Kotce pro psy

Kotce pro psy sice mohou na první pohled působit jako vězení či klec, existují ale proto, aby se zde mohli psi schovat v případě, že chtějí být sami nebo tehdy, kdy by jejich přítomnost mohla ohrozit okolí. Je tomu tak například při příchodu návštěvy, která vlastní psa, se kterým se váš pes nesnese, jedete na dovolenou a máte obavy o bezpečí pejska, nebo by vám mezitím mohl poničit zahradu. V dnešním článku se podíváme, jak takový kotec vybrat a podle čeho se při výběru orientovat.

Porovnat ceny kotců

Typy materiálů

Nejde o to, že by se kotce vyráběly v různých materiálech a vy si jeden vybrali, ale o to, že je kotec vytvořen z několika materiálů zároveň. Co se na jeho výrobu používá?

  • Dřevo – podlaha a stěny kotce, tepelná izolace v chladných dnech
  • Beton – především na podlahy, nezničitelná část kotce, ochlazení v horkých dnech
  • Ocel, železo – ocelové, železné trubky zpravidla tvoří stěny
  • Zdivo – zděné kotce mají dlouhou životnost a tepelnou stálost, nevýhodou je, že se v nich může držet vlhkost.

Na trhu můžete narazit také na celoplechové kotce, které se ovšem nedoporučují. Dlouho nevydrží, jejich ostré hrany a špatně ohýbaný plech může způsobit zranění. Existuje také možnost, že pes plech, stejně tak plastové části, roztrhá.

Velikost

Máte-li více psů, je sice možné umístit je do jednoho kotce, lepší je ale každému z nich nechat kotec zvlášť, aby měl dostatek místa, soukromí a nedošlo k rozepřím mezi psy. Do kotce se většinou umisťují i boudy, na což je třeba myslet právě při rozměrech.

Jako ideální velikost je udáván rozměr 2 x 3 metry nebo 2 x 4 metry – čím větší, tím lepší. Co se týče výšky, záleží na majiteli, protože to on se bude při čištění kotce ohýbat. Branka dveří by měla být dostatečně velká a snadno otevíratelná, namísto kliky zvolte petlici, kterou pes neotevře. Měl by mít alespoň jednu ze čtyř stran vyplněnou například latěmi, aby psa chránil před větrem.

Zateplení

Na rozdíl od boudy se kotec nezatepluje díky tomu, že sám o sobě boudu obsahuje, takže se pes chodí ohřát tam. Myslete ale na dostatečné zastínění kotce. Kotec se dvěma plnými stranami lépe plní komfortní funkci při nepřízni počasí a dostatečně větrá.

Umístění

V první řadě by měl mít pejsek z kotce dobrý výhled. Zadruhé by měl být chráněn před větrem tak, že se kotec umístí do bezvětří a někam, kde se nebude držet voda. Při umisťování byste měli myslet také na dostatek socializace, aby se pejsek počas pobytu necítil sám.

Zastřešení

Nesmí chybět ani zastřešení. Střecha by měla přesahovat půdorys podlahy, a to na všech stranách, abyste se vyhnuli zatékání vody, kdyby pršelo. Sklon střechy se provádí buď do stran (sedlová střecha), nebo dozadu. Mezi typické materiály patří dehtová vlnitá lepenka nebo trapézový plech.

Podlahy

Před chladem a vlhkostí byste psa měli chránit nejen ze stran, ale také zespoda. Podlaha by měla být dostatečně izolována, ideálně také umístěna mírně nad zemí, aby se v ní nedržela vlhkost. Mírný spád podlahy pak zajistí odtok přebytečné vody z kotce ven. Jako materiál podlah převládá kombinace betonu a dřeva, kdy je vhodné zvolit dřevo tam, kde pejsek nejčastěji leží, aby mu zajistilo dostatek tepla. Zároveň odolává chemickému působení výkalů.

Co všechno do kotce pro psy pořídit?

I když to není povinné, většina kotců má uvnitř boudu, do které se pes chodí vyspat či odpočívat. Její rozměry závisí na velikosti a plemenu psa. Kromě boudy připravte misky na žrádlo a vodu, hračky, se kterými se zabaví. Pejsek by se do kotce měl těšit, proto mu jeho pobyt na tomto místě co nejvíce zpříjemněte.

Funkce

Kotce pro psy nejsou určeny na celodenní pobyt, slouží pouze v případě “nouze”. I když zde pejsek tráví jen několik hodin nebo dnů, měli byste mu jeho pobytí zde co nejvíce zpříjemnit. To zajistíte hračkami a pohodlnou boudou, ve které se bude moct schovat či v ní přespat. Vytvořte z kotce místo, kam bude pejsek chodit rád, ne za trest.

Značka

Mezi oblíbené značky kotců pro psy patří Caskrmeni.cz, G21 nebo Shumee. Liší se provedením, velikostí i cenou. Materiál se nemění, vyrábí se z ocele, která může nebo nemusí být pozinkovaná.

Cena

Když už jsme u té ceny, vzhledem k velikosti kotců je i cena o něco vyšší, než je tomu například u boudy pro psy. Nižší a menší modely jsou levnější, vyjdou vás minimálně na 2 000 Kč. Pro velikost 3 metrů si připravte alespoň 10 000 Kč, nejdražší kotce dosahují až 80 000 Kč, hodí se pro více psů a jsou vybaveny například bezpečnostním zámkem.

Porovnat ceny kotců

Údržba

I když bude pejsek využívat kotec jen občas, je potřeba ho pravidelně čistit. Pro tyto účely existují speciální dezinfekční prostředky, které nejsou pro zvířata zdravotně závadné. Při čištění přesuňte psy a odstraňte viditelné znečištění (trus, zbytky krmení a další).

Vybavení dejte na stranu a vydezinfikujte ho zvlášť. Je-li kotec velmi znečištěný, proveďte mechanickou očistu – stěny, podlahu, mříže či pletivo důkladně vyčistěte horkou vodou s přídavkem čisticího prostředku. Jinak aplikujte daný prostředek na všechny plochy v kotci, a to ručně namokro kartáčem nebo textilií. Nechte vyschnout a vyvětrat, není nutno plochy oplachovat. Misky a hračky omyjte proudem vody, ponořte do přípravku a nechte působit. Oplach je nutný pouze u předmětů, které budou ve styku s krmivy nebo pitnou vodou.

Otázky a odpovědi

Na jaké parametry se při výběru kotce pro psa zaměřit?

Nejdůležitější je, aby se pes při pobytu v kotci cítil příjemně, tudíž byste měli hledět hlavně na dostatečnou velikost, která se odvíjí od velikosti a plemene psa.

Pokud máte psů více, měl by ideálně každý z nich mít vlastní kotec, aby se tak vyhnuli neshodám. Dále dbejte na vhodné umístění, aby se pes necítil sám a měl přehled o okolí. V poslední řadě myslete při výběru na správné zastřešení a izolaci podlahy, aby nešla zima odspodu.

Čím vším kotec vybavit?

Bouda sice není povinná, ovšem doporučuje se – pejsek v ní bude spát a odpočívat. Dále je třeba zde umístit misku na žrádlo a vodu. Nezapomeňte ani na hračky, aby se pejsek nenudil, zatímco nebudete v jeho přítomnosti.

Jak na údržbu kotce?

Na čištění kotce existují na trhu speciální přípravky, které jsou pro zvířata zdravotně nezávadné. Přesuňte psy a odstraňte viditelné znečištění (trus, zbytky krmení a další), dejte vybavení na stranu a vydezinfikujte ho zvlášť. Je-li kotec velmi znečištěný, proveďte mechanickou očistu – stěny, podlahu, mříže či pletivo důkladně vyčistěte horkou vodou s přídavkem čisticího prostředku. Jinak aplikujte daný prostředek na všechny plochy v kotci, a to ručně namokro kartáčem nebo textilií. Nechte vyschnout a vyvětrat, není nutno plochy oplachovat.

Misky a hračky omyjte proudem vody, ponořte do přípravku a nechte působit. Oplach je nutný pouze u předmětů, které budou ve styku s krmivy nebo pitnou vodou.

Závěr

Kotce pro psy jsou praktickou pomůckou, ve které stráví jen krátkou dobu. Mohou sice působit strašlivě, pejskové si v ní ale odpočinou a vy se vyhnete poničení zahrady či domu v době, kdy nebudete doma nebo sporům s jiným zvířetem, které přišlo na návštěvu. Zajistěte svému mazlíčkovi pohodlí v kotci, aby tam chodil rád a cítil se tam bezpečně. Vše, co k tomu potřebujete, nyní už víte.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo