Vertikální myši

Počítač k práci nebo zábavě používají mnozí každý den. Dlouhé hodiny, které u počítače strávíte, se však negativně projevují na vašem zdraví. Velké námaze jsou vystaveny záda, oči i ruce. A právě vertikální myš je příslušenství, které pomůže odstranit tlak na ruku, kterou myš ovládáte.

Ergonomické myši jsou méně známé než klasické počítačové myši. Nejvíce se liší tvarem, ostatní parametry zůstávají prakticky totožné. Součástí vertikální myši je tlačítko, které díky odlišnému postavení ruky nebudete ovládat ukazováčkem, ale palcem. Palcem budete rovněž ovládat otočné kolečky. Mezi uživateli si vertikální myši získávají stále větší oblibu, na což reaguje i vyšší nabídka na trhu.

Při výběru vertikální myši budete postupovat stejně jako při výběru běžné myši. I tento typ se odlišuje ve způsobu připojení. Vertikální myši využívají rozdílné technologie snímače. K dostání jsou v několika velikostech, přičemž tu správnou budete vybírat podle délky vaší dlaně. Vertikální myš je navíc k dostání ve dvou podobách, vybírat budete mezi kancelářskou nebo herní myší.

Porovnat ceny myší

Nejlepší vertikální myši

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Connect IT CMO-2500-BK 94 % 373 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse 22879 92 % 510 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Logitech MX Vertical Advanced 910-005448 91 % 1 899 Kč Zobrazit Mall.cz
4. C-Tech VEM-07 85 % 289 Kč Zobrazit Smarty.cz
5. C-Tech VEM-09 81 % 270 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Před výběrem ergonomické myši zvažte, jakým způsobem ji budete používat. Tyto myši jsou k dostání ve dvojím provedení.

Kancelářské

Větší výběr nabízí jednodušší kancelářské myši, které jsou vhodné pro běžné používání. Postačí uživatelům pracujícím v kanceláři, ale i méně náročným grafikům. Kancelářské myši zpravidla nemají žádné funkce, vyznačují se nižším DPI a jsou levnější. Při výběru se stačí zaměřit na správnou velikost a vyzkoušet byste měli i to, zda je pro vás její používání pohodlné.

Herní

Myši pro nadšené hráče počítačových her jsou dražší. Při jejich výběru je kladen větší důraz na rychlé a přesné ovládání. Herní myši pak zpravidla umožňují upravovat hodnotu DPI.

Připojení

Také vertikální myši jsou k dostání ve dvojím provedení. Rozhodnout se musíte, zda upřednostníte drátovou nebo bezdrátovou verzi. Oba způsoby připojení mají své výhody a nevýhody. Obě varianty jsou však stejně kvalitní a výběr je tak spíše individuální záležitostí.

Drátová

Největší výhodou drátových myší je o něco spolehlivější připojení. Díky tomu myš reaguje na pohyb ruky rychleji. Drátová myš je připravena k používání kdykoliv, nebudete muset řešit její dobíjení ani výměnu baterií. Při práci vám však může překážet dlouhý kabel.

Bezdrátová

Milovníci moderních technologií a volnosti dávají přednost bezdrátovým myším. Ty lze k počítači nebo jinému zařízení připojit pomocí technologie bluetooth. Při práci vás nebude obtěžovat kabel, pravidelně však budete muset řešit dobíjení myši nebo výměnu baterií. Bezdrátové myši pak bývají zpravidla dražší.

Technologie snímače

  • Optické – pro optické myši je charakteristické LED světlo. Jsou méně kvalitní, avšak pro běžné používání naprosto dostačující. Nemusí správně reagovat na každém povrchu a používat byste je tak měli v kombinaci s podložkou pod myš. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena.
  • Laserové – modernější technologie se může pyšnit vyšším rozlišením DPI. Laserové myši jsou rovněž spolehlivější na hladkém povrchu, fungovat budou i na skleněném stole a to i bez podložky. Laserové myši ocení především náročnější uživatelé, jako jsou grafici. Upřednostnit by je měli i hráči počítačových her.

DPI

DPI neboli dots per inch je označení pro jemnost snímání senzoru. Čím je tato hodnota vyšší, tím rychleji se může kurzor na obrazovce pohybovat. Některé dražší myši vám umožní hodnotu DPI podle potřeby upravovat. DPI se u myší pohybuje nejčastěji v rozmezí 1 600 – 4 000 DPI. Vyšší hodnoty mívají náročnější hráčské myši.

Velikost

Aby bylo používání ergonomické myši opravdu komfortní, je nutné zvolit správnou velikost.
Velikost se označuje písmeny S – XL. Pro výběr správné velikosti postačí změřit ruku od špičky nejdelšího prstu po konec dlaně. Poté se již budete řídit velikostní tabulkou výrobců.

  • S – označení pro malé myš, které jsou určeny všem s délkou ruky menší než 17 cm.
  • M – středně velké myši budou vyhovovat uživatelům s délkou ruky 17 – 19 cm.
  • L – je velikost velké myši. Tu by měli koupit všichni, kteří se pohybují v rozmezí 19 – 21 cm.
  • XL – extra velká myš bude vyhovovat všem, kteří mají velikost ruky větší než 21 cm.

Provedení

U vertikální myši si dávejte pozor na provedení. Tyto myši totiž nelze koupit v asymetrickém provedení jako myši klasické. Na trhu jsou ve velkém počtu zastoupeny myši, které budou vyhovovat pravákům. V menším počtu jsou pak k dostání také myši pro leváky.

Značka

Vertikální myši koupíte stejně jako klasické myši od předních výrobců. Mezi nejoblíbenější patří modely značky Connect IT, což je český výrobce, který na trh dodává kvalitní a zároveň cenově dostupné výrobky. Vertikální myši Connect IT splní nároky především běžných uživatelů. Velmi kvalitní myši koupíte od značky Logitech. Počítačové příslušenství tohoto výrobce patří k těm dražším, ale může se pyšnit nejen vysokou kvalitou, ale i líbivým designem. Za kvalitní lze rovněž považovat myši Hama, Microsoft, Natec, Trust, Fellowes nebo Canyon.

Cena

Pořizovací cena vertikálních myší je o něco vyšší. Tato investice se však těm, kdo počítač používají pravidelně, jistě vyplatí. Vertikální myš představuje úlevu pro vaše zápěstí a umožní vám předejít onemocnějí karpálního tunelu.

Běžným uživatelům mohou stačit myši v základním provedením. V jejich případě se cena pohybuje v rozmezí 300 – 500 Kč. Tyto myši mají nejnižší hodnoty DPI a vyrobeny jsou z méně kvalitních materiálů. Vyšší DPI a lepší zpracování získáte nákupem myši s cenou v rozmezí 500 – 1 000 Kč. Za cenu okolo 1 000 Kč lze již pořídit i kvalitní hráčské myši, které postačí méně náruživým hráčům. Ti nejnáročnější pak mohou za vertikální myš zaplatit více než 1 000 Kč.

Porovnat ceny myší

Otázky a odpovědi

V čem je ergonomická myš odlišná?

Hlavní rozdíl je pochopitelně v provedení myši. Ergonomická myš je navržena tak, aby vaše ruka při používání myši zaujímala stejné postavení, jaké je nastavení úchopu při podávání ruky druhé osobě. Tato pozice, je na rozdíl od úchopu shora, který nabízí běžná myš, pro anatomii člověka mnohem přirozenější. A tato skutečnost výrazně snižuje možné poškození šlach, karpálního tunelu a některých svalů.

Jaké jsou největší přednosti vertikálních myší?

Vertikální myš umožňuje zaujmout mnohem přirozenější polohu vaší ruky. Tím vám uleví od bolesti předloktí i zápěstí. Tyto myši jsou vhodné pro každého, nejvíce je však ocení ti, kteří řeší potíže s karpálním tunelem a upřednostnit by ji měli i grafici, projektanti a všichni, kdo myš používají opravdu často a dlouho.

Je používání vertikální myši složité?

V začátcích můžete mít s ovládáním myši jisté potíže. Většina uživatelů si však na odlišné používání zvykne během několika hodin. Investice do této myši se tak nemusíte obávat.

Závěr

Vertikální myš se od standardních liší ergonomickým tvarem, který vám umožní zaujmout správný úchop. Myš působí jako prevence proti potížím s karpálním tunelem, zabrání možným zánětům šlach a obecně uleví od bolesti ruky. Pří výběru myši dobře zvažte, jakým způsobem ji budete běžně používat. Od účelu se prakticky odvíjí vše podstatné. Poté již stačí zvolit myš správné velikosti.

Vertikální myši můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (63 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vertikální myši jsou super, i když je spousta lidí odsuzuje. Já mám od minulého týdne Eternico Rechargeable Vertical Mouse MV400 AET-MVS400B a naprostá spokojenost. Vybral jsem si jí díky Heurece.

  2. Objednala jsem vertikální myš od Logitech pro syna a je z ní nadšený. Upřímně nevím, co se mu na ní tolik líbilo, pro mě osobně je to takový zvláštní pocit, protože je úplně jiná, než běžné myši, jemu ovšem vyhovuje, a to je nejdůležitější.

Přidat komentář

Recenzer
Logo