Pelíšky pro psy

Pes je stále jedním z nejoblíbenějších domácích mazlíčků. O prvenství v oblíbenosti se pere snad jen s kočkou. Pes se hojně chová na venkově, ale mnoho majitelů chová psa i v bytě. Pes pro svůj pohodlný život potřebuje především vaši péči a lásku, pravidelný přísun vody a potravy a samozřejmě nějaké klidné místo k odpočinku.

Mnoho majitelů psích mazlíčků vybírá pelíšek podle vzhledu, což není správný postup. Pelíšek byste však měli vybírat podle potřeb vašeho psa. Ten by se měl v pelíšku cítit pohodlně i bezpečně.

Psí pelíšky právě takové místo nabízí. Jejich výběr je opravdu veliký, před nákupem je vhodné zaměřit se na několik parametrů. Jedním z nich je správná velikost, vhodný typ pelíšku a podstatná je i jednoduchá údržba.

Porovnat ceny pelíšků pro psy

Nejlepší pelíšky pro psy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. HobbyDog Medico Lux 99 % 1 590 Kč Zobrazit Allegro.cz
2. Samohýl Pelech 8 hran Kost 94 % 519 Kč Zobrazit Upejska.cz
3. Trixie pelech SAMMY kulatý 84 % 402 Kč Zobrazit Bafoo.cz

Typy

Pelíšků je na trhu celá řada. Vybrat můžete tvar, velikost i barvu. Díky obrovskému výběru nebude problém sladit pelíšek se zbytkem interiéru.

Polštáře

Za nejjednodušší verzi pelíšku lze považovat jednoduché polštáře. Polštáře mají jednoduchý design, svoji funkci však plní správně.

Vyrobeny jsou z odolných materiálů, které nepoškodí psí drápy a spolehnout se můžete i na barevnou stálost. Polštáře jsou většinou plněny dutým vláknem nebo molitanem a pro snadnější údržbu potahu doplněny o zipy, které vám umožní potah sundat a vyprat v pračce.

Kanape

Tyto pelíšky se od polštářů liší vyvýšenými okraji, které se postarají o jejich líbivější vzhled. Stejně jako polštáře se jedná o pelíšky naplněné dutým vláknem či molitanem a snadno sundavacím potahem. Vyvýšený potah pec využije jako opěrku pro hlavu, ale poskytne i větší pocit bezpečí.

Boudičky

Nebo také kukaně jsou známé spíše jako pelíšky pro kočky, koupit je však můžete také svému psovi. Tyto uzavřené pelíšky jsou vhodné pro štěňata a menší psí plemena. Psovi poskytnou bezpečné a klidné místo k odpočinku.

Lehátko

Pro velké aktivní psi lze místo tradičního pelíšku pořídit lehátko. Lehátko disponuje stabilní konstrukcí, velmi jednoduše se udržuje, nemusíte ho prát a složitě sušit. U lehátka věnujte pozornost nosnosti. Ta se pohybuje mezi 50 – 100 kg. Lehátka jsou dostupná ve velikostech XL – XXXL a pořídit je tak můžete i obřím plemenům. Lehátko je velmi odolné a může být po celý rok umístěné venku.

Materiál

Na výrobu pelíšků se používají různé materiály, které přímo souvisí se vzhledem a funkčností. Většina levných pelíšků je plněna molitanem, na výrobu dražších pelíšků se zpravidla používá duté vlákno. Předností dutého vlákna je lehkost, jedná se o hypoalergenní materiál, který se vyznačuje stálostí tvaru.

Pokud vybíráte pelíšek pro štěně, je vhodnější pořídit nějaký levnější pelíšek, protože musíte počítat s tím, že do dospělosti psa pelech pravděpodobně nevydrží. Štěňata si libují v kousání do doby, než dojde ke kompletní výměně jejich zubů. Poté se zklidní a můžete jim pořídit luxusnější výrobek.

Proutěný pelíšek

Stylové a tradiční pelíšky, které mohou plnit i dekorační funkci. Proutěné pelíšky jsou vhodné spíše pro starší a klidnější psy. Tento materiál může temperamentnějšího psa lákat ke kousání a pelíšek v tomto případě nemusí vydržet dlouhou dobu.

Kromě toho, že pes může pelíšek zničit, může se při jeho kousání i poměrně vážně poranit. Prouděné koše jsou díky tomu vhodné spíše pro starší, vybouřené psy. Nevýhodou těchto pelíšků je i náročnější údržba.

Plastový pelíšek

Jedná se o nejlevnější podobu pelíšků. Tyto pelíšky jsou oblíbené nejen pro svoji přijatelnou cenu, ale i velmi jednoduchou údržbu. Na trhu jsou zastoupeny velmi jednoduché pelíšky, které je nutné doplnit o nějakou pohodlnou podložku. Pokud nechcete řešit, co do pelíšku umístíte, můžete koupit pelíšek, jehož součástí je i pratelný polštář.

Látkové pelíšky

Nejvíce oblíbené jsou pravděpodobně látkové pelíšky. Látkové pelíšky mají mnoho podob, liší se velikostí i tloušťkou. Látkové pelíšky by měly umožnit údržbu v pračce. K látkovému pelíšku můžete přikoupit také dečku, kterou může pes používat jako přikrývku i hračku. Látkový pelíšek by neměl být umístěn na vlhkém místě, protože je náchylný k plesnivění.

Aktivním psům, kteří tráví čas venku, je vhodné pořídit nylonový potah, který je odolný vůči ušpinění i vodě. Méně aktivním psům je možné pořídit potah vyrobený z fleecu nebo plyše.

Velikost

Pelíšky jsou dostupné v mnoha velikostech. Co se týká velikosti, doporučuje se koupit pelíšek spíše větší, aby se na něj pes pohodlně vešel a měl i možnost protáhnutí. Před výběrem je tedy nutné znát přesnou velikost vašeho psa. Ideální je ho změřit od čenichu po konec ocasu.

Umístění

Pelíšek je vhodné umístit na nějaké klidné místo, které je však v dosahu lidské smečky. Ve chvíli, kdy si psa pořídíte, stane se automaticky právoplatným členem rodiny. Za ideální místo se považuje klidnější kout kuchyně.

Kromě vnitřních pelíšků jsou k dostání i outdoor neboli venkovní pelíšky. Tyto speciální pelíšky jsou vyrobeny z vysoce kvalitních vodoodpudivých materiálů. Tento typ pelíšků je vhodné i pro starší psy, kteří mají potíže s udržením moči.

Značka

Jak již bylo řečeno, psí pelíšky jsou na trhu zastoupeny velkým množstvím různých výrobků. Ideální pelíšek tak vybere skutečně každý. Spíš než výrobce, je vhodné vybírat pelíšek podle potřeb vašeho psa. Některý pes spí rád stočený do klubíčka a vystačí si s menším pelíškem.

Jiný pes se zase rád vyvaluje a bude tedy potřebovat velký pelech. V případě psích pelíšků vám ani kvalitní pelíšek nezaručí dlouhodobé používání, životnost určuje temperament vašeho psa. Oblíbené jsou pelíšky značky Trixie, Flamingo, Cool Pet, Nobby, Petsy nebo Zoofari.

Cena

Cena je závislá na tvaru, typy i designu pelíšku. Nejlevnější pelíšky lze koupit již za cca 300 Kč. Tyto levné pelíšky jsou vhodné zejména pro štěňata. Vybírat můžete mezi klasickým polštářem i vyvýšeným pelíškem, narazit můžete i na boudičku.

Vůbec největší výběr nabízí cenová kategorie 400 – 1 000 Kč. Zde můžete prakticky jakoukoliv podobu. Nejdražší pelíšky vyjdou na 1 500 – 2 000 Kč. Zde jsou zastoupeny především ortopedické pelíšky.

Porovnat ceny pelíšků pro psy

Otázky a odpovědi

Jak psa na pelíšek naučit?

Je známo, že pes je velmi inteligentní zvíře a naučit ho pelíšek používat není nijak složité. Do pelíšku postačí vložit oblíbenou hračku či deku a ve chvíli, kdy pes do pelíšku vleze, nesmíte zapomenout ani na pamlsek a pochvalu. Pes by měl být v pelíšku i ve chvíli, kdy se chystáte spát. Pokud pořizujete první pelíšek většímu psovi, je vhodné zopakovat vaše obvyklé rituály.

Štěně by v pelíšku mělo mít svoji deku či cokoliv jiného, co mu připomíná místo na spaní. Štěňatům můžete dát k pelíšku PET láhev s teplou vodou, u které se mohou schoulit a osvědčený je i tikající budík. V žádném případě byste věk neměli podlehnout štěněcímu nářku a vzít si psí miminko k sobě do postele.

Jak prodloužit životnost pelíšku?

Pokud je váš pes temperamentní a má zvýšenou zálibu v kousání, není možné zaručit dlouhodobou životnost pelíšku. Doporučuje se pelíšek vybavit vhodnou hračkou, s pomocí které se pes zabaví. Tato praktika však nemusí dlouhodobě fungovat u všech psů.

Je nutné při výběru pelíšku zohlednit i zdravotní stav psa?

Pelíšek by měl být také funkční. Pro staré psy, kteří mají potíže udržet moč, můžete koupit nepropustný a dobře čistitelný pelíšek. Pro psy trpící artritidou je vhodné koupit pelech s velmi silným polstrováním. Bojácní psi ocení kukaň nebo domeček, který jim poskytne potřebné soukromí. Pro psa, který tráví čas spíše venku a snadno se ušpiní, pořiďte snadno omyvatelný pelíšek s pratelnou matrací.

Závěr

Pelíšek by měl být vybírán podle potřeb vašeho psa. Výběr je opravdu velký, drtivá většina pelíšků poskytuje potřebné pohodlí, na vás je vybrat správný snadno čistitelný materiál a velikost. Pes, který se rád roztahuje a protahuje, ocení velký a pohodlný pelíšek.

Naopak pes, který nemá takovéto vyvalování ve zvyku, upřednostní spíše menší oválný pelech, který mu poskytne potřebný pocit bezpečí. Tvar je nutné zvolit i podle místa umístění, do rohu se hodí spíše obdélníkové pelíšky, do prostoru je možné koupit pelíšky oválné.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, wwwpeliskydog.cz, www.zverokruh-shop.cz, www.reedog.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (41 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já našim dvěma psům koupila každému jedno kanape a jsou spokojení. Když si chtějí odpočinout a mít klid, vlezou si na něj a spí jako dudkové. Chodí tam v podstatě v průběhu celého dne a v noci se z kanape ani nehnou, byla to hodně dobrá investice, která se vyplatila.

  2. Předělávali jsme pokoj, aby měl hafan kde bydlet a potřebovali jsme vhodný pelíšek pro psa, takže jsme objednali HobbyDog Pelíšek pro psa Victoria. Je moc spokojený a spí v něm jako miminko.

  3. Hodně se mi líbí váš článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo