Padel

Padel je pro naše končiny sice zbrusu nový sport, ale jinak už je mu více než 60 let. Kupodivu do České republiky dorazil až v 21. století. Tento raketový sport s míčkem kombinuje tenis a squash. Hra probíhá pod širým nebem na kurtu o velikosti 10 x 20 metrů, přičemž se hraje formou čtyřhry.

Co je Padel?

Padel tenis je moderní a velmi inovativní hra, která mísí ty nejlepší prvky z tenisu a squashe. Říká se jí rovněž squash na slunci či tenis se stěnami. Získala si velkou popularitu, přestože je to zcela jednoduchá a naprosto obyčejná hra s mexickými kořeny.

Oblíbená je právě díky mnoha vlastnostem populárních raketových sportů, ale i spoustě inovativních prvků, díky nimž je tato hra unikátní a jedinečná.

Padel se hraje ve čtveřici (tzv. debl) na kurtech, jejichž velikost je 20 x 10 metrů a mají kolem skleněné stěny, od kterých se může míček odrážet, čímž dostane hra trochu jiný nádech a je mnohdy překvapivá, protože každý odraz zajistí různorodý směr samotné hry.

Míčky se podobají tenisovým a totožné je i počítání bodů během hry. Největší výhodou je ovšem servis, ten je vždy hrán spodem. Není tak nutné ovládat pro mnohé technicky náročnější servis jako je tomu u tenisu.

K dalším úderům řadíme forehand, backhand, volej a smash. Výhodou je, že hru může hrát opravdu skoro kdokoliv, aniž by potřeboval nějakou nadprůměrnou fyzickou zdatnost nebo zvláštní techniku, naopak je hra určena pro děti i dospělé, kteří jsou schopni základy hry pochytit už po pár minutách.

U dětí dokáže tento druh hry podporovat a rozvíjet motorické schopnosti a koordinaci oka i ruky. Pro dospělé hráče je to velmi zajímavý způsob, jak si užít sportovní chvilky s rodinou nebo přáteli, aniž by musel být člověk, jakkoliv vytrénovaný. Padel tenis je svým způsobem ideální společenský sport, který je zajímavý i díky malému kurtu s možností interakce.

Tento sport si získal spoustu příznivců v řádech milionů lidí po celém světě, přičemž nejvíce se hraje například ve Španělsku, kde je považován za druhý nejoblíbenější sport hned po fotbale.

Dále je to oblíbený druh sportu v Argentině, Brazílii, Portugalsku, nebo třeba v Německu, Švédsku či Francii. Postupně si však získává příznivce i v dalších zemích, dokonce dorazil také do České republiky, kde se tvoří nejen celé kluby, ale i samotní hráči.

Historie Padel

Padel vznikl v mexickém městě Acapulco roku 1969. Tedy si místní stavitel vybudoval modifikovaný kurt o délce 20 m a šířce 10 m. Tuto velikost zvolil s ohledem na to, že jeho pozemek měl velmi omezenou velikost.

Chtěl zabránit tomu, aby se na kurt dostala jakákoliv vegetace, takže kolem kurtu vybudoval betonovou zeď. Vlastník klubu v Marbelle Alfonso Hohenloe tento nápad převzal a postavil zde první padelový kurt.

Ostatně mnoho návštěvníků Argentiny se tuto hru naučili hrát právě v jeho klubu a informace o ní předali dál, aby se i další lidé seznámili s novým zábavným a snadno dostupným sportem. Právě díky tomu se postupně hra rozšířila do dalších zemí, například do Španělska.

Zde se během chvilky hrál na spoustě míst a hráči jej přinesli do svých domovských klubů, hlavně madridský klub Moraleje Golf Club, The Royal Club Puerta de Hierro a Neguri Golf Club v Biscayské provincii.

Padel tenis si rychle získával množství příznivců, protože byl velmi dostupný a rychle se rozvíjel, navíc byl považován spíše za rodinný typ sportu. V dnešní době má jen Španělsko více než 10 000 padelových kurtů a přes 2 000 klubů.

