Kajaky

Nejoblíbenější typy kajaků

Vodáctví patří v našich končinách k velmi oblíbeným činnostem. Plavbu po řece si užívají děti i dospělí. České řeky můžete sjíždět na kajaku, kánoi nebo raftu. Základní rozdíl mezi kajakem a ostatním typem lodí je kajakářské pádlo. Toto pádlo má na každé straně list a umožňuje vám pádlovat na obě strany. Při jízdě můžete pohodlně sedět, vaše záda se při jízdě opírají o zádovou opěrku, nohy jsou nataženy dopředu.

Kajak je vhodný pro pohodovou rodinnou plavbu, vydat se s ním můžete na delší vyjížďky. Sjíždět můžete divokou řeku, podnikat různé expediční plavby a své kajaky mají i sportovci nebo rybáři. Kajak byste tedy nikdy neměli vybírat podle ceny nebo vzhledu, ale nejprve si ujasnit, za jakým účelem toto plavidlo pořizujete.

Porovnat ceny kajaků

Nejlepší kajaky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Gumotex Seawave 96 % 36 030 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Intex 68306 Challenger K2 Set 91 % 3 200 Kč Zobrazit 4camping.cz
3. Intex 68307 Explorer K2 set 89 % 3 019 Kč Zobrazit Sport365.cz
4. Bestway HydroForceVentura X265052 87 % 7 999 Kč Zobrazit Wiky.cz
5. Sevylor Tahiti plus 85 % 6 750 Kč Zobrazit Mastersport.cz

Typy

Kajaky se dělí do několika skupin podle svého tvaru a délky. Dlouhý a úzký kajak je vhodný pro rychlejší plavbu, počítat však musíte s nižší stabilitou. Krátký a široký kajak je mnohem stabilnější, ale zároveň pomalý.

Rekreační

Ideální loď pro klidnou rodinnou plavbu. Rekreační kajaky nejsou určeny ke sjíždění rychlé vody a nijak dobře si nevedou ani na náročných úsecích. Naopak oceníte jeho snadnou ovladatelnost, s rekreačním kajakem si poradí i začátečníci. Rekreační kajak je širší, vejde se do něho větší počet osob. Tyto kajaky jsou zároveň kratší a stabilnější. Jsou vhodné spíše na kratší plavby.

Dno lodi má obvykle tvar písmene V, díky tomu není těžké udržovat během jízdy správný směr. Ti, kteří potřebují během plavby převážet různé vybavení, budou potřebovat kajak se speciální komorou, do které mohou nezbytná zavazadla uložit. Rekreační kajaky jsou velmi pohodlné, sedět budete na polohovatelných polstrovaných sedačkách. Kajaky mají i speciální prostor určený k bezpečnému převážení malých dětí nebo zvířecích mazlíčků.

Turistický

Jsou universální kajaky ideální na delší vyjížďky. Jeho konstrukce umožňuje převážení většího počtu zavazadel a vypravit se tak můžete na vícedenní plavbu. Turistický kajak je dražší, výrobní materiál je v tomto případě odolnější a samotný kajak je dostatečně bezpečný. Přesto je tento typ určen spíše středně zkušeným kajakářům. Projet se můžete na hladinách rybníků i jezer, vyrazit můžete na klidnou řeku.

Sportovní

Sportovní kajak je o poznání užší a delší. Tento tvar vám umožní plavbu vyšší rychlostí. Sportovní kajaky vynikají také svojí odolností, avšak díky svému tvaru nejsou kajaky tolik stabilní. Sportovní kajak by si měli pořizovat zejména zkušení vodáci, které mají s plavbou na kajaku předešlé zkušenosti. Se sportovním kajakem můžete sjíždět klidné řeky, ale vydat se můžete i na peřejnaté nebo rychle proudící řeky.

Expediční

Sea kajak, mořský kajak nebo expediční kajak je označení pro loď určenou k dlouhým plavbám. Opět se jedná o typ vhodný pro zkušené vodáky, kteří milují rychlou adrenalinovou jízdu. Expediční kajaky jsou velmi rychlé, avšak díky větším rozměrům jsou vhodné na delší plavby. Stejně jako turistický kajak vám umožní převážet i potřebná zavazadla.

Díky kvalitní konstrukci můžete na kajaku sjíždět i náročné úseky nebo divokou vodu. Tyto kajaky mají i další výbavu, obvykle se jedná o kormidlo či skegem, který vám umožní snadnější ovládání. S kajakem můžete vyrazit i na moře, kde by vás neměla zastavit bouře ani silnější vítr. Pokud budete potřebovat kajak převážet v letadle, zaměřte se na speciální skládací lodě, které vám tuto přepravu umožní.

Sit on Top

Jsou speciální rekreačně sportovní otevřené kajaky. Tyto lodě vám umožní rychlé nastupování i vystupování a jsou prakticky nepotopitelné. Pokud se na vodě převrátíte, není nijak těžké kajak obrátit, znovu nasednout a pokračovat v plavbě. Tyto kajaky se používají výhradně na letní plavby po klidných hladinách jezer, rybníků, ale i mořských zátok.

Divoká voda

Na divokou vodu můžete vyrazit v dlouhém, úzkém kajaku, který mívá výraznější hrany. Pro kajaky je typický malý výtlak, díky kterému jsou mnohem obratnější, ale zároveň nejméně stabilní.

Kajak vám umožní sjíždění divokých peřejí nebo vodopádů. Kajaky, které jsou vhodné pro plavbu na divoké vodě je více typů a každý výrobce má pro loď jiné pojmenování. Adrenalinovou jízdu si můžete užít na lodi pojmenované Creekboat, Riverunner i Playboat.

Rybářský

Milovníci kayakfishingu mají také svoje speciální kajaky. Tyto lodě jsou velmi stabilní a umožní vám na hladině zastavit a trávit čas chytáním ryb. Rybářský kajak mívá několik držáků prutů a další potřebné rybářské vybavení. Od klasických kajaků se liší také zbarvením, rybářské kajaky bývají méně nápadné. Dlouhé rybaření si užijete také díky pohodlným polohovatelným sedačkám.

Konstrukce

Kromě tradičních pevných můžete koupit novější a velmi oblíbené nafukovací kajaky. Konstrukci kajaku ovlivňuje i to, zda se budete plavit spíše po klidné neb divoké vodě.

Nafukovací kajak

Výhodou tohoto kajaku je skladnost a snadné přenášení. Na nafukovacím kajaku můžete vyrazit na klidnou i méně divokou vodu. To, co vše kajak ustojí, určuje technologie výroby i výrobní materiál. U nafukovacích kajaků hraje důležitou roli počet komor. Kvalitní kajak by měl mít více než 2 komory, při poškození jedné z komor, by měl být kajak schopen bezpečně doplout ke břehu. Zde ho budete moci pomocí opravné sady a pumpy opět zprovoznit.

Pevný kajak

Je mnohem odolnější a pevnější. Vyznačuje se i velmi dobrými jízdními vlastnostmi. Na pevné kajaku můžete sjíždět vody s úrovní obtížnosti II – VI. Pevný kajak ustojí i střed s kamenitými úseky. Nevýhodou pevných kajaků je vyšší hmotnost, vyšší nároky na prostor a složitá přeprava. Obvyklá délka bývá od 200 do 350 cm. Pevné kajaky jsou vyrobeny z kvalitního plastu nebo laminátu.

Velikost

Velikost kajaku určuje počet osob, které budou kajak pravidelně využívat. K dostání jsou kajaky pro 1 – 3 osob. Nejoblíbenější jsou kajaky pro 2 osoby, ty mohou být používány i jednotlivci. Při výběru velikosti je dobré zohlednit i množství zavazadel, která budete převážet.

Materiál

Pevné kajaky se vyrábí z polyethylenu nebo laminátu. Kajaky z polyethylenu jsou cenově dostupné, přitom ale velmi odolné a mají dlouhou životnost. Kvalitnější kajaky se vyrábí z kompozitních materiálů, méně odolné kajaky se vyrábí ze sklolaminátu, odolnější lodě jsou vyrobeny z kevlarových vláken.

Na výrobu nafukovacích kajaků se používá PVC a guma. V mnoha případech narazíte na kombinaci výrobních materiálů. Běžné jsou kajaky, jejichž podlážka je vyrobena drop-stitch technologií, ale boční části bývají vyrobeny z PVC. Jejich výhodou je potřebná pevnost a stabilita.

  • PVC – nafukovací kajaky se vyrábí z PVC. Na výrobu levných lodí se používá jednovrstvé PVC. U těchto lodí je nutné počítat s nižší životností, použít je lze spíše na klidné vodní hladině. Na plavbu byste neměli vyrážet bez opravné sady a pumpy.
  • S duší – kvalitnější a odolnější jsou kajaky s duší. Ani tato plavidla však nejsou vhodná na sjíždění divoké vody a neměla by přicházet do kontaktu s kameny. Duši lze z pláště kajaku vyjmout, snadno opravit nebo řádně vysušit.
  • Drop – Stitch – tyto kajaky mají dvě polyesterové vrstvy, které jsou propojeny velkým množstvím pevných vláken. Tato technologie se používá i při výrobě nafukovacích paddleboardů. Výhodou těchto lodí je výjimečná pevnost a tuhost a jízda je tak velmi podobná jízdě na pevném kajaku. Kajaky vyrobené technologií drop-stitch obstojí i při jízdě na divočejší vodě a jsou vhodné i na několikadenní plavby.

Příslušenství

Nedílnou součástí kajaku je pochopitelně pádlo. Kromě něho byste však neměli podceňovat ani další bezpečnostní vybavení. Provozování vodních sportů je sice velmi oblíbená zábava, avšak prakticky každým rokem dojde při sjíždění řek k mnoha úrazům nebo dokonce k úmrtí.

Pádlo

Levnější kajaky lze koupit společně s pádly. Dražší lodě jsou většinou dodávány samostatně a pádla je tedy nutné dokoupit. Ačkoliv se nákup v tomto případě prodraží, velkou výhodou je, že můžete koupit pádlo přesně podle svých potřeb.

Zvolit můžete správnu délku, vybrat vhodný tvar i výrobní materiál. Nejlevnější jsou universální plastová pádla se symetrickými listy. Zkušenější vodáci vybírají pádla otočená do určitého úhlu, k dostání jsou pádla pro leváky i praváky. Samotné pádlo by pak mělo být o 20 – 30 cm delší, než výška postavy. V případě nafukovacích lodí jsou pak pádla ještě o několik centimetrů delší.

Záchranná vesta

Stejně jako je při jízdě na kole či motorce samozřejmostí helma, měla by být během pobytu na vodě samozřejmostí záchranná vesta. Také záchranná vesta má mnoho podob. Na klidné vodě vám postačí levnější vesta. Při sjíždění divoké řeky však budete potřebovat vyztuženou vestu, která vás ochrání před nárazy na kameny. Koupit lze i vestu, která vám poskytne potřebný tepelný komfort při pobytu v ledové vodě.

Helma

Helma se hodí při jízdě na divoké řece, kde budete míjet skály nebo kameny. Helma vás může ochránit i před úderem pádla nebo samotné lodi. Vodácké helmy jsou speciálně vyrobené tak, aby při potopení nenasákly vodu a byly vždy lehké.

Ploutev

Je známá i jako flosna a lze ji připevnit k nafukovacími kajaku. Ploutev vám pomůže držet správný směr. Toto příslušenství je nejvíce namáhané, poměrně brzy se při kontaktu s kameny či mělčinou ničí.

Šprajda

Příslušenství pro pevné kajaky. Šprajaa je vyrobena z neoprenu a jejím úkolem je zabránit zatékání vody do vnitřku lodě.

Házečka

Házečka je pytlík, který ukrývá záchranné lano. Házečka je příslušenství, bez kterého by neměli vyrážet milovníci divoké řeky.

Pumpa

Pumpa se bude hodit všem majitelům nafukovacích kajaků. Ani pumpu by vám neměla na vašich vyjížďkách chybět.

Opravná sada

Pomocí opravné sady můžete opravit drobnější defekty a trhlinky na nafukovacích lodích.

Vak

Věci, které si berete na cesty lze bezpečně uložit do vodotěsného vaku. Tyto vaky jsou k dostání v mnoha velikostech.

Značka

Kvalitu kajaku určuje pochopitelně také spolehlivý výrobce. V případě lodi je vždy lepší připlatit za bezpečnější a kvalitnější výrobek. Chybu neuděláte, jestliže se budee spoléhat na výrobky značek Gumotex, Sevylor, Drago Rossi, Intex, Rotomod, RoBfin, Aqua Marina, Pyranha, Wave Sport či Prijon.

Cena

Nejlevnější kajaky jsou k dostání za méně než 3 000 Kč. Za méně kvalitní lze považovat nafukovací kajaky, jejichž cena nepřesáhne 5 000 Kč. Tyto lodě se vyrábí z PVC a postačí těm, kdo si příležitostně vyrazí na klidnou vodní plochu.

Delší vyjížďky lze absolvovat na kajaku do 10 000 Kč. Zde najdete kvalitnější PVC kajaky s gumou a objevit můžete i kajak vyrobený technologií Drop – Stitch. Bezpečnější lodě lze koupit za 15 a více tisíc. Obvyklá pořizovací cena bývá od 20 – 30 000 Kč. K dostání jsou i pevné lodě nebo nafukovací kajaky s příslušenstvím.

Porovnat ceny kajaků

Otázky a odpovědi

Co vše musí kajak mít?

Každý kajak musí mít nastavitelné sedátko. To si tak budete moci umístit do takové polohy, aby bylo možné dlouhodobé pádlování. Kajak je poměrně finančně náročný a před samotným nákupem je vhodné pohodlí sedátka i možnost nastavení vyzkoušet.

Posezení v nepohodlném kajaku povede velmi brzo k bolesti zad. Kajaky určené pro delší plavby musí disponovat úchyty, které umožní připevnit náklad. Většinou se jedná o pružná lanka, která bývají na zádi i přídi lodi. K nim můžete připevnit vaky a další vybavení.

Nafukovací kajaky by měly umožňovat připevnit flosny, což jsou směrové ploutve. Většina kajaků umožňuje připevnit ploutev na zadní část, kvalitnější kajaky umožňují připevnit ploutev na zadní i přední část lodi.

Jaké pádlo koupit?

Pádla se liší výrobním materiálem. Levnější jsou pádla s plastovými listy a duralovou žerdí. Dražší pádla jsou vyrobena z kompozitních materiálů a liší se poměrem karbonových vláken. Čím více má pádlo těchto vláken, tím je kvalitnější, pevnější a pochopitelně i dražší.

Co je samovylévací kajak?

Tyto kajaky se používají při jízdě na divoké vodě nebo plavbě po moři. Kajaky mají dno opatřeno samovylévacími otvory, které umožňují vytékat vodě, která se do kajaku během rychlé jízdy dostane. V případě, kdy se budete plavit po klidné vodě, může těmito otvory do kajaku naopak malé množství vody vnikat.

Závěr

Kajaky patří mezi 3 základní typy lodí, které můžete během sjíždění řeky nebo projížďce po vodní hladině použít. Kajaky patří mezi lodě, které mohou vést 1 – 3 osoby. V současné době jsou velmi oblíbené nafukovací kajaky, které lze použít při jízdě na klidné i méně divoké vodě.

Odolnější jsou pevné kajaky, které obstojí i při sjíždění divoké řeky. Kajaky se liší svojí délkou a tvarem a dělí se do několika kategorií. K nejoblíbenějším patří rekreační kajaky, které patří k nejlépe ovladatelným a poradí si s nimi i začátečníci.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.mastersport.cz, www.boatpark.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (110 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Když jsem narazil na tento článek, říkal jsem si, mám se s ním zdržovat nebo jít dál? Nakonec jsem na něj dal a objednal si také Aqua Marina Steam 412. Je naprosto parádní, jsem z něj nadšený a byla to skvělá investice.

  2. Sehnala jsem ve výprodeji kajak Aqua Marina Steam 412, ten jsme si s přítelem oblíbili a chtěli ještě dva i pro přátele.

  3. Manželka pořídila žluté kajaky, se kterými člověka na vodě opravdu nepřehlédnou. Je to nějaké Exo XT 260, ale já to do teď neznal. No je pohodlný a dobře se používá.

Přidat komentář

Recenzer
Logo