Nafukovací kajaky

Nafukovací kajaky jsou moderní lodě, které využijete při plavbě na klidné, ale i divočejší vodě. Kajak se vyrábí z pevných a kvalitních materiálů, jejich největších výhodou je mobilita. Kajak můžete poměrně snadno přenášet i převážet. Kajak koupíte jako jednomístnou, dvoumístnou i třímístnou loď. Na vodu tak můžete vyrazit sami i s rodinou či přáteli. Nafukovací kajaky jsou oblíbené i díky své mimořádné skladnosti. I kajak pro 3 osoby můžete sbalit do poměrně malé velikosti a kajak můžete nosit i v batohu. Podobně pak můžete sbalit i pádlo či jiné příslušenství.

Před výběrem kajaku zvažte, kde a s kým budete chtít kajak používat. Některé kajaky jsou stavěny na jízdu na klidné či mírně tekoucí vodě. Jiné vám umožní jezdit na rychlejší vodě. Na kajaku se může plavit jeden, dva i 3 osoby. Konstrukce kajaku ovlivní i to, jakými doplňky může být kajak vybaven.

Porovnat ceny kajaků

Nejlepší nafukovací kajaky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Aqua Marina Steam 412 98 % 10 399 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Intex 68306 Challenger K2 Set 91 % 2 999 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Intex 68307 Explorer K2 set 89 % 2 799 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Sevylor Colorado Kit 87 % 15 499 Kč Zobrazit Mastersport.cz
5. Sevylor Tahiti plus 86 % 7 059 Kč Zobrazit Sportisimo.cz

Typy

Nafukovací kajaky lze rozdělit do několika kategorií. K nejoblíbenějším patří kajaky rekreační. Dále je pak možné koupit kajak turistický, sportovní. Svoje kajaky pak mají také rybáři.

Rekreační kajak

Rekreační kajak umožňuje plavbu po klidné vodě. Konstrukce kajaku je velmi lehká, což vám umožní kajak bez větších potíží přenášet. S rekreačním kajakem dokáží manipulovat i starší děti.

Rekreační kajaky lze koupit ve dvojím provedení. První možností je užší a delší kajak, který je svižnější a udělá radost milovníkům adrenalinu. Druhou možností je kajak s širší a kratší konstrukcí, který je určen především milovníkům relaxu a pohodlí.

Turistický kajak

Kajak kombinuje dvě výrobní technologie. Součástí kajaku jsou dva nízkotlaké válce a velmi pevné dno. Turistické kajaky jsou ve srovnání s kajaky rekreačními rychlejší. Vyrazit s nimi můžete na klidnou i rychlejší vodu. Kajak je stavěn na obtížnost VV2 i VV3. Také v tomto případě je možné koupit kajak se širší a pohodlnější konstrukcí nebo užší a rychlejší model.

Sportovní kajak

Sportovní kajak disponuje velmi pevnou vysokotlakou konstrukcí, která již připomíná skutečnou pevnou loď. Na rozdíl od pevné lodi je však nafukovací kajak až o 10 kg lehčí. Sportovní kajaky mají úzkou a dlouhou konstrukci a jsou uzpůsobeny na rychlou jízdu.

Rybářský kajak

Nafukovací kajaky jsou určeny i rybářům. Od běžných kajaků se liší speciálními prvky, které vám umožní do konstrukce kajaku umístit rybářský prut. Na rozdíl od jiných má rybářský kajak velmi pevné dno, což vám umožní chytání ryb ve stoje. Sedět pak budete na robustní a pohodlné sedačce. K dispozici můžete mít i držák na nápoje či metr, který vám umožní úlovky přeměřit.

Velikost

Velikost kajaku je při výběru jedním z nejpodstatnějších parametrů. Na trhu budete vybírat mezi kajaky pro jedno, dvě, tři i více osob. Kajak s více sedadly může používat i jednotlivec, naopak do malého kajaku více osob neumístíte.

Nezávisle na počtu míst pak koupíte kajaky v různých délkách. Délka do jisté míry ovlivňuje jízdní vlastnosti kajaku.

 • Krátký kajak – je pomalejší a nižší nosnost. Jízda v kajaku je pohodlnější a výhodou je i lepší obratnost.
 • Dlouhý kajak – je rychlejší a nabízí lepší směrovou stabilitu. Dlouhý kajak mívá i vyšší nosnost, což vám umožní převážet

více různého vybavení a podniknout i delší až několikadenní vyjížďky. Nevýhodou je nižší obratnost, proto se na dlouhém kajaku nedoporučuje vyjíždět na svižnější vodu.

Konstrukce

Při výrobě nafukovacích kajaků kladou výrobci velký důraz na stabilitu. Kajak je složen z pevného dna a objemných bočnic a plavbu na kajaku tak zvládnou i naprostí začátečníci. Díky stabilní konstrukci mají kajaky i velmi vysokou nosnost. Kajak vám díky ní umožní převážet i větší množství příslušenství.

Nafukovací kajaky nabízí několik typů konstrukce.

 • Jednovrstvé PVC – jednodušší konstrukce je typická pro rekreační kajaky. Kajak má mezi boční válce vlepenou podlážku s tubusy. Tubusy jsou tvořeny svařovacími přepážkami. Každá přepážka je opatřena jednoduchým ventilem a kajak můžete snadno nafouknout i jednoduchou pumpou. Součástí těchto jednoduchých modelů bývá zpravidla pádlo. PVC kajaky jsou vhodné spíše pro nenáročné a kratší vyjížďky.
 • Kombinovaná konstrukce – kajak s kombinovanou konstrukcí je určen k rekreačnímu použití, avšak výhodou je jeho odolnější konstrukce. Plášť kajaku je vyrobena z velmi odolné polyesterové tkaniny.
 • Vysokotlaká konstrukce – sportovní kajaky se vyrábí s drop-stitch materiálu. Ten je tvořen dvěma vrstvami polyesterových tkanin, které k sobě spojují tisíce velmi pevných vláken. Touto technologií se vyrábí i nafukovací paddleboardy. Konstrukce vám umožní kajak nafouknout na vysoký tlak. Loď je tak velmi pevný a tuhá a jízda se tak bude podobat jízdě na pevné lodi.

Možnosti kajaku

Nafukovací kajaky by měl být vybaven kvalitními prvky. K dispozici byste měli mít následující:

 • Sedátko – mělo by mít široký rozsah nastavení. Díky tomu bude pohodlná i dlouhotrvající jízda. Sedátko je vhodné pře nákupem vyzkoušet nebo minimálně přihlédněte k uživatelským recenzím.
 • Odnímatelné ploutve – jsou označovány jako flosny a pomáhají udržet kajak v přímém směru. Ploutve jsou umístěny na zadní straně lodě, některé kajaky mohou mít i ploutev na přední straně lodi.
 • Možnost připevnění nákladu – náklad můžete dodatečně upevnit systémem pružných lanek. Těmi lze zafixovat lodní vaky i další výbavu.

Příslušenství

Ke kajaku lze přikoupit i celou řadu praktického příslušenství.

 • Pádlo – součástí kajaku může být i pádlo, v mnoha případech ho však budete muset koupit samostatně. Základem by mělo být skládací duralové pádlo. Pádla se vyrábí v různých délkách i provedeních.
 • Pumpa – nafukovací kajak budete muset nějakým způsobem nafouknout. K tomuto účelu budete muset pořídit i dostatečně kvalitní pumpu. K rekreačním kajakům postačí pořídit nožní pumpu. Kajak s drop-stitchovou konstrukcí nafouknete spíše elektrickou pumpou.
 • Plovací vesta – při jízdě na kajaku musíte myslet i na bezpečnost svoji i svých nejbližších. Mezi výbavou by tak neměla chybět plovací vesta opatřena certifikací.
 • Vodotěsné tašky, vaky a jiná pouzdra – do těchto vaků můžete bezpečně uložit veškeré svoje vybavení. V bezpečí bude nejen vaše oblečení, ale zejména drobná elektronika, peněženka či doklady.

Značka

Nafukovací kajaky je nutné vybírat od prověřených výrobců. V případě kvalitních výrobců budete mít jistotu, že kupujete skutečně bezpečné a odolné plavidlo. Mezi žádané patří kajaky značky Aqua Marina. Známým výrobcem je i Intex či Bestway. Velký výběr nabízí i značka Sevylor, Gumotex, MOAI či Spinera.

Cena

Ideální by bylo, pokud by zájemci nevybírali vhodný model na základě pořizovací ceny. Bohužel je cena mnohdy při výběru tím nejdůležitějším kritériem. Obecně se nedoporučuje pořizovat ty nejlevnější kajaky, zejména v případě, kdy se jedná o modely méně známých či dokonce neznámých výrobců.

Cena nejlevnějších kajaků se pohybuje na hranici 5 000 Kč. Kvalitnější jsou kajaky v cenovém rozpětí 5 – 10 000 Kč. Za tuto cenu je možné pořídit velmi kvalitní rekreační i první turistické kajaky. Nejvíce zaplatíte za sportovní kajak. Jeho cena se může vyšplhat na sumu 20 – 30 000 Kč.

Porovnat ceny kajaků

Otázky a odpovědi

Co je SUP kajak?

Jedná se o kajak, který kombinuje vlastnosti paddleboardu a nafukovacího kajaku. Tento model vám umožní pádlování ve stoje jako paddleboard. Jízdu na vodě si však můžete užít i v sedě. Také SUP kajak je k dostání ve variantách pro 1 i 2 osoby. I v tomto případě je největší výhodou nízká hmotnost.

Je možné koupit kajak s pádly?

Některé modely lze koupit přímo s pádly, jiné se prodávají bez pádla. Každá varianta má své pro a proti. Modely s pádlem jsou vhodné spíše pro méně náročné či rekreační uživatele. Náročnější a pravidelní uživatelé spíše ocení možnost pořídit si pádlo přesně podle svých potřeb.

Jakou má nafukovací kajak hmotnost?

Další výhodou nafukovacích kajaků je nízká hmotnost. Hmotnost těch nejlehčích jednomístných kajaků bývá okolo 8 kg. Největší trojmístný kajak může mít hmotnost okolo 15 kg. Ve srovnání s pevným člunem je hmotnost nafukovacích kajaků až 3násobně nižší.

Závěr

Nafukovací kajak je díky moderním materiálům dostatečně odolný. Při používání se tak nemusíte obávat, že dojde k poškození lodě o větev či kameny. Pokud však přece jenom k nějakému poškození dojde, budete moci dát kajak s použitím lepící sady opět do pořádku. Správný kajak vyberete poměrně jednoduše. Stačí vědět kde a s kým budete chtít nafukovací kajak používat. Podle toho se odvíjí typ i velikost kajaku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.decathlon.cz, www.neonmars.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Na příští sezonu jsem klukům pořídila Gumotex Twist 2/1 a manžel byl velmi spokojený. Prý jsem dokázala vybrat vhodný model, no měla jsem štěstí, že jsem narazila na váš článek, moc mi výběr usnadnil.

 2. Nafukovací kajak jsem kupovala na dovolenou a objednala jsem Aqua Marina Steam 412. Je pěkně pevný, má dobrou kvalitu a celkově se mi zdá super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo