Pádla

Pádlo je podstatnou součástí výbavy každého, kdo si chce vychutnat jízdu na paddleboardu, kánoi či kajaku. Ne vždy se však věnuje výběru pádla dostatečná pozornost. Pádlo však zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu a celkový pocit z jízdy na vodě. Při výběru vhodného pádla je důležitý nejen vzhled a cena, ale především správná velikost držáku i listu, ale i výrobní materiál. Ten ovlivňuje nejen kvalitu a životnost, ale má zásadní vliv i na hmotnost pádla.

Porovnat ceny pádel

Nejlepší pádla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Intex 69629 92 % 409 Kč Zobrazit 4camping.cz
2. Bestway 62015 89 % 169 Kč Zobrazit Sportisimo.cz
3. Intex 59623 86 % 178 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Artis 101 80 % 795 Kč Zobrazit Sport365.cz
5. Aqua Marina Carbon Guide 71 % 1 790 Kč Zobrazit Sportisimo.cz

Typy

Pádla se standardně rozdělují podle počtu dílů, na které je lze rozebrat. K nejpopulárnějším patří pádlo 3 dílné. U něho nejvíce oceníte velkou skladnost.

Další možností je pádlo 2 dílné. Tento typ pádla může být pro mnohé kompaktnější a tedy i bezpečnější. Dvou dílná pádla jsou však náročnější na přepravu.

Fixní neboli jednodílné pádlo se prodává v jedné délce, která má více než 200 cm. Toto pádlo nelze výškově nastavit, ale podle výšky postavy ho můžete jednoduše uřezat. Nevýhodou je, že poslouží pouze jednomu jezdci.

Na paddleboarding

Tomuto vodnímu sportu propadá stále více sportovců. Paddleboarding může být relaxačním i adrenalinovým sportem. Při jízdě na boardu zpevníte tělo, shodíte přebytečné kilogramy a budete budovat i kondičku.

Abyste mohli paddleboarding vyzkoušet budete potřebovat velké prkno a dlouhé pádlo. Začátečníci si vystačí s nafukovacím či polyetylonovým boardem a hodit se jim bude dostatečně kvalitní výškově nastavitelné pádlo.

Na kajak

Vodákům jsou určena pádla se dvěma listy. Kajaková pádla se prodávají v různých délkách, liší se i tvarem a výrobním materiálem. Při výběru pádla na kajak věnujte větší pozornost listům pádla. Ty by mělo být možné nastavovat do určitých úhlů.

Nejlevnější pádla mají většinou list v určitém úhlu pevně zafixován. Koupit můžete pádla vhodná pro leváky i praváky. Kajakářské pádlo může být jednodílné i dělené. K dostání je dvoudílné i čtyřdílné pádlo.

Kajakářská pádla se rozdělují i podle toho, kde se budete na lodi pohybovat. Nejlevnější jsou turistická pádla, vyrobená z méně odolných materiálů. Do další skupiny pak patří pádlo určené pro sjíždění divoké řeky a v poslední skupině najdete pádla na jezera a moře.

Na kánoi

Tato krátká jednolistová pádla využijete při jízdě na kánoi, raftu nebo nafukovacím člunu. Vybírat můžete mezi plastovými, kompozitovými nebo dřevěnými pádly. Pro rekreační turisty jsou ideální jednoduchá plastová pádla, zkušenější a náročnější pak upřednostní kompozitová pádla, která mají mnohem lepší záběr. Dřevěné pádlo je spíše raritou, jejich výběr je velmi omezený.

Pádla na kánoi mohou být jednodílná i rozkládací, lze koupit dvoudílné i třídílné pádlo.

Délka

Prvním kritériem, které vás bude při výběru zajímat je délka pádla. K dostání jsou pádla všech velikostí, velký výběr mají děti i dospělí. Drtivou většinu pádel lze výškově nastavit a jedno pádlo se tak může přizpůsobit i několika jezdcům.

Paddleboard

Abyste zvolili správnou velikost pádla, bude pro vás důležitá výška postavy jezdce. Vycházet můžete z velikostních tabulek, nebo dle jednoduchého doporučení.

Tabulky říkají následovné:

  • Do 135 cm – pro děti jsou k dostání pádla s délkou v rozmezí 130 – 160 cm.
  • Od 140 – 165 cm – juniorská pádla mají rozpětí cca 160 – 200 cm.
  • Od 165 – 190 cm – pádla se standardní délkou v rozmezí 170 – 210 cm.
  • Nad 190 cm – prodloužená pádla s délkou v rozmezí 190 – 235 cm.

Měření podle postavy:

Abyste pádlo správně výškově nastavili, je nutné ho postavit na zem a opřít pevně o list pádla. Poté natáhněte ruku, uchopte hlavu pádla a ruku volně pokrčte v lokti. V této délce, který by měla být cca 15 cm nad hlavou pak pádlo zafixujte.

Kajak

V případě kajaku ovlivňuje délku pádla i typ lodi. Majitelé nafukovacích kajaků budou potřebovat spíše delší pádlo. Ti, kteří používají pevný kajak, mohou koupit pádlo kratší. Obecné pravidla pak říká, že pádlo by mělo být cca o 20 – 30 cm delší než je výška postavy jezdce. V případě nafukovacích kajaků pak můžete koupit pádlo delší o dalších 10 cm.

Kánoe

I zde délku pádla ovlivňuje výška postavy a svůj vliv má i technika pádlování. Jestliže kupujete pádlo k nafukovací kánoi nebo raftu, mělo by vám sahat mezi bradu a nos. Obecné doporučení pak říká, že kanoistické pádlo by mělo končit pod bradou.

Materiál

Na výrobu pádel se používá hned několik materiálů. Na výrobu základních levných pádel se používá hliník v kombinaci s plastem. Nejdražší jsou pak celokarbonová pádla. Materiál ovlivňuje také hmotnost jezdce. Osoby s nízkou hmotností mohou používat kvalitní hliníková pádla. Těžší jezdci by pak měli raději preferovat pádla sklolaminátová.

Hliník/plast

Pro občasné uživatele jsou určena pádla s hliníkovým dříkem a plastovým listem. Nevýhodou této kombinace je vysoká hmotnost, pádlo obvykle váží až 1 kg. Pokud vám pádlo během jízdy upadne do vody, bude na hladině plavat pouze omezenou dobu, poté se začne potápět.

Ačkoliv jsou hliníko-plastová pádla považována za nejméně kvalitní, najdete i v této kategorii pádla dobrých vlastností. Stačí pouze při výběru upřednostnit kvalitního výrobce a vyhnout se nákupu těch nejlevnějších pádel. V jejich případě totiž budete pravděpodobně řešit opravdu velmi malou odolnost hliníkové násady a nefunkční může být i samotný plastový list.

Sklolaminát/plast

Kompozitový dřík se postará o menší hmotnost a lepší pružnost pádla. Díky větší pružnosti bude pádlování mnohem dynamičtější a pádlování bude šetrnější i k vašich ramenním kloubům. Sklolaminátová pádla jsou ideální pro všechny rekreační sportovce, kteří jsou zvyklý pádlovat pravidelně. Kvalitní sklolaminátové pádlo však postačí i pokročilejším pádlerům.

Karbon/sklolaminát

Ještě kvalitnější je pádlo s karbonovým držadlem a sklolaminátovým listem. Výhodou karbonu je pevnost, lehkost a tvrdost. Celokompozitové pádlo vám při jízdě poskytne maximální komfort a hodí se zejména pro ty, kdo podnikají delší výlety. Dále je ocení závodní či sportovní pádleři.

Celokarbonová

Profesionálové budou pravděpodobně používat celokarbonová pádla. Ta patří k těm nejdražším, ale zároveň i k nejvýkonnějším, nejlehčím a nejpevnějším vůbec.

Celoplastová

Naopak nejlevnější jsou celoplastová pádla. Ty se používají pouze při jízdě na kánoi nebo kajaku a vhodná jsou spíše pro děti nebo opravdu nenáročné uživatele.

Spoje

Jak již bylo řečeno, při výběru narazíte na pádla, která jsou složena z několika částí. Přihlédnout byste tak měli k tomu, jakým způsobem jsou řešeny spoje.

Nejčastěji je pádlo spojeno pomocí pinu s pérkem, který zapadne do předvrtaného otvoru. Kvalitnější pádla pak často kombinují několik různých spojů. Jedná se často o pin, který je doplněn o utahovací sponu.

Velikost listu u paddleboardu

Pádla se liší i velikostí listu. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je jezdec menší a drobnější, tím menší by měl být i list. Nejlínější listy najdete u dětských pádel. Poté následují pádla s listem velikosti S, který je ideální pro menší jezdce. Větším jezdcům se doporučuje zvolit list velikosti M. List velikosti L jsou vhodná pro ty, kdo si chtějí při jízdě na paddlebordu zasurfovat na vlnách.

Velikost listu pak ovlivňuje i styl jízdy:

  • Menší list – je vhodný pro rychlejší jízdu
  • Větší list – je určen pro silový styl jízdy

Značka

Výrobců pádel je celá řada. Kajakářská pádla koupíte například od značek jako Werner, MRS, Palm, TNP, Galaspiort nebo Panenka Paddles. Mezi přední výrobce pádel na kánoi patří Panda, TNP Allround nebo PROFIPLAST Slalom. Pádlo k paddleboardu nabízí Gladiator, Neon, RRD, NSP, Aquadesing, Agua Marina a další.

Cena

Před tím, než se pro pádlo vydáte, si ujasněte, kolik jste ochotni do pádla investovat. Koupit můžete levná pádla, cena těch kvalitnějších však nejčastěji začíná na 1 000 Kč. Za nejdražší pádlo pak můžete zaplatit i více než 10 000 Kč. Cenu nejvíce ovlivňuje výrobní materiál.

Porovnat ceny pádel

Otázky a odpovědi

Vyplatí se nákup jednodílného pádla?

Jednodílná pádla jsou určena zejména profesionálním nebo pravidelným výkonnostním jezdcům. Jednodílné pádlo můžete zkrátit dle svojí potřeby, hlavu pak zalepíte jednoduše například pomocí tavné pistole. Díky této úpravě pak poslouží pouze jediné osobě. Výhodou jednodílného pádlo a velmi nízká hmotnost, vysoká pevnost a tvrdost.

Co je kombo pádlo?

Kombo je 4 dílné pádlo. Jedná se o kombinaci mezi kajakovým a paddleboardingovým pádlem. Jeho koupí tak získáte 3 dílné nastavitelné pádlo vhodné pro paddleboarding. 3 nastavitelný díl pak můžete vyměnit za druhý list, který je součástí balení. Po této úpravě, lze pádlo využívat i při jízdě na kajaku.

Jaké příslušenství se může hodit?

K pádlům můžete zakoupit ochranné obaly, které vám usnadní jejich přepravu a uskladnění. Obal však ochrání i samotné pádlo před poškrábáním či jiným mechanickým porušením.

Praktické jsou i plováky, které se doporučují používat majitelům neplovoucích pádel. V případě, kdy pádlo spadne do vody, zabrání plovák jeho potopení. Pomůcka je praktická zejména pro děti a začátečníky.

Závěr

Každý, kdo se chystá vyrazit na kajak, kánoi nebo paddleboard bude potřebovat i pevné a odolné pádlo. Paddleboard pádlo je dlouhé a má pouze jeden list. Pádla na kánoi je rovněž doplněno o jeden list, ale je výrazně kratší a hodit se vám bude i při jízdě na raftu nebo nafukovacím člunu. Jestliže se chystáte na kajak, budete potřebovat pádlo se dvěma listy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem si Galasport C1 Pollert alu a pecka. Moc dobře se drží v ruce a skvěle se s ním manipuluje.

  2. Na vodu jezdíme pravidelně, ale nedávno se mi podařilo zlomit pádlo, tak jsem koupil nové v podobě Spartan MERCO. Je to prostě pádlo no.

Přidat komentář

Recenzer
Logo