Pece na pizzu

Pizza patří k jednomu z nejoblíbenějších jídel v mnoha domácnostech. Na tenké těsto naskládáte jakékoliv suroviny, upečete a můžete si na horké lahůdce pochutnat. Pizzu lze upéct v běžné troubě, použít můžete moderní mikrovlnnou nebo horkovzdušnou troubu. Pokud však chcete dosáhnout co možná nejlepší chuti a pizzu připravujete často, může se vám hodit speciální pec na pizzu.

Hlavní důvod, proč v klasické pečící troubě nepřipravíte tak lahodnou a autentickou pizzu je ten, že trouba není schopná dosáhnout takovou teplotu, která pizzu při pečení vyžaduje. V tradiční peci se pizza připravuje při teplotě okolo 400 °C, v případě profesionálních pecí může být teplota ještě vyšší. Pece na pizzu můžete v závislosti na typu vyhřát nejčastěji na 300 – 400 °C. Díky vysoké teplotě se výrazně zkrátí také doba pečení. Při pečení v troubě můžete servírovat cca do 15 minut, pokud použijete pec, může být čas přípravy poloviční.

Jestliže vás tento výrobek láká a o jeho nákupu uvažujete, je třeba vědět co vše je v současné době na trhu k dispozici. Podle typu pece se pak můžete zaměřit na jednotlivé parametry. V případě každé pece by vás měla zajímat velikost a uživatelský komfort. U elektrických pecí byste se měli zajímat také o výkon. Praktické budou pochopitelně také funkce a některé další příslušenství. Na kvalitu a funkčnost má vliv výrobce a každého bude zajímat i pořizovací cena.

Porovnat ceny pecí

Nejlepší pece na pizzu

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. G3Ferrari G 1000602 98 % 2 490 Kč Zobrazit Planeo.cz
2. G3Ferrari G1000610 97 % 2 297 Kč Zobrazit Mall.cz
3. G3Ferrari G 10032 95 % 2 999 Kč Zobrazit Tera.cz
4. Domo DO9177PZ 91  % 1 179 Kč Zobrazit 4home.cz
5. Ariete 909 89 % 2 299 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Pizzu můžete v domácím prostředí připravit hned několika způsoby. Využít k tomu můžete domácí i venkovní prostory, nebo pořídit obě varianty.

Elektrická pec

Jak jsme již zmínili, k přípravě pizzy je možné použít běžné domácí spotřebiče. Avšak příprava ve speciální elektrické peci se liší teplotou, při které se pizza peče. Běžnou troubu je možné ohřát nejvýše na 280°C, pec na pizzu vyhřejete na teplotu až 400°C. Díky tomu budu pizza rychle upečená a její chuť bude přesně taková, jakou znáte z pizzerií.

Pizza pec na gril

Pizzu můžete připravit i na zahradním grilu. Použít však můžete jen opravdu kvalitní gril, který disponuje dobrou cirkulací vzduchu. Gril by mělo být možné rozpálit alespoň na 350°C, což je podobná teplota, jakou dosahuje tradiční pizza pec.

A příprava se neobejde bez dalšího příslušenství, jako je pískovcový pizza kámen, velká lopata, s jejíž pomocí můžete pizzu do grilu umístit.

Zahradní pec

Milovníci venkovního vaření mohou pro přípravu pizzy použít i speciální pec na dřevo. Pece jsou vyrobeny z žáruvzdorných materiálů a rozpálit je můžete i na 300°C. Tyto pece jsou většinou opatřeny kovovými dvířky a jsou velmi podobné velkým pecím typickým pro pizzerie.

V této peci je vhodné používat tvrdé dřevo, jako je buk, dub, akát nebo habr. Kvalitní pec by měla být vybavena teploměrem, díky kterému budete mít přehled o teplotě. Díky teploměru můžete pec použít i na přípravě dalších potravin.

Plynová pec

Zatímco elektrická pec je ideální pro domácí přípravu, plynovou pec můžete používat doma i venku. Tuto pec je možné propojit s plynovou láhví a poté již pomocí jednoduchého ovládání použít k přípravě lahodné pizzy. Kvalitní pec by měla být vybavena termostatem, a kvalitní materiály se postarají o rovnoměrné rozložení teplého vzduchu.

Pec na varnou desku

Ti, kdo chtějí co možná nejdostupnější variantu, mohou na přípravu pizzy použít přenosnou pec. Jedná se o jakýsi box, který můžete umístit na plynovou varnou desku, plynový gril.

K přípravě je možné použít i gril na dřevěné uhlí. Uvnitř pece je umístěn pizza kámen, který se postará o rychlé ohřátí a dokonalou distribuci tepla. Jednotlivé modely disponují různým příslušenstvím. Běžně je součástí balení speciální lopatka a teploměr.

Pečící deska

Nejdůležitější částí pece je pečící deska. Zajímat by vás měla velikost i materiál pečící desky.

Velikost

Tento parametr závisí na tom, pro kolik členů budete pizzu připravovat. Dostupné jsou malé i velké rodinné velikosti. Vybírat můžete i mezi jednokomorovou a dvoukomorovou pecí.

Materiál

Uvnitř pece se obvykle nachází pizza kámen, který je vyroben z keramiky. Pečící plocha elektrických pecí není v mnoha případech přesně definována, obvykle se dozvíte informaci o tom, že se jedná o nepřilnavý a žáruvzdorný materiál.

Pokud si tedy budete chtít být zcela jistí, že se jedná o kvalitní pec, doporučujeme zaměřit se na uživatelské recenze, které mnohé napoví.

Příkon

Při výběru pece hraje důležitou roli také příkon. Čím je jeho hodnota vyšší, tím rychleji bude pizza a další suroviny hotové. V případě domácích pecí se příkon pohybuje od 1 400 – 3 000 W. Profesionální pece mají příkon mnohonásobně vyšší.

Funkce a vlastnosti

V případě elektrických a plynových pecí můžete využít několik funkcí a zaměřit se můžete i na uživatelský komfort. Ten vám mimo jiné poskytnou praktická prosklená dvířka. Součástí balení by měl být i teploměr a speciální lopata.

  • Termostat – najdete ho i u nejlevnějších pecí, jeho úkolem je udržet nastavenou teplotu po celou dobu pečení.
    Kontrolky – díky nim máte přehled o tom, že je pec dostatečně nahřátá.
  • Časovač – pomocí časovače můžete nastavit určitou dobu pečení, po jejím uplynutí budete upozorněni zvukovým signálem.
  • Vypínač – není součástí každé trouby. Ty nejlevnější fungují na stejném principu jako toustovače, pro jejich zprovoznění je postačí zapnout do zásuvky. Díky vypínači bude příprava bezpečnější.

Značka

Výrobců pecí na pizzu je celá řada. Nejvíce jsou zastoupeny elektrické a plynové pece. Na trh je dodávají značky Domo, Klarstein, G3 Ferrari, Ariete, PizzaGroup, Gastrofans a další. Pec plynovou desku koupíte od BBGrill, Schumee nebo vidaXL. Zahradní pec nabízí Klarstein, Victoria, Pro Garden, nebo Aduro. s

Porovnat ceny pecí

Cena

Nejlevnější pece je možné koupit za cca 1 500 Kč. Zpravidla se jedná o ty nejjednodušší elektrické typy. Výkonnější pece koupíte do 3 000 Kč. Zde již můžete vybírat mezi elektrickými, prvními plynovými a k dostání jsou i jednoduché pece v podobě boxů.

K dostání jsou i mnohem dražší modely, záleží na tom, co přesně od pece očekáváte. Pro domácí použití si však vystačíte s výrobky do 10 000 Kč.Nejdražší jsou naopak robustní zahradní pece. Zde se cena pohybuje od 15 – 30 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Proč je vhodné používat při pečení na grilu pískovcový kámen?

Pískovcový kámen je vyroben z lisovaného pískovce. Tento materiál dokáže napodobit vlastnosti kamenné pece, pískovec z těsta odvede přebytečnou vlhkost.

Co vše je možné připravit ve venkovní peci na pizzu?

Pec můžete použít k přípravě chleba, upečete v ní koláč, ryby i maso. Plnit může i funkci grilu, je vhodná pro přípravu steaků, drůbeže, pečených žeber a dalšího. Pokud budete v peci připravovat maso, nebo chleba, postačí vám teplota 200 – 250°C. Při nízké teplotě 50 – 60°C ji lze použít i jako sušičku hub nebo ovoce.

Co je pizza kámen?

Jedná se o speciální kámen, který je ideální pro přípravu pizzy, masa, zeleniny, ryb, chleba i cukroví. Kámen je možné použít v některých grilech i klasických elektrických troubách. Kámen je vyroben tak, aby byl schopen absorbovat vlhkost, která je uvnitř těsta a zároveň udržuje i vysokou teplotu, kterou pro přípravu pizzy potřebujete.

Díky těmto vlastnostem bude mít vaše elektrická trouba veškeré výhody trouby kamenné. Na kameni můžete všechny pokrmy připravovat bez použití tuku, v některých případech je možné použít pečící papír. Jednoduchá je i údržba, rozpálený kámen stačí nechat vystydnout a nečistoty poté jednoduše odstranit pomocí špachtle.

Závěr

Výbornou italskou pizzu připravíte i v domácím prostředí díky speciálním pecím. To, který typ pro vás bude tím pravým, záleží především na způsobu přípravy. Ti, kdo budou pizzu připravovat především doma, mohou zakoupit moderní elektrickou pec, která je jednou z nejdostupnějších.

Majitelé moderních grilů mohou pizzu připravit s pomocí pizza kamene. Jestliže chcete pizzu připravovat, doma, na zahradě, chalupě nebo třeba při kempování, bude pro vás nejlepší volbou plynová pec. Pokud vlastníte zahradu, můžete si pořídit zahradní pec, která nahradí i klasický gril.

Pece na pizzu můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.italskepece.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pod stromečkem jsem našla G3Ferrari G 10032 a je úžasná. Když z ní tu pizzu vytáhnete tak nejen, že nádherně voní, ale báječně chutná. Rozhodně mi tento dárek udělal obrovskou radost, poněvadž pizzu mohu jíst klidně každý den.

  2. Pizza se u nás jí skoro každý den, děti jí milují a můj manžel v podstatě také, ale z trouby prostě není taková, jaká by měla být. Koupila jsem proto G3Ferrari a je to naprostá pecka.

  3. Chtěl jsem manželku překvapit zajímavým dárkem k narozeninám, který využije pro celou rodinu, takže jsem investoval do pece na pizzu. Je s ní velmi spokojená.

  4. Pizzu u nás milujeme a dá se říct, že se konzumuje opravdu ve velkém. Takže koupě pece na pizzu byla jasnou volbou, které nelitujeme, protože si můžete dávat pizzu kdykoliv nás napadne.

  5. Super článek, určitě pomůže všem, kdo hledá kvalitní a za dobrou cenu pec na pizzu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo