Psí boudy

Máte-li doma psa, ať už v bytě nebo v domě, bude možná chtít trávit svůj čas a spánek v boudě, kde bude mít dostatek soukromí i prostoru. Aby mu bouda vyhovovala, musíte se při výběru zaměřit na určitá kritéria, která si v dnešním článku představíme. Je na vás, zda domeček pro pejska vyrobíte sami nebo zakoupíte již hotový v obchodě. Nezapomeňte si však dopředu zjistit, jakou teplotu má daná rasa ráda a jaká je jeho kohoutková výška.

Porovnat ceny psí boud

Nejlepší psí boudy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Trixie Natura bouda pro psa S-M šedá 85x58x60 cm Top 2 2 268 Kč Zobrazit Happyzoo.cz
2. Trixie Bouda pro psa se sedlovou střechou 71x77x76 cm Top 4 2 598 Kč Zobrazit Animalshop.cz
3. Trixie Bouda pro psa Natura hnědá 104x72x68 cm Top 9 3 984 Kč Zobrazit Profizoo.cz
4. Trixie Bouda pro psa Natura hnědá 85x58x60 cm Top 11 3 313 Kč Zobrazit Malvik.cz
5. Curver Bouda pro psy šedá 99×95 x99 cm Top 15 2 443 Kč Zobrazit Happyzoo.cz

Typy materiálu

Protože je třeba, aby byla bouda odolná a dokázala zabezpečit izolaci, musí být vyrobena z kvalitního materiálu – na trhu převládají buďto dřevěné nebo plastové boudy. Kromě praktického využití byste měli hledět také na to, jak se daný materiál čistí a udržuje. S typem materiálu souvisí také cena, která je nižší u plastu, který není tak odolný.

Dřevo

Nejoblíbenější variantou je dřevo, které vyniká svým vzhledem, dobrou cirkulací vzduchu, odolností, dobrou izolací a jednoduchou opravou v případě, že se poškodí. Na druhou stranu je ale možné, že ji pes bude okusovat. Také byste měli dávat pozor na dostatečnou údržbu, aby bouda zvládala okolní podmínky.

Plast

O něco méně atraktivní design má plastová bouda, která se ale také stává oblíbenou variantou. Skvěle si poradí s nepřízní počasí nebo napadením škůdci. Také se jednoduše přemisťuje a snadno čistí. Mezi její nevýhody patří nedostatečná izolace a ventilace, stejně tak horší možnost opravy v případě poškození.

Velikost boudy

To, jak bude bouda velká, určuje velikost vašeho psa. Důležité je, aby měl pejsek dostatek místa a mohl se v boudě otáčet a protahovat. Zároveň ale platí, že příliš velká bouda zamezuje možnost přirozeně si prostředí vyhřát, čehož bude využívat především v zimě. Obecně platí, že na 1 cm kohoutkové výšky psa by místnost pro něj měla mít 100 cm2. Vstup do psí boudy by měl být stejně vysoký jako pes s odchylkou cca 5 cm, vnitřní rozměr boudy by měl být o 5-10 cm větší než jsou jeho rozměry. Pokud budete vybírat boudu do bytu, hraje zde významnou roli také to, jak velký byt máte k dispozici.

Umístění

Předem je třeba říct, že ne každý pes chce v boudě být či v ní žít. Pokud si ale myslíte, že ten váš by v ní rád pobýval, zaměřte se kromě materiálu a velikosti také na umístění. Bouda by měla být umístěna směrem ke vchodu do bytu či domu, aby měl pes dobrý výhled. Postavte ji do závětří na slunném místě. Ideálně tam psa učte chodit již od štěněčího věku.

Ventilace

Aby se pejskovi v boudě dobře dýchalo, nehrozilo mu přehřátí, nevznikaly plísně či zápach, musí mít každá bouda zajištěnou ventilaci. Ta je jednak tvořena vstupním otvorem, ale také větracími otvory, které umožní vzduchu proudit dovnitř i ven.

Zateplení

Každá psí rasa je odlišně zvyklá na nízké teploty, a tak vyžaduje odlišný způsob zateplení. Severská plemena (aljašský malamut, kavkazský ovčák) nebo bernardýni a novofundlandští psi nebudou potřebovat takové teplo, proto ani zateplení nemusíte řešit. Ovšem by bouda měla být dobře izolovaná od země a vevnitř vystlaná odpovídajícím materiálem, jako je například seno nebo sláma.

Pro ostatní plemena pořiďte alespoň 5 cm silný polystyren (neplesniví, nehnije, je snadno dostupný a levný) na stěnách, střeše a na vyvýšené místo země, například pomocí palety.

Střecha

U střechy je kromě kvality materiálu také důležité, aby nebyla rovná – voda z deště musí někam odtékat, a je jedno, zda bude střecha spojená uprostřed nebo ji bude tvořit jedna část zešikmená do strany. Střecha musí být voděodolná, u dřevěných modelů by měla být ošetřena voděodolným nátěrem (použijte impregnaci nebo barvu, která je zdravotně nezávadná) či obložena například asfaltovým šindelem. Praktickou volbou jsou střechy sundavací, které se tak lépe čistí.

Jak vyrobit vlastní psí boudu?

Troufáte si na vlastní výrobu psí boudy? Pak se soustřeďte na materiál, konstrukci a rozměry. Co se týče materiálu, nejběžněji se používá modřín, smrk nebo borovice, palubky či OSB desky. Uvnitř boudy by mělo být sucho a nemělo by do ní foukat.

Zvolte tedy konstrukci složenou z předsíně a prostoru pro spaní, oba prostory lze oddělit průchozí přepážkou. Vstupní prostor by měl být dostatečně velký a odizolovaný od země (třeba paletou). To samé lze aplikovat i na stěny boudy, dokonce se v některých případech používá odnímatelná izolace, kterou umisťujete pouze na zimu. O rozměrech už jsme se bavili, takže už víte, že je třeba orientovat se podle velikosti vašeho psa.

Funkce

Bouda slouží psovi na poskytnutí dostatečného soukromí a na spánek. Trávit zde může dost času přes den, ale především v noci. Je proto důležité, aby byla bouda dostatečně ventilována. Provedení a konstrukcí existuje několik, vybírat budete podle velikosti a potřeb vašeho plemene psa. Pokud chcete vše přizpůsobit přímo na míru, můžete boudu vyrobit sami.

Značka

Mezi značky, které se zabývají výrobou psích bud, patří Trixie, Ferplast, X-PETS a Drexmax. Převažuje dřevěný materiál a střecha ve tvaru obráceného V.

Cena

Psí bouda není žádnou levnou záležitostí, její nejnižší pořizovací cena jsou minimálně 2 000 Kč. Je menších rozměrů a nemusí být zateplena. V této cenové kategorii najdete jak dřevěné, tak také plastové modely. Od 2 000 do 10 000 Kč seženete kvalitní zateplené psí boudy o větších rozměrech. Nad 10 000 Kč se dočkáte boudy z masivního dřeva, detailnějšího provedení designu či domečku s terasou.

Porovnat ceny psí boud

Údržba

Jestli vyrábíte boudu sami, myslete na údržbu dopředu a vytvořte odklápěcí střechu, která vám při úklidu usnadní práci. Vyklápěcí může být i přední stěna boudy, která navíc umožní psovi větší pohodlí v létě. Na čištění použijte dezinfekci, která bude zdravotně nezávadná, a vždy nechte boudu po čištění pořádně vyschnout.

S plastovou boudou budete mít méně práce, dřevěnou je třeba navíc impregnovat, aby byla odolná vůči vnějším vlivům. Spodní část střechy opatřete zarážkou, aby vám střecha při úklidu nespadla na záda.

Otázky a odpovědi

Co je to kohoutková výška psa?

Při rozhodování se, jaké rozměry boudy zvolit, se vám bude hodit kohoutková výška. Kohoutková výška psa se měří, když pes stojí vzpřímeně na rovné podložce. Rozhodující míra je od podlahy po lopatky psa.

Jak psa na chození do boudy naučit?

Pokud je to možné, učte psa do boudy chodit již od štěňátka. Čím dříve si zvykne, tím lépe. Abyste mu přechod usnadnili, dejte do ní jeho oblíbený pamlsek a choďte k ní často s ním. Dopřejte mu dostatek času a netlačte na něj, postupem času se naučí do boudy chodit sám.

Co do psí boudy umístit?

Aby měl pes kde spát, můžete použít slámu, starou matraci nebo psí pelíšek. Volitelný je závěs do prostoru vchodu, který ovšem nemusí každému pejskovi vyhovovat.

Závěr

Bouda se bude psovi hodit jak na trávení volného času, tak na spánek. Měl by se v ní cítit komfortně a měla by vyhovovat jeho rozměrům tak, aby se mohl otáčet a protahovat. Zároveň je třeba myslet na dostatečné zateplení, a to především v zimě. Každá rasa je na zimu jinak přivyknutá, proto si tuto informaci zjistěte předem. Boudu umístěte směrem ke vchodu, aby byl pes neustále v obraze o tom, kdo do domu či bytu přichází. Materiál zvolte podle jeho kvality a jednoduchosti údržby. Bouda se vám bude hodit i v případě, že pořizujete kotec pro psa, aby se v něm cítil útulně a v bezpečí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás zvítězila Trixie Bouda pro psa Natura hnědá 116 x 82 x 79 cm, která nám ihned padla do oka. Jen jsme jí neumístili na zahradu, nýbrž do velké předsíně, kde měl náš miláček původně jen velký pelíšek a kam chodil rád odpočívat. pelíšek jsme mu umístili dovnitř do boudy a on tak má své zázemí, kde má naprostý klid a spí tam jako dudek.

  2. Přestože nemáme psa, sháněla jsem hezkou, a hlavně prostornou boudu pro psy, kterou bych využila pro našeho králíka. Má to jako takovou zašívárnu, kam chodí trucovat, nebo se jen tak natáhne uvnitř a číhá vchodem ven, co se kde šustne. Máme boudu od Trixie a je perfektní.

Přidat komentář

Recenzer
Logo