Elektrické obojky

Elektrický nebo spíše elektronický obojek patří mezi moderní a dle výrobců zcela bezpečné pomůcky, které vám pomohou s výcvikem i obtížně zvládnutelného psa. Mezi elektrické patří nejen výcvikové, ale i proti štěkací obojky a obojky jejichž součástí je GPS.

Elektrický obojek je pro psa zcela bezpečný, výboj, který pes dostane je silný pouze natolik, aby psa vyrušil z nedovolené činnosti, kterou právě provádí. Nemusíte se tedy bát, že svému psovi nákupem obojku nějak ublížíte. Sílu impulsu si můžete ostatně v mnoha prodejnách nebo na různých veletrzích vyzkoušet i na sobě.

Elektronické obojky můžete použít pro profesionální i běžný výcvik. Obojek budete ovládat pomocí vysílačky, která odesílá pokyny do přijímače, který je umístěn na obojku psa. Podle účelu využití nabízí výrobci obojku různé funkce, v zásadě se však vždy jedná o udílení okamžitých signálů, které mají psa upozornit na nevhodné chování. Při výběru vhodného obojku hraje hlavní roli věk, velikost a temperament psa. Zvážit byste měli i další praktické vlastnosti obojku například vodotěsnost, způsob napájení, dosah obojku, velikost přijímače a způsob ovládání ovladače.

Porovnat ceny obojků

Nejlepší elektronické obojky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Petrainer PET619 94 % 1 590 Kč Zobrazit Mall.cz
2. DOG trace obojek elektrický D-control 400 93 % 2 754 Kč Zobrazit Profizoo.cz
3. Petrainer PET618 92 % 2 590 Kč Zobrazit Mall.cz
4. DogTrace obojek d-control 600 91 % 3 799 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. DogTrace obojek d-control 1000 90 % 4 274 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Elektrický obojek je vhodné vybírat podle typu korekce. Korekci zajišťuje tón, vibrace nebo impuls. Koupit však můžete také obojek s ultrazvukem nebo sprejový obojek.

Elektrický obojek

Tyto obojky fungují na základě vysílání elektronického impulsu. Ten psa upozorní na nevhodné chování. Jednotlivé obojky umožňují zvolit sílu elektronického impulsu a vhodné jsou pro velká a středně velká plemena. Obojky vysílající elektrický impuls jsou bezpečné, lze je velmi snadno ovládat a ve většině případů nabízí i další funkce, jako zvukové signály, GPS, vibrace a další.

Vibrační obojek

Tyto obojky mají korekci v podobě vibrací. Ani tyto vibrace psovi nijak neublíží, jsou mu však nepříjemné a donutí psa ukončit jakoukoliv nežádoucí činnost. I tyto obojky umožňují volit sílu vibrací, zvolit tak můžete tu správnou sílu vibrací. Také tyto obojky zpravidla nabízí i další funkce jako elektrostatické impulsy, zvuky atd.

Zvukový obojek

Obojky, které při výcviku používají, jako donucovací prostředek nepříjemný zvuk se používají mezi prvními. Teprve v případě, kdy pes na zvukový signál nijak nereaguje, lze využívat funkci vibrací nebo elektrostatických impulsů.

Ultrazvukový obojek

Ultrazvukové pomůcky jsou oblíbené, mezi velmi používané patří především ultrazvukové ohradníky, které využívají majitelé psů útěkářů. Ani tyto obojky psovi nijak neublíží, avšak ultrazvuk, který obojek vysílá je psovi velmi nepříjemný.

Sprejový obojek

Sprejové obojky jsou velmi oblíbené u majitelů malých plemen. Jsou naprosto bezpečné a zároveň velmi šetrné. Speciální sprej, který obojek obsahuje je psovi v případě potřeby vstřikován pod čumák.

Ovládání

Elektrický obojek je vždy složen ze samotného obojku, jehož součástí je i přijímač a ovladače, který svým vzhledem připomíná vysílačku. Před výběrem se zaměřte na to, jakým způsobem lze ovladač ovládat, zpravidla máte k dispozici určitý počet knoflíků. Velmi oblíbené jsou obojky, které mají pro každou funkci svoje tlačítko. V případě akutní situace se tak nebudete muset zdržovat přepínáním mezi mnoha funkcemi.

Výhodné jsou také klipy, kterými lze ovladač přichytit za opasek, oblečení nebo třeba batoh. Naopak se nedoporučuje nosit ovladač v kapse nebo batohu. Zde může dojít k nechtěnému zmáčknutí ovládacích tlačítek.

Majitelé více psů ocení ovladač, kterým mohou ovládat větší množství obojků. Navolit si můžete, který konkrétní obojek budete ovládat. Běžně lze ovladač použít v kombinaci se dvěma nebo třemi obojky.

Dosah

Dosah je při výběru obojku velmi důležitý, protože určuje, na jak velkou vzdálenost můžete obojek použít. U dosahu je nutné počítat s určitou rezervou. Udávaný dosah se totiž měří v ideálních podmínkách. V případě horšího počasí nebo nějaké překážky je dosah menší.

Platí však pravidlo, že čím vyšší dosah obojek nabízí, tím roste i jeho pořizovací cena. Zatímco levnější obojky mají dosah pouze několik set metrů a jsou vhodné při použití v uzavřených prostorech například na zahradě nebo cvičáku. Pokud budete chtít obojek použít i na volném prostranství, bude se vám hodit obojek s dosahem v rozmezí 350 – 500 metrů. Nejdražší obojky mívají dosah v řádech kilometrů.

Odolnost

Dalším důležitým aspektem je odolnost obojku. Každý majitel ocení zejména voděodolnost, protože psa je třeba venčit za každého počasí. Kromě voděodolnosti bývají obojky odolné i vůči různým nárazům.

Dražší obojky mohou být i vodotěsné a sundávat je nemusíte ani při koupání. Stejnou odolnost jako obojek by mělo mít i ovládání.

Napájení

Vybírat můžete mezi obojky, které jsou napájeny bateriemi, nebo umožňují pravidelné dobíjení. Z hlediska praktičnosti jsou lepší bateriové obojky, které vydrží delší dobu a můžete se u nich spolehnout na lepší voděodolnost. Udávaná životnost u bateriových obojků je 3 – 6 měsíců. Akumulátorové obojky mají mnohem kratší životnost.

Velikost psa

Při výběru obojku hraje hlavní roli i velikost a rasa psa. Tyto obojky je možné používat u psů, kteří jsou staří alespoň 6 měsíců a vhodné jsou pro psy s hmotností 5 – 50 kg. Problémy mohou být zejména u velmi malých plemen, u nich může být potíž nejen se samotnou velikostí obojku, ale i se sílou impulsu, který obojek vysílá.

V případě obřích plemen pak může být problém přesně opačný. Vysílaný impuls může být velmi slabý a pes ho nemusí ani zaregistrovat. V případě velmi chlupatých psů pak nemusí impuls skrze chlupy vůbec projít.

Značka

Při výběru je pochopitelně důležitý i kvalitní výrobce, který ovlivňuje spolehlivost, kvalitu i životnost výrobku. Na českém trhu jsou oblíbené obojky značky Aetertek. Tento výrobce na trh dodává obojky elektrostatické, vibrační i zvukové. Další spolehlivé obojky koupíte od SportDog, Petrainer, EasyPet, PetSafe, Garmin, Ecollar, Reedog nebo Dogtra.

Cena

Na rozdíl od běžných obojků jsou ty elektrické pochopitelně mnohem finančně náročnější. Základní modely lze koupit za cenu do 1 000 Kč. Obojky mívají nižší dosah a vhodné jsou spíše pro použití v uzavřených prostorech. Kvalitnější jsou obojky s cenou do 3 000 Kč. Nejenže nabízí větší dosah a více funkcí, jsou navíc i odolnější a pochopitelně kvalitnější.

Náročnější mohou koupit obojek za cenu do 5 000 Kč. Tyto obojky se již řadí mezi profesionální a nabízí mnoho programovatelných funkcí. Tyto obojky již zpravidla bývají vodotěsné. Koupit však můžete i ještě dražší obojky s cenou vyšší než 5 000 Kč, které mají dosah větší než 1 kilometr.

Porovnat ceny obojků

Otázky a odpovědi

Lze koupit obojek pro psa s hmotností do 5 kg?

Majitelé nejmenších psích plemen mají výběr značně omezený. Problémem je zejména velikost přijímače, který musí být na obojku umístěn. Proto se elektrické obojky používají zejména pro psy s hmotností nad 5 kg. Na obojek pro nejmenší psy můžete při svém pátrání narazit, ale před nákupem byste je měli psovi nejdříve vyzkoušet.

Jaké funkce elektrické obojky nabízí?

Elektrické obojky mívají několik funkcí. Standardem je funkce elektrostatického impulzu a zvukového upozornění. Dražší obojky nabízí i funkci vibrací, funkci sprejové korekce, pohotovostní tlačítko, které je označeno jako booster.

Právě toto tlačítko umožňuje měnit výšku intenzity impulzů. Mezi další funkce patří GPS, které vám usnadní hledání zaběhnutého psa. Oblíbený je i protiškěkací mód, který ocení o vaše okolí. Praktickou funkcí bývá světlo nebo podsvícení ovladače.

Závěr

Výcvik psa není vždy jednoduchý, pokud patříte mezi majitele obtížně zvládnutelných psů, může vám elektrický obojek s výchovou velmi pomoci. Díky němu naučíte základní povely každého psa. Přestože jsou elektrické obojky označovány za bezpečné, měli byste se vždy držet rad výrobců a nepřehánět to s intenzitou vibrací. Elektrický obojek vám umožní ovládat psa na dálku a velmi důležitým parametrem je u tohoto výrobku dosah.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.elektro-obojky.cz, www.reedog.cz, www.eobojek.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (66 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám jorkšírskýho teriéra rok a půl je hyperaktivní utíká a neposlouchá nevíme co sním dělat.Da se sehnat pro něj Elek.obojek.Vazi 3kg.Dekuji Langová

  2. Elektrický obojek používá přítel na svého psa, který je prý jinak nezvladatelný. Pořídil mu značku Petrainer a funguje dobře.

  3. Pořídil jsem si psa a byl tak trochu jako z divokých vajec, i když mazlík. Nakonec jsem ho vytrénoval až s pomocí elektrického obojku. Je to určitě dobrá věc, jak to zvíře zvládnout.

Přidat komentář

Recenzer
Logo