Paddleboardy

Paddleboardy, často označovány zkratkou SUP, vám nabídnou zábavu při letních vodních radovánkách. Jedná se speciální prkna, které vám umožní projížďku po vodní hladině ve stoje. Po vodě se budete pohybovat vlastní silou za pomocí pádla.

Paddleboardy mohou používat jednotlivci i celé rodiny. Na paddleboardech si můžete užít klidnou a pohodovou jízdu, zastoupena jsou však i prkna, která jsou určena na jízdu ve vlnách. Koupit můžete závodní paddleboard, prkno, které umožní připevnit plachtu nebo takové, které využijete i při cvičení jógy a posilování.

Při výběru paddleboardu je důležité zvolit tvar, který preferujete. Důležitými parametry jsou délka a šířka. Podle počtu osob, které budou prkno využívat, je nutné zvolit dostatečnou nosnost a tuhost.

Porovnat ceny paddleboardů

Typ

Dle konstrukce se prkna dělí na nafukovací a pevná. Nafukovací jsou lehké a skladné, pevné stabilnější a tužší.

Nafukovací

Nafukovací paddleboard je mobilnější a skladnější, díky tomu je ho možné přibalit i na leteckou cestu k moři. Oproti pevnému typu můžete vybírat prkna ve více velikostech i tvarech. Nevýhodou je jeho menší stabilita a životnost.

Výhodou u tohoto typu může být i skutečnost, že jsou prkna ve většině případů prodávána s prknem, nafukovací pumpou i praktickým transportním vakem. Na našem trhu je v současnosti k dostání především tento typ boardu.

Pevný

Pevný paddleboard má lepší stabilitu a dá se říct, že i neomezenou životnost. Nevýhodou je jeho horší mobilita, nedá se sbalit a jeho přeprava je náročnější. I vzhledem k jeho vyšší váze je pevný paddleboard vhodnější na chatu nebo do míst, kde může být trvale uskladněn. Na trhu je pak zastoupen v menším množství.

zpět k obsahu ↑

Tvary

Dále je třeba vědět, kde a jakým způsobem budete prkno využívat. Jednotlivé výrobky se dělí do několika skupin podle tvaru a rozměrů prkna. Každý plovák je pak vhodnější do jiné situace.

Pevné paddleboardy jsou k dostání v různých tvarech. Horní část je rovná nebo vyhloubená. Další rozdíly jsou ve tvaru špičky:

 • Klidná voda – boardy vhodné pro používání na klidné vodě mají rovnou špičku, která splývá s vodní hladinou. Díky tomu prkno lépe klouže.
 • Vlnitá a neklidná voda – na tuto vodu jsou vhodnější boardy se špičkou zahnutou nahoru. Díky tomu se prkno nebude potápět.

Nafukovací boardy jsou rozděleny dle tvaru do těchto kategorií:

Allround

Je universální paddleboard vhodný na všechny vodní plochy, využívat ho může prakticky kdokoliv. Jeho výhodou je vysoká nosnost a používat ho může i celá rodina, té poskytne patřičnou stabilitu. Většina těchto prken má polokulatý tvar, narazit můžete i na několik výrobků s mírně zvednutou špičkou.

Touring

Tvar určený na dlouhé trasy v klidnější vodě. Prkno je delší a špička užší, díky tomu je možné jezdit rychleji. Na prkně může jezdit jedna i více osob. K těmto plovákům je možné připevnit kajakové sedátko a jízdu si užít i v sedě.

Typické jsou pro ně i gumová lanka, která vám umožní stabilně připevnit vše, co budete během dlouhého výletu potřebovat.

Wind Sup

Tyto paddleboardy umožňují připojit plachty pomocí díry se závitem, která se nachází uprostřed prkna při pohledu shora. Z druhé strany prkna se pak nachází kormidlo, kýl nebo jiný prvek, který zajišťuje stabilitu.

River SUP

Široké a kratší boardy vhodné pro zdolávání divoké vody. Bývají vybaveny nízkými ostruhami a zvládnou překonat i mělčí části řek. Jsou velmi stabilní a snadno ovladatelné.

Race

Závodní prkna jsou vhodná spíše pro pokročilé jezdce. Závodní prkna jsou nejdelší, jejich délka je až 426 cm, ale zároveň patří k nejužším. Šířka bývá v rozmezí 58 – 74 cm.

Wave

Na těchto prknem se můžete prohánět i na neklidných vodách, vzhledem připomíná větší surf. Prkna jsou prohlé a boční hrany zaoblené. Zadní část je úzká, díky tomu se může prkno rychleji obrátit.

Kratší prkna jsou vhodnější pro jízdu na vlnách, Kratší prkna je možné velmi snadno ovládat a jsou výborné pro děti i lehčí jezdce na sjíždění klidné vody.

Yoga

Jestliže si chcete během plavby zacvičit, pořiďte si yoga prkno. Typické jsou pro něm úchyty umístěné po celém obvodu. Prkna jsou pevná a stabilní, díky tomu je můžete využít i na rodinný výlet.

Mega Boardy

Velká prkna s vysokou nosností, která uvezou skupinku více než 10 lidí. Jsou vhodné pro velké rodiny, skupiny kamarádů a mohou stmelit i pracovní kolektiv v rámci team buildingu.

Dětské

Prkna menších rozměrů i nosností určené pro děti nebo osoby s menší tělesnou hmotností. Tvarem prkna připomínají wave a allround boardy.

zpět k obsahu ↑

Technologie

Plovák se nesmí během používání prolamovat, to platí u nafukovacích i pevných variantách. Pokud není tuhost dostatečná, vyjde část energie, kterou budete vkládat do pádlování, vniveč.

 • Singl Layer – tyto prkna mají jednu PVC vrstvu. Představují základní technologii, výhodou je jejich nižší cena i váha. Nevýhodou kratší životnost. V případě, že takové prkno používá osoba s větší tělesnou hmotností, může se prkno prohýbat. Tyto plováky jsou vhodné spíše pro děti nebo osoby s nízkou tělesnou hmotností.
 • Double Layer – prkna mají dvě PVC vrstvy, které jsou slepené lepidlem. Nevýhodou těchto prken je větší hmotnost. Výhodou delší životnost i vyšší tuhost. Prkna je možné koupit za poměrně příznivou cenu.
 • MSL/FUSION/ESD – pod různými zkratkami se skrývá jedna a ta samá technologie. V tomto případě jsou dvě PVC vrstvy lisovány za tepla. Díky tomu je prkno lehčí a poskytuje dobrou stabilitu i životnost. Nevýhodou je vyšší cena.
 • MACHINE WEAVE – jedná se o jednu z novějších technologií. Předností těchto prken je nízká váha, vysoká pevnost a dlouhá životnost.
 • RRD High technologi – jedná se o patentovanou technologii, která je typická pro italskou značku RRD. Prkna RRD vynikají tuhostí, životností i velmi nízkou váhou a patří na trhu k nejkvalitnějším.
zpět k obsahu ↑

Délka a šířka

Kratší prkna jsou lépe ovladatelné, mezi krátké boardy je možné zahrnout desky s délkou do 270 cm. Střední boardy mají délku od 270 – 370 cm a patří mezi prkna určené k všestrannému používání. Dlouhá prkna se hůře ovládají, patří však k rychlejším. Udávaná délka he 380 – 430 cm.

Šířka prkna má vliv na stabilitu. Boardy se šířkou od 74 – 76 cm patří mezi úzká prkna. Jejich výhodou je rychlost, nevýhodou menší stabilita. Ke stabilnějším patří prkna se šířkou 78 a více cm.

zpět k obsahu ↑

Pádlo

Mnoho cenově dostupnějších paddleboardů je dodáváno s pádlem. V případě dražších plováků je možné vybrat pádlo samostatně na základě vlastních potřeb.

Pádla je možné rozdělit do dvou skupin:

 • Fixní – tato pádla neumožňují nastavení velikosti, vybírat je tak musíte podle velikosti postavy. Jsou vhodná pro sjíždění vln nebo závodní jízdu. Jejich výhodou je maximální tuhost, která vám umožní přenést rychle sílu.
 • Rozkládací – bývají často součástí boardu, lze je koupit i samostatně. Umožňují nastavit výšku podle potřeb jezdce. Výhodou těchto pádel je i vetší skladnost.

