Optický internet

Internet je v dnešní době naprosto samozřejmou součástí našich životů a mít rychlé a stabilní připojení je pro většinu domácností nezbytností. Možností, jak se k internetu připojit, je několik – DSL, kabelová televize, bezdrátová Wi-Fi (nebo LTE), satelitní připojení (to se ale vyplatí jen málokomu) nebo superrychlá optická vlákna. V tomto článku si blíže představíme optický internet, který je ideální variantou nejen z hlediska stability a rychlosti, ale i poměru cena-výkon.

Co je optický internet?

Jedná se o připojení pomocí speciálních optických vláken, která jsou obvykle vyrobena z průhledného skla. Tento internet má oproti ostatním typům připojení řadu předností – je výrazně rychlejší, je stabilnější, není náchylný na výkyvy počasí a vydrží i několik desítek let.

Jde o relativně novou technologii, optický internet tak zatím ještě není tak masově rozšířený jako např. bezdrátové připojení přes Wi-Fi. V posledních letech ale jeho dostupnost prudce roste a to zejména díky telekomunikační firmě CETIN – největší telekomunikační společnosti v Česku, v jejíž síti už je více než 4 miliony přípojek.

Jak funguje optický internet?

Optický internet funguje tak, že jednotlivá data jsou ke koncovým uživatelům přenášena prostřednictvím světelných paprsků (zatímco u DSL jsou to elektrické impulzy). Čím blíže je optické vlákno dovedeno k uživateli, tím je připojení kvalitnější.

Jednou z nevýhod optického internetu je ale jeho menší dostupnost – obvykle jsou jím pokryta zejména velká města a husté zástavby (typicky např. panelové domy), naopak třeba na vesnicích a menších obcích už je to s pokrytím mnohem slabší.

Druhy optického připojení

Všechna připojení k optickému internetu nejsou stejná – rozlišujeme 4 základní druhy. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • FTTN – u tohoto typu připojení končí optické vlákno v uzlu, který může být umístěný i několik kilometrů od koncového uživatele. Zbylá část cesty se pak řeší např. koaxiálním kabelem.
  • FTTC – podobný druh připojení jako u FTTN, nicméně uzel (skříň) už je blíže k uživateli, většinou do 300 metrů.
  • FTTB – připojení běžné zejména v panelácích nebo jiných domech s více byty. Optická vlákna končí ve switchi (umístěném ve spodní části domu) a následně jsou data k jednotlivým bytům přenesena metalickým kabelem.
  • FTTH – ideální řešení – optické vlákno v tomto případě vede přímo až do bytu uživatele. Jedná se tak o nejspolehlivější připojení, které je dnes dostupné.

Poskytovatelé

Poskytovatelů optického internetu není zdaleka tolik jako toho bezdrátového, i tak je ale nabídka velmi široká a zejména ve velkých městech si lidé na jedné adrese mohou vybrat hned z několika společností. Vybrali jsme 7 předních poskytovatelů, jejichž optický internet můžeme doporučit.

O2

První ze silné trojky českých operátorů nabízí dvě varianty – bezdrátový + pevný internet (po celém území) a rychlejší optický internet. U něj si můžete vybrat ze 4 rychlostí (250/250, 500/500, 1 000/500 a 2 000/1 000 Mb/s). Samozřejmě ještě více se vyplatí těm, kteří si u O2 objednají jejich digitální televizi (O2 má u nás nejlepší nabídku sportovních stanic) nebo mobilní tarif.

T-Mobile

Optický internet od společnosti T-Mobile je nabízen ve třech tarifech (250/250, 500/500 a 1 000/1 000 Mb/s. I u něj jsou možné zvýhodněné balíčky při kombinaci s televizí (na výběr je IPTV a satelitní) nebo mobilním tarifem.

Vodafone

Vodafone před pár lety koupil síť, která mnoho let patřila společnosti UPC, jež český trh opustila. Vodafone tak získal obrovské množství klientů, kteří k němu automaticky přešli a zároveň také rozsáhlou pevnou síť, ke které se lze připojit. Tarify má celkem tři, nicméně oproti konkurenci mají podstatně nižší upload (Basic má rychlosti 250/25, Super 500/50 a Premium 1 000/60 Mb/s).

