Parní vysavače

Parní vysavače využívají pro efektivní úklid horkou páru. Ta velmi šetrně uvolňuje nečistoty a zároveň odstraňuje bakterie, plísně a různé alergeny. Pára dokáže zatočit prakticky s jakoukoliv běžnou i zažranou špínou. To vše zvládne vysavač bez použití jakýchkoliv chemických přípravků. Parní vysavač můžete použít při úklidu téměř všech povrchů, parní čističe se velmi často používají na čištění čalounění i nábytku.

Princip parního vysavače je poměrně jednoduchý. Součástí přístroje je i nádoba na vodu, voda se po ohřátí přemění na horkou páru, která se při vysouvání s větší či menší intenzitou vypouští. Kvalitní parní vysavač by měl umět množství páry regulovat. Úklid pomocí páry je navíc šetrný a ekologický. Nevýhodou parních vysavačů jsou však vyšší pořizovací náklady a vyšší hmotnost samotného přístroje.

Pokud se i vy rozhodnete parní vysavač vyzkoušet, bude vás při jeho výběru zajímat příkon a tlak páry. Důležité je i konstrukční řešení či možné funkce a příslušenství.

Porovnat ceny vysavačů

Nejlepší parní vysavače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Rowenta RY 7777 WH 93 % 5 998 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Rowenta RY 8561 WH 91 % 6 919 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Bissell Vac & Steam Titanium 1977N 86 % 5 359 Kč Zobrazit Mall.cz
4. TESLA PowerStar GT400 76 % 2 999 Kč Zobrazit Roboticky-vysavac.cz

Typy

Parní vysavače jsou k dostání ve dvojím provedení. Většinou se jedná o multifunkční vysavače, jejichž součástí je i parní mop. Celý úklid tak zvládnete s pomocí jednoho přístroje.

  • Parní mop – využít ho můžete pouze k vytírání tvrdých podlah. Plocha mopu je opatřena potahem z mikrovlákna, kterým je možné podlahu vytírat. Pomocí mopu odstraníte špínu i bakterie, ale samotný mop si neporadí s drobky, vlasy nebo zvířecími chlupy. Tyto pevné části tak budete muset před vytřením vysát nebo zamést.
  • Parní vysavač – může mít podobu klasického i tyčového vysavače. Parní vysavače s jednom kroku odstraní drobky a další běžné nečistoty. Při vysávání navíc pochází k vlhčení a nakonec i sušení podlahy. Celý úklid tak zvládnete nejednou. Jednotlivé parní vysavače se liší zejména množstvím příslušenstvím. K dispozici máte klasickou podlahovou hubici a další nástavce, které můžete při klidu používat. Nevýhodou těchto multifunkčních vysavačů je vysoká pořizovací cena.
  • Parní mop s vysavačem – největší oblibě se v dnešní době těší parní vysavače 2 v 1 a 3 v 1. Jedná se o klasický tyčový vysavač s funkcí mopu. Součástí těchto přístrojů není další příslušenství, ale vysavač 3v1 lze používat i jako malý ruční vysavač. Parní vysavače s mopem lze většinou používat samostatně jako vysavač a jako mop. Ačkoliv vás někteří výrobci mohou lákat představou, že v jednom kroku podlahu vysajete a vytřete, nebývá tomu tak. Před nákupem se tak raději přečtěte uživatelské recenze.

Příkon

Příkon je parametr, který ovlivňuje rychlost ohřevu páry a intenzitu tlaku, pod kterým je pára vypouštěna. Příkon je udáván ve Wattech a vyplatí se investovat do přístroje s vyšší hodnotou příkonu.

Tlak páry

Tlak páry je uváděn v barech. Běžně vysavače využívají tlak 4, 5 nebo 6 barů. Vyšší tlak snadněji a rychleji odstraní zašlou nečistotu z povrchu. Za optimální se považují vysavače s tlakem páry 5 barů.

Konstrukce

V souvislosti s konstrukcí je důležitý objem nádoby na vodu a počet komor.

Objem nádoby

Parní vysavače mívají objem nádoby nejčastěji v rozmezí 0, 5 – 1,5 litru. Velikost nádoby by měla být uzpůsobena velikosti čištěné plochy. Od velikosti nádoby se odvíjí i rychlost nahřátí a hmotnost vysavače.

Počet komor

Parní vysavače využívají jednokomorový nebo dvoukomorový systém. Počet komor ovlivňuje způsob používání vysavače.

  • Jednokomorový systém – je běžnější u tyčových parních mopů a vysavačů. Vodu se nalévá přímo do bojleru, kde se i ohřívá. Při používání vysavače vody postupně ubývá. Ve chvíli, kdy je nádrž prázdná je nutné vysavač vypnout, počkat na možnost odpuštění přebytečné páry a vychladnutí bojleru. Teprve poté můžete dolít novou vodu a opět počkat, než se ohřeje na požadovanou teplotu. Toto doplňování vody zabere několik minut času. Výhodou tohoto řešení je nízká pořizovací cena.
  • Dvoukomorový systém – uvnitř vysavače je samotný bojler a samostatná nádržka na vodu, která plní funkci zásobníku. Vodu díky tomu můžete během klidu podle potřeby doplňovat, aniž by bylo nutné přístroj vypínat. Veškerý úklid bude díky tomu mnohem rychlejší. Bojler navíc zajistí konstantní tlak a kvalitu páry. Nevýhodu je především vyšší pořizovací cena.

Funkce

Parní vysavače obvykle nemají příliš mnoho funkcí. Většinou nabízí pouze možnost regulovat množství páry, což se hodí při čistění různých materiálů. Každý z materiálů vyžaduje trochu jiné čištění. Další praktickou vlastností jsou kontrolky, které vás upozorní na ukončený ohřev nebo množství vody v nádrži. Běžnou funkcí je i dětská pojistka. Dražší vysavače pak nabízí regulaci sacího výkonu.

  • Příslušenství – součástí vysavače může být i další příslušenství. To nabízí především klasické vysavače, v menší míře pak vysavače tyčové. Mezi základní příslušenství patří různé nástavce, trysky a kartáče. U tyčových vysavačů jsou to pak náhradní návleky.

Značka

Parní vysavače a mopy jsou stále oblíbenější, na což reagují i mnozí výrobci. Parní vysavač díky tomu koupíte od mnoha kvalitních výrobců. Oblíbené jsou tyčové vysavače Concept, Rowenta nebo Tesla. Vysoce účinné jsou vysavače Kärcher. Od tohoto výrobce koupíte klasické vysavač s dvoukomorovým systémem a celou řadou příslušenství. Mezi další výrobce patří Hoover, BISSELL nebo Ariete.

Cena

Pořizovací cena souvisí s typem vysavače. Výrazně levnější jsou tyčové vysavače, které lze koupit za cenu okolo 2 000 Kč. Do 5 000 Kč lze pořídit vysavače a mopy 2v1. I tyto modely využívají jednoduchý jednokomorový systém. Vysavače s klasickou podobou vyjdou na 8 – 15 a více tisíc korun. Jsou vybaveny dvoukomorovým systémem a celou řadou příslušenství, které využijete při úklidu celé domácnosti.

Porovnat ceny vysavačů

Otázky a odpovědi

Na jakém principu parní vysavače fungují?

K odstraňování nečistot využívají vysavače horkou páru, jejichž teplota může být až 100°C. Při této teplotě dochází k likvidaci plísní a bakterií, proto jsou parní vysavače mimořádně vhodné do domácnosti alergiků. Bezpečnou domácnost bez bakterií ocení i rodiče malých dětí, které tráví velké množství času hraním si na podlaze. Do nádoby na vodu budete přidávat pouze čistou vodu, není nutné přidávat žádné další chemické čističe. Provoz vysavače tak není nijak nákladný.

Kdy není vhodné parní vysavače používat?

Horkou páru lze použít k čistění mnoha různých povrchů. Není vhodné s ní však čistit povrchy citlivé na vysoké teploty. Tento problém se týká zejména dřevěných podlah.

Na jakém principu funguje parní vysavač se suchým a mokrým vysáváním?

Vysavače pracující na principu suchého vysávání veškerou špínu odlepí horkou párou, samotný povrch však nebude po použití vysavače mokrý. Teplota páry bývá od 100 – 120 °C, proto se tento způsob čištění doporučuje vyzkoušet nejdříve na menší ploše koberce nebo čalounění. Méně kvalitní povrch může pára poškodit. Při mokrém vysávání dochází k navlhčení povrchu. Po použití vysavače je tak nutné nechat povrch uschnout. Mokré čistění je ideální zejména při odstraňování zažraných nečistot.

Závěr

Parní čističe jsou v současnosti velmi oblíbené. Pomocí páry velmi jednoduše a efektivně uklidíte prakticky celou domácnost. K malým ručním parním čističům tak ve velkém přibývají parní mopy a vysavače. Pára zatočí s bakteriemi i viry, povrch vydesinfikuje i odmastí. Pomocí páry vyčistíte méně přístupná místa a zbavíte se i vodního kamene.

Při výběru vysavače se zaměřte zejména na způsob doplňování vody. Ten souvisí s komfortem používáním a ovlivňuje i možnosti a pořizovací cenu. Tlak páry by neměl klesnout pod 5 barů. Velikost nádoby na vodu a příkon ovlivňuje rychlost nahřátí. Nádoba o objemu 1,5 litru vydrží cca 40 minut práce. Parnímu vysavači by neměla chybět ani funkce regulace množství páry nebo sacího výkonu.

Parní vysavače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.karcher.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Parní vysavač bylo moje velké přání, takže jsem měla obrovskou radost, když jsem dostala jako dárek krásný kousek od značky Kärcher. Použila jsem ho již několikrát a vždy jsem velmi spokojená s výsledkem.

  2. Pořídila jsem si parní vysavač od Rowenty a jsem s ním velmi spokojená. Pracuje se s ním velmi dobře, navíc je kvalitně zpracovaný a minimálně hlučný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo