Internet na doma

Nejste spokojení se svým domácím připojením k internetu nebo vás čeká stěhování a řešíte od kterého poskytovatele si internet na doma sjednáte? Správnou volbou můžete ušetřit nejen peníze za měsíční platbu, ale také nervy kvůli pomalému nebo padajícímu připojení. Možností je celá řada, zejména ve velkých městech si lze vybrat z mnoha společností.

Typy připojení

Podle toho, v jaké lokalitě se nacházíte, můžete vybírat z několika druhů připojení pro internet na doma. Tím základním a nejrozšířenějším je bezdrátový internet, který přichází v úvahu především v místech, kde žádné pevné připojení přes kabel není dostupné. Instalace je snadná, rychlost u tohoto internetu je ale limitovaná a ani stabilita není na tak dobré úrovni.

Lepší variantou je pevné připojení přes kabel, kde existuje několik variant. V první řadě se může jednat o připojení DSL pomocí metalických kabelů, kde už lze dosáhnout slušných rychlostí a bezproblémové stability. Nebo – v tom lepším případě – jde o připojení prostřednictvím optických vláken. To je momentálně jednoznačně nejlepší volba a počet poskytovatelů i domácností, které optický internet využívají, neustále roste.

Rychlosti internetu na doma

Rychlost připojení závisí jednak na samotné technologii, dále pak na tarifu, který si u vašeho poskytovatele objednáte. U bezdrátového připojení bývá rychlost většinou maximálně v řádech několik desítek megabitů za sekundu, u pevného jsou to stovky megabitů. Přes optiku pak můžete mít internet na doma s rychlostí až dva gigabity za sekundu, což je skvělé třeba pro velké domácnosti, kde se sleduje internetová televize, streamují videa ve 4K a stahuje velké množství dat.

Cena

Obecně neplatí, že by např. rychlý optický internet musel být dražší než bezdrátové připojení. Cenu internetu ovlivňuje celá řada faktorů a vzhledem k velké konkurenci jsou tak i vysoké rychlosti za přívětivé ceny.

U některých společností se dá připojení sehnat za ceny kolem 150 Kč/měsíc, u nejvyšších tarifů může cena dosahovat až kolem 1 000 Kč. Určitě se ale vyplatí zkombinovat internet na doma s televizí a mobilním tarifem – může vám to přinést slušnou úsporu.

Poskytovatelé

Společností, které nabízejí internet na doma je obrovské množství a jedná se jak o obří nadnárodní firmy, které každý zná, tak i o malé vesnické poskytovatele, kteří působí jen na lokální bázi. Vybrali jsme TOP 10 poskytovatelů, kteří nabízejí rychlé, spolehlivé a kvalitní připojení k internetu za rozumné ceny:

CETIN

Provozovatel obří telekomunikační sítě, která pokrývá celé území ČR. Původně se jednalo o součást společnosti O2, od ní se ale v roce 2015 oddělila. CETIN má v Česku několik milionů přípojek a dodává svoje služby jednotlivým poskytovatelům.

T-Mobile

T-Mobile jako mobilní operátor je v počtu zákazníků jedničkou na českém trhu, mezi přední poskytovatele ale patří i v oblasti internetového připojení. Optický internet nabízí ve třech základních tarifech (250, 500 a 1 000 Mb/s), potěší, že u všech tří je upload stejně vysoký jako download.

Vodafone

Vodafone převzal velkou síť pevného kabelového připojení po společnosti UPC, díky čemuž získal hodně klientů pro svůj internet a kabelovou televizi. Internet na doma od této společnosti je nabízený ve třech tarifech, oproti T-Mobilu ale nejsou symetrické a upload je zde dost nízký (rychlosti jsou 250/25, 500/50 a 1 000/60 Mb/s).

Přejít na web

O2

Nejstarší český operátor poskytuje internet na doma jak bezdrátově, tak i přes pevné připojení a ve vybraných lokalitách i přes optiku. U poslední varianty jsou na výběr čtyři tarify (250/250, 500/500, 1 000/500 a 2 000/1 000 Mb/s). Za zmínku určitě stojí velmi povedený modem (O2 Smart Box), který má displej s ukazatelem času a teploty.

UVT

Společnost UVT net sice nepatří mezi nejznámější, její nabídka ale rozhodně stojí za to. Jsou dostupní po celém Česku, poskytují bezdrátový, DSL i optický internet a u optiky si lze zvolit rychlost až 2 Gb/s. Co je hodně sympatické, je nabídka televize k internetu. Ta už je dnes sice standardem, ale UVT net nabízí výběr hned ze 4 poskytovatelů (SledováníTV, Skylink, Kuki a NejPřipojení).

Netbox

Brněnská firma, která se zaměřuje zejména na moravskou metropoli, má v nabídce 4 tarify (100, 300, 500 a 1 000 Mb/s), všechny symetrické. Tato firma ale stojí také za internetovou televizí Kuki, kterou si může sjednat každý, bez ohledu na to, v jaké lokalitě bydlí.

Nej.cz

Velký tuzemský operátor, který postupně skoupil několik jiných telekomunikačních firem a má tak velmi rozsáhlé pokrytí. Internet na doma je u nich dostupný i přes optiku (až do rychlosti 1 Gb/s), velmi zajímavá je ale také jejich nabídka IPTV a vybrat si lze i z mobilních tarifů.

PODA

Telekomunikační firma z Ostravy, která kromě tohoto kraje působí i v řadě dalších měst. PODA internet se dá sjednat jak bezdrátový, tak i pevný optický, u něj je maximální rychlost až 2 Gb/s. K němu se dá výhodně přiobjednat i internetová televize PODA TV (až 170 kanálů) nebo některý z mobilních tarifů.

Přejít na web

Tlapnet

Tato společnost působí zejména v oblasti východních Čech, internet na doma nabízí hned ve čtyřech variantách připojení – bezdrát, kabel, xDSL a optika. Optický internet od Tlapnetu dosahuje rychlosti až 2 000 Mb/s, k netu se dá přikoupit i digitální televize (ta je od poskytovatele SledováníTV) a v nabídce jsou i telefonické služby.

Telly

Posledním tipem je společnost Telly, známá hlavně díky svojí satelitní a internetové televizi. U ní je celkem sympatické, že si ji můžete koupit i formou kuponů, které jsou běžně dostání v trafikách (podobně jako třeba Netflix apod.). Internet nabízí Telly jako DSL nebo optický, přes optiku můžete surfovat až rychlostí 2 Gb/s. V nabídce nechybí ani tarify pro mobil nebo pevnou linku.

Přejít na web

Otázky a odpovědi

Jak si mám vybrat poskytovatele internetu do svojí domácnosti?

Ideální je zjistit si které společnosti na vaší adrese internet nabízejí a pak si je mezi sebou porovnat. Jedním aspektem je cena, dalším rychlost, kvalita připojení a v neposlední řadě i možnost balíčku služeb (IPTV, telefon). Ověřit možnosti lze např. na adrese https://zrychlujemecesko.cz/.

Je u internetu na doma nějaké omezení na množství dat, které si mohu stáhnout?

Ne, je naprostou samozřejmostí, že u domácího připojení k internetu žádný datový limit není, můžete tak surfovat a stahovat bez omezení.

Slyšel jsem o internetu přes satelit – vyplatí se tento způsob připojení?

Satelitní internet má smysl jedině v lokalitách, kde žádné jiné připojení (s rozumnou rychlostí) není k dispozici. Oproti jiným druhům připojení je totiž satelitní internet velmi drahý a poměrně pomalý.

Závěr

Internet na doma se dá objednat u mnoha společností, v dnešní době už je navíc dostupný za velmi nízké ceny, které si může bez problémů dovolit každá domácnost. Pokud je na vaší adrese dostupné pevné připojení, určitě mu dejte přednost před bezdrátovým, ideálním řešením je pak rychlý optický internet. Sázkou na jistotu jsou velcí mobilní operátoři, spolehlivý internet na doma ale nabízí i řada menších firem. Ještě více ušetříte, když si u jedné společnosti sjednáte i TV služby a mobilní tarify.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (71 hodnocení)
​​

Tomáš Božek

Tomáš Božek

Články a recenze pro různé weby píšu už více než 10 let. Jsem extrémní sova (takže pracuju v noci a spím přes den), neumím si představit svůj život bez internetu a televize. Hodně se zajímám o politiku (jsem libertarián), v hokeji fandím Mountfieldu HK a baví mě různé sporty (hlavně stolní tenis a florbal).

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Hledali jsme dlouho vhodného poskytovatele internetu na doma, až jsme nakonec vybrali Vodafone. Manžel říkal, že když už od nich máme mobilní tarif, vezmeme i internet. Má někdo s tímto poskytovatelem zkušenosti i v oblasti internetu, funguje dobře nebo je poruchový?

Přidat komentář

Recenzer
Logo