Nabíjecí stanice využijete v situacích, kdy nebudete mít možnost napájet různá zařízení pouhým zapojením do zásuvky. Nabíjecí stanice jsou tak ideální při kempování, použít ji můžete na odlehlé chatě nebo v dalších různých situacích. Nabíjecí stanice pracuje na stejném principu jako powerbanka, vyznačuje se však mnohem vyšší kapacitou. A právě kapacita je při výběru stanice tím nejdůležitějším parametrem.
Kromě kapacity budete muset sledovat výstupy, kterými jsou nabíjecí stanice vybaveny. Běžně jsou ty výstupy vhodné pro vložení USB-A a USB-C konektoru. Některé stanice však disponují i 12 V nebo 230 V zásuvkou. To, jaké výstupy stanice nabízí je opět závislé na její kapacitě. Jednotlivé nabíjecí stanice se velmi liší i hmotností a rozměry. Malé stanice mohou mít hmotnost pouhých 3 kg, ty velké mohou vážit více než 15 kg. Součástí nabíjecí stanice může být i solární panel. Nevýhodou tohoto řešení je vyšší pořizovací cena.
Porovnat ceny nabíjecích stanic
Typy
Nabíjecí stanice mají několik podob. Nejlevnější jsou klasické stanice, které jsou k dostání v několika provedeních. Další možností je pořídit nabíjecí úložiště nebo stanice se solárním panelem.
Běžná nabíjecí stanice
Použít ji můžete při kempování, nebo všude tam, kde nelze různá zařízení nabíjet pomocí přívodního kabelu. Klasickou nabíjecí stanice se používá i jako generátor v krizových situacích. Součástí těchto stanic je větší množství výstupů, za výhodu lze považovat i příznivou cenu.
Klasické nabíjecí stanice mají mnoho podob, tu správnou vybírejte podle toho, jakým způsobem ji hodláte používat. Pořídit můžete malou stanici vhodnou k dobíjení menší elektroniky, ale k mání jsou i velké stanice, které poslouží k nabíjení elektromobilů nebo jiných elektrických vozítek.
- Přenosné stanice – menší přenosné stanici jsou ideální do karavanu, na chatu i do kempu. Na těchto místech nemusí být elektrická přípojka samozřejmostí a stanice se vám tak může hodit k napájení spotřebičů nebo drobné elektroniky.
- Stanice pro elektromobily – velké stanice mají své místo v garáži a poslouží vám při nabíjení elektrického vozu. Díky tomu nebudete závislý jen na méně dostupných externích zdrojích.
- Stanice pro mobily – samostatnou kapitolou jsou pak nabíjecí stanice pro dobíjení mobilních telefonů. Většinou se jedná o praktické stojánky, do kterých telefon pouze vložíte. Některé tyto stanice nabízí i možnost nabíjet sluchátka, chytré náramky a hodinky nebo jiné doplňky.
Nabíjecí úložiště
Slouží k nabíjení více zařízení současně a využívá se spíše na veřejných místech nebo v jiných prostorech. Velká úložiště poslouží k nabíjení desítek telefonů nebo tabletů a vejít se do něj může i notebook. Lze však koupit i menší úložiště, které budete moci poměrně snadno přenášet. Větší úložiště bývá doplněno o uzamykatelná dvířka. Tato úložiště zpravidla nabízí pouze výstupy vhodné k nabíjení elektroniky, což bývá výstup USB –A a USB-C.
Stanice se solárním panelem
Díky solárnímu panelu se bude stanice sama dobíjet. Jejich výhodou je nezávislost na elektrické síti. Tento typ je vhodný k dobíjení různých spotřebičů. Také toto provedení je ideální při používání v karavanu, na chatě atd. Některé stanice umožňují dokoupit solární panel dodatečně. Nevýhodou těchto stanic je vyšší pořizovací cena a horší skladnost. Počítat musíte s rozměrnějším provedením.
Kapacita
Kapacita nabíjecí stanice je tím nejdůležitějším parametrem, který určuje, jak budete moci stanici využívat. Ty největší stanice můžete používat i několik dní.
- Kapacita do 30 000 mAh – stanice s nejmenší kapacitou využijete k nabíjení menší elektroniky. Jejich výhodou je nižší hmotnost a brát ji tak můžete i na kempování.
- Kapacita do 100 000 mAh – tato kapacita postačí k napájení menších spotřebičů nebo větší elektroniky, například notebooku.
- Kapacita do 500 000 mAh – poslouží k napájení větších spotřebičů. Využít je můžete v domácnosti při výpadku proudu nebo na chatě i chalupě. Stanice s vyšší kapacitou mohou ocenit i domácí kutilové, které je využijí k napájení různých dílenských přístrojů. Stanice s vysokou kapacitou mojí několikadenní výdrž.
Výkon
Maximální výkon určuje kolik spotřebičů nebo zařízení budete moci na jednou nabíjet. V souvislost s maximálním výkonem je třeba počítat s nějakou rezervou.
- Výkon do 100 W – nejméně výkonné stanice využijete pouze k dobíjení drobnější elektroniky. Nabít můžete mobilní telefon, fotoaparát, sluchátka i hodinky.
- Výkon do 500 W – nabíjecí stanice s vyšším výkonem nabije větší množství drobné elektroniky i větší zařízení jako je například notebook atd.
- Výkon do 1 000 W – pomocí ještě výkonnější stanice budete moci zprovoznit elektrický vařič nebo jiný malý spotřebič.
- Výkon do 2 500 W – tento výkon postačí napájení náročnějších spotřebičů. Součástí těchto stanic již bývá solární panel.
Výstupy
Každá nabíjecí stanice je doplněna o různé množství a typy vstupů a výstupů.
- USB – A, C – tyto výstupy vám umožní ke stanici připojit mobilní telefon, fotoaparát, kameru a další podobnou elektroniku.
- USB-C s Power Delivery – stanice bude podporovat funkci rychlonabíjení.
- 12 V – zásuvku najdete v automobilech.
- 230 V – běžná elektrická zásuvka
- Qi – podporuje bezdrátové nabíjení
Funkce
Nabíjecí stanice mohou mít i několik funkcí nebo možností.
- Přepěťová ochrana – bezpečnostní funkce, která zabrání možnému poškození stanice.
- LCD displej – na displeji se zobrazují všechny důležité informace.
- Svítilna – praktický doplněk, který vám usnadní používání stanice.
- Solární panel – k některým stanicím budete moci přikoupit solární panel.
Značka
Nabíjecí stanice vyrábí poměrně velké množství výrobců. Ve velkém jsou na trhu zastoupeny stanice EcoFlow, Securek, Ultimatron, Goal Zero, Jackery, Carlever nebo VIKING. Mobilní telefon můžete nabíjet pomocí stanice značky FIXED, Swissten, Samsung, Venom nebo Trust.
Cena
Nejlevnější jsou malé nabíjecí stanice a stojánky, které využijete k nabíjení mobilních telefonů. Koupit je můžete za cenu okolo 300 Kč. Za stanici s větší kapacitou zaplatíte 500 – 2 000 Kč. Za přenosnou nabíjecí stanici zaplatíte minimálně 3 000 Kč. Cena větších stanic však může vyšplhat nad 10 000 Kč. Do profesionální stanice lze investovat i více než 100 000 Kč.
Porovnat ceny nabíjecích stanic
Otázky a odpovědi
Jak se liší nabíjecí stanice od powerbanky?
Powerbanka je malé zařízení, které můžete sbalit na cesty. Zde vám poslouží při nabíjení mobilního tabletu. Powerbanka s vyšší kapacitou může dobít ultrabook, nebo tablet. Powerbanky se liší právě nižší kapacitou, rozměry, hmotností i cenou.
Jak lze nabíjecí stanici nabíjet?
Nejčastěji můžete stanici nabít pře DC kabel , který připojíte do zásuvky. Druhou možností je nabíjení prostřednictvím solárního panelu. Některé stanice jsou navíc doplněny o konektor IEC C 14 nebo konektor USB-C.
Jak efektivní může být solární panel, který je součástí nabíjecí stanice?
Díky solárnímu panelu ušetříte výdaje za elektrickou energii, na druhou stranu však od poměrně malého panelu nelze čekat zázraky. Výkon panelů nebývá vyšší než 100 W a nelze tedy očekávat, že zvládnou nepřetržitě nabíjet náročnější spotřebiče. Díky solárnímu panelu však nabijete elektroniku, uvaříte oběd, nebo si můžete večer posvítit.
Závěr
Nabíjecí stanici využijete při napájení různých zařízeních od mobilní telefony, přes spotřebiče až po elektromobily. Nabíjecí stanici je třeba vybírat právě s ohledem na to, co přesně a jak často budete chtít nabíjet. Podle způsobu použití se liší kapacita a výkon stanice. Pozornost věnujte i množství vstupů a výstupů.
Nabíjecí stanice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.woltair.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
O existenci nějaké nabíjecí stanice jsem neměla ani tušení, dokud si manžel nekoupil dvě vlastní do garáže, prý že jí potřebuje, i když ani nevím na co. Jedna je prý na nabíjení telefonu, kdyby mu náhodou došla v garáži baterie, a druhá je nějaká značka Securek a je s ní moc spokojený, tak snad nebudeme mít z garáže nějakou vědeckou základnu nakonec.