Pádlo můžete vybírat i s ohledem na výrobní materiál:

 • Hliník – jsou levnější, umožňují nastavit výšku. Hliník je odolný, nevýhodou je vyšší hmotnost.
 • Laminát – pádla umožňují nastavit výšku, jsou lehčí a vhodné mírně pokročilé jezdce.
 • Bambus – ekologická pádla umožňují nastavit velikost. Jsou určené pro středně pokročilé, výhodou je nízká hmotnost.
 • Karbon – tyto nejkvalitnější pádla jsou určené zejména pro pokročilé uživatele. Lze je koupit ve fixní i nastavitelné podobě. Výhodou je jejich odolnost i nízká hmotnost, nevýhodou vyšší pořizovací cena.
zpět k obsahu ↑

Pojistné lanko

Jedná se o bezpečnostní lanko, jehož účelem je zabránit případnému uplavání boardu. Kromě toho může posloužit i jako prvek, který může zachránit život, v případě, že se během plavby stane nehoda nebo cokoliv jiného.

Také pojistné lanko je k dostání ve dvou podobách:

 • Kroucené – je vhodnější do klidné vody, díky kroucení se lanko nezamotá okolo pádla. Při jízdě je umístěné na boardu.
 • Rovné – použít je můžete i v neklidných vodách, během jízdy je lanko ponořené ve vodě, díky tomu je plovák po celou dobu volný.
zpět k obsahu ↑

Značka

Boardy nabízí značky jako Gladiator, Zray, Shark, NSP, Aqua Marina, Jobe, Lokahi, Aztron a mnoho dalších.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena paddeleboardů začíná na cca 8 000 Kč. V této cenové kategorii najdete všechny typy nafukovacích bordů často v kombinaci s různým příslušenstvím.

Větší kvalitu vám nabízí cenové rozmezí 10 – 20 000 Kč. I v tomto případě se jedná především o nafukovací boardy. Není však problém koupit nafukovací prkno, které koupíte za 30 a více tisíc korun. Pevné boardy nejsou na našem trhu nijak výrazně zastoupeny. Jejich cena se pohybuje od 20 000 a více Kč.

Porovnat ceny paddleboardů

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Co je pojistný řemen?

Pojistný řemen najdete pod pojmem leash. S jeho pomocí připevníte board k noze. V případě, že dojde k převrhnutí, vás bude nadnášet.

V některých státech je jeho používání povinné v kombinaci s plovací vestou. Koupit můžete kroucený řemen, který má podobu telefonní šňůry a je vhodnější na klidnou vodu. Surfový řemen je ideální do neklidné vody.

Jaké další vybavení je možné zakoupit?

Kromě pádla můžete koupit také samostatnou pumpu. K nafouknutí boardu budete potřebovat speciální pumpu, protože za pomoci klasické se vám nepodaří dosáhnout potřebného tlaku. Pumpa však mnohdy patří k součástí balení boardu.

Jaké oblečení je vhodné pro paddleboarding?

Jezdit můžete v klasickém letním oblečení, plavkách, ale vhodné je pořídit si speciální oblečení, které vám poskytne UV ochranu. Kromě toho je možné zakoupit i speciální boty, které poskytnou ochranu i případný tepelný komfort nohám.

K dostání jsou prstové boty, které vám poskytnou stejnou stabilitu jako jízda naboso. Do chladnějšího počasí jsou vhodné boty neoprenové.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Zakoupení paddleboardu je poměrně velkou investicí. Při výběru by neměla hrát hlavní roli cena, ale komfortní a bezpečné používání. Pozor dávejte zejména v případě, že board vybíráte dětem. Obecně patří dětské boardy k méně kvalitním, ideální je dítěti koupit kratší wave board.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

1 komentář
 1. Reagovat
  Alena 27.7.2021 v 13:37

  Dobrý den, je možné hliníkové padlo utopit? Dekuji za odpověď .

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz