Postroje pro psy

Postroje pro psy jsou stále populárnější a mnozí je upřednostňují před klasickým obojkem. Díky různým způsobům nasazování budete moci postroj rychle a bezpečně nasadit klidným i neposedným psům.

Výběr postroje je závislý na aktivitě, kterou budete se psem provádět. Na trhu najdete postroj vhodný pro jednu konkrétní aktivitu. Díky tomu, že budete mít na danou věc jeden postroj, budete při jeho používání plně respektovat tělesnou stavbu psa a poskytněte vašemu miláčkovi maximální svobodu.

Při výběru postroje hraje důležitou roli volný pohyb předních končetin a s ním vhodně zvolená velikost postroje. Pohyb by neměl omezovat ramenní ani loketní kloub psa. Postroj musí sedět na kostře psa, nikoliv na měkkých tkáních. Horní část postroje by měla začínat u prvního žebra, a spodní část by měla končit u žebra posledního.

Porovnat ceny postrojů pro psy

Typy

Postroje lze rozdělit na několik různých kategorií, podle aktivity. Ve velkém zastoupení jsou postroje pro běžné používání, které využijete během venčení psa. Jednu skupinu tvoří postroje určené pro běžecké aktivity se psem.

Běžné nošení

Tyto postroje jsou k dostání v mnoha velikostech a jsou vyrobeny tak, aby byly co nejvíce pohodlné a praktické. Pes se nebude s postrojem škrtit stejně jako s vodítkem a vám zase bude vyhovovat, že se z postroje pes nevyvleče.

Na běžné nošení nebo občasný tah jsou určeny krátké postroje. I krátké postoje jsou zastoupeny 2 výrobky:

  • Střih Y – za kvalitnější jsou považovány kšíry pro psa s tvarem písmene Y, kdy prostřední část postroje prochází mezi nohama. Postroj při pohybu psa nijak neomezuje a používat ho můžete při jakékoliv běžné aktivitě, nebo při občasných sportovních aktivitách.
  • Norský postroj – v přední části není typické Y ale pouze popruh, který jde nejčastěji přes ramena. Při pohybu má pes vázané rameno, čímž je fixována také lopatka. Tím je narušena biomechanika pohybu. Tyto postroje jsou považovány za velmi nevhodné a na trhu nejsou tolik zastoupeny. Kvalitní výrobci je prakticky nevyrábí, přesto je můžete stále koupit.

Krátké postroje se prodávají v několika délkách. To, jakou délku zvolit závisí opět na provozované aktivitě i temperamentu psa. Delší postoje jsou určeny majitelům dobře vycvičených psů, ty kratší naopak lépe zkrotí hůře ovladatelného psa.

Běh

Caniscross je oblíbená činnost, kterou mohou aktivní jedinci se svým psem provozovat. Jedná se o běh, kdy jste ke svému psovi připoutání v oblasti pasu a pes vás svým tahem nutí rychlejšímu běhu. Caniscross můžete provádět rekreačně nebo závodně. Aby bylo možné tento sport provozovat, budete potřebovat správné vybavení. Tím je odpružené vodítko, vhodný opasek v podobě sedáku, kvalitní obuv a samozřejmě i vhodně vybraný postroj pro vašeho psa.

Při používání postroje na běhání nesmí pes cítit bolest, v opačném případě ho tato aktivita přestane zajímat, nebo půjde přes bolest, čímž si může více či méně ublížit. Pro běh se psem můžete použít 3 typy postrojů.

  • Dlouhý postroj – známý jako Freemotion, končí u kořene ocasu. Dlouhé postroje jsou pak k dostání ve dvou provedeních a to kombi a klasik. Rozdíl je v horní části postroje, kdy je varianta kombi v krční části vyztužená.

U tohoto postroje je nejdůležitější právě krční část, která by měla svým tvarem připomínat kapku, nebo třeba koňský chomout. Takový tvar nebude psa při běhu omezovat, což je problém u postrojů s kulatou krční částí. Ty psovi ztěžují dýchání a omezovat ho mohou i v pohybu. Ve většině případů jsou postroje nastavitelné v hrudní i pánevní části.

  • Krátký postroj – končí v půli zad a lze ho použít i jako postroj k venčení. Tyto postroje jsou vhodné pro rekreační běhání i běžné venčení. Také tento postroj by měl být v krční části typický kapkovitý tvar, aby psovi neztěžoval dýchání. Stejně jako v předchozím případě musí dokonale padnout, což vám lépe umožní nastavitelný postroj.

Sáně

Saňový nebo také nansen postroj. Tento postroj lze koupit pouze větším plemenům, udávaná výška v kohoutku je 50 – 55 cm. Tyto postroje by měly být používány pouze v případě, kdy pes táhne sáně, postroj není vhodný pro klasický běh, jízdu na lyžích nebo jízdu na kole. Při těchto aktivitách jste totiž výše než pes a tah postroje je směrem nahoru, při jízdě na saních však budete v nižší pozici a postroj bude mít tah níže.

Do auta

V autě můžete psa připoutat pomocí speciálního popruhu, který psovi nedovolí prakticky žádný velký pohyb. Tím ho chrání stejně jako tradiční bezpečnostní pásy. Pásy do auta jsou určeny pouze pro jízdu v autě, nelze ho používat stejně jako klasický pás vhodný pro běžné aktivity.