Na druhou stranu pro většinu lidí je důležitější rychlost stahování než odesílání dat. K internetu od Vodafonu se dá za mimořádně výhodných podmínek sjednat televize (např. základní balíček 117 stanic jen za 150 Kč) a pochopitelně i mobilní služby.

Přejít na web

Nej.cz

Telekomunikační společnost s kompletní nabídkou služeb (TV, internet, mobilní volání, pevná linka), internet nabízí ve čtyřech tarifech (100, 300, 500 a 1 000 Mb/s), samozřejmostí je nonstop technická podpora. Patří k nejlépe hodnoceným tuzemským operátorům, v minulých letech postupně pohltila řadu jiných společností (např. Selfnet, Rio Media atd.).

PODA

Ostravská firma PODA, která má ale pokrytí i v řadě jiných velkých měst, včetně Prahy a Brna. Chlubit se může nabídkou optického internetu až do bytu (technologie GPON) a velmi vysokými rychlostmi – jejich nejvyšší tarif nabízí rychlost stahování dat dokonce 2 000 Mb/s. Také u Pody si lze k internetu sjednat i televizní a mobilní služby.

Přejít na web

Nordic Telecom

Další z velkých operátorů, kteří zákazníkům přinášejí optické připojení. U Nordic Telecomu můžete surfovat až rychlostí 2 000 Mb/s, za příplatek je dokonce možný i symetrický tarif (stejná rychlost downloadu a uploadu).

Telly

Tento poskytovatel Telly je známý hlavně díky svojí televizní nabídce, nicméně poskytuje i internet (jak DSL, tak optický). Pokud bydlíte v místě s dostupností optiky, můžete si u Telly vybrat z rychlostí 500/50, 1 000/100 nebo 2 000/200 Mb/s.

Obecně hodně operátorů nabízí velmi výhodné ceny pro nové zákazníky – na to si ale dejte pozor. Je běžné, že pro nové klienty jsou ceny za všechny tarify stejně vysoké, takže to člověka láká vzít si ten nejrychlejší. Po uplynutí stanoveného období se vám ale bude účtovat plná cena, takže je potřeba na to dopředu myslet.

Přejít na web

Otázky a odpovědi

V čem je optický internet lepší?

Oproti ostatním typům internetového připojení je optické lepší po všech stránkách – zejména v rychlosti a stabilitě (nemá na něj vliv např. špatné počasí). Máte-li na výběr z různých typů připojení, určitě dejte přednost tomu optickému.

Který poskytovatel optického internetu má nejlepší poměr cena-výkon?

Výhodnost závisí na více faktorech, velkou roli hraje i to, zda u operátora máte i placenou televizi nebo mobilní služby. Roli hrají i různé speciální nabídky pro nové klienty nebo věrnostní slevy pro stálé zákazníky.

Kde zjistím, zda je optický internet dostupný i u mě doma?

Stačí zadat vaši adresu např. zde: https://zrychlujemecesko.cz/mapa-pokryti/?location=search nebo se podívat přímo na weby jednotlivých operátorů (jejich seznam je zde: https://zrychlujemecesko.cz/operatori).

Závěr

Rychlé a stabilní připojení k internetu je v dnešní době pro většinu lidí nutností a nemá smysl na něm zbytečně šetřit. Pokud je na vaší adrese dostupný optický internet, určitě této možnosti využijte a surfujte a stahujte data maximální rychlostí. Rychlé optické připojení je vhodné zejména pro větší domácnosti nebo pro náročné uživatele, kteří streamují videa ve 4K rozlišení nebo stahují velké objemy dat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.starnet.cz, www.poda.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (140 hodnocení)
​​

Tomáš Božek

Tomáš Božek

Články a recenze pro různé weby píšu už více než 10 let. Jsem extrémní sova (takže pracuju v noci a spím přes den), neumím si představit svůj život bez internetu a televize. Hodně se zajímám o politiku (jsem libertarián), v hokeji fandím Mountfieldu HK a baví mě různé sporty (hlavně stolní tenis a florbal).

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás máme Vodafone, respektive bývalé UPC a upřímně, není to žádná sláva. Každou chvilku je nějaká porucha, i s velkou rychlostí to občas leze jako šnek, takže nic extra.

  2. Máme optický internet od společnosti Vodafone a docela ujde. Neříkám, že nemá svá negativa, protože jich má hned několik, ale zase funguje lépe než od jiných společností, co už jsme zkusili.

Přidat komentář

Recenzer
Logo