Napařovače oděvů

Napařovače jsou přístroje, které vám usnadní žehlení různých druhů materiálů a oblečení jako jsou košile, kalhoty od kostýmů, saka, šaty s flitry nebo volánky. Při práci s napařovač nebude potřebovat žehlící prkno a oblečení můžete napařovat pověšené na ramínku.

Napařovače můžete používat na jakýkoliv materiál, protože žehlící hlava přímo nehřeje a prádlo je napařováno díky otvorům, ze kterých vychází pára. Pára dosahuje teploty cca 98°C a s její pomocí látku narovnáte, oživíte barvy a celý materiál nadlehčíte.

Látka se při použití napařovače vyrovná již po prvním přejetí, pára proniká skrz vlákna a nepoškodí je. Napařovač vám poslouží i v případě, že potřebujete rychle doladit vzhled oblečení před odchodem do práce nebo společnosti. Kvalitní napařovač je připraven k použití již za minutu.

Porovnat ceny napařovačů oděvů

Správné používání

Žehlení pomocí napařovače není nic složitého. Jednotlivé kusy oblečení stačí zavěsit na ramínko a poté po něm přejíždět napařovačem.

Mezi látkou a přístrojem by neměla být žádná mezera, pokud bude přístroj od látky oddálen, bude efektivita napařování nižší. Napařovač je zcela bezpečný, nemusíte se bát ani o jemné materiály.

Typy

Napařovače jsou vyráběny ve dvou podobách. Menší typ vám bude sloužit pro občasné domácí použití a výborně se hodí na cesty.

Větší stojanový zvládne vyžehlit i několik kusů oblečení, je vhodný pro domácí použití a poslouží i v salonech. Napařovače můžete použít i na bytový textil a modernější modely vám nabídnou další využití.

Ruční napařovač

Ruční napařovače jsou menší, skladnější a levnější. Jsou praktické na cesty. Oblečení můžete žehlit pověšené na ramínku, horká pára odstraní všechny nevzhledné záhyby a látka se krásně vypne.

Ruční napařovače jsou vybaveny nádržkou na vodu, ze které se po zahřátí tvoří pára. Objem nádoby je u těchto menších modelů od 200 do 250 ml. Tento objem vám umožní napařovač používat v rozmezí 10 – 15 minut, než budete muset vodu znovu dolít.

Ruční napařovače můžete koupit jako jednodušší výrobek, který vám bude sloužit pouze jako pomůcka na zmačkané oděvy. Dražší a propracovanější modely mohou kombinovat až 4 různé funkce páry.

Tyto napařovače nesou označení 4v1 a kromě vyhlazování oblečení je můžete použít ke sterilizaci hraček a textilu. Dále poslouží jako zvlhčovače vzduchu, odstraňují pachy a roztoče a poslouží i při napařování obličeje.

Stojanový napařovač

Stojanové napařovače plně nahradí klasickou žehličku. Jsou také skladnější, protože v případě stojanových napařovačů se obejdete bez žehlicího prkna.

Napařování probíhá přímo na ramínku, na kterém máte oblečení pověšené ve skříni, nebo můžete použít ramínko, které je součástí stojanového napařovače.

Zásobníky u těchto typů mají objem 2 a více litrů a umožňují vám pracovat až 90 minut. Stojany jsou často vybaveny napínacím mechanismem, díky kterému můžete oblečení pro snadnější žehlení napnout.

Příkon a výstup páry

Výstup páry udává, jaké množství páry napařovač neustále produkuje. Pára je tvořena pomocí generátoru, a to kolik páry je generátor schopen vyprodukovat se zase odvíjí od jejich příkonu.

Čím větší mají napařovače příkon, tím více je vyžijete i na hrubé látky. Volte proto takový model, který splní vaše očekávání, obecně se dá říci, že napařovače s příkonem do 1 400 W můžete používat na jemné látky, příkon do 1 500 W vám umožní ošetřit všechny běžné typy oděvů a příkon 2 000 W si poradí i s velmi hrubými látkami a jsou tedy vhodné i na bytový textil.

Výstup páry, nebo také parní výkon, je další velmi důležitý parametr. Jeho hodnota se udává v gramech za minutu pod zkratkou g/min a značí, v jakém množství pára vychází.

Čím je tato hodnota vyšší, tím snadněji se vám budou jednotlivé kusy oblečení žehlit. U ručních napařovačů je výstup páry obvykle v rozmezí 25 – 30 g/min, stojanové pak mají výstup páry v rozmezí 30 – 45 g/min.

K těmto parametrům pak můžeme doplnit i rychlost nahřívání, tedy to za jak dlouhou dobu přístroj ohřeje páru na požadovanou teplotu. Kvalitní napařovač by to měl zvládnout za necelou minutu.

Objem zásobníku na vodu

Každý napařovač je vybaven zásobníkem na vodu. To jak velkou nádobu přístroj vlastní má zásadní vliv na dobu, po kterou ho můžete v jednom cyklu používat.

Ruční napařovače mají nádoby malých rozměrů, tyto nádoby jsou součástí rukojeti, a jak jsme již zmínili, jejich objem se pohybuje v rozmezí 200 – 250 ml a umožňují vám je používat cca 10 – 15 minut.

U stojanových zásobníků tvoří nádoba na vodu základnu přístroje a může mít objem až 2,5 litru vody. Lze s nimi tedy pracovat i více než 1 hodinu.

Funkce

Napařovače mají celou řadu funkcí, které vám nejen usnadní práci, ale umožní vám přístroje používat i jinak než v souvislosti s oděvy.

Součástí balení jsou často různé kartáče, které můžete použít na odstranění zvířecích chlupů nebo jiných nečistot. A dále jsou to pak nástavce sloužící jako odžmolkovače.

Regulace páry

Velmi užitečná funkce, díky které můžete ošetřovat jak jemné, tak hrubší látky. Regulace páry umožnuje měnit intenzitu proudu páry a setkáte s ní u dražších ručních a téměř všech stojanových napařovačů.

Vertikální i horizontální napařování

Díky této funkci můžete napařovat oblečení zavěšené na ramínku i poležené na stole.

AntiCals

Jedná se automatické odvápnění. Díky této funkci můžete používat i obyčejnou kohoutkovou vodu. Pokud tuto funkci napařovač nemá, je vhodné používat destilovanou vodu.

Automatické čištění

Díky této funkci se napařovač sám vyčistí.

Automatické vypnutí

S touto funkcí se přístroj sám vypne po několika minutách nečinnosti.

Přidání vůně

Tuto možnost nabízí stojanové napařovače vybavené vonnou krytkou. Do napařovače nakapete několik kapek vonného oleje, který osvěží vaše oblečení.

Značky

Mezi oblíbené napařovače patří výrobky značky Philips, Tefal, Stream One, Domo, Eta, Princess nebo Tristar.

Cena

Cena napařovačů je srovnatelná s cenou žehličky. Ruční napařovače můžete koupit do 1 000 Kč. Mezi jednotlivými modely je značný rozdíl v konstantním výstupu páry. Některé výrobky mají výstup páry jen 17 g/min, jiné téměř cenově totožné pak až 30 g/min.

Tento parametr je velmi důležitý a proto se na něho při výběru zaměřte. Velký rozdíl u těchto typů není v objemu nádržce na vodu, ta je o objemu 200 nebo 250 ml, doba nahřívání je v rozmezí 30 – 60 sekund.

Cena ručních napařovačů může šplhat ke 2 000 Kč a za tuto cenu je možné koupit již první stojanové typy.

Ruční typy nabízí mnoho užitečných funkcí jako samočištění nebo odvápnění, stojanové jsou menších objemů a s delší dobou nahřívání.

Kvalitní stojanové typy s veškerými potřebnými funkcemi vás vyjdou na cenu od 2 500 – 3 500 Kč. Tyto výrobky jsou dostačující pro domácí používání a plně nahradí žehličku. Výrobky určené pro komerční využití mohou stát i 5 000 Kč.

Porovnat ceny napařovačů oděvů

Otázky a odpovědi

Napařovat, nebo žehlit?

Žehličky jsou výrobky, které jsou také doplněny řadou užitečných funkcí a jsou opravdu kvalitní. Žehlení však většinou nepatří k příliš oblíbené činnosti. Pokud patříte k těm, kteří žehlí jen malé množství oblečení, budou vám napařovače vyhovovat víc.

Dnes je navíc mnoho domácností vybaveno sušičkou na prádlo, díky které žehlit prakticky nemusíte. V tomto případě je napařovač ideální pomocník, díky kterému pouze doladíte vzhled některého oblečení.

Jaká je hmotnost ručního napařovače?

Malé ruční napařovače jsou uzpůsobeny zejména pro občasné použití a cestování. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 1 – 2 kg. Hmotnost závisí především na velikosti nádržky na vodu a lépe se vám bude pracovat s přístroji, které mají ergonomický tvar rukojeti.

Mohou napařovače nahradit klasickou čistírnu?

Některé typy oblečení vyžadují speciální péči, kterou mnozí přenechávají na čistírně oděvů. Jsou to zejména kusy, které vyžadují údržbu suchým čištěním.

Některé napařovače jsou k tomu uzpůsobeny, mezi příslušenstvím tak můžete najít i kartáče, které suché čištění umožňují. S jejich pomocí ošetříte a vyčistíte i hrubá vlákna kabátů, sak i bund.

Závěr

Napařovač je skvělý pomocník, díky kterému můžete předejít mnoha nepříjemným zážitkům a který může zvýšit vaše sebevědomí.

Říká se, že šaty dělají člověka a jestli se dostáváte do situací, kdy potřebujete rychle dostat vaše oblečení do formy, bude pro vás tento výrobek nenahraditelný.

V každé domácnosti jistě využijete některý tento ruční model a mnohdy i takový typ pomalu nahradí klasickou žehličku.

Aby vám výrobek dobře sloužit, vybírejte ho od kvalitních výrobců a zaměřte se zejména na ty nejdůležitější parametry, v tomto případě tedy příkon a parní výkon. Mezi funkce, které jsou nenahraditelné, patří zejména možnost odvápnění.

Napařovače oděvů můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (87 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem z napařovače oděvů nadšená, protože když se mi nechce žehlit celá várka prádla, napařím jen ten kousek, co si chci obléknout a mám klid. Určitě je to skvělá vychytávka.

  2. Tohle je naprosto luxusní věcička, zvlášť pokud si chcete vzít parádní sako a máte ho zmuchlané. Napaříte a je hotovo. Za mě paráda.

  3. Tak bez napařovače oděvů už teď nedám ani ránu. Je to super pomůcka a prádlo vypadá skvěle i bez žehličky.

  4. Reply
    Alena Chromecká 1.6.2022 v 23:26

    Pokud člověk nestíhá do práce a potřebuje rychle narovnat nějaký ten zmačkaný kus látky, je to super pomocník. Od té doby, co jsem si napařovač oděvů pořídila, přestala jsem se stresovat, když něco nestihnu vyžehlit. Naučila jsem se ho používat poměrně rychle a dá se říci, že ho využívám pomalu den co den.

  5. Výborná pomůcka, lepší než žehlička na prádlo.

Přidat komentář

Recenzer
Logo