V roce 1991 vznikla Mezinárodní Padelová Federace (FIP). O rok později vyhrála Argentina první Mistrovství světa v Padelu, které proběhlo v španělském Madridu a účastnilo se ho cekem 7 týmů. V Severní Americe byla dokonce roku 1993 založena US Padel asociace, a to v Tennessee, kde rovněž vznikla první dvojice padelových kurtů.

Později vznikly ještě další kurty v Los Angeles či na Miami. V roce 1995 se konalo první Mistrovství Evropy v Padelu v italském Miláně, přičemž účastníky byly týmy Itálie, Francie a Španělska. Rok 2015 se nesl v duchu založení prvního profesionálního okruhu Padel Pro Tour (PPT), který byl v roce 2013 přejmenován na World Padel Tour (WPT).

Vzhledem k tomu, že si tuto hru zamilovala i Velká Británie, vznikla zde v roce 2011 UK Padel federation koordinující veškeré aktivity kolem Padel tenisu. Následovala Belgie, Německo, Francie, nebo také Švédsko a další země.

V roce 2015 došlo k založení České Padelové Federace (ČPF), která byla o 2 roky později přijata jako člen Mezinárodní Padelové Federace. V témže roce soutěží česká mužská reprezentace na Mistrovství Evropy v portugalském Estorilu.

Na přelomu let 2017/2018 došlo k otevření prvních veřejných padelových kurtů v České republice, a to v Praze a Berouně. V roce 2019 vznikla Evropská Padelová Federace (FEPA), kde je zakládajícím členem Česká Padelová Federace, zároveň vznikla ve stejném roce i série turnajů pod názvem Česká Padelová Tour, která vyvrcholila Mistrovstvím ČR. V roce 2019 se naše mužská i ženská reprezentace účastnila Mistrovství Evropy v portugalském Lisabonu.

Jak začít hrát Padel?

Padel tenis je zábavná hra, kterou mohou hrát hráči na jakékoliv sportovní úrovni a v každém věku. Samotnou hru si mohou vyzkoušet děti, ale klidně i senioři. Není důležité, kolik vám je, ale jestli vás hra bude bavit.

Přestože množství padelových kurtů nedosahuje takového počtu jako u těch tenisových, objevují se nepravidelně další místa, kde je možné hrát. Je dobré, když si nejdřív zjistíte, jestli máte nějaký padel kurt poblíž, případně v přijatelné dojezdové vzdálenosti.

V této hře sice existují určitá pravidla, která je dobré znát a k nimž se ještě v článku dostaneme, ale nejdůležitější je zážitek, který vám hra přinese. Pokud budete chtít začít hrát, musíte si pořídit vhodné vybavení a také si osvojit základní Padel pravidla hry.

S touto hrou získáte slušnou tréninkovou formu, procvičíte si postřeh, a ještě si užijete spoustu legrace s rodinou či přáteli. Díky tomu, že hra kombinuje prvky jiných sportu, rozhodně se nebudete nikdy nudit.

Vybavení na Padel – co všechno potřebujete?

Stejně jako u jiných sportů, budete potřebovat vybavení také pro Padel tenis, ať už to bude raketa, míček nebo vhodné sportovní oblečení. V neposlední řadě nezapomeňte také na spoluhráče, bez kterých to rozhodně nepůjde.

Spoluhráči

Padel je hra pro čtyři hráče, což je také důvod, proč se o této moderní nové hře hovoří jako o společenském klání. Pokud budete hrát jen ve dvou, když neseženete další hráče, není na škodu si jen tak trochu na kurtu zatrénovat.

Padelový kurt

Co se týká kurtu na Padel, ten má vždy rozměry 10 x 20 metrů a je určen jen pro tento konkrétní sport. Každý kurt je ohraničen pevnou ocelovou konstrukcí, přičemž její výplň tvoří ocelové pletivo v kombinaci s tvrzenými skly. Čelní strana má na výšku 4 metry, zatímco boční strany jsou vysoké 3 m.

Kurt na Padel je hodně podobný tomu tenisovému, ovšem ten nemá skleněné stěny, případně z pletiva. Kurty mohou být veřejné v padelových sportovních klubech či rekreačních objektech, ale klidně není problém se domluvit s nějakou profesionální/odbornou firmou, která vám na přání vybuduje padelový kurt přímo na zahradě vašeho domu nebo na jakémkoliv jiném místě, které si zvolíte.

Kde jsou kurty?

1. Sport Eden Beroun

 • Otevřeno: od dubna 2018
 • Počet kurtů: 1 otevřen, počítá se s výstavbou dalších 2 kurtů
 • Adresa: Pod Homolkou 1482, 266 01 Beroun
 • Webová prezentace: www.sporteden.cz

2. Padel Klatovy

 • Otevřeno: od 2022
 • Počet kurtů: 1
 • Webová prezentace: www.padelklatovy.cz
 • Adresa: Domažlická 609, Klatovy
 • Rezervace: 10% sleva pro členy ČPF na pronájem kurtu

3. Padel Club Ostrava

 • Otevřeno: od května 2019
 • Počet kurtů: 2
 • Adresa: Varenská 3098/40A, 70200 Ostrava
 • Pronájem kurtů: Pro členy ČPF s aktivním členstvím sleva 10 % na pronájem kurtu

4. Tenis & Padel Klub Písečná

 • Otevřeno: od září 2017
 • Počet kurtů: 3
 • Adresa: K Sadu 590/1, 182 00 Praha 8
 • Pronájem kurtu: 10% slevu na pronájem kurtu pro členy ČPF klub neposkytuje

5. SK Slavia Praha Padel

 • Adresa: Vladivostocká 1460/10, Praha 10
 • Webová prezentace: www.padelslavia.cz
 • Rezervace: 10% sleva pro členy ČPF na pronájem kurtu

6. Sport Centrum Trnovany

 • Otevřeno: od podzimu 2019
 • Počet kurtů: 1
 • Adresa: Emilie Dvořákové 1630, 415 01, Teplice
 • Webová prezentace: www.sportcentrumtrnovany.cz
 • Rezervace: pro členy ČPF s aktivním členstvím sleva 10 % na pronájem kurtu

Hrací síť

Samozřejmě, že bez kvalitní sítě by to nešlo, ta musí být součástí všech Padel kurtů, aby jej rozdělila na dvě stejně velké části. Padelová síť je dlouhá 10 metrů a vysoká 88 cm ve střední části, zatímco na okrajích má 92 cm.

Raketa na Padel

Padelová raketa je velmi pevná, nemá výplet a vyrábí se z kompozitních materiálů. Oproti tenisové raketě je daleko menší, rukojeť je dlouhá maximálně 20 cm a její tloušťka je do 50 mm, zatímco hlava rakety je široká 26 cm a tloušťka nepřesahuje 38 mm. Celkově nesmí délka rakety přesáhnout 45,5 cm.

Míče na Padel

Pro Padel jsou určeny speciální míče, které svým vzhledem připomínají míčky na tenis. Není dobré, když míče zůstanou v průběhu hry na zemi, protože ke hře se využívá celá hrací plocha kurtu.

Obuv pro Padel

Vystačíte si s pohodlnou sportovní obuví, ideálně určenou přímo pro Padel, nebo můžete pořídit tenisovou obuv. Dokonce se dá použít rovněž běžná obuv, kterou třeba používáte při běhání nebo pro jiné sporty, pokud si chcete hru nejdříve zkusit bez investice do Padel obuvi. Hlavní je pohodlí a neklouzavé podrážky.

Sportovní oblečení

Výhodou je, že nepotřebujete žádné speciální oblečky, jako tomu bývá v případě dress code pro tenis. Tady si můžete navléknout obyčejné tričko, ať už sportovní nebo jen tak klasické a k tomu sukni/trenky, nebo třeba kraťasy a podobně. Zkrátka to, v čem se budete cítit pohodlně, nebude vás to nijak svazovat a bránit v přirozeném pohybu či dýchání.

Pravidla hry Padel

Hru zahajuje hráč, který se nachází na pravé straně kurtu. Postaví se za čáru pro podání a diagonálně podává do pole pro podání, které je na straně protihráčů. Každý podávající má pokaždé dvě podání a je nutné vystřídat strany, i když spoluhráč strany během podání nestřídá. Po odrazu může hráč do míčku udeřit maximálně v úrovni vlastního pasu.

Protihráč může odehrát míček po odrazu od skleněné stěny či po dopadu. Za chybné podání se považuje odraz míčku od pletiva, to je zakázané. Je možné míček zasáhnou ve vzduchu, tedy tzv. volej. Musíte si zapamatovat, že míček může dopadnout pouze jednou.

Co možná některé začínající hráče překvapí, je možnost odehrát míček i zcela mimo prostor kurtu, pokud dojde k situaci, že se míček odrazí až nad 4 metry vysokou stěnu kurtu. Pokud se vám úder podaří, je nutné zasáhnout pouze kurt na straně soupeře. To, co se nesmí je odraz míčku tak, aby spadl do pletiva nebo zasáhnout skleněnou stěnu, aniž by se míček odrazil.

Systém bodování

Pokud se týká počítání bodů, tam se postupuje stejným systémem, jako v tenise. Každá hra se hraje na dva vítězné sety, přičemž ve chvíli, kdy je stav hry 6:6, dochází k tzv. tie-break, tedy ke zkrácené hře.

Za co můžete získat body?

 • Za vítězný úder
 • Za chybu soupeře

Co patří mezi chyby soupeře?

 • Dvojí dopad míčku.
 • Pokud dojde k zásahu hrazení bez odrazu míčku.
 • Když se odrazí míček na pletivo.
 • Úder do sítě.
 • Když je zasažen protihráč míčkem (v Padel hře nestačí, když se omluvíte, jako je tomu u klasického tenisu).
 • Dvojchyba
 • Když soupeř neodehraje míček, který se po odrazu z jeho strany dostal až přes hrazení mimo kurt. V takovém případě musí trefit vaši stranu kurtu a pokud to nezvládne, je to chyba.

Co je Padel liga?

Jedná se o okruh amatérských turnajů v Padel tenisu. Nezáleží na vašem věku, ani úrovni vašich schopností. Zahrát si může opravdu každý a rozšířit tak padelovou komunitu hráčů. V současné době se Padel hraje ve více než 90 zemích po celém světě a účastní se jej přes 18 milionů aktivních hráčů.

Koho najdete mezi partnery Padel ligy?

 • Precol Padel – hlavní partner Padel ligy
 • Babolat
 • Head
 • Generali Česká pojišťovna
 • TVCOM Live
 • Steiner & Kovarik
 • Bullpadel
 • Decathlon
 • Alexandria cestovní kancelář
 • EuroTyres Praha
 • Nord-Lock Group
 • Birell
 • Mh services
 • KSS Komplet Sport Servis
 • Revo Sunglasses
 • Vallmo Restaurant
 • GrilCentrum.cz
 • Padelobchod.cz
 • PlayPadel1
 • Rankedin

Proč se vyplatí do Padel tenisu investovat?

Investovat do něčeho zajímavého, co má hodně slušný potenciál je dnes běžnou záležitostí a Padel není výjimkou. Podle mnoha studií je návratnost investice do padelových kurtů zhruba mezi 2 až 4 roky, podle toho, jak budou obsazená. Minimální životnost každého padelového kurtu by měla podle odhadů být cca 15 let i více.

Oproti jiným sportům je investovaná částka do venkovních kurtů minimální a instalace velmi rychlá. Padel kurt je možné mít nainstalovaný během 3–4 dnů. Jediné, co potřebujete, aby se instalace nezdržovala, je základová deska z betonu.

Nic složitého, stačí jen obyčejná/jednoduchá. Potěší také minimální nároky na údržbu padelového kurtu. Nemusíte dělat nic náročného či složitého, občas je jen potřeba rozmístit písek.

V případě prostoru je Padel skutečně nenáročný, protože se dá využít jakékoliv nepoužívané místo, ať už někde v klubu, kde je pozemek, co se na nic nepoužívá, nebo hřiště, na kterém se už dávno nic nehraje a podobně.

Mnohdy se dají na plochu tenisového kurtu vmáčknout až 3 padelové kurty, takže daný prostor využijete daleko účelněji a tím zvýšíte i zisk. V neposlední řadě je dobré si uvědomit, že je Padel stále oblíbenější a patří v současnosti mezi nejrychleji se rozvíjející druhy sportu v celosvětovém měřítku.

Základna hráčů je obrovská, sport není nijak náročný, je to společenský druh hry, užijete si spoustu zábavy a hlavně, jak ho jednou zkusíte, už nikdy nebudete chtít přestat.

Proč je Padel tak oblíbeným sportem?

Jak jsem již zmiňovala v úvodu, tak ve Španělsku je Padel druhým nejoblíbenějším sportem hned po fotbalu. Proč má vlastně tolik fanoušků, a tak velkou základnu hráčů? Důvodů je hned několik a my se na ně v krátkosti podíváme.

Pro začátek je to maximálně jednoduchý sport, což jistě uzná každý, kdo už někdy zkusit jakýkoliv raketový sport. V jednoduchosti je krása, čehož se Padel rozhodně drží. Na začátku stačí pár úderů a za chvíli si hru bez problémů osvojíte.

Potěší rovněž fyzická nenáročnost, protože vždy můžete hrát tak, jak vám to vaše fyzička dovolí a díky tomu si klidně mohou zahrát i děti, ženy nebo třeba senioři, kterým je více než 70 let. Hrát může prostě celá rodina/parta, bez ohledu na věk či pohlaví. Potřebujete jen chuť do hry.

Padel není finančně náročný na vybavení, protože si vystačíte s Padel raketou, míčem, obuví a jakýmkoliv sportovním oblečením. V případě pronájmu padelového kurtu je poplatek rozdělen mezi všechny 4 hráče, pokud si to samozřejmě nedomluvíte jinak. Jestli jste začátečník, klidně si můžete raketu na Padel vypůjčit, ať si hru nejdříve v klidu zkusíte.

Jedná se o zajímavý, a hlavně společenský druh sportu, protože vedle samotné hry, můžete po zápase ještě v klidu posedět, probrat hru a domluvit se na další sportovní klání. Díky neobvykle řešenému kurtu, může docházet ke kuriózním situacím v průběhu celé hry, takže se rozhodně nebudete nudit, protože o zábavu bude postaráno.

Posledním důvodem, proč začít hrát Padel je, že jste celou dobu na čerstvém vzduchu a nemusíte se pařit v nějaké uzavřené hale, kde se pomalu nedá ani dýchat. Když bude počasí pěkné, užijete si hru na venkovním kurtu. Můžete dokonce narazit na takové kurty, které jsou zastřešené, aby hráče nerušil déšť. Samozřejmě, že existují i vnitřní padelové kurty, kam můžete chodit hrát v případě nepříznivého počasí, ale nic se nevyrovná hře přímo pod širým nebem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

1 komentář
 1. Padel jsem začala hrát loni a je to naprostá bomba, fakt se u toho člověk pobaví, proběhne a ještě pokecá s kamarády. Přijde mi to osobně o něco náročnější než tenis, ale mnohem zábavnější. Za sebe ráda doporučuji, pokud si chcete protáhnout tělo, ale zbytečně se nestresovat, pak je padel ideální volba, u mě tedy vyhrává na plné čáře.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo