Odsávače pilin

Při obrábění dřeva vzniká poměrně velké množství odpadu, ale také pilin a prachu. Pokud dřevo opracováváte v uzavřených prostorech, bude se vám jistě hodit odsavač pilin, který vás zbaví nejen větších částic, ale i jemného prachu, který dráždí dýchací cesty ale i oči. Prach a odpad nezpůsobuje zdravotní potíže pouze obsluze pilin, ale poškodit může samotný stroj. Jestliže pracujete se dřevem pravidelně, neměl by ve vaší dílně odsavač pilin rozhodně chybět. V současné době lze k odsavači připojit prakticky jakékoliv pracovní nástroje, které se k opracování dřeva používají.

Odsavače pilin mají několik podob. To, jaký typ pro vás bude tím pravým, je dáno tím, kde a jak často budete odsavač používat. V domácí méně využívané dílně si vystačíte s odsavačem v podobě vysavače. Jestliže budete se dřevem pracovat častěji, bude lepší volbou větší odsavač. Mezi další podstatné parametry patří příkon a průtok vzduchu. Na kvalitu má vliv rovněž výrobní materiál. Odsavače se výrazně liší pořizovací cenou a trhu jsou zastoupeny větším počtem výrobců.

Porovnat ceny odsávačů

Nejlepší odsávače pilin

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bosch GDE 18V-16 1.600.A00.51M 100 % 2 599 Kč Zobrazit Mironet.cz
2. Güde GAA 50 55136 94 % 3 090 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Holzmann ABS1080_400V 92 % 6 111 Kč Zobrazit Peddy.cz
4. Scheppach DC 100 5906306901 88 % 3 499 Kč Zobrazit Datart.cz
5. Proma OP 750 25002301 77 % 6 690 Kč Zobrazit Nako.cz

Typy

Odsávače pilin využijí drobní řemeslníci i profesionálové pracující ve větších dílnách. Každý však bude potřebovat trochu jinou podobu tohoto zařízení. Podle způsobu využití se odsavače dělí na mobilní a stacionární zařízení.

Mobilní odsávače pilin

Malé přístroje, které lze velmi jednoduše přenášet. Mezi mobilní odsavače lze zařadit obyčejné dílenské vysavače, které můžete připojit k mnoha přístrojům. Druhou podobou jsou klasická zařízení, která využijete opravdu jen k odsávání prachu, pilin i třísek. O mobilitu se v obou případech postarají přepravní kolečka.

Stacionární odsávače pilin

Pevné odsavače musí mít své dané místo v dílně. Tyto odsavače jsou větší a robustnější, vhodné jsou pro ty, kteří obrábí pravidelně větší množství dřeva. Najít je tak můžete v poloprofesionálních i profesionálních dílnách. Některé pevné odsavače můžete využít i k centrálnímu odsávání.

Centrální odsávání

Nejnákladnější je vybudovat centrální odsávání. Tento systém se využívá ve velkých stolárnách nebo dřevovýrobách. Centrální jednotka je schopna odsát piliny a prach z celé dílny do jednoho sběrného místa. Nevýhodou tohoto řešení je vysoká pořizovací cena. Instalaci pak musí provést odborná firma.

Materiál

Na výrobu odsavače se používají různé materiály. To, z čeho je zařízení vyrobeno zásadně ovlivní životnost, kvalitu, ale i hmotnost a pořizovací cenu. Nejčastěji se na výrobu odsavačů používá plast a kov.

Plast

Plastové odsavače jsou levnější i lehčí. Na druhou stranu však nemusí ustát méně šetrné zacházení.

Kov

Odolnější materiál, který se odmění mnohaletou životností. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a hmotnost.

Příkon

Zásadním parametrem při výběru odsavače je příkon. Příkon určuje, jak výkonný může odsavač být. Příkon je udáván ve Wattech a pro domácí používání by jeho hodnota neměla být nižší než 500 W.

  • Příkon do 900 W – nejméně výkonné odsavače budou vyhovovat méně náročným uživatelům. Využít je můžete v domácí dílně.
  • Příkon do 1 400 W – výkonnější odsavače obstojí v domácí dílně a vyhovovat budou i poloprofesionálům, kteří se dřevem pracují pravidelně.
  • Příkon nad 1 400 W – nejvýkonnější zařízení se hodí spíše do větších provozech. K jednomu stroji můžete připojit větší počet pytlů.

Průtok vzduchu

Průtok vzduchu je parametr, který určuje, kolik vzduchu strojem projde za minutu. Průtok je udáván v kubických stopách pod zkratkou CFM. Čím je uvedená hodnota vyšší, tím efektivnější je samotný odsavač. Obvyklé hodnoty jsou u malých odsavačů okolo 50 CFM. Mnohem lépe se vám bude pracovat s odsavačem s průtokem vzduchu okolo 140 CFM. Výkonnější odsavače mohou mít průtok až 300 a více CFM.

Kapacita zásobníku

Jednotlivé odsavače se liší i velikostí zásobníku na piliny. Zde volba souvisí spíše s uživatelským komfortem. Malý zásobník bude potřeba častěji vyprazdňovat. Proto se doporučuje velikost zásobníku vybírat s ohledem na množství odpadu.

Obvyklá kapacita zásobníků je v rozmezí 30 – 280 litů. V domácích dílnách často stačí zásobníky s kapacitou do 100 litrů. Ve větších dílnách potom pochopitelně oceníte větší zásobník. Některé odsavače mohou nečistoty chytat i do 2 zásobníků.

Průměr hadice

Také průměr hadice souvisí s typem nástroje, který používáte k opracování dřeva. V domácích dílnách můžete použít odsavač s průměrem hadice 100 mm. V dílenských provozech se používají větší odsavače, které mohou mít průměr až 200 mm. Hadice nejsou příliš dlouhé, některé odsavače však umožňují dokoupení dalších hadic. Délka však ovlivňuje sací výkon. Bude-li hadice příliš dlouhá, dojde ke ztrátám sacího výkonu.

Značka

Odsavače pilin dodávají přední výrobci dílenského nářadí. Nabídka je poměrně velká a koupit můžete odsavače v různých podobách. Mezi jedny z nejkvalitnější patří odsávače Holzkraft, koupit můžete vysoce odolná zařízení, která potěší domácí kutily i profesionály. Podobnou kvalitu nabízí bezpečné odsavače Proma. Také v jejich případě oceníte stabilní konstrukci. Jednoduché, a přitom komfortní jsou odsavače značky Holzmann a oblíbené jsou i zařízení Scheppach, Einhell, JET, Zipper, Metabo nebo Procraft.

Cena

Pořizovací cena odsavačů není plně nízká, ale díky mnohým benefitům se vám tato zařízení skutečně vyplatí. Levnější jsou přenosné odsavače. Ty nejmenší s podobou vysavače koupíte za cca 3 000 Kč. Za větší odsavač s přepravními kolečky a větším vakem pořídíte od 5 – 8 000 Kč. Dražším typem jsou odsávače stacionární, jejich cena zpravidla začíná na 9 000 Kč, ale přesáhnout může i 20 000 Kč.

Porovnat ceny odsávačů

Otázky a odpovědi

Proč mít v dílně odsavač pilin?

Díky odsavači budete pracovat ve zdravotně nezávadném, čistém prostředí. Díky odsavači se nebudou zanášet pracovní nástroje, to může výrazně prodloužit jejich životnost. Odsavač vám pochopitelně výrazně usnadní úklid dílny i pracovního oblečení. Odsavač může dokonce snížit riziko požáru. Ten mohou způsobit drobné třísky, které by mohla zapálit jiskra od stroje.

Jakou mají odsavače pilin hmotnost?

Hmotnost odsavače souvisí s typem. Malá přenosná zařízení mají hmotnost okolo 10 kg. Malé dílenské vysavače mohou být ještě lehčí. Hmotnost stacionárního odsavače může přesáhnout až 150 kg. Hmotnost ovlivňuje i výrobní materiál.

Jak hlučné odsavače pilin bývají?

Nemusíte se bát velké hlučnosti. Hlučnost odsavačů se pohybuje od 75 – 85 dB, což je hluk typický pro klasický vysavač. Ještě tišší budou odsavače s indukčním motorem. Za tichý chod si však budete muset připlatit.

Závěr

Odsavače pilin jsou poměrně jednoduchá, o to však více praktická zařízení, která se postarají o čistotu místnosti, ve které opracováváte dřevěný materiál. Odsavač vás ochrání i před zdravotními komplikacemi, které vznikají vdechováním drobného prachu. Před výběrem nejprve zvažte, jaký typ odsavače pro vás bude tím pravým. Delší životnost a bezproblémový chod zajistí odsavač s dostatečným příkonem a průtokem vzduchu.

Odsávače pilin můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Mám odsavač Holzmann ABS2480_400V, který jsem kupoval na doporučení prodavače a musím uznat, že to byla super investice. Pracuje parádně, má vynikající výkon.

Přidat komentář

Recenzer
Logo