Bezdrátové myši

Bezdrátová myš je stejně jako ta klasická k dostání v několika podobách. Náruživým hráčům počítačových her jsou určeny propracované herní myši. Méně náročným uživatelům, kteří počítač používají zejména při kancelářské práci postačí levnější varianta bez speciálních funkcích. Na cestu snadno přibalíte malou cestovní myš, dalším typem jsou vertikální myši a moderní trackball myši.

Při výběru bezdrátové myši je nejdůležitější přesně vědět, jakým způsobem hodláte myš používat. Každý typ myši je třeba vybírat s ohledem na trochu jiné parametry. Nejtěžší je vybrat herní myš, protože v jejím případě vás budou více zajímat specifické parametry. U každé myši by vás měla zajímat velikost, ergonomický tvar a pochopitelně i vzhled. Bezdrátovou myš pak budete vybírat i podle způsobu napájení.

Porovnat ceny myší

Nejlepší bezdrátové myši

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Apple Magic Mouse MK2E3ZM/A 93 % 1 690 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse 22879 93 % 507 Kč Zobrazit Smarty.cz
3. Logitech Wireless Mouse M185 910-002238 92 % 289 Kč Zobrazit Tera.cz
4. Logitech MX Vertical Advanced Ergonomic Mouse 910-005448 92 % 1 999 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Evolveo WML-306B 82 % 285 Kč Zobrazit czc.cz

Typy

Bezdrátovou myš byste měli vybírat s ohledem na způsob používání. Obecně lze myši k počítači rozdělit do několika skupin, přičemž každá nabízí trochu něco jiného.

Kancelářské bezdrátové myši

Jsou nejčastěji používaným typem myši, který je k vidění v kancelářích, ale také doma. Kancelářské myši jsou určeny nenáročným uživatelům, kteří si myš nejčastěji vybírají podle nízké pořizovací ceny, aniž by je zajímala kvalita. Zde se doporučuje vybírat myš s ohledem na počet hodin, které prací na počítači strávíte. V opačném případě můžete velmi brzo řešit potíže s karpálním tunelem.

Herní bezdrátové myši

Tyto myši mají mnohem lépe propracovaný design a zpravidla jim nechybí ani podsvícení. Mnohem zásadnější je však mnoho funkcí, které naplno využijí právě hráči počítačových her. Pro herní myši jsou typická především programovatelná tlačítka, nízká odezva a nastavitelná citlivost. Díky programovatelným tlačítkům můžete snadno přenášet složité kombinace klávesových zkratek, díky čemuž bude hra rychlá a plynulá.

Cestovní bezdrátové myši

U cestovních myší je nejdůležitější kompaktní rozměr, který vám umožní myš snadno přenášet. Právě při cestování snad nejvíce oceníte možnost používat bezdrátovou verzi myši.

Vertikální bezdrátové myši

Tyto speciální myši vznikly jako prevence proti karpálnímu tunelu. Vertikální myš vám umožní držet ruku v přirozenější poloze, čímž nebudete v takové míře namáhat střední nerv karpálního tunelu. Vertikální myš se doporučuje pořídit všem, kteří prací na počítači stráví více než 6 hodin. Své vertikální myši mají pochopitelně praváci i leváci.

Trackball

Je myš, kterou nemusíte při používání posunovat po stole či podložce. Trackball je statický, kurzor budete ovládat pomocí kuličky, na který je položen palec i ukazováček.

Připojení

Bezdrátové myši můžete k počítači nebo jinému zařízení připojit dvěma různými způsoby.

  • Bluetooth – každou bezdrátovou myš byste měli připojit pomocí bluetooth technologie. V tomto případě stačí myš spárovat a pak ji hned můžete používat.
  • USB – v balení najdete kromě myši i bezdrátový adaptér, který postačí zasunout do tabletu nebo počítače. Tímto způsobem zajistíte komunikaci zařízení s myší. Tento způsob je rychlejší a jednodušší. Bez USB adaptéru však nebude myš fungovat a zpravidla ji nebude možné používat v kombinaci s jiným zařízením.

Napájení

Bezdrátové myši mohou být napájeno dobíjecím akumulátorem, nebo tužkovými bateriemi. Výdrž myši pak závisí na tom, jak často budete myš používat. Při běžném používání může myš nabíjecí myš vydržet na jedno nabití několik dní. U bateriových myší je výdrž mnohem vyšší a počítá se dokonce v řádech měsíců. Myši, které jsou napájeny tužkovými bateriemi, jsou žádané především v cestovním provedení. Dobíjecí myš pak opětovně nabijete snadno pomocí USB kabelu stejně jako mobilní telefon.

Citlivost

Citlivost myši se uvádí v jednotkách DPI, parametr určuje, o kolik obrazových bodů se může kurzor pohnout při posunutí myši o délku 1 palce, což je vzdálenost cca2,5 cm. Vyšší hodnota citlivosti v tomto případě přímo nesouvisí s kvalitou myši, ale umožňuje vám nastavit vyšší maximální rychlost kurzoru.

  • Při Full HD rozlišení – zde postačí myš s citlivostí do 3 000 DPI
  • Při 4K rozlišení – zde se vyplatí investovat do myši s citlivostí okolo 6 000 DPI a více

Odezva

Odezva je stejně jako citlivost parametr, který vás bude nejvíce zajímat ve spojitosti s herní bezdrátovou myší. Odezva se udává v ms a značí, jak dlouho trvá myši dostat informaci o stisku tlačítka k procesoru počítače. Čím je to tato doba kratší, tím bude hra plynulejší. Klasická hodnota odezvy se pohybuje okolo 1 ms.

Senzor

Podle senzoru se počítačové myši dělí na laserové a optické.

  • Optické senzory – jsou častější a používají červené nebo infračervené letky. Ty promítají světlo na povrch stolu a jsou schopné snímat tisíce snímků/sekundu. Optické myši nemusí správně reagovat se skleněným nebo lesklým povrchem.
  • Laserové senzory – využívají infračervený laser, který je mimo viditelné spektrum. Myš při používání nevyzařuje žádné světlo jako je tomu u myší s optickým senzorem. Výhodou laserových myší je vyšší přesnost při snímání.

Značka

Kvalitu myši určuje i výrobce. K těm nejoblíbenějším patří myši značky Logitech. Od Logitechu můžete koupit myš v každé cenové kategorii. Levnější myši lze pořídit i od značky Genius. Větší možnosti nabízí bezdrátové myši Trust, C-tech, Connect IT nebo třeba Apple.

Cena

Bezdrátové myši jsou o něco málo dražší, než straší drátové verze. Přesto se nejedná o nedostupné zboží. Nejméně zaplatíte za malé cestovní nebo jednoduché kancelářské myši. Ty lze pořídit už za cenu nižší než 500 Kč. Vybavenější myši nebo myši vyrobené z prémiových materiálů koupíte za 1 000 – 1 500 Kč. Nejdražší jsou herní myši, které mohou stát více než 1 500 Kč.

Porovnat ceny myší

Otázky a odpovědi

Jak důležitá je nastavitelná citlivost myši?

Nastavitelnou citlivost nejvíce využijí hráči počítačových her, kteří při hře potřebují často měnit herní mechanismus. Jinou citlivost budete například potřebovat při jízdě v autě a jinou pak při ovládání postavy.

Jak vybírat kancelářskou myš?

Při výběru kancelářské myši se zaměřte především na správnou velikost. Vaše ruka by měla na myši spíše pohodlně odpočívat a neměla by několik hodin zaujímat nepřirozený postoj. Velikost myši určíte jednoduše, stačí změřit vzdálenost od špičky prostředníčku ke kraji zápěstí. Poté vám s volbou správné myši pomohou velikostní tabulky. Jednotlivé myši jsou k dostání ve velikostech S – XL.

Jaké jsou výhody bezdrátové myši?

To, zda koupit drátovou nebo bezdrátovou myš řeší mnoho zájemců o toto příslušenství. V dnešní době patří k těm oblíbenějším právě bezdrátové verze, které mají řadu výhod a jen minimum nevýhod. Bezdrátové myši se v současnosti těm drátovým vyrovnávají v každém důležitém parametru.

Dosah bezdrátové myši může být až 10 metrů, počítač i notebook tak můžete ovládat i na dálku, což se hodí zejména při sledování videí nebo prohlížení fotek. Bezdrátovou myš pak můžete díky technologii bluetooth nebo USB konektoru použít v kombinaci s různými zařízeními.

Závěr

Bezdrátové myši mají řadu výhod, díky kterým je v současnosti uživatelé upřednostňují před drátovým provedením. Bezdrátovou myš můžete ovládat i bez kabelu a to i z poměrně velké dálky. Kvalita obou variant je pak v dnešní době srovnatelná.

Při výběru bezdrátové myši nejprve zvažte, jaký typ vlastně budete potřebovat. Poté se zaměřte na správnou velikost a výhodou je i ergonomický tvar. Myš by měla především dobře padnout do ruky, ať už patříte mezi praváky či leváky. O pohodlném ovládání rozhoduje i hmotnost myši. Lehčí jsou myši vyrobené z plastu, které jsou oblíbenější. Pokud máte na toto příslušenství vyšší nároky, bude vám více vyhovovat těžší, ale odolnější kovová myš. Kvalitu vám zaručí spolehlivý výrobce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo