Dokovací stanice

Dokovací stanice je zařízení, které je možné propojit s počítačem, telefon, televizí, tiskárnou, reproduktory a dalším zařízením. Dražší stanice pak umožňují propojení většího počtu monitorů. Poté, co dokovací stanici s vybraným přístrojem propojíte, budete moci využívat různé funkce.

Na rozdíl od mnohých zejména moderních notebooků, mají dokovací stanice mnohem větší výbavu, co se konektivity týká. Hlavní předností těchto stanice je skutečnost, že díky nim můžete napájet váš notebook bez nutnosti použít adaptér. Pomocí stanic je však možné dobíjet také mobilní telefon, tablet, fotoaparát a další. Některé modely dokovacích stanic jsou doplněny o vestavěný audio přehrávač.

Při výběru dokovací stanice hraje hlavní roli počet konektorů. Dobře si tedy promyslete, co vše budete chtít do stanice připojit. Běžně je to klávesnice a myš. Dále například pevný disk, flash disk atd. Od počtu zařízení se odvíjí i druhy konektorů. Zvážit byste měli správný typ i velikost a cenu stanice. Tyto parametry se odvíjí od způsobu používání.

Pokud budete zařízení s dokovací stanicí používat pouze na jednom místě pro běžné domácí využití, bude vaši rozhodování jednoduší než u uživatelů, kteří potřebují veškerý zařízení častěji přenášet a používat ji i k profesním účelům. Zcela rozhodují je kvalita, kterou vám nabídne dokovací stanice známých výrobců, svůj podíl na kvalitě přináší i místo zakoupení. V tomto ohledu je nejrozumnější spolehnout se na specializované kamenné prodejny.

Porovnat ceny dokovacích stanic

Nejlepší dokovací stanice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Axagon ADSA-SN 98 % 569 Kč Zobrazit Mironet.cz
2. Axagon USB 3.0 DUAL HDD DOCK ADSA-ST 92 % 889 Kč Zobrazit Tera.cz
3. Verbatim 49140 80 % 749 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Dokovací stanice nevyužijete pouze pro připojení notebooků, k dostání jsou stanice určené pro mobilní telefony, které budou váš telefon nabíjet a současně vám umožní připojení televize, počítače a dalšího. Dostupné jsou také dokovací stanice určené k připojení pevných disků.

Mobilní dokovací stanice

Dokovací stanice pro mobilní telefony má podobu stojánku. Do něho můžete mobil umístit, aniž byste s ním museli přestat pracovat. Pokud budete pro svůj mobilní telefon stanici kupovat, budete muset nejprve zjistit, zda je vybaven správným konektorem, důležitá je i kompatibilita.

Vybrat můžete i způsob ukládání a to v horizontální i vertikální poloze. Výrobním materiálem může být plast, ale také dřevo nebo kov. Některé mobilní stanice umožňují připojit také chytré hodinky.

Univerzální

Univerzální umožňuje připojení přes USB a je vhodná pro téměř každý notebook, výhodou je i nižší cena. Občas se však může stát, že nedojde ke 100% kompatibilitě, což se nejčastěji projevuje u přehrávání videí.

Specifická

Tato stanice umožňuje připojení pouze daného typu notebooku. V případě, že budete nuceni během používání stanice vyměnit značku notebooku, budete nuceni zakoupit také novou dokovací stanici. Nevýhodou je u tohoto typu i vysoká pořizovací cena.

Další možnosti

Dokovací stanice nejsou jedinou možností, jak různá zařízení připojit. Využít můžete také tyto možnosti:

 • Replikátory portů – jedná se o jednodušší alternativu dokovacích stanic. I replikátory portů disponují rozšířenou konektivitou, avšak nejsou schopny připojená zařízení nabíjet. Použít je můžete doma i na cestách.
 • Dokovací monitory – tyto speciální monitory fungují stejně jako dokovací stanice. Monitor disponuje rozšířenou konektivitou a je schopen notebook dobíjet. K monitoru můžete připojit myš, klávesnici i reproduktor a to pouze za pomocí jednoho USB-C kabelu.

Konektivita

U dokovacích stanic najdete nejčastěji tyto konektory:

 • USB 2.0/3.0 – USB-C – umožňují připojení myši, klávesnice, či disků
 • LAN/RJ-45 – pevné připojení internetu
 • DisplayPort/HDMI/VGA – tento konektor umožňuje připojení externího monitoru
 • Audio vstup a výstup – určen pro připojení sluchátek, reproduktorů a mikrofonu
 • DVI, VGA, HDMI – umožňují připojení externího projektoru a monitoru
 • SD/ microSD – čtečky paměťových karet

Přenosová rychlost

U dokovacích stanic najdete zpravidla rychlost čtení USB 2.0 a USB 3.0. Zatímco první možnost vám žádnou závratnou rychlost nenabídne, v případě možnosti druhé bude rychlost čtení znatelně vyšší. Proto při výběru preferujte rozhraní USB 3.0. Toto rozhraní je zpravidla značeno modrou barvou, zatímco rozhraní USB 2.0 bývá značeno bíle nebo černě.

 • Přenosová rychlost USB 2.0 – 60 MB/s
 • Přenosová rychlost USB 3.0 – 625 MB/s

Materiál

Nejčastěji používaným materiál pro výrobu dokovací stanice je slitina hliníku + ABS materiál. Tento materiál je odolný a dobře odvádí vnitřní teplo, díky čemuž se stanice zbytečně nepřehřívá.

Značka

Různé dokovací stanice koupíte od značky Lenovo, Orico, Dell, Vention, D-link, Samsung, Evolveo nebo Acer. Dokovací stanice k mobilním telefonům jsou na trhu zastoupeny značkou Apple, Huawei, Sony, BlackBerry nebo Asus.

Cena

Nejlevnější dokovací stanice pro mobilní telefony i počítače koupíte za méně než 500 Kč. Jsou zastoupeny ve velkém počtu a mohou splnit očekávání i náročnějších uživatelů. Standardem je rozhraní USB 3.0. Větší možnosti vám nabízí stanice s cenou do 1 000 Kč.

Stanice jsou odolné, skladné a umožňují připojení většího množství zařízení. Cena dokovacích stanic může šplhat i na 5 000 Kč. Zastoupeny jsou universální a speciální stanice určené pro počítače i notebooky. Jsou vhodné především pro náročné uživatele a umožňují připojení velkého počtu různého zařízení.

Porovnat ceny dokovacích stanic

Otázky a odpovědi

Co jsou repasované dokovací stanice?

Tyto stanice jsou již použité, obvykle se používají na různých předváděcích akcích, ale patří sem i výrobky, které byly navráceny v zákonné lhůtě po nákupu. Po technické stránce jsou zcela v pořádku, což by vám měl prodejce zaručit.

Výhodou repasovaných stanic je výrazně nižší cena, koupit je můžete i s 50% slevou. K dostání jsou převážně na internetových portálech a standardně se na ně poskytuje roční záruka.

Co je replikátor portů?

Replikátory jsou něco jako jednodušší dokovací stanice, pořídit je můžete za znatelně nižší cenu. I pomocí tohoto zařízení je možné snadno připojit různá zařízení.

Co je technologie Thunderbolt™?

Thunderbolt je moderní rozhraní 3. či 4. generace, poprvé se objevil u notebooků značky Apple, v současné době ho najdete i u výrobků jiných značek. Thunderbolt se vyznačuje vyšší rychlostí přenosu dat o rychlosti 40 Gb/s, což je cca 8x rychlejší než přenos přes UB 3.0. Tato technologie vám poskytne rozlišení i ve 4 K.

Závěr

Největší předností dokovacích stanic je rozšíření portů, což oceníte zejména u zařízení s menším počtem konektorů. Při použití stanice nebudete muset řešit překážející kabely a navíc můžete začít využívat i porty, kterými váš notebook není vybaven, ale pro které máte využití.

Vhodné mohou být zejména starší konektory, které se na nových typech notebooků nenachází. Dokovací stanici můžete využívat doma, v kanceláři, ale obzvláště vhodné jsou na cestách, v případě, že budete připojovat další zařízení. Stanice se rovněž postará o napájení.

Dokovací stanice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (21 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Objednal jsem si Axagon ADSA-D25 a funguje perfektně. Jsem opravdu velmi spokojený.

 2. S výběrem vhodné dokovací stanice jsem měl problém, ale naštěstí jsem objevil váš článek. Díky tomu jsem nakonec zvolil Axagon ADSA-SN.

 3. Článek mi hodně pomohl a usnadnil práci, děkuji, Milan.

Přidat komentář

Recenzer
Logo