Náhubky pro psy

Náhubek není tím nejoblíbenějším doplňkem psa a jeho používání se brání i velké množství pejskařů. Přesto se jedná o výbavu, kterou bude muset čas od času využít prakticky každý majitelek psa.

Na mnoha veřejných místech jsou psí náhubky dokonce povinné. Také v případě, kdy budete se psem cestovat MHD, neměl by náhubek chybět. Náhubek pro psa je ochrannou pomůckou, kterou můžete využít i při běžných činnostech, kdy nemáte jistotu, že vaše chování psa nějakým způsobem nestresuje. Praktický bude například při stříhání drápů, koupání, vytahování klíštěte atd.

Náhubky pro psa jsou k dostání pro malá, střední i velká plemena, přičemž můžete vybírat z několika různých variant. Vámi zvolený náhubek musí dokonale velikostně sedět a psa nesmí žádným způsobem omezovat ani škrtit. Nejlepší variantou je náhubek před nákupem vyzkoušet, což však není pokaždé možné. Proto je nutné minimálně vědět, co dnešní trh nabízí a v čem se jednotlivé náhubky liší. Nejdůležitější pak je vybrat tu správnou velikost.

Porovnat ceny náhubků

Nejlepší náhubky pro psy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. The Company of Animals Náhubek Baskerville ultra vel. 3 95 % 296 Kč Zobrazit Zoohit.cz
2. B & F Náhubek pletený francouzský buldoček kožený č.7 91 % 179 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Trixie Náhubek podložený fixační nylon XL 23 – 34 cm 86 % 106 Kč Zobrazit Krmeni.cz
4. Ferplast Safe nylonový náhubek Boxer 83 % 363 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
5. Trixie Náhubek plastový č.1 XS 14 cm 82 % 67 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Náhubky pro psy lze rozdělit na dva základní typy. První variantu představuje klasický náhubek s podobou známého košíku. Druhým typem je fixační náhubek, který není určen k běžnému nošení. Specifické jsou pak celistvé náhubky, které se používají během výcviku.

Náhubek pro běžné nošení

Tyto náhubky jsou vyrobeny z kovu nebo se jedná o kovový pogumovaný náhubek. Náhubek pro běžné nošení neužijete během pohybu na veřejných místech nebo během cestování. Náhubek pro běžné nošení bude váš pes potřebovat i v případě, kdy se budete chystat na zkoušky ovladatelnosti psa ZOP či zkoušky základní ovladatelnosti ZZO. Používání náhubků pro běžné nošení je staveno vyhláškou, přičemž každé město nebo obec může mít trochu jiné požadavky na jeho použití.

Fixační náhubek

Fixační náhubek je varianta, která má psovi zafixovat čelisti. Po nasazení je schopen pes otevřít tlamu asi jen na 1 cm, což mu umožní pouze pít. Nevýhodou náhubku je, že znemožňuje psovi běžné ochlazování a ztíží mu i dýchání. Tyto náhubky by tak neměly být používány v teplých dnech, kdy muže dojít velmi rychle k přehřátí organismu, který může skončit i kolapsem. Fixační náhubky je tak možné použít pouze ve výjimečných situacích. Jedná se především o nezbytné návštěvy u veterináře.

Celistvý náhubek

Tyto náhubky se vyrábí z kůže. Celistvý náhubek disponuje pouze několika otvory, kterými může pes vdechovat vzduch. Avšak ani v tomto případě není možné náhubek používat při běžných situacích, protože přívod vzduchu není dostatečný a pes se nemá možnost adekvátně ochladit. Kožené náhubky se používají během výcviku kynologie, konkrétně při tzv. vytloukání, kdy se pes učí zneškodňovat pachatele.

Velikost

Vybrat správnou velikost náhubku je naprosto klíčové. Proto je nutné vědět, jak postupovat při měření a co vše musí náhubek adekvátní velikosti splňovat. Za správně padnoucí je považován náhubek, který umožní vašemu psovi zívnout. Proto se někdy doporučuje vložit psovi do tlamy hračku nebo míček adekvátní velikosti a poté jednotlivé náhubky zkoušet.

Důležitá je i celková délka. V přední části by měla být cca 2 – 3 centimetrová mezera mezi čenichem a náhubkem. Pásek pak nesní sahat do očí a dobře sedět by měl i přes líce. Jednotlivý výrobci mohou doporučovat trochu jiný postup měření. Obecně se doporučuje měřit obvod sevřené tlamy, délku nosu, délku pod čelistí a obvod kolem krku těsně za ušima.

Dle velikosti se náhubky pro snadnější výběr rozdělují do 3 skupin:

  • Pro malé psy – náhubky pro nejmenší psy jsou určeny psům, jejichž obvod čumáku je 10 – 25 cm. Koupit můžete náhubky pro běžné nošení i ty fixační.
  • Pro střední psy – náhubky pro psy s obvodem čumáku do 40 cm. Tyto náhubky zpravidla umožňují nastavit délku v rozmezí 30 – 50 cm.
  • Pro velké psy – největší náhubky budou sedět psům s obvodem čumáku 50 – 80 cm. Také tyto náhubky lze v určitém rozsahu nastavit.

Materiál

Náhubky pro psy můžete vybírat i podle výrobního materiálu. Na jejich výrobu se používají různé materiály, často i kombinace několika materiálu. Každý z materiálů má trochu jiné vlastnosti a ovlivní i pořizovací cenu.

  • Kovové a kovovo-pogumované náhubky – patří do kategorie náhubků pro běžné nošení. Jedná se o náhubky, které splňují podmínky vyhlášky a používat je můžete na všech veřejných místech. Náhubky jsou pevné, bytelné a vyznačují se vyšší pořizovací cenou.
  • Plastové náhubky – tyto náhubky jsou velmi lehké a šikovnější psy si je mohou sundávat. Plastové náhubky mívají velmi často dvojité dno, které zabrání psovi pojídat nevhodné věci.
  • Nylonový náhubek – největší předností nylonového náhubku je skladnost a nízká hmotnost. Nylonový náhubek však není vhodný pro agresivní psy, protože jeho účinnost není nijak vysoká. Přes nylonový náhubek může pes poměrně snadno něco zhltnout.
  • Kožený náhubek – kůže se používá na výrobu páskových i celistvých náhubků. Pro běžné nošení je určen právě páskový náhubek, který má velmi podobné vlastnosti jako náhubek nylonový.
  • Látkový náhubek – z pevné látky se vyrábí fixační náhubky. Výhodou tohoto materiálu je příjemné používání.

Značka

Náhubek pro psy je běžně k dostání v specializovaných prodejnách. Zde se pro náhubek můžete vypravit společně se svým psem a přímo si ho vyzkoušet. Náhubky však koupíte i prostřednictvím internetových obchodů. Výběr prostřednictvím internetu je pohodlnější a díky podrobným popiskům máte velkou jistotu, že vyberete ten správný hned na poprvé. Vybírat budete mezi náhubky značky Trixie, Karlie, Chopo, Juko, Tommi, Palker a dalších.

Cena

Náhubky jsou poměrně dostupné pomůcky. Nelevnější varianty lze koupit za méně než 100 Kč. Výrobním materiálem bývá textil nebo nylon. Více možností nabízí cena od 150 – 300 Kč. Zde již můžete vybírat i mezi náhubky vyrobenými z plastu, kůže a objevují se i první kovové koše. Od 300 Kč výše je možné koupit velké náhubky vyrobené ze všech dostupných materiálů.

Porovnat ceny náhubků

Otázky a odpovědi

Které situace se bez náhubku neobejdou?

Náhubek patří mezi základní výbavu, váš pes by ho měl mít během venčení na veřejných i neveřejných místech. Nikdy totiž nemůžete předvídat, že se během venčení nedostanete do situace, kdy váš pes zaútočí na jinou osobu nebo zvíře. Nutností je při návštěvě veterináře i při využívání městské hromadné dopravy. Některé náhubky mohou psa uklidnit nebo mu znemožnit štěkání.

Jak psa na náhubek naučit?

Zvyknout psa na náhubek vyžaduje trochu trpělivosti. Každý pes si bude na náhubek zvykat jinak dlouhou dobu a každý bude reagovat trochu jiným způsobem. Nejprve je důležité nechat psa, aby se pomocí čichu s novou pomůckou seznámil. Poté je možné náhubek na několik minut nasadit a počkat, jak bude pes reagovat.

Někteří psy nemusí mít s náhubkem problém, jiní se ho budou snažit sundat. V tomto případě je vhodné, odvést pozornost psa na něco jiného. Po každém použití náhubku nezapomeňte psa odměnit oblíbeným pamlskem.

Co je halti ohlávka?

Ohlávka nepatří do skupiny náhubků, jedná se o speciální výcvikovou pomůcku, která se používá ve snaze zabránit psovi v tahání. Ohlávky halti fungují na stejném principu jako koňský nebo kravský úvaz. Tyto ohlávky nejsou určeny k běžnému nošení a na veřejných místech by neměly být používány. Zejména v MHD vám může používání ohlávky způsobit potíže.

Závěr

Náhubek pro psa je pomůcka, na kterou by nemělo být nahlíženo nijak negativně. Díky náhubku bude v bezpečí okolí i samotný pes a nebudete muset řešit žádné závažné situace. Koupě náhubku by se neměli bránit ani majitelé klidnějších psů. Ani v tomto případě nemáte jistotu, že se pes nedostane do stresové situace, která může vyvolat jeho agresivní chování.

Každý bude potřebovat nějakou variantu náhubku pro běžné nošení. V některých případech oceníte i náhubek fixační. Stačí zvolit jenom vhodnou velikosti a vybrat správný materiál.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.superzoo.cz, www.vaschovatel.cz, www.zverokruh-shop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupila jsem náhubek pro běžné nošení od značky Tommi a je velmi kvalitní, dobře zpracovaný a celkově působní pozitivním dojmem.

  2. Zdravim srdečně přeji krásný večer Prosím jsem zoufalá jelikož mám pejska schucu 4 měsíce a vše venku sbírá i výkaly Sháním na náhubek Dekuji z pozdravem Likacova Marcela

Přidat komentář

Recenzer
Logo