Elektrické hoblíky

Elektrické hoblíky jsou ideálním nástrojem pro ty, kteří rádi pracují se dřevem. Méně nároční kutilové si mohou vystačit s klasickým ručním hoblíkem. Jeho používání je však výrazně namáhavější a práce jde od ruky mnohem pomaleji. Elektrický hoblík pracuje mnohem rychleji a efektivněji. Ušetří vám nejen čas ale i námahu.

Součástí elektrického hoblíku je rotující nožový válec opatřený dvěma oboustrannými noži. Díky tomu je dřevo opracované mnohem kvalitněji.

Eklektický hoblík je třeba vždy vybírat podle četnosti a účelu používání. Koupit můžete hoblíky určené hobby kutilům, poloprofesionálům i profesionálům. U každého typu je pak vhodné přihlédnout k těm nejdůležitějším technickým parametrům. Mezi ně patří výkon, příkon, hloubka a šířka záběru nebo způsob napájení. Elektrické hoblíky jsou doplněny i o různé funkce, které se vám mohou při práci hodit.

Porovnat ceny hoblíků

Nejlepší elektrické hoblíky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita 1806B 97 % 9 624 Kč Zobrazit Mall.cz
2. EXTOL PREMIUM 8893405 95 % 2 278 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Bosch PHO 2000 0.603.2A4.120 91 % 2 322 Kč Zobrazit Alza.cz
4. HECHT 1790 83 % 1 299 Kč Zobrazit Peddy.cz
5. PROCRAFT PE1300 78 % 2 850 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Elektrické hoblíky se obecně dělí na hobby, poloprofesionální nebo profesionální nástroje. Jednotlivé hoblíky se nejvíce liší výkonem, odlišná je rovněž hloubka a šířka záběru.

 • Hobby – nejlevnější, nejméně výkonné a nejméně vybavené hoblíky postačí těm, kteří budou provádět povrchovou úpravu dřeva opravdu pouze sporadicky.
 • Poloprofesionální – tyto hoblíky jsou výkonnější, kvalitnější a patří k těm nejžádanějším. Své využití najdou v domácí dílně a dobře poslouží i méně náročným profesionálům.
 • Profesionální – nejkvalitnější hoblíky plně využije pouze ten, kdo se dřevem pracuje pravidelně.

Napájení

Elektrické hoblíky mohou být napájeny ze sítě pomocí přívodního kabelu, ale využívat mohou energii z dobíjecího akumulátoru. Obě varianty mají své klady a zápory.

 • Elektrický hoblík – jeho nedílnou součástí je přívodní kabel, který vám může při práci překážet. Obecně jsou však elektrické hoblíky o něco výkonnější. U tohoto nářadí se zajímejte o délku kabelu.
 • Akumulátorový hoblík – modernější a v současné době i velmi oblíbené nástroje. Předností akumulátorového nářadí je skutečnost, že vám nebude při práci překážet kabel. Hoblík můžete používat kdekoli, aniž byste museli řešit přítomnost elektrické zásuvky. Při práci vás však bude limitovat kapacita baterie, počítat rovněž musíte s nižším výkonem, vyšší hmotností a cenou.

Příkon a výkon

Tyto parametry je třeba sledovat při výběru jakéhokoliv elektrického nářadí. Hodnota příkonu je udávána ve Wattech a parametr určuje, jak výkonný hoblík pořizujete. Příkon dále určuje, kolik bude hoblík při práci spotřebovávat elektrické energie. Příkon vybírejte i s ohledem na tvrdost dřeva, které budete opracovávat. Výkonnější hoblíky si poradí s jakýmkoliv dřevem, méně výkonné se však mohou při práci přehřívat nebo zasekávat.

Nejlevnější hoblíky mají příkon od 500 – 700 W. Práce s nimi je pomalejší a ne vždy si bude hoblík schopen poradit s příliš tvrdým materiálem. Poloprofesionální hoblíky mají příkon okolo 1 000 W a nejvýkonnější hoblíky využívají i více než 1 500 W.

Hloubka záběru

Hloubka záběru udává, jakou vrstvu dřeva budete moci na jedno přejetí ubrat. Hloubka tedy velmi ovlivňuje rychlost opracování. Na druhou stranu moou být nástroje s příliš velkou hloubkou záběru méně přesné. Běžně je hoblík schopen ubrat 0 – 20 mm. Nejčastěji narazíte na hoblíky s hloubkou záběru od 0 – 4 mm. Domácím kutilům postačí i hoblík s hloubkou záběru do 3 mm.

Šířka záběru

Tento parametr určuje, jak velkou plochu je hoblík schopen na jeden zátah opracovat. Šířka záběru je závislá na výkonu a ovlivňuje i hmotnost nástroje. Šířka záběru se nejčastěji pohybuje v rozmezí 65 – 200 mm, profesionální nástroje pak mohou mít ještě větší hodnoty. Hobby kutilům postačí oblíky se šířkou záběru od 80 – 90 mm. Poloprofesionálové a profesionálové využijí i hoblíky se šířkou závěru více než 100 mm.

Hoblovací nože

Nejtěžší práci odvádí hoblovací nože. Elektrické hoblíky mají nejčastěji dvojici nožů, které se při práci otáčejí. U nožů si všímejte výrobního materiálu. Volit budete mezi noži vyrobenými z tvrdokovu nebo rychlořezné oceli. Oba materiály patří mezi velmi kvalitní a v obou případech se nevyhnete pravidelnému broušení nebo výměně nožů.

 • Tvrdokov – nejčastěji se jedná o slinutý karbid wolframu. Největší výhodou tohoto materiálu je dlouhá životnost. Potěší i jednodušší údržba, nože není nutné tak často ostřit.
 • Rychlořezná ocel – je velmi tvrdý a ostrý materiál, který je schopen dřevo opracovat do hladka.

Možnosti a funkce

Hlavním úkolem hoblíku je opracovat dřevo. Používání tohoto nástroje vám však mohou usnadnit různé vlastnosti a funkce.

 • Ergonomická rukojeť – postará se o pohodlný úchop nástroje. Rukojeti bývají velmi často pogumované a lépe tak tlumí vibrace.
 • V-drážka – je výřez ve tvaru písmene V, který najdete na spodní straně hoblíku. V – drážka vám pomůže srazit ostré hrany v požadovaném úhlu.
 • Vodící lišta – opracování dřeva bude díky liště mnohem přesnější. Lištu je možné uchytit k hraně desky. S její pomocí vytvoříte přesnou drážku.
 • Odsávání hoblin – praktická funkce, která vám umožní připevnit hoblík k dílenskému vysavači. Při práci nebudete vdechovat prach a vyhnete se i zdlouhavému úklidu. Hobliny lze rovněž odsávat do speciálního vaku, který můžete používat místo vysavače.
 • Kufr – některé nástroje mohou být dodávané v praktickém kufříku. Využijete ho k bezpečnému uskladnění i přenášení.

Značka

Elektrické hoblíky koupíte od předních výrobců dílenského nářadí. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří nářadí japonské značky Makita. Nářadí Makita má velmi kladné hodnocení v různých testech a vybírat můžete mezi nářadím v každé cenové kategorii. Podobně si vede i nářadí Extol. Tento výrobce nabízí cenově dostupné hobby i profi nářadí. Vysoce kvalitní hoblíky nabízí německá značka Bosch, oblíbené jsou i nástroje DeWalt, Narex nebo PowerPlus.

Cena

Elektrický hoblík je poměrně cenově dostupný, ty nejlevnější nástroje pořídíte za méně než 1 000 Kč. Pořizovací cena by však neměla hrát při výběru hoblíku hlavní roli, důležitější je účel, za kterým hoblík pořizujete. Nejlevnější nástroje mají nízký výkon a neporadí si s tvrdým dřevem.

Pokud chcete opravdu kvalitní nástroj, měli byste se zaměřit na hoblíky s cenou od 2 – 4 000 Kč. Tyto oblíky spadají do kategorie poloprofesionálních a nabízí dostatečný výkon. Velikost hoblovací plochy může být více než 10 cm, hoblíky jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a nabízí i nadstandardní funkce. Za profesionální hoblík pak můžete utratit i více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny hoblíků

Otázky a odpovědi

Jak se s elektrickým hoblíkem pracuje?

Používání elektrického hoblíku není nijak složité. Nástroj zapněte a vyčkejte, než se roztočí hoblovací nože. Díky tomu předejdete možnému zpětnému nárazu. Poté hoblík přiložte na opracovávané dřevo a lehce přitlačte, jakmile nože zaberou, můžete začít s hoblováním celé plochy. Hoblovat je možné vždy ve směru vláken, širší materiál tak budete opracovávat v pásech, které se překrývají.

Co je tesařský hoblík?

Tímto termínem se mohou označovat nejkvalitnější profesionální nástroje. Jejich předností je velmi výkonný motor, který dosahuje hodnot od 2 000 – 3 000 W. Hoblíky mají robustní zesílenou konstrukci a vyznačují se i velkým záběrem do 350 mm.

Jaká je ideální hloubka záběru?

Znalci doporučují vybírat hoblíky, které jsou schopny shoblovat maximálně 3 mm materiálu. Pokud koupíte hoblík s větším úběrem, budete muset počítat s namáhavější prací a nižší přesností.

Závěr

Elektrické hoblíky jsou moderní verzí klasických manuálních nástrojů. Jejich používání je velmi jednoduché. Hoblík pracuje rychle a kvalitně. Při výběru hoblíky si všímejte všech základních parametrů. Tím nejdůležitějším je však účel, za kterým hoblík pořizujete. Podle něho se odvíjí vše ostatní.

Elektrické hoblíky jsou na trhu rozděleny právě podle účelu, přičemž se liší výkonem i ostatními parametry. K hoblíku můžete přikoupit i další příslušenství, pomocí kterého můžete dělat mnohé další úpravy, ať už je to srážení hran, žlábkování, drážkování nebo třeba lícování.

Elektrické hoblíky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Expert.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (68 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Hoblík jsem potřeboval do dílny, takže jsem sháněl nějaký pořádný, aby mi dlouho vydržel. Nakonec jsem zvolil značku Fieldmann a model FDH 200801-E. Funguje opravdu parádně, moc dobře se s ním pracuje, těch 100 % co má na Heurece si rozhodně zaslouží.

 2. Urovnaný stručný přehled, který mi pomohl vybrat svůj první elehoblík. Děkuju.

Přidat komentář

Recenzer
Logo