Ortopedický

Mezi další speciální patří i ortopedické postroje, které psovi pomohou v době rekonvalescence po úrazech nebo jiných potížích. Tyto zvedací postroje pomohou psovi lépe držet stabilitu a díky nim si bude moci užít běžné venčení.

Velikost

Výběr velikosti je zcela zásadní. Velikost postroje se odvíjí od plemene, hmotnosti a věku psa. Tyto parametry je možné uvádět při internetovém nákupu postroje. Mnohem lepší variantou však je nakupovat postroj společně se psem, což však není vždy možné. Znát tak vždy musíte přesný obvod krku, hrudníku, u dlouhých postrojů je důležitá také délka zad.

Materiál

Přihlédnout byste měli i k výrobnímu materiálu, nejčastěji se kšíry vyrábí z kůže nebo nylony, přičemž důležitější roli hraje polstrování.

  • Nylon – levnější postroje, které jsou k dostání v mnoha barvách. Tyto postroje jsou více variabilní, lze je více nastavovat. Součástí nylonových postrojů jsou i mnohé praktické nebo bezpečností doplňky, jako reflexní prvky, kapsičky na pamlsky nebo různé zdobení.
  • Kůže – kožený postroj je dražší, kvalitnější a odolnější. Jeho nevýhodou je skutečnost, že ho můžete nastavit pouze v hrudní části. Kůže je materiál, který nevadí alergikům.
  • Polstrování – díky polstrování jsou postroje mnohem pohodlnější. Při chůzi nebo běhu se nijak nezařezávají ani nedřou. Polstrované postroje byste měli upřednostnit vždy, když budete kšíry používat častěji. Pro občasné použití si vystačíte i s levnějšími neoplátovanými postroji.

Značka

Kšíry pro psa jsou k dostání v mnoha velikostech a podobách. Postroj díky tomu můžete koupit prakticky každému psovi. Mezi oblíbené patří výrobky značek Trixie, Ferplast, Zoofari, Pupiia, Red Dingo, Hunter, Nobby a dalších.

Cena

Při rozhodování, zda psovi pořídit obojek nebo postroj vás nijak nebude limitovat ani pořizovací cena. Nejlevnější postroje pro malá plemena lze koupit za méně než 200 Kč. I zde najdete kvalitní postroje střihu Y s polstrováním.

Od 300 Kč je možné koupit postoje na všechny plemena, Tyto levnější postroje nemají tak kvalitní polstrování, ale lze je použít při běžných činnostech. Od 500 Kč lze koupit více polstrované i designové kšíry, které zaujmou na první pohled. Speciální běžecké a jiné sportovní postroje lze koupit za cca 800 – 2 000 Kč.

Porovnat ceny postrojů pro psy

Otázky a odpovědi

Na co si dát pozor při výběru dlouhého postroje na běhání?

Dlouhý postroj nesmí psa nijak omezovat, ale nesmí být ani volný, sednout by měl přiléhavě, tak, aby se při běhání nijak nerozevírat a nesklouzával z ramen. V tomto případě by mohl omezovat pohyb předních končetin.

Mezi krční část postroje a psa by mělo být místo pro 2 prsty. Důležitá je i délka postroje, doporučuje se, aby postroj končil u kořene ocasu. Delší postroj vyvíjí větší tlak na pánevní oblast, a samotný postroj se i více rozkmitá zejména při běhu v zatáčce, což je pro psa opět nepříjemné.

Co je Ramble postroj?

Tyto postroje jsou určeny pro mladá psy, kteří ještě nedostáhly dospělosti a tudíž stále rostou. Výhodou je větší nastavitelnost, kdy budete moci postroj používat od štěněte do dospělosti. Ramble postroj je k dostání v krátké verzi a je tedy vhodný na běžné používání, venčení, výlety nebo občasný běh.

Postroj nebo obojek?

V současné době roste spíše obliba postrojů, které psa při procházkách tolik neomezují v pohybu a jsou bezpečné i pro samotné psy. Z postroje se pes hned tak nevysmekne, což oceníte při kontaktu s jiným psem, lidmi nebo třeba při pohybu na rušné ulici.

Obojky však mají také mnoho výhod a proto si v první řadě ujasněte, jaké aktivity budete se psem provádět. Jestliže máte velkou zahradu a se psem nechodíte na procházku pravidelně, postačí vám obojek. Ten je dostačující i pro psa, který je vycvičený a chodí více na volno. Kšíry jsou ideální při dlouhých nebo pravidelných vycházkách a náročnějších aktivitách.

Závěr

Ať už budete potřebovat postroj pro jakoukoliv činnost, myslete nejen na vaše pohodlí, ale i na pohodlí vašeho psa. Důvodem, proč s vámi bude pes provozovat různé aktivity je jeho radost a zábava. Ve chvíli, kdy bude postroj pro psa nepohodlný, bude ho nějak omezovat v pohybu nebo bude pohyb bolestivý, přestane mít pes o takovou činnost zájem. Kvalitní a pohodlný postroj by měl mít v krční oblasti tvar kapky nebo elipsy a měl by být ideálně polstrovaný, aby nikde netáhl.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Článek mi hodně pomohl s výběrem, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo