích pelíšků. Matraci však můžete koupit nejen velkých a obřím plemenům, k dostání je v mnoha velikostech a vyhovovat bude jakémukoliv psovi.

Matraci pro psa byste neměli vybírat pouze podle vzhledu, velikosti a ceny. Při jejím výběru je třeba zvážit i aktuální zdravotní stav vašeho psa nebo třeba umístění matrace. K dostání jsou modely vhodné do bytu, ale i takové, které budete moci umístit na terasu či zahradu.

Porovnat ceny matrací

Typy

Matrace pro psy lze v základu rozdělit na běžné a ortopedické.

  • Běžné matrace – tyto matrace jsou určeny především zdravým psům, které neřeší potíže s kloubním aparátem. Obecně jsou vhodnější spíše pro menší plemena, u kterých se nepředpokládají potíže s klouby ani v budoucnu.
  • Ortopedická matrace – ortopedická matrace je vyrobena ze šetrnějších materiálů a díky tomu je vhodná pro psy, kteří již bolestí kloubů trpí, nebo je u nich větší předpoklad, že se budou s bolestí kloubů v budoucnu potýkat. To se týká především velkých a obřích plemen, ale ortopedickou matraci můžete pochopitelně pořídit i menším psům. Ortopedické matrace nejsou tolik náchylné k proležení a mohou tak namáhaným kloubům poskytnout větší oporu. Matrace by neměly být příliš vysoké a nemívají vysoké okraje, které by pes musel překonávat a tím nadměrně zatěžovat klouby. Obvyklá výška bývá okolo 5 cm. Její nevýhodou je však vyšší pořizovací cena.

Velikost

Aby byla matrace opravdu pohodlná, je třeba vybrat tu správnou velikost. Na malé matraci se pes nebude moci pořádně protáhnout a příliš velká bude v bytě zabírat zbytečně moc prostoru. Před tím, než se vrhnete do výběru matrace, změřte svého ležícího psa. Ležet by měl v poloze, která je pro něho nejtypičtější.

K naměřené hodnotě se pak doporučuje několik centimetrů přidat, abyste vytvořili potřebnou rezervu. Tyto naměřené hodnoty pak musí odpovídat i velikosti místa, na které si budete přát matraci umístit. Díky správnému měření nebudete muset vy ani váš pes dělat žádné kompromisy, což se odrazí na vaší vzájemné spokojenosti.

Velikost matrací je značena standardně písmeny S – XL. Matrace velikosti S mívají délku od 40 – 60 cm. Pro velikost M je typická délka 60 – 80 cm, velikost L mívá délku 80 a více cm, a největší matrace velikosti XL jsou dlouhé 100 a více cm.

Materiál

Na výrobu matrací pro psy se používají různé materiály. Celá matrace je pak vyrobena v kombinaci několika materiálů. Zajímat by vás měl materiál potahu, a to z důvodu odolnosti a způsobu údržby. Materiál výplně souvisí s komfortem a životností výrobku.

  • Nylon – potah matrace je nejčastěji vyroben z nylonu. Tento materiál je dostatečně odolný a poměrně jednoduše čistitelný. Matraci z nylonu budete moci umístit do bytu i na zahradu.
  • Syntetická kůže, kožešina – vlastnosti těchto materiálů jsou obdobné. Oba materiály jsou odolné proti mechanickému opotřebení. Koupit můžete i voděodolnou matraci. Ani v tomto případě vás nemusí trápit složité čištění. Nevýhodu těchto materiálů je vyšší pořizovací cena.
  • Textil – matrace mohou být vyrobeny i z různých textilních materiálů. Nevýhodou textilních matrací bývá spíše nižší životnost, za výhodu lze považovat atraktivnější vzhled. U textilních matrací se více zaměřte na způsob čištění, který může být v některých případech složitější. Vysokou pevností se může pyšnit tkanina Ripstop.
  • Plyš – je oblíbený, protože je pohodlný a příjemný na dotek, ale na druhou stranu se v plyšové matraci budou více držet chlupy. Plyšové matrace jsou určeny především pro menší psy.
  • Kůže – luxusní matrace jsou vyrobeny z odolné kůže. Tento materiál je však nejvíce náročný na péči.
  • Výplň – výplň je nejčastěji tvořena dvěma materiály. U levnějších matrací tvoří výplň především duté vlákno. Tento materiál se rychleji proleží a je tudíž vhodnější spíše pro menší a středně velká plemena. Dražší a odolnější matrace jsou plněny paměťovou pěnu. Tento materiál je typický pro ortopedické matrace.

Tvar

Pro matrace je většinou typický obdélníkový tvar, ale koupit můžete i oválné nebo kulaté matrace. Při výběru tvaru zohledněte polohu, ve které pes nejraději odpočívá. Matrace by měla být v první řadě funkční a až v té druhé je možné zaměřit se na její konečný design.

Dále můžete koupit matrace rovné, popřípadě různě tvarované. Tvarování může simulovat polštář, na který si bude moci pes položit unavenou hlavu nebo tlapky. Tvarované mohou být i ortopedické matrace, zde má však tvarování zabraňovat tvorbě proleženin a otlaků. O nákupu tvarované ortopedické matrace by měli uvažovat především majitelé starších či dlouhodobě nemocných psů, kteří proleží většinu dne.

Značka

Matraci pro psy můžete koupit ve specializovaných prodejnách, ale i prostřednictvím internetových obchodů. Narazit můžete na kvalitní, ale i nekvalitní e-shopy, které nabízí podezřele levné matrace. U nich si však nemůžete být jistí kvalitou. Pakliže chcete, aby matrace opravdu vydržela, měli byste při výběru preferovat matrace prověřených výrobců. Mezi ně patří například Trixie, Kerbl, JK Animals, Reedog, Henry Wag, Hunter nebo třeba Hobby Dog.

Cena

Cena matrace souvisí s její velikostí i výrobním materiálem. Nejlevnější matrace s podobou nízkých polštářů lze koupit již za cenu nižší než 200 Kč. Vyšší matrace budou stát okolo 500 Kč. Cena ortopedických matrací bývá v rozmezí 600 – 1 500 Kč, ale koupit můžete i matraci dražší.

Porovnat ceny matrací

Otázky a odpovědi

Co dalšího při výběru matrace zvážit?

Především majitelé větších psů by si měli při výběru matrace všímat údaji, který se týká nosnosti matrace. Nosnost by neměla být zbytečně překračována. Příliš zatěžovaná matrace se rychleji proleží, což povede k nežádoucímu otlačení kloubů.

Jak se matrace pro psa udržuje?

Matrace by měla být v ideálním případě opatřena snímatelným potahem. Ten budete moci kdykoliv vyprat. Pakliže matrace snímatelný potah mít nebude, budete ji muset čistit složitěji za pomoci navlhčené houbičky.

Jaké jsou přednosti paměťové pěny?

Paměťová pěna tvoří většinou výplň ortopedických matrací. Směs, kterými jsou matrace vyplněny se většinou mění v souvislosti s výrobcem. Každá paměťová pěna by však měla být dostatečně odolná, aby se pes při odpočinku nepropadal. Zároveň by však měla být i dostatečně pružná, aby byla schopná psovi poskytnout potřebné pohodlí.

Závěr

Matrace pro psy mohou plnit funkci psího pelíšku. Svoje místo k odpočinku by měl mít každý pes, ať už bude svůj den trávit doma nebo na zahradě. Matrace můžete koupit v několika velikostech. Menším psům plemenům může stačit levnější klasická matrace. Větším psům mohou více vyhovovat pevnější ortopedické matrace. Ortopedické matrace poskytnou potřebnou úlevu od bolavých kloubů nebo pohybového aparátu. Matraci pro psy vybírejte s ohledem na potřeby a zvyklosti vašeho psa. S oblíbenou polohou spaní souvisí její velikost a tvar. Vás by pak měl zajímat způsob jejího čištění.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.peliskydog.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo