Vodítka pro psy

Vodítko je pro majitele psa naprostou nezbytností. Díky němu budete mít svého mazlíčka vždy pod kontrolou. Bez vodítka se pak neobejdete na mnoha různých především veřejných místech. Zde musí mít vodítko připnuté i ten nejvychovanější pes.

Vodítka pro psy mají mnoho podob. Na první pohled by se mohl zdát výběr toho pravého banalitou. Na trhu však najdete mnoho typů vodítek a nemusíte si tak být hned jistí, které pro vás bude tím nejlepším. Základem je vybírat vodítko podle účelu, ke kterému je budete nejčastěji používat.

Kromě vycházkových lze pořídit i speciální varianty, které využijete během výcviku či výstavy. Další, co je třeba při výběru zvážit je pouze výrobní materiál a délka. Zajímat vás bude pochopitelně i design, v tomto ohledu je nabídka bohatá. Výrobci na trh dodávají nespočet různých variant.

Porovnat ceny vodítek

Typy

Vodítka jsou v obchodech rozdělena do skupin podle toho, za jakým účelem by měla být používána. Každé provedení vám nabídne něco trochu jiného a každé má svoje klady a zápory.

Klasické vodítko

Nejčastěji používané je jednoduché klasické vodítko. Tato vodítka jsou k dostání v různých, pevných délkách. Obvyklý délkový rozptyl je v rozmezí 120 – 240 cm. Kratší vodítka jsou vhodná i na základní výcvik, a umožní vám mít svého psa pod dostatečnou kontrolou. Ta delší nabídnou psovi alespoň nějakou volnost pohybu. Na výrobu klasických vodítek se používají různé materiály, které souvisí s pevností a odolností. Dražší vodítka bývají zpravidla vybavena příjemnějším úchytem.

Flexi vodítka

Populárním typem jsou flexi či samonavíjecí vodítka. Výhodou je, že vám vodítko umožní libovolně měnit svoji délku, pes bude mít poměrně velkou možnost pohybu. Za nevýhodu však mnozí majitelé považují skutečnost, že je poměrně náročné dostat psa nazpět.

Flexi vodítka nejsou ani tolik pevná, jsou vhodnější spíše pro majitele menších plemen, větší temperamentní psi mohou vodítko snadno přetrhnout.

Nastavitelná vodítka

Jsou známá i jako přepínací vodítka. V jejich případě je možné nastavit hned několik různých délek. Záleží pouze na tom, jak velkou kontrolu nad svým psem budete chtít mít.

Výcviková vodítka

Jsou velmi dlouhá vodítka, znát je můžete i pod označením stopovací vodítko. Délka vodítka může být až 15 metrů. Výcviková vodítka se vyznačují vysokou pevností. Výcviková vodítka jsou známá i jako stopovací a použít je můžete i při venčení psů útěkářů.

Sportovní vodítka

Na rozdíl od běžných mají sportovní vodítka elastickou část. Ta alespoň částečně tlumí škubání a tahy psa. Používání vodítka je při běhu či jiné sportovní aktivitě příjemnější. Sportovní vodítka mají obvykle nastavitelnou délku.

Výstavní vodítka

Výstavní vodítka mívají podobu jednoduché smyčky, kterou psovi rychle přetáhnete přes hlavu. Součástí smyčky je i tenké vodítko, které nebude působit nijak rušivě. Výstavní vodítko je možné používat pouze v případě ukázněných psů, tato vodítka se nevyznačují přílišnou pevností. Pro běžné venčení vhodná nejsou.

Materiál

Materiál vodítka určuje nejen vzhled, ale i pevnost nebo vaše pohodlí při používání. Při volbě toho správného tak zohledněte i povahu vašeho psa.

  • Nylon – nejoblíbenější jsou vodítka vyrobené z odolného, a přitom lehkého nylonu. Jejich výhodou je i cenová dostupnost a opravdu velký výběr. S nylonovým vodítkem budete moci vyrazit do každého počasí.
  • Pletená vodítka – vysokou pevností se vyznačují pletená vodítka, která se vyrábí z různých přírodních i umělých materiálů.
    Kov – řetízková vodítka jsou velmi pevná a vyznačují se mimořádnou životností. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost. Pořídit byste je měli spíše větším psům plemenům.
  • Kůže – kožená vodítka jsou velmi pevná, bývají spíše robustní. Kůže se vám bude dobře držet, ale není vhodná u psů, které mají tendenci vše kousat. Kousání může pochopitelně vodítko poškodit, což nebude zrovna příjemné, obzvlášť proto, že za vodítko vyrobené z kůže si budete muset připlatit.

Délka

Další parametr, který je třeba zvážit je délka vodítka. I v tomto případě hraje důležitou roli povaha psa, ale i způsob a místo, kterým budete vodítko používat. Kromě délky je vhodné zvážit i šířku vodítka. Celkový rozměr souvisí s hmotností i odolností. Tenčí vodítka jsou lehčí a vhodnější pro malá plemena i štěňata. Širší vodítka jsou těžší a odolnější. Vyhovovat budou hůře zvládnutelným psům i těm, kteří jsou zvyklí vodítko kousat.

  • Do 120 cm – krátká vodítka budou praktická při procházce městem, jízdě v MHD nebo na různých rušných místech, kde je třeba mít psa pod bedlivým dohledem.
  • Do 180 cm – tato délka patří k nejoblíbenější. Vodítko bude vhodné při procházce po městě, ale i na méně rušných místech, kde bude pes moci alespoň částečně objevovat okolí.
  • 240 a více cm – do této kategorie již obvykle spadají výcviková či tréninková vodítka. Využijete je však i při běžných vycházkách na klidných místech, kde není nutné mít psa tolik pod kontrolou.

Značka

Vodítka do obchodů dodává celá řada výrobců. Ti přicházení s dokonalými designovými kousky nebo vodítky, která nabídnou i něco navíc. Praktická jsou například reflexní vodítka, která budou dobře vidět i za tmy.

Majitelé více psů mohou využívat vodítka, která umožňují připnout dva či více psů. Nejen ve špatném počasí bude dobrou volbou rychleschnoucí vodítko. To vše a mnohem víc vám budou moci nabídnout vodítka značky Trixie, Merco, Reedog, GFT, Hunter, CRUSSIS, PafDog a další.

Cena

Cena vodítek souvisí s konkrétním typem, materiálem, délkou a možnostmi. Kratší klasické vodítko můžete koupit již za cenu do 200 Kč. Naopak nejvíce zaplatíte za pevné flexi vodítko. Jeho cena může být vyšší než 1 000 Kč. Cenově dostupnější jsou stopovací i sportovní vodítka s cenou od 200 – 500 Kč.

Porovnat ceny vodítek

Otázky a odpovědi

Lze většího psa uvázat na flexi vodítko?

Flexi vodítka jsou vhodnější spíše pro menší a střední plemena psů. Flexi vodítka se rozdělují na lankové a páskové. Pásková vodítka jsou silnější a tím i pevnější a odolnější. Právě tento typ lze pořídit i klidnějším větším psům.

Co je vycházkové vodítko?

Mezi vycházková spadají všechny hlavní typy vodítek. Někdo si pod tímto pojmem představí nastavitelné, jiný klasické nebo flexi vodítko. Vycházkové vodítko jednoduše využijete při každodenním venčení svého psa.

Jak o vodítko pečovat?

Vodítka nejsou nijak náročná na údržbu. Základem je nechat vodítko po každé vycházce dobře vyschnout. To platí pro vodítka vyrobená z jakéhokoliv materiálu. Trochu více péče vyžadují vodítka vyrobená z kůže. Ta je třeba pravidelně ošetřovat pomocí speciálních přípravků. Vodítko z nylonu lze vyčisti pomocí klasického mýdla.

Závěr

K běžnému venčení jsou ideální klasický vycházková vodítka. Koupit je můžete jako jednoduchá klasický, přepínací i samonavíjecí. Tato vodítka jsou k dostání v různých délkách, šířkách i podobách. Volit můžete mezi jednoduchými i designovými vodítky. Při výcviku je možné používat velmi dlouhá a pevná vodítka, na výstavách lze používat speciální jednoduchá, co nejméně nápadná vodítka. Při běhu, jízdě na kole či na běžkách budete moci psa připnout ke sportovnímu vodítku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.zvireci-potreby.cz, www.zverokruh-shop.cz, www.vaschovatel.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo